مکمل تقویت قوای جنسی

عمل لیپوساکشن چیست و چگونه انجام می‌شود؟

temp 35

جراحی لیپوساکشن(Liposuction) با هدف از بین بردن چربی اضافی نواحی خاصی از بدن مانند شکم، ران ها، باسن، بازوها یا گردن انجام می شود. این روش اغلب برای شکل دادن به این نواحی استفاده می شود و تناسب بدن را افزایش می دهد. لیپوساکشن به لیپوپلاستی یا کانتورینگ بدن نیز شناخته می شود که در این مقاله به مراحل و انواع آن به طور کامل می پردازیم.

لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن برای از بین بردن چربی های سرسخت از قسمت هایی از بدن که به رژیم غذایی و ورزش مقاوم هستند، انجام می شود. این نواحی معمولاً شامل شکم، بالای بازوها، باسن، ساق پا، مچ پا، سینه، پشت، باسن، ران، چانه و گردن هستند. علاوه بر این، گاهی اوقات می توان از لیپوساکشن برای درمان ژنیکوماستی استفاده کرد، وضعیتی در مردان که با بافت اضافی سینه مشخص می شود.

در طی لیپوساکشن، سلول های چربی به صورت فیزیکی از نواحی مورد نظر برداشته می شوند. مقدار چربی حذف شده به عواملی مانند ظاهر ناحیه و حجم چربی موجود بستگی دارد. تغییراتی که از طریق لیپوساکشن به دست می‌آید معمولاً دائمی هستند، مشروط بر اینکه فرد وزن ثابتی داشته باشد.

پس از عمل، پوست به تدریج با خطوط جدید نواحی تحت درمان سازگار می شود. اگر فرد دارای نوع پوست با خاصیت ارتجاعی خوبی باشد، پوست صاف به نظر می رسد. با این حال، اگر پوست نازک باشد و خاصیت ارتجاعی نداشته باشد، ممکن است در نواحی تحت درمان شل به نظر برسد. توجه به این نکته مهم است که لیپوساکشن مشکلاتی مانند سلولیت یا ترک‌های پوستی را از بین نمی برد و همچنین تفاوت‌های بافت سطحی پوست را بهبود نمی‌بخشد.

قبل از عمل لیپوساکشن چه نکاتی باید مورد توجه قرار گیرد؟

قبل از انجام لیپوساکشن، توجه به داشتن سلامت کلی بدون هیچ گونه شرایط زمینه ای که می تواند جراحی را پیچیده کند، بسیار مهم است. چنین شرایطی می تواند شامل مشکلات مربوط به جریان خون، بیماری عروق کرونر، دیابت یا ضعف سیستم ایمنی باشد. قبل از انجام لیپوساکشن، افراد باید توسط پزشک مورد ارزیابی کامل قرار گیرند تا مطمئن شوند که کاندیدای مناسبی برای این عمل هستند.

عوارض و خطرات لیپوساکشن

مانند هر عمل جراحی، لیپوساکشن نیز خطرات و عوارض خاصی را به همراه دارد. این ها عبارتند از:

 • خونریزی و واکنش به بیهوشی: مانند هر جراحی دیگری، خطر خونریزی در حین لیپوساکشن وجود دارد و برخی از افراد ممکن است به بیهوشی واکنش داشته باشند.
 • بی نظمی های سطح پوست: برداشتن چربی ممکن است منجر به ایجاد خطوط ناهموار شود و باعث شود که پوست موج دار یا پژمرده به نظر برسد. این می تواند به دلیل عواملی مانند حذف ناهموار چربی، خاصیت ارتجاعی ضعیف پوست و ایجاد جای زخم باشد. این تغییرات ممکن است گاهی دائمی باشند.
 • تجمع مایعات: پس از لیپوساکشن ممکن است حفره‌های موقتی مایع به نام سروما، در زیر پوست ایجاد شود. در برخی موارد، ممکن است نیاز باشد که با استفاده از سوزن تخلیه شوند.
 • بی حسی: به دنبال لیپوساکشن ممکن است بی حسی موقت یا دائمی در نواحی تحت درمان رخ دهد. اعصاب این ناحیه نیز ممکن است تحریک شوند.
 • عفونت: عفونت های پوستی با اینکه پس از لیپوساکشن بسیار نادر است، اما ممکن است رخ دهد. عفونت های شدید به طور بالقوه می تواند تهدید کننده زندگی باشد.
 • سوراخ داخلی: در موارد نادر، لوله نازک (کانولا) مورد استفاده در حین عمل ممکن است بیش از حد عمیق نفوذ کند و منجر به سوراخ شدن اندام داخلی شود. در صورت وقوع ممکن است جراحی اورژانسی برای ترمیم اندام مورد نیاز باشد.
 • آمبولی چربی: تکه‌های چربی ممکن است در حین عمل جدا شده و در رگ خونی گیر کنند. این می تواند منجر به آمبولی چربی شود که یک اورژانس پزشکی است. آمبولی های چربی ممکن است در ریه ها قرار گیرند یا به مغز بروند.
 • مشکلات کلیوی و قلب: حجم زیاد لیپوساکشن می تواند منجر به جابجایی مایعات در بدن شود که باعث مشکلات کلیوی، قلبی و ریوی می شود که ممکن است تهدید کننده زندگی باشد.
 • سمیت لیدوکائین: لیدوکائین دارویی که برای کنترل درد استفاده می شود، اغلب همراه با مایعات در طول لیپوساکشن تجویز می شود. در حالی که لیدوکائین به طور کلی بی خطر است، خطر سمیت لیدوکائین وجود دارد که می تواند باعث مشکلات جدی قلب و سیستم عصبی مرکزی شود.

