مکمل تقویت قوای جنسی

زخم دهانه رحم بیماری جدی که می تواند سلامتی را به خطر بیاندازد!

زخم دهانه رحم بیماری جدی که می تواند سلامتی را به خطر بیاندازد!

زخم دهانه رحم یا بیماری سرویسیت التهاب انتهای تحتانی رحم است که به داخل واژن باز می شود. این بیماری یکی از بیماریهای رایج زنان به شمار می رود که می تواند باعث ایجاد عفونت های شدید و بروز آلرژی شوید. تعیین علت ابتلا به این زخم بسیار مهم است. بسیاری از افراد در این زمینه سوال می پرسند که آیا آیا زخم دهانه رحم خطرناک است! در پاسخ به این سوال باید بگوییم اگر عفونت ناشی از این بیماری از دهانه رحم به رحم، لوله های فالوپ و ناحیه لگن و شکم برسد می تواند تهدید کننده باشد. همچنین، عدم درمان این بیماری می تواند باعث نازایی شود.

gynecological infectionsشما می توانید جهت خرید قرص عفونت زنان از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

زخم دهانه رحم چیست؟

سرویسیت  نوعی التهاب در دهانه رحم است که می تواند سبب بروز بافتهای تحریک شده، آلوده، قرمز و متورم شود. این بافتها دائما مخاط و عفونت ترشح می کنند و حتی اگر لمس شوند خطر خونریزی وجود دارد.

چه عواملی باعث بروز این بیماری می شوند؟

مهمترین دلیلی که سبب بروز این بیماری می شود عفونت هایی است که در طی فعالیت جنسی انتقال پیدا می کند. این بیماری معمولا از طریق بیماریهای زیر انتقال پیدا می کند:

 • سوزاک
 • کلامیدیا
 • تب خال ناحیه تناسلی
 • تریکومونیازیس
 • مایکوپلاسما و اوره پلاسما

موارد دیگری که می توانند زمینه ساز بروز این زخم شوند به شرح زیرند:

 • حساسیت به مواد شیمیایی موجود در اسپرم کش و یا پلاستیک به کار رفته در کاندوم
 • تحریک یا آسیب ناشی از تامپون ها و یا دستگاه هایی که برای کنترل بارداری در رحم نصب می شود
 • عدم تعادل باکتریایی، در این شرایط باکتری های طبیعی و سالم در واژن تحت تأثیر باکتری های ناسالم یا مضر قرار می گیرند که به این بیماری واژینوز باکتریایی نیز می گویند
 • عدم تعادل هورمونی، پایین آمدن هورمون استروژن در بدن می تواند به سلامت بافت دهانه رحم آسیب وارد کند و باعث بروز زخم دهانه رحم شود
 • سرطان یا درمان سرطان، گاهی روش هایی که برای درمان سرطان به کار برده می شوند، مانند پرتو درمانی می توانند به بافت رحم آسیب وارد کنند و باعث بروز این بیماری شوند

علائم سرویسیت یا زخم دهانه رحم

بسیاری از زنان مبتلا به این بیماری هیچ علامتی ندارند و بیماری آنها ممکن است پس از یک معاینه ساده برای کنترل سلامتی مشخص شود. اما بسیاری از زنان علائمی را تجربه می کنند که این علائم به شرح زیر هستند:

 • ترشحات واژن خاکستری یا زرد کم رنگ
 • خونریزی غیرطبیعی واژن، مانند خونریزی بعد از رابطه جنسی یا بین پریود
 • درد هنگام رابطه جنسی
 • ادرار سخت، دردناک یا مکرر
 • درد یا تب لگنی یا شکمی ( این علامت در موارد نادر رخ می دهد)

زخم دهانه رحم و نزدیکی

یکی از مواردی که به تشخیص این بیماری کمک می کند مقاربت دردناک است. معمولا کسانی که به این بیماری مبتلا می شوند دردهای زیادی را در حین رابطه جنسی خود تجربه می کنند.

تشخیص زخم دهانه رحم

چه عواملی خطر بروز بیماری سرویسیت را افزایش می دهند؟

عوامل متعددی می توانند خطر بروز سرویسیت را افزایش دهند که به شرح زیر هستند:

 • برقراری رابطه جنسی بدون محافظت
 • برقراری رابطه جنسی با چند شریک جنسی

همچنین، مطالعات نشان داده اند کسانی که به این بیماری مبتلا بوده اند، ممکن است پس از درمان این بیماری دوباره عود کند. به همین دلیل چک آپ منظم نقش بسیار مهمی در ارتقا سلامتی دارد.

