مکمل تقویت قوای جنسی

گیاهان دارویی را قبل از عمل جراحی قلب استفاده نکنید!

گیاهان دارویی را قبل از عمل جراحی قلب استفاده نکنید!

مکملهای گیاهی و یا گیاهان دارویی امروزه مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته اند. با مشخص شدن اثرات منفی داروهای شیمیایی بر بدن، بسیاری از افراد به استفاده از مکملهای گیاهی و یا گیاهان دارویی روی آورده‌اند تا از ورود مواد شیمیایی مضر به بدن جلوگیری به عمل آورند. به همین دلیل افراد زیادی را در اطرفا خود می بینیم که از انواع گیاهان درمانی برای ارتقا سلامتی بدن و یا درمان برخی بیماری ها استفاده می کنند.اما بهتر است یک نکته را بدانید: استفاده از این مکملها ی طبیعی قبل از عمل قلب می تواند بسیار خطر آفرین باشد!!

مکمل گیاهی به معنای بی خطر نیست؟

ممکن است شما یک قرص مولتی ویتامین بخورید و یا از سیر برای کمک به حفظ سلامتی قلب ستفاده کنید.همچنین ممکن است گیاهان درمانی مانند جینکوبیلوبا را برای افزایش قدرت ذهن مورد استفاده قرار دهید. گیاهان دیگری نیز وجود دارند که بسیاری از افراد برای حفظ سلامتی به آنها روی می آورند. به طور مثال آیا از اکسینا (یک آنتی بیوتیک گیاهی) برای تقویت سیستم ایمنی بدن بعد از بروز اولین علایم سرماخوردگی استفاده می کنید؟ آیا از کاوا (یکی از انواع گیاهان دارویی) برای کمک به خواب بهتر استفاده می کنید؟ آیا از ویتامین E و یا روغن ماهی برای سلامت قلب استفاده می کنید؟

اگر روزانه از مکمل های استفاه می کنید به این مقاله توجه داشته باشید! قبل از انجام عمل بایپس، ترمیم دریچه قلب و یا هر عمل قلبی دیگر نباید از گیاهان دارویی استفاده کنید. این مکملها چه ضرری به بدن وارد می کنند؟ مگر این مکملها «طبیعی» نیستند؟ خب باید بگوییم طبیعی همیشه به معنای بی خطر نیست. مخصوصا وقتی بخواهید عمل قلب انجام دهید!

تداخل دارویی گیاهی مسئله مهمی است!

در رابطه با مصرف هر دارو و مکمل شیمیایی و یا گیاهی باید مسئله تداخل دارویی مورد توجه قرار گیرد. بسیاری از افراد به تداخل گیاهان دارویی توجهی ندارند و اینطور فکر می کنند که این گیاهان هیچ گونه ضرری برای بدن ندارند.

بهتر است بدانید گیاهان دارویی همانند داروهای شیمیایی دارای عوارض جانبی بر بدن هستند و باید بر طبق اصول و با تجویز پزشک متخصص مورد استفاده قرار بگیرند.

مصرف خود سرانه این مکملها اثرات منفی بر بدن دارد و اگر تداخل دارویی آن را در نظر نداشته باشید در برخی موارد منجر به مرگ میشود.

نتایج تحقیقات در رابطه با مصرف مکمل های گیاهی!

مطابق با تحقیق صورت گرفته در سال 2010 مشخص شد که استفاده از گیاهان دارویی اثرات منفی بر عمل قلب دارد.  در این پژوهش 8 ماده طبیعی: اکسینا، افدرا، گارلیک، گینگو، جنسینگ، کاوا، اس.ت جان ورت و والرین مورد بررسی قرار گرفتند. محققان متوجه شدند بیمارانی که از  این گیاهان دارویی استفاده کرده بودند، بعد از عمل قلب دچار مشکلات زیادی شده بودند. این مشکلات عبارت بودند از:

  • خونریزی،
  • ناپایداری دریچه قلبی،
  • فشار خون پایین،
  • تغییر در بی حسی در طی عمل.

