مکمل تقویت قوای جنسی

فواید و مضرات استفاده از IGF-1

IGF-1

فاکتور رشد شبه انسولین IGF-1 یکی از هورمون های غدد درون ریز است که در کبد تولید می شود. ترشح این هورمون همراه با هورمون رشد انسانی HGH برای تقویت رشد سلول ها بسیار قابل اهمیت است. سلول های متعددی در سراسر عضلات بدن انسان مجهز به گیرنده های سلولی هستند که تمایل زیادی به فاکتور رشد شبه انسولین دارند.

این باعث می شود این هورمون یکی از بهترین هورمون های رشد و تسهیل کننده رشد عمومی سلول ها باشد. که این کار را با هدف قرار دادن بافت های خاص مختلف انجام می دهد و در فرآیندهای ارتباطی سلولی، تقسیم سلولی را تسهیل می کند. سطح بهینه IGF-1 و هورمون رشد HGH برای رشد استخوان در دوران کودکی و در طول زندگی بزرگسالی بسیار مهم است.

برای اطلاع از مزایای آی جی اف، دوز مناسب و عوارض جانبی، ادامه مطلب را دنبال کنید.

انواع IGF-1

دو گروه از انواع IGF تحت عنوان IGF-1 LR3 و DES IGF-1 وجود دارد:

IGF-1 LR3

(آی جی اف1) یک پروتئین مهم در بدن ما است که به رشد عضلات و سایر عملکردها کمک می کند. با این حال، شکل طبیعی آن مدت زیادی در بدن دوام نمی آورد، بنابراین دانشمندان نسخه اصلاح شده ای به نام IGF-1 LR3 ایجاد کردند. این نسخه اصلاح شده نیمه عمر بیشتری دارد (حدود 20 تا 30 ساعت) و از IGF-1 معمولی قوی تر است.

به دلیل نیمه عمر طولانی تر، IGF-1 LR3 می تواند در طول روز مفید واقع شود، به گیرنده های سلول عضلانی متصل می شود و سرعت رشد عضلانی را بهبود می بخشد. همچنین با مهار حرکت گلوکز به داخل سلول ها و استفاده از چربی برای تولید انرژی به سوزاندن چربی کمک می کند.

IGF-1 DES

نوع دیگری از (آی جی اف) به نام DES IGF-1 تا ده برابر قوی تر از آی جی اف معمولی است. هردو نوع ساختارهای مشابهی دارند اما متفاوت عمل می‌کنند و اهداف خاصی را دنبال می‌کنند.

DES IGF-1 یک نسخه کوتاهتر از IGF-1 با نیمه عمر حدود 20 تا 30 دقیقه است که آن را فقط در محل تزریق که می خواهید رشد عضلانی داشته باشید استفاده می کنید. بیش از IGF-1 LR3 هیپرپلازی در عضلات را تحریک می کند و آن را برای رشد هدفمند عضلات ایده آل می کند.

DES IGF-1 را می توان بیشتر و برای مدت طولانی تر از IGF-1 LR3 استفاده کرد که مزایای مشخصی را برای اهداف خاص عضله سازی ارائه می دهد.

IGF-1

سطوح بالا و پائین IGF-1 منجر به بروز چه خصوصیاتی خواهد شد؟

سطوح بیش از حد بالای IGF-1 در هر مرحله ای از زندگی می تواند باعث ایجاد یک بیماری نادر به نام آکرومگالی (غول آسایی) شود.

سطوح بیش از حد پایین می تواند باعث ایجاد وضعیتی به نام سندرم لارون (کوتولهیسم) شود که معمولاً در دوران کودکی تشخیص داده می شود.

سطوح بالا و پایین مزمن IGF-1 خطر مرگ را در بزرگسالان افزایش می دهد.

عملکرد IGF-1 

IGF-1 در طول زندگی شما تولید می شود، اما در دوران بلوغ به اوج خود می رسد. همراه با رشد سلولی، IGF-1 بقای سلولی را نیز افزایش می دهد و از آسیب سلولی محافظت می کند. اثرات مثبت شبه انسولین را می توان در چندین عملکرد اندام اصلی مشاهده کرد.

