مکمل تقویت قوای جنسی

تاثیر استرس بر اگزما و روش های کنترل آن

یکی از مشکلات پوستی آزار دهنده اگزما است. اگزما با علائمی همچون خشکی، خارش شدید، التهاب و برجستگی روی پوست همراه است. این علائم می توانند در طول ابتلا کاهش یابند یا تشدید شوند. اگزما می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد اما جالب است بدانید

تاثیر استرس بر اگزما

یکی از مشکلات پوستی آزار دهنده اگزما است. اگزما با علائمی همچون خشکی، خارش شدید، التهاب و برجستگی روی پوست همراه است. این علائم می توانند در طول ابتلا کاهش یابند یا تشدید شوند. اگزما می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد اما جالب است بدانید یکی از دلایل آن می تواند استرس باشد. در این مقاله به تاثیر استرس بر اگزما خواهیم پرداخت.

درمان پوستشما می توانید جهت خرید محصولات درمان پوست از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

اگزما و دلایل آن

اگزما می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. عواملی که در ادامه می آیند می توانند در بروز اگزما تاثیر داشته باشند:

  • خشکی شدید پوست
  • تعریق
  • بودن در معرض آب و هوای سرد و خشک
  • ابتلا به عفونت های باکتریایی و قارچی
  • تماس با آلرژی زاهایی مانند گرده، کپک، مایت ها و ذرات روی پوست حیوانات خانگی
  • قرار گرفتن در معرض محرک هایی مانند عطر، اسانس، فلز، دود سیگار، پشم و پلی استر
  • تغییرات هورمونی در قاعدگی یا بارداری
  • آلرژی به غذاها

جدای از مواردی که همواره به عنوان علل اگزما به آنها اشاره می شود تاثیر استرس بر اگزما نیز قابل توجه است. استرس می تواند اگزما را تحریک کند. استرس به دو شکل می تواند باشد؛ در حالت اول عوامل خارجی که باعث استرس شده اند علائم اگزمای فرد را تشدید می کنند و در حالت دوم فرد به دلیل داشتن اگزما دچار استرس می شود و این مسئله علائم را افزایش می دهد.

تاثیر استرس بر اگزما چگونه است؟

استرسی که ناشی از ابتلا به اگزما است می تواند مشکلات دیگری را در فرد به وجود آورد. تحقیق انجام شده در سال 2016 که در انجمن ملی اگزمای امریکا انجام شد نشان داد نیمی از افراد دارای اگزمای پوستی از مشکلات روحی مانند اضطراب، افسردگی و بدخوابی رنج می برند. این مسئله به دلیل این است که در نتیجه واکنش التهابی اگزما، پوست انسان با احساسات مختلفی مانند گرما، درد، خارش و ناراحتی با مغز ارتباط برقرار می کند و به آن پیام می رساند. این پیام ها می توانند باعث استرس، افسردگی، خستگی و آشفتگی در فرد شوند.

نحوه عملکرد استرس بر اگزما

ریشه تاثیر استرس بر اگزما به هورمون های استرس باز می گردد. زمانیکه فرد دچار استرس می شود بدن نوعی پاسخ گریز یا جنگ را از خود بروز می دهد که به آن واکنش استرسی نیز گفته می شود. این واکنش، محور موسوم به HPA را که شبکه ای شامل هیپوفیز، هیپوتالاموس، غدد فوق کلیوی و تولید کننده هورمون هاست فعال می کند. این شبکه نیز باعث افزایش هورمون استرس یا کورتیزول در بدن می شود.
کورتیزول تنظیم کننده سیستم ایمنی بدن است و با افزایش یافتن آن عدم تعادل در واکنش های ایمنی مختلف بدن رخ می دهد که در نتیجه آن مولکول های سلولی مولد التهاب افزایش می یابند.
عدم تعادل سیستم ایمنی بدن باعث افزایش تولید پادتن یا آنتی بادی های ایمونوگلوبین در بدن می شود که واکنش آلرژیک را در پی دارند. جدای از این مسئله در این وضعیت فرد تغییرات روانی دیگری را نیز تجربه می کند که بر روی پوست اثر دارند. در این حالت تولید ماست سل (Mast Cell) افزایش می یابد. این سلول های سفید، آزاد کننده هیستامین در بدن هستند که خارش را به همراه دارند. تاثیر استرس بر اگزما می تواند به دلیل انبساط رگ های خونی نیز باشد. استرس باعث انبساط رگ های خونی می شود و این مسئله نیز باعث افزایش هیستامین در بدن می گردد. علاوه بر اینها در هنگام استرس عصب های حسی انسان به آزاد سازی مولکولی می پردازند که در عملکردهای خارجی پوست اختلال ایجاد می کند. همه این موارد روند کلی تاثیر استرس به اگزما را نشان می دهند.

تاثیر استرس بر اگزما

چگونه می توان تاثیر استرس بر اگزما را کاهش داد؟

برای کاهش تاثیر استرس بر اگزما می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

ذهن آگاهی و مدیتیشن

محققان عقیده دارند ذهن آگاهی به خصوص “ذهن آگاهی بر پایه کاهش استرس” می تواند بسیار مفید باشد. تمرینات ذهن آگاهی متنوع هستند. شما می توانید در وضعیتی راحت در جایی بنشینید، روی تنفس عمیق و با ثبات خود تمرکز کنید و به لحظه حال فکر کنید. تمریناتی مانند یوگا، تای چی یا باله نیز می تواند مفید باشد.

ورزش کردن

ورزش و فعالیت بدنی نیز می تواند در کاهش تاثیر استرس بر اگزما مفید باشد. پیاده روی سریع، دویدن، شنا کردن و … می توانند در کاهش استرس موثر باشند. دقت کنید از آنجا که تعریق باعث تحریک حساسیت و تشدید علائم اگزما می شود حتما پس از ورزش دوش بگیرید.

خوب خوابیدن

اگزما می تواند باعث بدخوابی شما شود و این مسئله باعث تشدید اگزما می گردد. تحقیقات نشان داده اند کم خوابی حتی برای یک شب می تواند باعث افزایش التهاب در بدن شود. بنابراین سعی کنید با استفاده از روش های مناسب، محیط و شرایط خواب با کیفیت را برای خود فراهم کنید تا با کمبود خواب مواجه نشوید.

تاثیر استرس بر اگزما

داشتن روابط اجتماعی

برای کاهش تاثیر استرس بر اگزما حتما روابط اجتماعی مثبت در زندگی داشته باشید. تحقیقات منتشر شده در سال 2016 نشان داده که روابط اجتماعی می تواند به اندازه ورزش و رژیم غذایی برای فرد مهم باشد. ضد اجتماع بودن و گوشه گیری در دوران نوجوانی و بلوغ می تواند باعث افزایش التهاباتی مانند اگزما در بدن شود.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.