آشنایی با دلایل یبوست در دوران سالمندی

Constipation in the elderly 2 1

افزایش سن باعث بروز تغییراتی در بدن می شود و این تغییرات گاه مشکلاتی را برای شخص سالمند به وجود می آورند. یکی از مشکلاتی که سالمندان ممکن است با آن درگیر شوند یبوست است که به دلایل مختلفی رخ می دهد. در مقاله امروز به دلایل یبوست در دوران سالمندی و نکات مهم پیرامون آن خواهیم پرداخت.

قرص ضد یبوستشما می توانید جهت خرید قرص ضد یبوست از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

دلایل یبوست در دوران سالمندی

موارد مختلفی می توانند باعث بروز یبوست در این دوران شوند که در ادامه با مهم ترین آنها آشنا می شوید:

تغذیه نامناسب

تغذیه و رژیم نقش مهمی در اجابت مزاج فرد دارد. بسیاری مواقع تغذیه سالمندان فیبر چندانی ندارد و این مسئله یبوست را به همراه دارد. تحقیقات حاکی از این هستند که بزرگسالان کمتر از مقدار توصیه شده فیبر مصرف می کنند. یکی از دلایل این مسئله کاهش حس چشایی و بویایی فرد در این دوران است که باعث کاهش اشتها و استفاده کمتر از فیبر می شود. کاهش حس چشایی و بویایی فرد باعث می شود فرد به جای غذاهای سالم، به مصرف غذاهای فرآوری شده که خوشمزه تر و کم فیبرتر هستند روی بیاورد و این مسئله یبوست را ایجاد کند.
برای رفع مشکل تغذیه باید از غذاهای فیبردار مانند سبزیجات، میوه ها، حبوبات و غلات کامل استفاده شود.

کاهش حرکات روده

کاهش حرکات روده یکی از دلایل یبوست در دوران سالمندی است. افزایش سن باعث می شود توده عضلانی در بسیاری افراد کاهش یابد و این مسئله بر روی حرکات روده تاثیرگذار است و به یبوست منجر می شود. دیواره های روده از عضله تشکیل شده اند که با انقباض خود، غذا را در دستگاه گوارش به حرکت در می آورند. زمانیکه این عضلات در عملکرد خود ناتوان شوند فرد دچار یبوست می شود. این کاهش توان عضلانی باعث حرکت کندتر مدفوع در روده می شود و مدفوع در زمان طولانی تری در روده باقی می ماند.
بهتراست برای حل این مشکل به پزشک مراجعه شود تا با تجویز داروی مناسب به حل این مشکل یاری رساند.

کاهش فعالیت بدنی

با افزایش سن فعالیت بدنی بسیاری افراد کاهش می یابد و بیشتر افراد تمایل به نشستن دارند. این مسئله می تواند باعث کاهش سرعت حرکات دستگاه گوارش شود و یبوست را در پی داشته باشد.
برای رفع این مشکل روزانه 30 دقیقه فعالیت بدنی را در برنامه خود بگنجانید. این 30 دقیقه می تواند ورزشی مانند قدم زدن باشد.

کاهش مصرف آب کافی

مصرف آب کافی باعث نرم شدن مدفوع و تسریع اجابت مزاج می شود. روده بزرگ انسان آب و مواد مغذی را از غذاهای نیمه هضم شده جذب می کند. وقتی بدن آب کافی در اختیار نداشته باشد روده تمام آبی را که در دسترس است جذب می کند و آب کمی برای مدفوع باقی می گذارد. این مسئله باعث خشک شدن مدفوع و یبوست می شود. این مشکل در سالمندان بسیار شایع است زیرا بسیاری سالمندان به دلیل مشکلات نارسایی قلبی ناچارند دریافت مایعات را محدود کنند و این مسئله می تواند کم آبی را در بدن در پی داشته باشد.
بنابراین اگر منعی از سمت پزشک برای آب خوردن ندارید روزانه 8 لیوان آب بنوشید.

کیست مویی چیست و چه روشهایی برای درمان آن وجود دارد؟

دلایل یبوست در دوران سالمندی

مصرف برخی داروها

سالمندان در این دوران ممکن است دچار بیماری های مزمنی شوند و دارو مصرف کنند. مصرف دارو یکی از دلایل یبوست در دوران سالمندی است. داروهایی که در ادامه می آیند نقش مهمی در بروز یبوست در سالمندان دارند:

  • داروهای ضدآلرژی
  • داروهای ضد افسردگی
  • داروهای درمان فشار خون بالا
  • داروهای درمان زوال عقل
  • داروهای دیورتیک (ادرار آور)
  • اپیوئیدها (داروهای ضد درد)
  • آنتی کولینرژیک ها که برای درمان بیماری هایی مانند پارکینسون، آسم، مثانه بیش فعال و بیماری مزمن انسدادی ریه استفاده می شوند.

بنابراین اگر با مصرف دارویی خاص دچار یبوست شده اید دارو را قطع نکنید اما این مسئله را با پزشک مطرح کنید تا در صورت امکان دارویی دیگر جایگزین کند.

ضعف عضلات کف لگن

یکی از دلایل یبوست در دوران سالمندی کاهش ضعف عضلانی است که به ضعف عضلات ناحیه لگن نیز می انجامد. مواردی مانند زایمان، بارداری و یائسگی می توانند باعث ضعف عضلات کف لگن شوند. زمانیکه فرد دچار دیسینرژی یا عدم هماهنگی فعالیت اعصاب و عضلات کف لگن می شود، دفع مدفوع برایش سخت می گردد.
برای رفع این مشکل بهتر است به متخصص گوارش مراجعه شود تا با انجام تست مقعد وضعیت را بررسی نماید. برای رفع دیسینرژی معمولا توصیه به فیزیوتراپی شود.

درد ناشی از برخی بیماری های

افزایش سن می تواند باعث بروز مشکلاتی مانند آرتروز و روماتیسم در فرد گردد و درد را در پی داشته باشد. این مسئله می تواند استفاده از سرویس بهداشتی را برای شخص سخت کند و یا به صورت کلی کاهش فعالیت های بدنی را در پی داشته باشد. همه این مشکلات می توانند از دلایل دلایل یبوست در دوران سالمندی باشند. همچنین بیماری های دیگری مانند سیاتیک، اختلالات سیستم عصبی مانند ام اس و پارکینسون نیز می توانند مشکلات مشابهی ایجاد کنند. به علاوه اینکه اختلالات عصبی و اعصاب، می توانند روی مقعد و کف لگن تاثیر بگذارند و از حرکات مقعد برای بیرون راندن مدفوع جلوگیری نمایند.
بنابراین توصیه می شود سالمندانی که دچار این مشکلات هستند از سرویس بهداشتی فرنگی استفاده کنند و با قرار دادن یک چهار پایه کوچک زیر پا کمک کنند تا بدن در فرم بهتری برای دفع قرار گیرد.

دلایل یبوست در دوران سالمندی

ابتلا به برخی بیماری ها

برخی از مشکلات مانند سکته مغزی، دیابت یا انسداد روده نیز می توانند باعث یبوست شوند. این اختلالات ممکن است بر روی عضلات یا اعصابی که باعث حرکات طبیعی روده می شوند، تأثیر بگذارند. سندرم روده تحریک پذیر (IBS) از دیگر دلایل یبوست در دوران سالمندی است. IBS یک اختلال شایع در روده است که باعث درد، نفخ و یبوست یا اسهال می شود.
برای رفع این مشکلات باید به پزشک مراجعه شود تا با توجه به مشکل درمان مناسب را پیشنهاد دهد.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.