 • رشد جنین
 • رشد سیستم عصبی مرکزی
 • عملکرد مناسب قلب
 • کلیه ها
 • تقویت سیستم ایمنی

به دلیل اهمیت IGF در رشد و سایر عملکردهای کلیدی بدن، حفظ تعادل مناسب برای سطوح آی جی اف در بدن بسیار مهم است.

برخی از افراد می خواهند سطح آی جی اف خود را افزایش دهند زیرا برخی از تحقیقات نشان داده اند که باعث افزایش طول عمر و بهبود ترکیب عضلات بدن می شود. در همین حال، کسانی که در معرض خطر ابتلا به سرطان های خاص هستند، علاقه بیشتری به کاهش سطح آنها دارند

(آی جی اف) در برخی افراد باعث تشدید سلول های سرطانی خواهد شد که این دسته از افراد قبل از استفاده از این هورمون شبه انسولین باید آزمایشات خاص خود را پشت سر بگذارند.

در مجموع: IGF-1 هورمونی است که در پاسخ به ترشح هورمون رشد HGH در کبد ساخته می شود. علاوه بر ارتقاء رشد و بقای سلول، به سالم نگه داشتن مغز، قلب و کلیه کمک می کند. این هورمون در طول زندگی تولید می شود، اما سطح آن در بزرگسالی رو به افزایش می رود و در میانسالی و کهنسالی رو به افول می رود.

مزایای استفاده از IGF-1

مزایای استفاده فاکتور رشد شبه انسولین عبارتند از:

 1. افزایش سنتز پروتئین در بدن.
 2. سوزاندن چربی های ذخیره شده برای تولید انرژی که منجر به کاهش قابل توجه چربی می شود.
 3. اثرات مثبت بر متابولیسم، افزایش توده عضلات بدون چربی و کاهش چربی کلی بدن.
 4. افزایش خواص بازسازی کننده بافت های عصبی بدن.
 5. افزایش مزایای آنتی اکسیدانی.
 6. افزایش هیپرپلازی در سلول های عضلانی که منجر به پرتر شدن بافت های عضلانی می شود.
 7. افزایش بهبود عملکرد مغز و بهبود شناختی بیشتر.

مقدار ترشح (آی جی اف) در سنین مختلف

وضعیت IGF-1 را می توان با یک آزمایش خون ساده بررسی کرد، اگرچه این آزمایش ها به طور معمول انجام نمی شوند. پزشکان سطوح را در کودکانی که به کندی رشد می کنند، یا زمانی که مشکوک به اختلالات هیپوفیز یا تومور هستند، بررسی می کنند.

آی جی اف بر حسب نانوگرم ng بر میلی لیتر mL اندازه گیری می شود. مقادیر طبیعی بر اساس سن و جنس متفاوت است:

 • سنین 0-10سال: 14-495 نانوگرم در میلی لیتر.
 • سنین 11-17سال: 17-633 نانوگرم در میلی لیتر.
 • سنین 18-55سال: 37-245 نانوگرم در میلی لیتر.
 • سنین 55+: 25-232 نانوگرم در میلی لیتر.

پزشکان معمولاً هنگامی که به ناهنجاری های رشد، اختلال عملکرد هیپوفیز یا سوء تغذیه مشکوک هستند وضعیت هورمون (آی جی اف) را بررسی می کنند.

افزایش سایز و چگالی عضلات با مصرف IGF-1

افزایش وزنی که با استفاده از هورمون شبه انسولین تجربه خواهید کرد به دلیل وزن آب نیست. تمام افزایش وزن شما ناشی از رشد واقعی عضله خواهد بود که یک اثر طولانی مدت است.

در مقایسه با استروئیدهایی که بیش از حد برای اضافه کردن وزن احتباس آب تولید می کنند و اغلب منجر به عوارض جانبی می شوند، با استفاده از (آی جی اف) پس از یک یا دو هفته یک بارعضلات خشک را به دست خواهید آورد که بر فیبر های ماهیچه ای شما افزوده خواهد شد.