temp 37

آماده سازی برای لیپوساکشن

جراح سابقه پزشکی شما را قبل از عمل بررسی می کند، حتماً اطلاعات دقیقی در مورد وضعیت سلامتی خود ارائه دهید. جراح خود را در مورد هر گونه دارو، مکمل یا داروهای گیاهی که در حال حاضر مصرف می کنید، مطلع سازید. ممکن است لازم باشد داروهای خاصی مانند رقیق کننده های خون یا NSAID ها را حداقل یک هفته قبل از جراحی قطع کنید تا خطر خونریزی به حداقل برسد.

جراح ممکن است آزمایش‌های خاصی را قبل از عمل توصیه کند تا سلامت کلی شما را ارزیابی کند و اطمینان حاصل کند که شما کاندید مناسبی برای لیپوساکشن هستید. بسته به میزان چربی که باید برداشته شود و اینکه آیا سایر روش ها به طور همزمان انجام خواهند شد، لیپوساکشن ممکن است در کلینیک، مطب پزشکی یا بیمارستان انجام شود. از آنجایی که لیپوساکشن به طور معمول تحت بیهوشی انجام می شود، ممکن است پس از آن احساس گیجی کنید و وجود شخصی برای کمک به شما می تواند مفید باشد.

قبل از عمل لیپوساکشن

قبل از عمل، جراح شما ممکن است دایره ها و خطوطی را روی نواحی بدن شما که قرار است تحت درمان قرار گیرد، علامت گذاری کند. این به هدایت جراحی و اطمینان از دقت عمل کمک می کند. علاوه بر این، ممکن است عکس‌هایی برای مقایسه قبل و بعد از عمل شما گرفته شوند.

انجام عمل لیپوساکشن

تکنیک خاصی که برای لیپوساکشن استفاده می شود به عوامل مختلفی از جمله اهداف درمانی شما، ناحیه ای از بدن که تحت درمان قرار می گیرد و هر گونه روش قبلی لیپوساکشن که ممکن است انجام داده باشید بستگی دارد. در اینجا چند تکنیک رایج وجود دارد:

لیپوساکشن با کمک مکش (SAL)

این رایج ترین نوع لیپوساکشن است. جراح مخلوطی از محلول نمکی و داروها را به ناحیه درمان تزریق می کند تا به حذف چربی و به حداقل رساندن ناراحتی کمک کند. سپس برش های کوچکی در پوست ایجاد می شود و یک لوله نازک (کانولا) متصل به دستگاه خلاء برای مکش چربی و مایعات وارد می شود.

لیپوساکشن با کمک اولتراسوند (UAL)

در UAL یک میله فلزی که امواج اولتراسوند را ساطع می کند در زیر پوست قرار می گیرد. این امواج به مایع شدن سلول‌های چربی کمک می‌کند و حذف آن‌ها را از طریق مکش آسان‌تر می‌کند. لیپوساکشن به کمک ارتعاش انرژی صدا (VASER)، یک نوع خاص از UAL است که از فناوری پیشرفته برای بهبود شکل دهی پوست استفاده می کند.

لیپوساکشن با کمک لیزر (LAL)

LAL شامل استفاده از فیبر لیزری است که از طریق برش‌های کوچک برای مایع کردن سلول‌های چربی وارد می‌شود. سپس چربی مایع شده با استفاده از یک لوله نازک خارج می شود. LAL می تواند چربی ها را بصورت دقیق حذف کند و همچنین می تواند با تحریک تولید کلاژن، منجر به سفت شدن بهتر پوست شود.

لیپوساکشن با کمک برق (PAL)

 PAL از یک کانول تخصصی استفاده می‌کند که به سرعت به جلو و عقب حرکت می‌کند و باعث برداشتن آسان‌تر و سریع‌تر چربی ها می‌شود. این روش درد و تورم کمتری نسبت به لیپوساکشن ساده دارد و امکان برداشت دقیق‌تر چربی را فراهم می‌کند. به خصوص در مواردی که نیاز به استخراج حجم زیادی از چربی است یا برای بیمارانی که قبلاً لیپوساکشن شده‌اند.

