مکمل تقویت قوای جنسی

دوش واژینال چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

دوش واژینال چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

امروزه در قرنی زندگی می‌کنیم که انواع وسایل و تجهیزات برای ارتقا سلامتی وجود دارند. شناخت این وسایل و استفاده درست از آنها سبب می‌شوند که از سلامتی خود به خوبی محافظت کنیم. اما بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که استفاده بی رویه از وسیله و یا ماده‌ای که برای حفظ سلامتی است، به آن آسیب وارد می‌کند. در نتیجه رعایت تعادل در تمامی امور اهمیت بسیار زیادی دارد.

در این مقاله قصد داریم به معرفی دوش واژینال بپردازیم. در پایان این مقاله دید بازتری به این موضوع خواهید داشت و با شناخت بهتری می‌توانید از این وسیله استفاده کنید.

دوش واژینال چیست؟

دوش واژینال چیست؟

دوش واژینال داری یک مخزن و یک نازل است که برای شستشوی واژن در با نوان مورد استفاده می‌گردد. این وسیله در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد.

ممکن است در مکان‌های دیگری نیز بتوانید این وسیله تهیه کنید، اما با توجه به این موضوع که تمامی وسایل و داروهایی که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند دارای مجوزهای رسمی بهداشتی هستند، داروخانه امن‌ترین و بهترین مکان برای تهیه این وسیله ( و دیگر وسایلی بهداشتی، محصولات و مکملهای دارویی) است.

در این وسیله یک بطری یا یک کیسه وجود دارد که لوله‌ای که در سر این کیسه تعبیه شده است به طرف واژن گرفته می‌شود تا موادی شستشوی واژن را وارد واژن کند.

این روش معمولا برای از بین بردن بودی بد واژن، ترشحات موجود پس از اتمام قاعدگی و رفع آلودگی‌های رحمی بعد از انجام رابطه جنسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به این موضوع توجه داشته باشید که دوش واژینال هرگز روشی برای پیشگیری از بارداری نیست.

ژل بهداشتی بانوان یائسه سروینا

CTA 9

انواع مایع برای دوش واژینال

به طور کلی برای شستشوی واژن از محلولهای متعددی استفاده می‌شود. یکی از این محلولها استفاده از سرکه است. بدین ترتیب که مقداری سرکه ( 4 قاشق چایخوری) همراه با نیم‌لیتر آب گرم ترکیب می‌شود و در مخزن این وسیله ریخته می‌شود. روش دیگر این است که محلول بتادین ( 15 میلی‌لیتر) را در مقداری آب ولرم حل کنید و در مخزن بریزید به گونه‌ای که 300 میلی‌لیتر از این مخزن پرشود. روش پرطرفدار بعدی استفاده از جوش شیرین است، در این روش دو قاشق چایخوری را با یک لیوان آب گرم حل کنید.

نحوه استفاده از دوش واژینال

نحوه استفاده از این وسیله به شرح زیر است:

  • ابتدا محلولی را که از قبل آماده کرده‌اید درون مخزن این وسیله بریزید.
  • سپس کمی مخزن را فشار دهید تا چند قطره از محلول خارج شود. اینکار هوای درون مخزن را نیز خالی می‌کند.
  • نازل این وسیله را حدود 5 سانتی‌متر در واژن قرار دهید تا محلول به راحتی وارد واژن شود، سپس مخزن را فشار دهید.
  • فشار را رها نکنید تا تمامی محلول وارد واژن شود.
  • پس از اتمام کار این وسیله را کامل بشویید و اجازه دهید خشک شود.

ژل بهداشتی بانوان سروینا CTA 10

مزایای استفاده از دوش واژینال

اولین و موثر‌ترین مزیت این وسیله رفع بوی نامطبوع و حفظ سلامت رحم و واژن است. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که معایب استفاده از این وسیله بیشتر از فواید آن است. به همین دلیل کارشناسان سلامتی هشدار می‌دهند که بهتر است از روشهای دیگری مانند ژل شستشوی بانوان برای رفع بوی نامطبوع و حفظ بهداشت رحم استفاده گردد.

معایب دوش واژینال

به طور کلی، هر وسیله و یا دارویی که در بازار دارویی وارد می‌شود دارای فواید و معایبی است. اگر فواید آنها بیشتر از معایبشان باشد، استفاده از عاقلانه است، اما اگر عکس این موضوع صدق کند، نباید از آن وسیله و یا دارو استفاده کرد.

تحقیقاتی که تا بدینجا در مورد دوش واژینال صورت گرفته‌اند نشان می‌دهند که استفاده از این وسیله در دوران بارداری خطر زایمان زودرس و سقط جنین را افزاش می‌دهد. این وسیله خطر بارداری خارج از رحم را نیز بالا می‌برد.

با توجه به اینکه این وسیله مایع شستشو را به طور مستقیم وارد واژن می‌کند سبب بر هم ریختن تعادل باکتری‌های واژن می‌شود و همین امر زمینه را برای ابتلا به انواع عفونتهای واژن فراهم می‌سازد. همچنین این موضوع می‌تواند بر انتقال بیماریهای جنسی نیز تاثیرگذار باشد.

مطالعات نشان داده‌اند استفاده از این وسیله خطر ابتلا به بیماریهای رحمی مانند بیماریهای اندام تولید مثلی و التهابات لگنی را بیش از 70 درصد افزایش می‌دهد.

همچنین تحقیقات نشان داده‌اند که این وسیله خطر ابتلا به بیماری سرطان دهانه رحم را در زنانی که از این وسیله استفاده می‌کنند بالا می‌برد.

با توجه به این موضوع در سالهای اخیر کارشناسان بهداشتی به این امر تاکید ورزیده‌اند که بهتر است از این وسیله برای تمیز کردن واژن و رحم استفاده نگردد.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطلب زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

مجله سلامت داروخانه آنلاین محصولات زیر را پیشنهاد می دهد:

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.