تشخیص زخم دهانه رحم

اگر مشکوک هستید که به این بیماری مبتلا شده اید، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک روش های مختلفی را برای تشخیص این بیماری به کار می برد. یکی از این روش ها معاینه لگن است. همچنین، ممکن است پزشک مایعات واژن و یا خونریزی ها را جمع آوری کند و به آزمایشگاه بفرستد. تست پاپ اسمیر یکی از روش هایی است که برای تشخیص این بیماری به کار برده می شود. اگر در تست پاپ اسمیر تایید شود که زائده هایی در رحم شما وجو دارد، پزشک بیوپسی دهانه رحم ( نمونه برداری از دهانه رحم) را انجام می دهد تا در مورد ماهیت این زخم ها اطلاعات کسب کند. از طرفی دیگر پزشک این سوالات را از شما می پرسد:

 • آیا در چند ماه اخیر شرکای جنسی مختلفی داشته اید؟
 • آیا رابطه جنسی بدون کاندوم داشته اید؟
 • آیا سابقه حساسیت به کاندوم دارید؟
 • از چه روش هایی برای کنترل بارداری استفاده می کنید؟

درمان زخم دهانه رحم

یکی از مواردی که در درمان این بیماری باید مورد توجه قرار گیرد، کنترل عفونت است. زیرا این زخم به زودی عفونت می کند و اگر کنترل نشود، شرایط بیمار حاد می شود. با توجه به شدت و نوع بیماری پزشک داروهای زیر را تجویز می کند:

 • انواع آنتی بیوتیک ها و یا انواع داروهای ضد ویروسی
 • انواع داروهای ضد قارچ

نکته بسیار مهم این است که پس از قطعی شدن ابتلا به این بیماری، شریک جنسی شما نیز باید تحت درمان قرار گیرد. زیرا ممکن است او نیز به عفونت مبتلا شده باشد و همین امر می تواند خطر انتقال این عفونت را به اشخاص دیگر بالا ببرد. همچنین، اگر مبتلا به ایدز هستید، باید هر چه سریعتر برای درمان این بیماری اقدام کنید.

روش های دیگر برای درمان این بیماری

ممکن است پزشک با توجه به شدت بیماری یکی از روش های زیر را برای درمان به کار ببرد.

دیاترمی

در این روش  پزشک از یک ابزار کوچک برای اعمال حرارت زیاد به سلول هایی که باعث ایجاد این بیماری شده اند استفاده می کند که باعث سوختن و بسته شدن این زخم ها می شود.

کرایوتراپی

کرایوتراپی روشی است که پزشک سلولهای دهانه رحم را فریز می کند تا رشد آنها را متوقف سازد. بهتر است بدانید این روش معمولا اثر گذار نیست و معمولا درمان زخم دهانه رحم بدون فریز پیشنهاد می شود.

پماد برای زخم دهانه رحم

بسیاری از افراد به دنبال پماد برای درمان این زخم هستند. باید بدانید پزشکان معمولا پماد خاصی را منحصرا برای درمان این بیماری تجویز نمی کنند.

درمان خانگی زخم دهانه رحم

بسیاری از افراد به دنبال درمان گیاهی زخم دهانه رحم هستند. به طور مثال پیشنهاد می شود کسانی که به این بیماری مبتلا هستند ماست بخورند و سیر را به رژیم غذایی شان بیافزایند. همچنین، برخی از داروهای گیاهی وجود دارند که برای درمان این بیماری موثر هستند. گزنه یکی از گیاهانی است که به درمان این بیماری کمک می کند. برای اینکار باید آب برگ های گزنه را بگیرید و سپس با استفاده از وسیله مخصوص به واژن خود تزریق کنید. 10 دقیقه در این حالت بمانید. این کار را هر روز تکرار کنید. در اینجا به شما می گوییم روش های خانگی و گیاهی هنوز به تحقیقات بیشتری نیز دارند. بنابراین، قبل از استفاده از این روش ها با افراد متخصص مشورت کنید.

برای خرید کاندوم با کیفیت به کجا مراجعه کنیم؟

اگر به دنبال خرید کاندوم با کیفیت هستید که استفاده از آنها حساسیتی به وجود نیاورد، می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید. کاندوم هایی که در این سایت به فروش می رسند دارای مجوزهای بهداشتی هستند و از هیچ گونه ماده مضری در ساخت آنها استفاده نشده است.

مجله سلامت داروخانه آنلاین محصولات زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.