temp 36

مراحل انجام عمل

 1. تجویز بیهوشی: بسته به نوع لیپوساکشن و وسعت عمل، انواع مختلفی از بیهوشی استفاده می شود. در برخی موارد بی‌حسی موضعی در ناحیه خاص تحت درمان، همراه با داروهای آرام بخش تجویز می شود. در مواردی دیگر ممکن است از بیهوشی عمومی استفاده شود.
 2. نظارت بر علائم حیاتی: در طول عمل، تیم جراحی علائم حیاتی شما از جمله ضربان قلب، فشار خون و سطح اکسیژن خون را زیر نظر دارند. این امر به اطمینان از ایمنی شما کمک می کند و در صورت بروز هرگونه ناهنجاری امکان مداخله سریع را فراهم می کند.
 3. مدیریت درد: اگر تحت بی‌حسی موضعی هستید و در حین عمل احساس درد می‌کنید، مهم است که این موضوع را با جراح خود در میان بگذارید. او برای اطمینان از راحتی شما تنظیماتی را در بیهوشی یا سایر تکنیک های مدیریت درد انجام می دهد.
 4. مدت زمان عمل: مدت زمان عمل بسته به مقدار چربی برداشته شده و تکنیک خاص مورد استفاده می تواند متفاوت باشد و ممکن است تا چند ساعت طول بکشد.
 5. ریکاوری و مشاهده: اگر تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته اید، پس از عمل در اتاق ریکاوری از خواب بیدار می شوید که در آن وضعیت شما به دقت بررسی می شود. برای اطمینان از بهبودی ممکن است چندین ساعت یا یک شب را در بیمارستان یا کلینیک بگذرانید.

مراقبت های بعد از عمل

پس از انجام لیپوساکشن، می توانید انتظار داشته باشید که برخی از عوارض رایج پس از عمل از جمله درد، تورم و کبودی را تجربه کنید. جراح معمولا  داروهایی را برای کمک به مدیریت درد و کاهش خطر عفونت در طول دوره بهبودی تجویز می کند. علاوه بر این، جراح ممکن است برش های عمل را باز بگذارد یا درن های موقت را برای تسهیل تخلیه مایع اضافی از بدن شما وارد کند.

معمولاً پس از جراحی تا چند هفته پس از عمل، طبق توصیه پزشک باید از گن های مخصوص استفاده نمایید تا تورم به حداقل برسد و بهبودی تسریع یابد. بسته به شرایط فردی شما و وسعت لیپوساکشن، ممکن است چند روز تا چند هفته طول بکشد تا بتوانید فعالیت های معمول خود از جمله ورزش را از سر بگیرید.

بعد از چه مدت نتیجه عمل مشخص می شود؟

در مراحل اولیه ریکاوری، ممکن است متوجه تفاوت هایی در شکل بدن خود شوید زیرا چربی باقی مانده در موقعیت جدید خود قرار می گیرد. مهم است که صبور باشید، زیرا ممکن است چندین هفته تا چند ماه طول بکشد تا تورم به طور کامل فروکش کند و شما نتایج نهایی را ببینید. همانطور که تورم کاهش می یابد، ناحیه تحت درمان با حجم کمتری به نظر می رسد و در نتیجه ظاهری باریک تر و منحنی تر خواهید داشت.

در طول دوره بهبودی، بسیار مهم است که دستورالعمل‌های پس از عمل جراح خود را به دقت دنبال کنید و طبق برنامه، پزشک خود را ملاقات نمایید. این به اطمینان از بهبودی و دریافت نتایج بهینه کمک می کند. اگر در طول فرآیند بهبودی هر گونه نگرانی یا سوالی داشتید، با جراح خود تماس بگیرید.

آیا نتیجه لیپوساکشن دائمی است؟

در حالی که افزایش سن می تواند منجر به از دست دادن سفتی پوست در طول زمان شود، نتایج لیپوساکشن معمولاً در صورت حفظ وزن ثابت، مدت طولانی باقی می ماند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که افزایش وزن قابل توجه پس از لیپوساکشن ممکن است بر توزیع چربی در بدن شما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، اگر وزن اضافه کنید، ممکن است متوجه افزایش چربی در اطراف نواحی شکم شوید، صرف نظر از اینکه در ابتدا کدام ناحیه با لیپوساکشن درمان شده است.

نکات پایانی

برای حفظ نتایج لیپوساکشن و اطمینان از رضایت طولانی مدت، اتخاذ یک سبک زندگی سالم شامل ورزش منظم و رژیم غذایی متعادل، ضروری است. با حفظ وزن ثابت و سلامت کلی، می توانید طول عمر نتایج لیپوساکشن خود را بهینه کنید. ضمن مطالعه مجله سلامت داروخانه آنلاین توجه داشته باشید که شرکت در قرار ملاقات های منظم با جراح می تواند به نظارت بر پیشرفت شما و رفع نگرانی هایی که ممکن است ایجاد شود کمک کند.

محصولات جنسی

سرکار خانم ندا امامی دانش آموخته رشته شیمی با سابقه ۱۰ ساله تخصصی دارویی و دارای تجاربی ارزنده در حوزه محصولات دارویی و بهداشتی، در حوزه تحقیقات و ارائه اطلاعات مفید در زمینه دارویی، بهداشتی و آرایشی فعالیت دارند. مقالات خانم امامی در وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین، در دسترس می باشند.