این گیاهان دارویی بر متابولیسم داروهای دیگری که در طول عمل باید مورد استفاده قرار می گرفتند، نیز تاثیر گذاشته بودند. تحقیقات پیشین نشان داده اند که استفاده از گیاهان دارویی مانند جینجرو ویتامین E می تواند موجب حملات قلبی و یا بروز مشکلات زیاد در طول عمل قلب شود. این گیاهان دارویی با داروهای قلبی نیز تداخل دارند و هرگز نباید به طور هم زمان مورد استفاده قرار گیرند. عوارض جانبی دیگر گیاهان دارویی جینجر و ویتامین ایی بر بیمارانی که از بیماری های قلبی رنج می برند و انواع قرص قلب استفاده می کنند به شرح زیر است:

  • کاهش توانایی خون برای لخته شدن
  • افزایش خونریزی داخلی
  • کاهش تعداد پلات های خون
  • عریض کردن عروق قلبی
  • کاهش غلظت خون

این عوارض برای بیماران قلبی بسیار خطرناک هستند و می توانند منجر به مرگ بیمار شوند. به همین دلیل پزشکان گوشزد می کنند این بیماران هرگز استفاده از گیاهان دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک آغاز نکنند.

چگونه گیاهان دارویی می توانند اینچنین خطرناک باشند؟

چگونه گیاهان دارویی می توانند اینچنین خطرناک باشند؟

این امر دلایل متفاوتی دارد .در این کشور (آمریکا و البته این مشکل در کشورهای دیگر نیز وجود دارد) برای استفاده از گیاهان دارویی کلینیک های تخصصی وجود ندارد. همچنین تحقیقات مدونی در باره اثرات گیاهان دارویی بر روی حیوانات یا انسانها صورت نگرفته اند تا تاثیرات منفی مکملهای گیاهی را مشخص کنند.

مسئله بسیار مهم دیگر این است که گیاهان دارویی تحت نظارت سازمان غذا و دارو تولید نیستند و به صورت قرص، دمنوش، پودر، نوشیدنی و کپسول به فرروش می رسند. این مواد ممکن است با مواد مغذی موجود در سیستم بدنی شما یا داروهای دیگری که مصرف می کنید تداخل پیدا کنند.

در این مقاله به عوارض منفی گیاهان دارویی بر بیمارانی پرداختیم که می خواهند عمل قلب انجام دهند. بهتر است بدانید در اینجا تنها به نکات مهم اشاره کردیم و این موضوع بسیار گسترده تر است. به طور مثال استفاده از گیاهان دارویی مانند سیر، چای سبز و انبه با داروی وافارین بسیار خطرناک است و اثرات این قرص را کاهش می دهد و سبب بروز خونریزی می شود.

همچنین گریپ فروت با داروهای آنتی هیستامین و کاهش کلسترول تداخل دارد و اثرات این داروها را از بین می برد. این لیست بسیار بیشتر از این است! بنابراین گیاهان دارویی هرگز به معنای گیاهان بی خطر نیستند و باید مسائلی را که در رابطه با داروهای شیمیایی در نظر می گیرید در رابطه با گیاهان دارویی نیز در نظر داشته باشد.

استفاده از مکمل های گیاهی اثرات مثبت زیادی دارد اما  ناآگاهی در مورد نحوه استفاده از این مکملها می تواند خطر آفرین باشد. بنابراین قبل از استفاده از این مکملها باید با افراد متخصص مشورت کنید.

پزشک بهترین کسی است که می تواند در این رابطه به شما مشورت دهد. لیستی از داروهایی را که مصرف می کنید در اختیار پزشک قرار دهید. اگر از بیماری خاصی رنح می برید این موضوع را مطرح کنید. سپس به پزشک بگویید تصمیم دارید از کدام گیاهان دارویی استفاده کنید.

اگر به پزشک دسترسی نداشتید نگران نباشید. متخصصین این حوزه وب سایتی را طراحی کرده اند که می توانید با مراجعه به آن از تداخل انواع گیاهان دارویی و داروهای شیمیایی مطلع شوید.

نکات پایانی

مکمل‌های گیاهی و گیاهان دارویی مورد توجه بسیاری قرار گرفته‌اند، اما باید بدانید که مصرف این مواد به معنای بی‌خطر بودن نیست.تداخل داروی گیاهی مسئله مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد، چرا که مصرف خودسرانه می‌تواند اثرات منفی جدی به همراه داشته باشد.

تحقیقات نشان داده‌اند که برخی گیاهان دارویی مانند سیر، جینکو بیلوبا، جینسینگ، ویتامین E و کاوا می‌توانند منجر به مشکلاتی همچون خونریزی، ناپایداری دریچه قلب، فشار خون پایین و تغییر در بی‌حسی طی عمل جراحی شوند. این گیاهان با داروهای قلبی و سایر داروهای مصرفی تداخل دارند و می‌توانند اثرات جانبی خطرناکی ایجاد کنند. بنابراین، همیشه قبل از مصرف هر نوع مکمل گیاهی با پزشک مشورت کنید و از مصرف خودسرانه آن‌ها خودداری کنید.

 

 

 

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.