مکمل تقویت قوای جنسی

بوتاکس دور چشم چیست؟ عوارض و مراقبت های بعد از تزریق

بوتاکس دور چشم

شما معمولا بوتاکس دور چشم را به عنوان درمانی برای چین و چروک و خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم می شناسید. اما این دارو ابتدا توسط یک چشم پزشک در دهه 1970 ساخته شده است و از آن به عنوان یک درمان پزشکی برای تعداد زیادی از بیماری های چشم استفاده می شود که در این مقاله به آن ها می پردازیم.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس در واقع همان سمی است که از طریق خوردن غذای آلوده می تواند باعث فلج (بوتولیسم) شود. هنگامی که بوتاکس در دوزهای کوچک و ایمن در نواحی مورد نظر تزریق می شود، سیگنال های بین اعصاب و عضلات را مسدود می کند. به طور معمول مغز پیامی برای انقباض و حرکت به عضلات ارسال می کند. بوتاکس می تواند با جلوگیری از انتقال این پیام، به آرامش عضلات کمک کند.

انواع بوتاکس دور چشم

سم اونوبوتولینوم نوع A، ماده فعال بوتاکس است. در حالی که بوتاکس محبوب ترین عامل حاوی سم بوتولینوم است که در اطراف چشم استفاده می شود، پزشکان همچنین بیماران را با داروهایی مانند Dysport، Xeomin و Myobloc که اشکال مختلفی از این سم هستند، درمان می کنند.

این فرمول ها از نظر قدرت متفاوت هستند. در حال حاضر فقط بوتاکس و زئومین، توسط چشم پزشکان استفاده می شود. پزشکان در مورد پتانسیل یک فرمول جدید و ماندگارتر به نام Daxxify در حال تحقیقات هستند، اگرچه این نسخه هنوز برای بیماری‌های چشمی آزمایش نشده است.

بوتاکس دور چشم چه بیماری هایی را می تواند درمان کند؟

تنبلی چشم (strabismus)

بوتاکس برای اولین بار توسط FDA به عنوان درمانی برای استرابیسم یا تنبلی چشم تایید شد. تنبلی چشم ناشی از عدم تعادل در قدرت و هماهنگی عضلات حرکت دهنده چشم است. عضلات چشم به عنوان یک تیم کار می کنند تا چشم ها را در یک جهت حرکت دهند و به شما امکان می دهند روی یک جسم تمرکز کنید.

در عارضه استرابیسم، چشم ها به جهات مختلف نگاه می کنند و در نتیجه هر چشم سیگنال متفاوتی را به مغز می فرستد. مغز تمایل دارد سیگنال های یک چشم را تفسیر کند و چشم دیگر را نادیده بگیرد. چشم های ضربدری، دوبینی و از دست دادن درک عمق از علائم این بیماری هستند.

تزریق بوتاکس دور چشم می تواند هم ترازی چشم را در کودکان و بزرگسالان بازگرداند. این درمان یک جایگزین کم هزینه برای جراحی است. در کودکان تزریق بوتاکس دور چشم نیاز به بیهوشی عمومی دارد. برخی از بیماران برای حفظ اثرات به بیش از یک بار تزریق بوتاکس نیاز دارند.

بوتاکس دور چشم

پرش پلک یا اسپاسم صورت (بلفارواسپاسم، اسپاسم همی صورت)

گاهی اوقات عضلات اطراف چشم و نزدیک به پلک، به طور غیرارادی منقبض می شوند. این عارضه می تواند پلک تحتانی، پلک بالایی یا هر دو را درگیر کند. در اکثر افراد، این انقباضات خفیف و مانند یک کشش سریع هستند که هر چند وقت یکبار آنها را تجربه می کنند. با این حال برای برخی افراد مزمن شده و می تواند با بسته شدن کامل هر دو پلک بر بینایی تأثیر بگذارد.

در موارد نادر، بلفارواسپاسم(حرکت غیر ارادی چشم ها) می تواند یکی از علائم اولیه اختلال حرکتی مزمن باشد، به خصوص زمانی که اسپاسم صورت بیشتر شده و با حرکات دیگری همراه است. استرس، خستگی، فشار چشم یا پلک، سوزش چشم، عوارض جانبی دارو یا مواد تفریحی مانند تنباکو و الکل همگی می توانند در شدت این بیماری نقش داشته باشند.

