مکمل تقویت قوای جنسی

ید درمانی و بارداری

ید درمانی

درمان با رادیو ید یا ید درمانی اساساً در بیمارانی که باردار هستند ممنوع است. تیروئید جنین در حدود هفته 10 بارداری شروع به تجمع ید می کند و ید رادیویی به راحتی از جفت عبور می کند. اگر قرار باشد درمان کارسینوم تیروئید بصورت ید درمانی با ید رادیواکتیو انجام شود، باید تا بعد از زایمان به تعویق بیفتد.
در صورت انجام ید درمانی، پزشک همچنین باید توجه داشته باشد که ید رادیواکتیو در شیر مادر ترشح می شود و پس از مصرف دوز درمانی، شیردهی باید به طور کامل قطع شود. اگر این کار انجام نشود، ممکن است نوزاد به طور دائمی کم کاری تیروئید شود یا در معرض خطر بالای سرطان تیروئید بعدی قرار گیرد.
در زنان، کارسینوم تیروئید بیش از 80 درصد سرطان های سر و گردن تشخیص داده شده در سنین 15 تا 45 سال را تشکیل می دهد. سرطان های تیروئید در مقایسه با اکثر سرطان های دیگر، نسبتاً غیر تهاجمی هستند. در نتیجه درمان جراحی و ید درمانی اغلب تا پس از بارداری به تعویق می افتد. به طور کلی، اگر قرار باشد در دوران بارداری هر درمانی انجام شود، در سه ماهه دوم یا سوم بارداری انجام می شود.

قرص مولتی ویتامین پرنامکس یوروویتالشما می توانید جهت خرید قرص مولتی ویتامین پرنامکس یوروویتال از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

در صورت معلوم شدن بارداری بیمار پس از ید درمانی، چه باید کرد؟

یک مشکل عمده زمانی رخ می دهد که زنی که تصور نمی شود باردار باشد، برای سرطان تیروئید تحت ید درمانی قرار می گیرد و پس از تجویز ید رادیواکتیو باردار شده است. سابقه قاعدگی اغلب برای اطمینان از باردار نبودن بیمار کافی نیست.

در اکثر کشورهای توسعه یافته، انجام تست بارداری قبل از اسکن یا ید درمانی با دوز بالای 131I برای زنان در سنین باروری معمول است، مگر اینکه سابقه واضحی از بستن لوله قبلی یا هیسترکتومی مانع بارداری وجود داشته باشد. علی‌رغم موارد فوق، باز هم اتفاق می‌افتد که زنان باردار یا به دلیل شرح حال نادرست یا به دلیل اینکه بارداری در مراحل اولیه‌ای است که هنوز آزمایش بارداری مثبت نشده است، تحت ید درمانی قرار می‌گیرند.

معمولاً بارداری زودرس است و مشکل اصلی مصرف دوز کل بدن جنین به دلیل انتشار گاما از ید رادیویی در مثانه مادر است. در طول بارداری، دوز کل بدن برای کانسپتوس در محدوده mGy/GBq 50-100 فعالیت تجویز شده است. این دوز را می توان با هیدراته کردن بیمار و تشویق به دفع مکرر کاهش داد.

اگر جنین بیش از 8 هفته پس از لقاح باشد (و تیروئید جنین ممکن است ید انباشته کند) و بارداری ظرف 12 ساعت پس از تجویز ید کشف شود، دادن 60 تا 130 میلی گرم یدید پتاسیم پایدار (KI) به مادر تا حدی باعث مسدود شدن جنین می شود. تیروئید و کاهش دوز تیروئید 12 ساعت پس از تجویز رادیو ید و ید درمانی، در این مداخله چندان موثر نیست.

ید درمانی

در صورت درمان یکی از اعضای خانواده با ید رادیواکتیو خطری برای زن باردار وجود دارد؟

بیمارانی که با ید رادیواکتیو درمان می‌شوند می‌توانند منبع مهم تشعشع برای اعضای خانواده باردار باشند. دوز برای یکی از اعضای خانواده که در فاصله 0.5 متری از بیمار قرار می گیرد تا زمانی که رادیواکتیویته به طور کامل تحلیل می رود (حدود 10 هفته) حدود 1.3 میلی گری از یک بیمار پرکاری تیروئید و 6.8 میلی گری از یک بیمار سرطانی تیروئید است.

همچنین این بیماران باید مراقب باشند که آلودگی ید رادیویی حاصل از ید درمانی را از طریق مستقیم یا غیر مستقیم به اعضای خانواده منتقل نکنند.

آیا یک زن باید پس از درمان با رادیونوکلئید باید از باردار شدن خودداری کند؟

به اکثر بیماران زن توصیه می شود که حداقل تا 6 ماه پس از پرتودرمانی با ید رادیواکتیو (ید درمانی) باردار نشوند. این بر اساس اثرات بالقوه تابش ارثی نیست، بلکه بر اساس نیاز به اطمینان (1) از کنترل پرکاری تیروئید یا سرطان است، و (2) زمانی که بیمار باردار است، نیازی به درمان دیگری با ید رادیواکتیو نیست.

همچنین بر اساس این واقعیت است که ICRP توصیه کرده است که ید رادیویی کافی برای اطمینان از اینکه کودک متولد نشده دوز بیش از 1 میلی گری دریافت نمی کند، مگر اینکه از نظر پزشکی برای سلامتی مادر ضروری باشد، پاکسازی شود. مواردی وجود دارد که در آن متا یدوبنزیل گوانیدین 32P، 89Sr، یا 131I برای درمان استفاده می شود. به منظور حفظ دوز برای جنین زیر 1 میلی گری، باید به ترتیب برای 3، 24 و 3 ماه از بارداری خودداری کرد.

 

نویسنده و گردآورنده: دکتر سارا شوهانی

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.