مکمل تقویت قوای جنسی

معرفی بهترین داروی گیاهی برای ترک اعتیاد

ترک اعتیاد

توانایی‌ گیاهان در فرآیند ترک اعتیاد برای محافظت از کبد گرفته تا پتانسیل سم‌زدایی آن ها و کاهش علائمی مانند بی‌خوابی، از دست دادن اشتها و تحریک‌پذیری، حائز اهمیت است. در این مقاله گیاهان اصلی را با پشتیبانی علمی، برای درمان اعتیاد به مواد مخدر مورد بحث قرار می دهیم.

ترک اعتیاد

اعتیاد به مواد مخدر یک مشکل بهداشت عمومی است که بر تعداد فزاینده ای از مردم تأثیر می گذارد و بارهای جدی را بر جامعه و اقتصاد وارد می کند. اگرچه درمان‌های مختلفی برای سوء مصرف و وابستگی به مواد از جمله مداخلات دارویی، روان‌شناختی و جامعه‌شناختی ایجاد شده است، اما اثربخشی آنها هنوز محدود است.

درمان اعتیاد به مواد مخدر پیچیده است و بیشتر رویکردهای موجود بی اثر هستند. استفاده از درمان های گیاهی یک گزینه به عنوان درمان اولیه یا مکمل است و در نتیجه شکست رویکردهای کلاسیک با استفاده از داروهای مصنوعی رشد کرده است. از این رو علاقه به استفاده و تحقیق در مورد گیاهان برای ترک اعتیاد، در سال‌های اخیر افزایش یافته است.

داروهای گیاهی برای ترک اعتیاد

توانایی های شفابخش ملایم و ذاتی بسیاری از داروهای گیاهی در طول هزاران سال حفظ شده و به شکلی عظیم دوباره ظاهر شده است. درمان‌های گیاهی در طول فرآیند بهبودی ترک اعتیاد می‌توانند نیرومند و متحول کننده باشند. بسیاری از همین گیاهان دارویی برای کاربردهای امروزی از طریق صنایع دارویی و دیگر صنایع سازگار شده اند.

گیاهان ذکر شده در این مقاله پیشنهاداتی مبتنی بر تحقیقات دانشگاهی هستند و هر گیاه به دلیل پتانسیل خود، از افرادی که در فرآیند بهبودی ترک اعتیاد با انواع علائم فیزیکی و عاطفی مرتبط سروکار دارند، حمایت می کند.

گیاهان دارویی چینی

داروهای گیاهی چینی بیش از 2000 سال است که در چین به عنوان ابزار اصلی درمانی مورد استفاده قرار می گیرد و این گونه درمان ها برای اعتیاد به مواد مخدر، بیش از 200 سال است که استفاده می شود. در دو دهه گذشته، تعداد فزاینده‌ای از آزمایش‌های بالینی و مطالعات حیوانی نشان داده‌اند که داروهای گیاهی چینی در برابر اکتساب و عود سندرم‌های اعتیاد به مواد مخدر و ترک آنها، کارایی دارند.

ترک اعتیاد

جینسینگ

جینسینگ یکی از پرمصرف ترین داروهای گیاهی در جهان است. بیش از 2000 سال است که عمدتاً در چین، کره و ژاپن استفاده می شود. جینسینگ از بسیاری از ترکیبات شیمیایی از جمله تری ترپن ساپونین ها، پلی ساکاریدها، پپتیدوگلیکان ها، ترکیبات حاوی نیتروژن، اسیدهای چرب، کربوهیدرات ها و ترکیبات فنلی تشکیل شده است.

جینسینگ بر جنبه های مختلف اختلالات عصبی، رشدی و روانپزشکی تأثیر می گذارد. این گیاه از نظر بالینی برای پیشگیری از سوء مصرف و وابستگی به مواد مخدر و محرک های روانی مفید می باشد. همچنین مصرف الکل را کاهش می دهد.

محققان دریافتند که ساپونین جینسنگ (GTS) به طور قابل توجهی از کاهش ترشح دوپامین و فعالیت عصبی پس سیناپسی کوکائین جلوگیری می کند، که می تواند برای درمان اعتیاد به کوکائین موثر باشد. همچنین محققان اثرات جینسینگ را بر درد ناشی از ترک اعتیاد بررسی کردند و دریافتند که هم در تست حساسیت حرارتی و هم در تست انقباض ناشی از اسید استیک، درد ناشی از ترک را مهار می کند.

