مکمل تقویت قوای جنسی

داروی دسلوراتادین برای چیست؟ نحوه مصرف، عوارض جانبی و موارد احتیاطی

قرص دزلوراتادین نحوه مصرف، عوارض جانبی و موارد احتیاطی!

دارو دسلوراتادین یکی آنتی هیستامین قوی است که برای تسکین علائم آلرژی مانند آبریزش بینی، خارش چشم و بینی، عطسه، کهیر و واکنش های پوستی تجویز می شود. منابع خارجی بر این امر تاکید می ورزند که این قرص با مسدود کردن هیستامین در بدن که در طول واکنش های آلرژیک ایجاد می شود به حفظ سلامتی کمک می کند.

نحوه استفاده از قرص دسلوراتادین

قبل از شروع استفاده از این قرص با پزشک مشورت کنید و اگر سوالی بود از او بپرسید. این قرص به صورت خوراکی با غذا یا بدون غذا قابل استفاده است و معمولا یکبار در روز مصرف می شود. اگر از قرص سریع المحلول استفاده می کنید، اجازه دهید این قرص در زبان حل شود و سپس آن را با آب یا بدون آب قورت دهید.

اگر از فرم مایع این دارو استفاده می کنید، از واحد اندازه گیری داروهای مایع استفاده کنید و هرگز آن را با قاشق اندازه گیری نکنید. مقدار مصرف بر اساس سن، وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان تعیین می شود.  دوز مصرفی را بدون مشورت با پزشک تغییر ندهید.

دسلوراتادین در کودکان

کودکان نیز می توانند از این قرص استفاده کنند. نحوه مصرف کودکان به صورت زیر است:

کودکان 6 تا 11 سالروزانه 5/2 میلی گرم یک بار در روز
کودکان بالای 12 سالروزانه 5 میلی گرم یک بار در روز
نوزادان و کودکان تا 4 سالگی نباید از این قرص استفاده کنند!

نحوه استفاده از قرص دزلوراتادین

عوارض جانبی

گلو درد، حالت تهوع، خستگی، ناراحتی معده یا درد عضلانی از عوارض رایج این قرص هستند. اما به این موضوع توجه داشته باشید که اگر پزشک این قرص را تجویز کرده است بی شک به این نتیجه رسیده است که اثرات قرص دس لوراتادین بیشتر از  عوارض جانبی آن است. عوارض دیگری که در صورت استفاده از این قرص رخ می دهند به شرح زیرند:

  • تب
  • از دست دادن اشتها
  • اسهال
  • مشکل در خواب ( این عارضه به ویژه در کودکان رخ دهد

 در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض سریعا به پزشک مراجعه کنید.

موارد احتیاطی

اگر می خواهید از قرص دس لوراتادین استفاده کنید، به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • در صورت حساسیت به این قرص ​​به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. اگر به لوراتادین حساسیت دارید و یا به طور کلی از حساسیت های دارویی رنج می برید، این موضوع را به پزشک بگویید. زیرا ممکن است این قرص حاوی مواد غیر فعالی باشد که باعث بروز واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.
  • قبل از استفاده از این قرص، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید، به ویژه اگر به بیماری های کلیوی و بیماری های کبدی مبتلا هستید.
  • استفاده از دس لوراتادین معمولاً در دوزهای توصیه شده باعث خواب آلودگی نمی شود. با این حال، تا زمانی که مطمئن نشده اید که می توانید با خیال راحت چنین فعالیت هایی را انجام دهید، رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید و هیچ گونه فعالیتی را که نیاز به هوشیاری دارد انجام ندهید.
  • قبل از انجام عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمامی محصولاتی که استفاده می کنید در جریان بگذارید.
  • محصولات سریع المحلول ممکن است حاوی قند و یا آسپارتام باشد. در صورتی که از بیماری دیابت یا فنیل کتونوری رنج می برید این موضوع را به پزشک بگویید.

قرص دسلوراتادین و بارداری

تحقیقات نشان داده اند که استفاده از این قرص عوارض شدیدی را بر روی زنان باردار ایجاد نمی کند. با این وجود این قرص در دوران بارداری تنها باید با نظر پزشک متخصص مصرف شود.

دزوراتادین در شیردهی

به نظر می رسد که این قرص بر روی قدرت شیردهی زنان تاثیر زیادی ندارد، اما برخی گزارش داده اند که استفاده از این قرص بر نحوه تولید شیر آنها اثر می گذارد. به همین دلیل استفاده از این قرص در دوران شیردهی تنها باید با نظر پزشک متخصص صورت گیرد.

تداخل دارویی

تداخل دارویی یکی از مواردی است که در مصرف تمامی قرص ها و مکمل ها باید در نظر گرفته شود. قرص دس لوراتادین می تواند با داروهای حاوی لوراتادین تداخل داشته باشد. همچنین، این دارو ممکن است با آزمایشات خاصی (از جمله آزمایش حساسیت پوستی) تداخل داشته باشد و احتمالاً نتایج کاذب را ایجاد کند. در زمان انجام این آزمایشات به پزشک بگویید که از این قرص استفاده می کنید.

جدول نام های تجاری داروی دسلوراتادین در داروخانه ها

نام دارو
شربت نئوتادین 2.5 میلی گرم/5 میلی لیتر
قرص دس لوراتادین پورسینا 5 میلی گرم
قرص نئوتادین 5 میلی گرم
قرص لورکستادین 2.5 میلی گرم/5 میلی لیتر 120 میلی لیتر
قرص دلونکس 5 میلی گرم
قرص لورکستادین 5 میلی گرم
شربت دس لوراتادین اکسیر 2.5 میلی گرم/5 میلی لیتر 120 میلی لیتر
قرص دس لوراتادین اکسیر 5 میلی گرم
شربت دس لوراتادین فارماشیمی 2.5 میلی گرم/5 میلی لیتر 120 میلی لیتر-نئونکس
قرص دس لوراتادین اوه سینا 5 میلی گرم
شربت دس لوراتادین آسا دارو 2.5 میلی گرم/5 میلی گرم 60 میلی لیتر
قرص دس لوراتادین آفاشیمی 5 میلی گرم
قرص دس لوراتادین فارماشیمی 5 میلی گرم-نئونکس
شربت دس لوراتادین آفاشیمی 2.5 میلی گرم/5میلی لیتر 120 میلی لیتر
قرص هیدین 5 میلی گرم
شربت دزوکید 2.5 میلی گرم/5 میلی لیتر 120 میلی لیتر
شربت دس لوراتادین پورسینا 2.5 میلی گرم/5 میلی لیتر 120 میلی لیتر
قرص دسدینا 5 میلی گرم
قرص ویاتادین 5 میلی گرم
قرص دسلوراژین 5 میلی گرم
قرص دسلوتا 5 میلی گرم
قرص بهنیتیس 5 میلی گرم
محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.