مکمل تقویت قوای جنسی

علائم و درمان کمبود تستوسترون در مردان

تستوسترون یک هورمون جنسی است که توسط بیضه ها در مردان تولید می شود و در زنان به مقدار بسیار محدود تولید می گردد. این هورمون نقش مهمی در ظاهر و تکامل جنسی مردان دارد و باعث تولید اسپرم و میل جنسی در آنها می شود

علائم کمبود تستوسترون در مردان

تستوسترون یک هورمون جنسی است که توسط بیضه ها در مردان تولید می شود و در زنان به مقدار بسیار محدود تولید می گردد. این هورمون نقش مهمی در ظاهر و تکامل جنسی مردان دارد و باعث تولید اسپرم و میل جنسی در آنها می شود. این هورمون در ساخت استخوان ها و توده عضلانی نیز نقش مهمی دارد و در دوران بلوغ باعث ایجاد ویژگی های مردانه مانند رویش موهای بدن و صورت، ضخیم شدن صدا و افزایش قدرت عضلانی در پسران می گردد. در مقاله امروز به علائم کمبود تستوسترون در مردان خواهیم پرداخت.

تقویت قوای جنسی آقایان

علائم کمبود تستوسترون در مردان چیست؟

زمانیکه تستوسترون در بدن مردان کاهش یابد مشکلات بسیاری را متوجه فرد می کند. دلایل مختلفی برای کاهش تستوسترون وجود دارد؛ افزایش سن یکی از مواردی است که باعث کاهش تستوسترون می شود اما مسائلی نظیر عفونت بیضه، سوء مصرف الکل، دیابت کنترل نشده و موارد دیگر نیز می توانند در کاهش تستوسترون موثر باشند. علائمی که در ادامه می آیند می توانند نشان دهنده کاهش تستوسترون در بدن مردان باشند:

کاهش میل جنسی

یکی از علائم مشخص کمبود تستوسترون در مردان کاهش میل جنسی است. این کاهش میل شدید است به نحوی که خود فرد کاملا آن را احساس می کند. بنابراین اگر حس می کنید انرژی جنسی شما پایین آمده است بهتر است با پزشک مشورت نمایید.

اختلال نعوظ

کمبود تستوسترون می تواند اختلال نعوظ را در پی داشته باشد. تستوسترون گیرنده های مغز را برای تولید اکسید نیتریک تحریک می کند و این مولکول با فراهم کردن واکنش های شیمیایی به ایجاد نعوظ کمک می کند. کمبود تستوسترون باعث می شود فرد در نعوظ پیش از رابطه جنسی و نعوظ ناخودآگاه مانند نعوظ در خواب دچار مشکل شود.

کاهش حجم منی

منی مایع شیری رنگی است که به حرکت اسپرم کمک می کند. کمبود تستوسترون می تواند باعث کاهش حجم این ماده شود.

کاهش اندازه بیضه

کاهش اندازه بیضه می تواند یکی از علائم کمبود تستوسترون در مردان باشد. کمبود این ماده می تواند باعث کوچک بودن آلت تناسلی یا بیضه در قیاس با افراد دیگر شود.

خستگی شدید

خستگی و کاهش سطح انرژی از علائم کمبود تستوسترون در مردان می باشد. اگر با وجود خواب کافی خسته و کم حوصله اید و انجام ورزش و تحرک داشتن برایتان سخت است احتمالا دچار کمبود تستوسترون هستید. باید توجه داشت خستگی شدید می تواند ناشی از افسردگی یا مشکلات دیگر نیز باشد. پس در کنار خستگی به علائم دیگر کمبود تستوسترون توجه داشته باشید.

علائم کمبود تستوسترون در مردان

ریزش مو

طاسی می تواند به دلایل مختلفی در فرد رخ دهد و گاهی ناشی از افزایش سن باشد. در برخی مردان تستوسترون پایین می تواند باعث ریزش موهای صورت و بدن از جمله ناحیه تناسلی، بازو و ساق پا شود.