اثر جینسنگ وحشی بر قرار گرفتن مکرر در معرض مورفین نیز بررسی شد که نشان می‌دهد جینسنگ وحشی می تواند اثرات رفتاری مورفین را با تعدیل سیستم دوپامینرژیک مرکزی مهار کند. همچنین داده ها نشان می دهد که GTS ها افزایش انتقال دوپامینرژیک ناشی از نیکوتین را کاهش می دهند و به عنوان یک عامل درمانی برای ترک اعتیاد به نیکوتین و متادون مفید می باشند.

بادرنجبویه

تحقیقات نشان می دهد که بادرنجبویه با افزایش شادی و کاهش احساس اضطراب و تنش عصبی، بر خلق و خوی ما تأثیر می گذارد. کسانی که در مسیر ترک اعتیاد هستند و با اضطراب دست و پنجه نرم می کنند، می توانند با مصرف یک فنجان چای گرم بادرنجبویه آرامش پیدا کنند. همچنین بادرنجبویه برای اختلالات خواب و ناراحتی های دستگاه گوارش نیز مفید می باشد.

سنبل الطیب (ریشه والرین)

والرین به طور مدرن برای درمان اختلال استرس پس از ضربه و همچنین برای هیستری، تحریک پذیری، میگرن و بی خوابی استفاده می شود. تحقیقات نتایج امیدوارکننده ای را در درمان ترک اعتیاد، پس از استفاده کوتاه مدت این گیاه به صورت چای یا عصاره نشان می دهند. پتانسیل دارویی سنبل الطیب بسیار بیشتر از تجربه نامطلوب بوی تند آن است. سعی کنید طعم آن را با عسل یا سایر گیاهان لذت بخش بپوشانید.

کلاه جمجمه

کلاه جمجمه در طب سنتی چینی به عنوان یک ضد التهاب برای بسیاری از بیماری ها استفاده می شود و ثابت می کند که هم برای سلامت قلب و هم برای سلامت روان مفید است. کسانی که در حال ترک اعتیاد هستند ممکن است اضطراب یا سایر تمایلات عصبی را تجربه کنند که این گیاه می تواند از آنها حمایت کند.

تحقیقات همچنین استفاده امیدوارکننده از آن را در درمان بی خوابی، لرزش عضلات، ضعف و بیماری های پوستی مانند آکنه یا اگزما برجسته کرده است. یک فنجان گرم چای Skullcap قبل از خواب، افزودنی عالی برای روتین شبانه است.

ریشی (گانودرما لوسیدوم)

این قارچ که از آن به عنوان قارچ جاودانگی نیز یاد می شود، هزاران سال است که به دلیل توانایی های حیات بخشی اش مورد پرستش قرار گرفته است. در طب سنتی چینی، این گیاه نیروگاهی در نظر گرفته می‌شود که از سم‌زدایی تمام سیستم‌های بدن به‌ویژه خون حمایت می‌کند. ریشی حاوی سطح بالایی از آنتی اکسیدان است که به پیشگیری از بیماری های خاص کمک کرده و از سلامت کلی کبد، ریه ها، قلب و سیستم عصبی حمایت می کند.

این قارچ همچنین به بهبود سیستم ایمنی بدن کمک می کند و فرد را در طول مسیر بهبودی ترک اعتیاد سالم نگه می دارد. بسیاری از افرادی که روند بهبودی ترک اعتیاد را طی می‌کنند، می توانند از اثرات آرام‌بخش چای ریشی یا دستور پخت با استفاده از پودر Reishi استفاده کنند.

ترک اعتیاد

آشواگاندا (Withania somnifera)

پزشکان هندی باستان اغلب آشواگاندا را در طب آیورودا به عنوان گیاه طول عمر یاد می کنند. این گیاه اغلب برای درمان انواع شرایط اضطرابی، بهبود عملکرد شناختی و تعادل سیستم ایمنی استفاده می شد. تحقیقات مدرن پتانسیل درمانی بیشتر آشواگاندا را نشان می‌دهد و به توانایی آن در تأثیرگذاری بر پیام‌رسان‌های شیمیایی خاص مانند GABA (یک انتقال‌دهنده عصبی مؤثر بر خلق و خو، اضطراب و انرژی) در مغز اشاره می‌کند.