مهمترین ویژگی آی جی اف توانایی آن در ایجاد هیپرپلازی در بدن انسان است. بدن افرادی که استروئید یا مکمل بدنسازی مصرف می کنند دچار هیپرتروفی می شود. این بدان معنی است که آنها فقط اندازه سلول های موجود در عضلات را افزایش می دهند. در عوض، هورمون شبه انسولین منجر به هیپرپلازی می شود که باعث رشد و توسعه سلول های عضلانی جدید می شود.

IGF-1 در مقابل هورمون رشد HGH

هورمون رشد در واقع پیش ساز IGF-1 است، اما چرا IGF-1 را به هورمون های رشد ترجیح می دهیم؟ هورمون‌های رشد باعث رشد مستقیم ماهیچه‌ها نمی‌شوند، اما با ارسال سیگنال آزادسازی آی جی اف، رشد ماهیچه‌ها را تسهیل می‌کنند.

به دست آوردن هورمون رشد انسانی بسیار دشوار است. برای اینکه پزشک آن را برای شما تجویز کند، باید سندرم کمبود هورمون رشد بزرگسالان را تشخیص دهد. شما باید تست تحریک هورمون رشد را انجام دهید و رد شوید، که نشان می دهد بدن شما در پاسخ به یک محرک هورمون رشد تولید نمی کند. این باعث می شود آی جی اف و انواع آن برای ورزشکاران و یا افرادی که خواهان از دست دادن چربی بدن خود هستند و یا حتی کسانی که به دنبال بدنی عضلانی هستند مورد سوء استفاده قرار گیرد.

دوز مصرف IGF-1 LR3

این نوع (آی جی اف) باید روزانه به مدت یک هفته مصرف شود. حساسیت زدایی رخ می دهد و پروتکل نباید بیش از 90 روز طول بکشد. قبل از شروع مجدد درمان، استراحت لازم است. در طول استراحت گزینه های درمانی دیگری نیز وجود دارد.

دوز مصرف DES IGF-1

DES IGF-1 باید چندین بار در روز مصرف شود، ترجیحاً قبل از شروع فعالیت های تمرینی. شما باید عضلات خاصی را با این نسخه هدف قرار دهید. از آنجایی که DES IGF-1 نیمه عمر بسیار کوتاهی دارد، حساسیت زدایی به ندرت قابل مشاهده است. اگر می خواهید عضله دوسر خود را تقویت کنید، باید این تزریق را مستقیماً در عضله دو سر خود انجام دهید.

عوارض جانبی IGF-1

(آی جی اف1) در دوزهای بالا می تواند باعث هیپوگلیسمی شود. این شایع ترین عارضه جانبی است. از دیگر عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تورم اندام ها، قند خون پایین، سردرد، درد مفاصل، بزرگ شدن قلب، افزایش خطر سرطان، اختلال عملکرد هورمونی و آکنه.

بحث زیادی وجود دارد که هورمون شبه انسولین می تواند اندازه تومور را در بیماران سرطانی افزایش دهد.

نکته پایانی

تمام مواردی که در این مقاله ارائه شد جنبه آزمایش دارد و توصیه نمی شود که از دارو های نام برده خود سرانه استفاده شود بله برای استفاده می بایست زیر نظر یک پزشک متخصص باشد تا پزشک با شرایط جسمانی شما اگر صلاح دید برای شما تجویز انجام دهد.

محصولات جنسی
آقای سید علی عباسیان کارشناس حرفه ای ورزشی و تغذیه، مشاوری مجرب و با سابقه ای طولانی در زمینه استفاده صحیح از مکمل های ورزشی و مکمل های غذایی بوده و برنامه های ورزشی و تغذیه ای ایشان به صورت تخصصی برای ورزشکاران حرفه ای و آماتور نتیجه بخش بوده است. آقای عباسیان مفتخر به اخذ گواهینامه های مربیگری و کار با دستگاه های ورزشی، تغذیه و مکمل های ورزشی هستند و شما میتوانید برای دریافت مشاوره تخصصی به وبسایت داروخانه آنلاین مراجعه کرده و یا با شماره 72023-021 تماس حاصل نمایید.