افزایش چربی بدن

در برخی موارد افزایش چربی بدن و یا بروز ژنیکوماستییا یا بزرگ شدن بافت سینه می تواند نشانه کاهش تستوسترون در بدن مردان باشد. گفته می شود این مشکل می تواند به دلیل عدم تعادل بین تستوسترون و استروژن باشد.

کاهش توده عضلانی

تستوسترون نقش مهمی در عضله سازی دارد و زمانیکه در بدن کاهش یابد باعث کاهش توده عضلانی یا عدم نرسیدن به نتیجه مطلوب برای عضله سازی پس از ورزش می گردد.

کاهش توده استخوانی

کاهش توده استخوانی یا پوکی استخوان بیشتر در زنان رخ می دهد اما ممکن است از علائم کمبود تستوسترون در مردان باشد. تستوسترون در استخوان سازی نقش دارد و آن را تقویت می کند. بنابراین مردان سالمند یا افرادی که کمبود تستوسترون دارند حجم استخوانی کمتری دارند و مستعد شکستگی هستند.

مشکلات حافظه

افرادی که سطح پایین تستوسترون دارند ممکن است به راحتی دچار فراموشی و عدم تمرکز شوند. به طور مثال فرد قراری را که برایش برنامه ریزی کرده فراموش می کند و یا در تمرکز دچار مشکل است.

تغییرات خلق و خو

کمبود تستوسترون می تواند تبعات روحی و روانی نیز برای فرد داشته باشد. تحقیقات حاکی از این هستند که کمبود این ماده می تواند باعث بروز افسردگی، عدم تمرکز و افزایش تحریک پذیری در مردان شود. بنابراین تغییرات در خلق و خو و حال روحی می تواند یکی از علائم کمبود تستوسترون در مردان باشد.

علائم کمبود تستوسترون در مردان

اختلال در خواب

مردانی که دچار کاهش تستوسترون هستند ممکن است با بی خوابی یا بی قراری در خواب مواجه باشند. بنابراین به این مشکل در کنار علائم دیگر توجه داشته باشید و اگر علائم دیگر را در کنار اختلال خواب تجربه می کنید حتما برای تست میزان تستوسترون به پزشک مراجعه نمایید.

کاهش یافتن سلول های خونی

یکی از علائم کمبود تستوسترون در مردان می تواند کم خونی باشد. مطالعه ای نشان داد تزریق ژل تستوسترون در مردانی که دچار کم خونی بوده اند توانسته به بهبود تعداد سلول های خونی کمک نماید. علائم کم خونی، گرفتگی عضلات پا، افزایش ضربان قلب، سرگیجه، اختلال در تمرکز و خواب می باشد.

سخن پایانی

کاهش سطح تستوسترون در بدن می تواند ناشی از افزایش سن باشد و مسئله ای طبیعی است. اما زمانیکه این مشکل در سنین پایین تر ایجاد شود باید برای درمان اقدام گردد. مردانی که سطح تستوسترون آنها کمتر از 300 نانوگرم در دسی لیتر است به احتمال دچار کمبود تستوسترون هستند. بسیاری مواقع کمبود این ماده علامتی ندارد و تنها با آزمایش خون تشخیص داده می شود. بنابراین اگر احساس می کنید علائم کمبود تستوسترون را در خود دارید حتما به پزشک مراجعه نمایید تا با آزمایش، صحت این مشکل تایید گردد و درمان لازم انجام شود.

محصولات جنسی
سرکار خانم نغمه امیری کارشناس و درمانگر اختلالات جنسی و مشاور مجرب در حوزه مسائل زناشویی هستند که در زمینه استفاده از مکمل های تقویت قوای جنسی و باروری خانم ها و آقایان بسیار باسابقه می باشند.شما میتوانید برای دریافت مشاوره در زمینه همه موضوعات جنسی با پشتیبانی سایت داروخانه آنلاین تماس بگیرید.