تحقیقات نشان می دهند که مصرف یک فنجان چای آشواگاندا به خواب بهتر، بهبود عملکرد کبد، تسکین ذهن بیش فعال و حمایت از سلامت ریه کمک می کند. در حین حرکت در مسیر بهبودی و ترک اعتیاد، بسیاری از افراد می توانند از اثرات تنش زدایی این گیاه قوی بهره مند شوند.

خار مریم

خار مریم به سلامت و ترمیم کبد کمک می کند. خار مریم یکی از گیاهان دارویی مفید، برای تقریباً تمام اعتیادها است. از آنجایی که بیشتر داروها و الکل ها در کبد پردازش می شوند، خار مریم انتخابی منطقی است زیرا به عملکرد کبد کمک کرده و همچنین از کیسه صفرا حمایت می کند.

سرکه سیب

سرکه سیب چه به صورت قرص و چه به صورت مایع درمان کننده بسیاری از موارد است. افرادی هستند که قسم می‌خورند که سرکه سیب میل به مواد مخدر را مسدود می‌کند، حتی برخی می‌گویند که به آنها کمک کرده تا سال‌ها از مواد مخدر خودداری کنند. چیزی که پزشکان می دانند این است که سرکه سیب خواص مفیدی مانند پاکسازی خون و افزایش عملکرد گوارشی دارد، بنابراین به سم زدایی کمک می کند. سرکه سیب می تواند آسیب سلولی را مهار کرده و به طور بالقوه از بیماری هایی مانند سرطان جلوگیری کند.

ریشه کودزو

ریشه کودزو یک گیاه سنتی چینی است که مردم آن را بصورت چای دم می کنند. کودزو معمولا برای کاهش میل به مواد از هر نوعی، استفاده می شود. این یک داروی باستانی است که چینی ها برای ترک اعتیاد به مواد مخدر یا تریاک از آن استفاده می کنند.

ریشه بیدمشک

بیدمشک یک ادرارآور و یک پاک کننده شناخته شده است. این گیاه کمک می کند تا داروها سریعتر از بدن شما خارج شوند. بیشتر ادعاها در مورد بیدمشک اثبات نشده است، اما اکثر معتادانی که ریشه بیدمشک را در طول سم‌زدایی ترک اعتیاد امتحان کرده‌اند، می‌گویند که طول مدت سم‌زدایی فیزیکی را کوتاه می‌کند.

ترک اعتیاد

موارد احتیاطی

قبل از اینکه بیرون بروید و انواع گیاهان ها را بخرید، ابتدا باید نکاتی را در نظر داشته باشید. برخی از داروهای گیاهی می توانند اعتیاد را تحریک کنند و مانع پیشرفت روند بهبودی ترک آن شوند. یادآوری این نکته مهم است که مکمل های گیاهی، برای درمان حرفه ای پزشکی نیستند. در عوض، بررسی مکمل های گیاهی تحت مشاوره و راهنمایی یک متخصص، به عنوان وسیله ای برای تسکین یا تکمیل درمان ساختاریافته است.

برخی از گیاهان ممکن است با داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی یا داروهای مورد استفاده برای بیماری های قلبی عروقی تداخل داشته باشند. اگر در حال حاضر هر نوع دارویی برای شما تجویز می شود، حتماً با پزشک خود در مورد مصرف هر گونه داروهای گیاهی که در نظر دارید مشورت نمایید.

نکات پایانی

هزاران سال است که از داروهای گیاهی بصورت دمنوش، به عنوان راهی برای استخراج خواص درمانی گیاهان استفاده می شود. نوشیدن دمنوش‌های گیاهی می‌توانند در دوران نقاهت ترک اعتیاد مفید باشند. آنها همچنین می توانند به کاهش علائم ترک مانند تحریک پذیری، کاهش اشتها، کم خوابی و همچنین برخی دردها کمک کنند. با این حال، استفاده خودسرانه برخی از داروهای گیاهی ممکن است به تحریک اعتیاد منجر شود بنابراین بهتر است قبل از مصرف آن ها با پزشک خود مشورت نمایید.

محصولات جنسی
سرکار خانم ندا امامی دانش آموخته رشته شیمی با سابقه ۱۰ ساله تخصصی دارویی و دارای تجاربی ارزنده در حوزه محصولات دارویی و بهداشتی، در حوزه تحقیقات و ارائه اطلاعات مفید در زمینه دارویی، بهداشتی و آرایشی فعالیت دارند. مقالات خانم امامی در وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین، در دسترس می باشند.