انقباضات غیرقابل کنترل عضلانی می تواند باز کردن چشم را دشوار کرده و کیفیت زندگی را مختل کند. تزریق بوتاکس دور چشم می تواند با شل کردن ماهیچه هایی که پلک های شما را کنترل می کنند، این بیماری را درمان کند. بلفارواسپاسم و اسپاسم همی صورت جزو اولین شرایطی بودند که بوتاکس دور چشم توسط FDA برای درمان آنها تایید شد. بلفاریت، فتوفوبیا، خشکی چشم و ورم ملتحمه می تواند باعث تشدید انقباضات شود و نیاز به بوتاکس را ایجاد کند.

محافظت از سطح چشم (تارسورافی شیمیایی)

هنگامی که قرنیه (گنبد شفافی که چشم را می پوشاند) نیاز به محافظت یا بهبود دارد، چشم پزشکان می توانند پلک های بالایی و پایینی را به هم بخیه بزنند تا چشم بسته بماند. این جراحی که تارسورافی نامیده می شود، می تواند باعث تغییر شکل و ایجاد اسکار شود.

یک تزریق کوچک بوتاکس به عضله ای که پلک بالایی را کنترل می کند، به چشم اجازه می دهد تا در عرض چند روز به آرامی بسته شود و در عرض دو تا سه ماه خود به خود باز شود. چشم پزشک و متخصص قرنیه شما تعیین می کنند که آیا بوتاکس دور چشم می تواند گزینه خوبی برای شما باشد یا خیر.

فلج صورت (فلج بل)

فلج بل یک مشکل عصبی است که منجر به فلج نسبی عضلات یک طرف صورت می شود. این وضعیت می تواند از پلک زدن یا بسته شدن پلک شما جلوگیری کند. با گذشت زمان، این عارضه ممکن است منجر به عفونت و آسیب جدی چشم شود.

اکثریت قریب به اتفاق بیماران مبتلا به فلج بل در طول زمان با بهبود اعصاب آسیب‌دیده بهتر می‌شوند. بوتاکس دور چشم می‌تواند راهی ملایم برای بستن موقت چشم و محافظت از سطح چشم باشد، در حالی که عملکرد عصب اصلاح می شود.

کراتیت رشته ای مقاوم

این بیماری باعث می شود رشته های کوچکی از سلول های مرده بر روی قرنیه تشکیل شود. کراتیت رشته ای مقاوم، می تواند افراد مبتلا به بیماری سطح چشمی مانند خشکی چشم را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین این عارضه می تواند باعث درد یا احساس گیرکردن چیزی در چشم شود. اگرچه چشم پزشکان می توانند رشته ها را جدا کرده و روغن تراپی را تجویز کنند، اما همیشه مشکل را حل نمی کند. بوتاکس دور چشم می تواند تسکین طولانی تری ایجاد کند.

ریزش اشک بیش از حد (Epiphora)

زمانی که چشم ها مدت طولانی اشک می ریزند یا انسداد مجرا مانع از خروج اشک از چشمان می شود، بوتاکس چشم می تواند این شرایط را تسکین دهد. اگرچه جراحی می تواند یک راه حل نهایی برای انسداد ایجاد کند، اما ممکن است برای هر بیمار، گزینه ایمنی نباشد. همچنین بوتاکس می تواند علائم را برای افرادی که منتظر جراحی هستند، تسکین دهد.

پلک هایی که به سمت داخل بر می گردند (آنتروپیون)

وضعیتی به نام انتروپیون می تواند باعث شود پلک به داخل چشم برگردد و مژه ها به طور مکرر به قسمت جلوی چشم مالیده شوند و به قرنیه آسیب برسانند. بوتاکس می تواند این مشکل را با شل کردن عضلات خاص و تغییر موقعیت پلک برطرف کند.

بوتاکس دور چشم می تواند گزینه خوبی برای بیمارانی باشد که قادر به انجام عمل جراحی نیستند یا باید مدت زیادی برای نوبت جراحی خود صبر کنند. برخی از افراد بوتاکس را به درمان های جایگزین انتروپیون که شامل لنزهای تماسی بانداژ شده و چسب زدن پلک است، ترجیح می دهند.

آیا بوتاکس دور چشم بی خطر است؟

کارشناسان معتقدند که بوتاکس دور چشم نسبتا ایمن است. عوارض ناشی از تزریق بوتاکس نادر و موقتی است. با این حال بوتاکس می تواند به سایر نواحی فراتر از محل تزریق سرایت کند و عوارض جانبی مانند افتادگی پلک ایجاد کند.

