مکمل تقویت قوای جنسی

همه چیز در مورد پماد مترونیدازول!

همه چیز در مورد پماد مترانیدازول!

پماد مترونیدازول دارویی است که برای درمان اختلالات پوستی مانند روزاسه، آکنه و جوش و درمان قارچ های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. منابع خارجی به این موضوع اشاره می کنند که این پماد یک آنتی بیوتیک قوی است که می تواند قرمزی، تورم و جوش های پوست را که ناشی از روزاسه هستند از بین ببرد. از این پماد می توان برای درمان عفونت های باکتریایی واژن نیز استفاده کرد. کاهش التهاب و تورم یکی از مهمترین تاثیرات استفاده از این پماد است. برخی از سازندگان در تولید این پماد از کرم های ضد آفتاب نیز استفاده می کنند.

قرص تقویت سیستم ایمنیشما می توانید جهت خرید قرص تقویت سیستم ایمنی بدن از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

نحوه استفاده از پماد موضعی مترونیدازول 0.75٪

این پماد را فقط روی پوست استفاده کنید. دستهای خود را قبل و بعد از استفاده از این پماد بشویید و خشک کنید. همچنین، محل مورد نظر را بشویید و خشک کنید. 15 دقیقه صبر کنید، سپس یک لایه نازک از این پماد را معمولاً یک یا دو بار در روز ( یا طبق دستور پزشک) بر روی موضع مورد نظر بزنید. قبل از استفاده از لوازم آرایشی 5 دقیقه صبر کنید تا این پماد به خوبی جذب شود.

 پماد مترانیدازول را در ناحیه دور چشم مصرف نکنید، مگر اینکه توسط پزشک تجویز شود. در صورت استفاده از پماد در نزدیکی چشم، ممکن است آبریزش چشم یا پارگی چشم ایجاد شود. از وارد کردن این پماد به چشم خودداری کنید. در صورت ورود پماد مترونیدازول به چشم، آنها را با مقدار زیادی آب خنک بشویید. به طور منظم از این پماد استفاده کنید تا بیشترین سود را از آن ببرید.

چقدر طول می کشد تا اثر بخشی پماد مترونیدازول مشخص شود؟

ممکن است سه هفته طول بکشد تا بهبودی مشاهده شود و حداکثر نه هفته برای استفاده کامل از آن زمان نیاز است. اگر پس از سه هفته بهبودی مشاهده نشد، با پزشک خود مشورت کنید.

پماد مترونیدازول واژینال برای چیست؟

پماد مترونیدازول واژینال برای چیست؟

پماد مترونیدازول برای درمان عفونت های واژن مانند واژینوز باکتریایی (عفونت ناشی از وجود بیش از حد باکتری های خاص در واژن) استفاده می شود. مترونیدازول در گروهی از داروها به نام ضد میکروبی نیترویمیدازول قرار دارد. مکانیسم این پماد توقف رشد باکتری هاست.

پماد مترونیدازول برای واژن چگونه باید استفاده شود؟

مترونیدازول به عنوان یک ژل برای استفاده در واژن تولید می شود. استفاده از این پماد معمولاً به صورت یک دوز واحد، یک بار در روز، به مدت 5 روزمتوالی، توصیه می شود. همچنین، ممکن است مترونیدازول دو بار در روز به مدت 5 روز تجویز شود. در طول درمان با این پماد سعی کنید رابطه جنسی نداشته باشید و از دوش واژینال، تامپون و یا کاپ قاعدگی استفاده نکنید.  ژل مترونیدازول برای واژن با یک اپلیکاتور مخصوص ارائه می شود. روش استفاده از این اپلیکاتور به صورت زیر است:

 • اپلیکاتور مخصوص همراه ژل را تا سطح مشخص شده پر کنید.
 • به پشت دراز بکشید و زانوها را به سمت بالا کشیده و از هم جدا کنید.
 • اپلیکاتور را به آرامی داخل واژن خود قرار دهید و پیستون را فشار دهید تا همه پماد وارد واژن شود.
 • این اپلیکاتور یک بار مصرف است و پس از استفاده باید آن را دور بیاندازید.
 • پس از اتمام کار دستان خود را با آب و صابون بشویید.

عوارض جانبی

عوارض جانبی رایج پماد مترونیدازول به شرح زیرند:

 • سوزش پوست
 • خشکی
 • قرمزی
 • طعم فلز در دهان
 • حالت تهوع یا سردرد

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است زیرا تشخیص داده است که مزایای این پماد بیشتر از عوارض جانبی آن است.  عوارض جانبی جدی پماد مترونیدازول به شرح زیرند:

 • سوزن سوزن شدن یا بی حسی دست و پا

در این شرایط باید سریعا به پزشک مراجعه شود.

موارد احتیاطی

اگر می خواهید از مترونیدازول استفاده کنید باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • در صورت حساسیت به مترونیدازول، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. همچنین، اگر به سایر آنتی بیوتیک های نیترویمیدازول (مانند تینیدازول) حساسیت دارید باید پزشک را مطلع سازید. زیرا این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که باعث واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود.
 • قبل از استفاده از این دارو ، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید، به ویژه اگر به اختلالات خونی (دیسکریزی خون) مبتلا هستید.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از استفاده از این پماد در دوران شیردهی خطرات و فواید آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

سوالات پرتکرار

در این قسمت تلاش می کنیم تا به سوالات پرتکرا پاسخ دهیم.

پماد مترونیدازول برای چیست؟

همانطور که در طول این متن به آن اشاره کردیم از این پماد برای درمان التهابات پوستی ناشی از بیماری روزاسه، قارچ پوستی، آکنه و جوش و عفونت باکتریایی واژن استفاده می شود.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.