پزشکان توصیه می کنند که حداقل چهار ساعت پس از تزریق، نواحی تحت درمان را مالش ندهید و حداقل 24 ساعت پس از تزریق از ورزش اجتناب کنید. اگر افتادگی پلک ایجاد شود، پزشک می‌تواند قطره‌های چشمی ویژه‌ای برای از بین رفتن افتادگی پلک تجویز کند یا این که این عارضه در عرض یک ماه خود به خود از بین می‌رود.

عوارض احتمالی بوتاکس دور چشم

 • مشکل در بلع و تنفس
 • ضعف عضلانی عمومی
 • بی اختیاری
 • ابهام در گفتار
 • اختلالات بینایی مانند دو بینی
 • پتوز یا افتادگی پلک
 • زخم قرنیه به دنبال درمان بلفارواسپاسم
 • خونریزی رتروبولبار در استرابیسم
 • واکنش آلرژیک مفرط در برخی افراد مانند حالت تهوع، مشکلات تنفسی و شوک
 • مشکلات قلبی مانند ضربان قلب نامنظم یا حمله قلبی
 • خشکی چشم، حساسیت غیرمعمول به نور

در برخی از بیماران با واکنش های آلرژیک غیرقابل کنترل و تهدید کننده زندگی یا پاسخ های ایمنی به بوتاکس، این درمان باید قطع شود.

آیا بوتاکس دور چشم درد دارد؟

سوزن های مورد استفاده برای تزریق بوتاکس بسیار کوچک هستند، بنابراین درد ناشی از تزریق بسیار کم است. چشم پزشک شما ممکن است ابتدا ناحیه مورد نظر را با بی حسی موضعی، بی حس کند. همچنین ممکن است مقداری قرمزی یا کبودی در محل تزریق ایجاد شود که ظرف چند روز ناپدید می شود.

ماندگاری بوتاکس دور چشم چقدر است؟

این دارو معمولاً در عرض یک تا سه روز پس از تزریق شروع به عمل کردن می کند و حداکثر اثر آن پس از 7 تا 14 روز مشاهده می شود. اثرات بوتاکس دور چشم بسته به فرد، نوع بوتاکس و دوز آن، سه تا شش ماه باقی می ماند. اغلب تزریق های مکرر برای ادامه این اثرات مورد نیاز است.

مراقبت های بعد از بوتاکس چشم

شما می توانید تا حد امکان با اجتناب از تابش مستقیم نور خورشید، به ماندگاری بیشتر بوتاکس کمک کنید. برای فعالیت های خارج از منزل مانند شنا، دویدن و دوچرخه سواری از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. همچنین باید از عینک‌هایی استفاده کنید که در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) محافظت می‌کنند.

با استفاده از محصولات مراقبت پوست با کیفیت، از پوست اطراف چشم خود مراقبت کنید و سطح استرس را پایین نگه دارید. این نه تنها به ماندگاری بوتاکس اطراف چشم شما کمک می کند، بلکه پوست سالم تری را در سراسر بدن شما تضمین می کند.

نکات پایانی

در حالی که بسیاری از افراد ممکن است در میانسالی یا بعد از آن برای کاهش تعداد چین و چروک های اطراف چشم، ابرو و پیشانی خود مقداری بوتاکس تزریق کنند، چشم پزشکان از تزریق بوتاکس در اطراف یا زیر چشم برای درمان بیماری‌های مختلفی که بینایی را تحت تأثیر قرار می‌دهند، استفاده می‌کنند.

در بیشتر موارد، تزریق بوتاکس راه حلی بی خطر برای برخی شرایط پزشکی است. با این حال برای انتخاب بهترین گزینه درمانی، ضمن مطالعه مجله سلامت داروخانه آنلاین، با چشم پزشک خود مشورت نمایید.

محصولات جنسی
سرکار خانم ندا امامی دانش آموخته رشته شیمی با سابقه ۱۰ ساله تخصصی دارویی و دارای تجاربی ارزنده در حوزه محصولات دارویی و بهداشتی، در حوزه تحقیقات و ارائه اطلاعات مفید در زمینه دارویی، بهداشتی و آرایشی فعالیت دارند. مقالات خانم امامی در وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین، در دسترس می باشند.