مکمل تقویت قوای جنسی

راه های کاربردی برای درمان بی انگیزگی در زندگی

no motivation 1

نداشتن انگیزه می تواند ما را به موجودی منفعل تبدیل نماید. همه افراد در طول زندگی خود حتما بی انگیزگی را به دلایل مختلفی تجربه کرده اند و دوره ای درگیر آن بوده اند. برای غلبه بر بی انگیزگی و کوتاه کردن دوره آن راه های کاربردی وجود دارند که در مقاله امروز به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

به احساسات خود توجه کنید

بسیاری مواقع این احساسات ما هستند که باعث می شوند بی انگیزه شویم. به همین دلیل برای مقابله با بی انگیزگی در قدم اول باید احساسات خود را دقیق تشخیص دهیم. دقت کنید استرس دارید؟ از انجام طولانی مدت کاری خسته اید؟ دلتنگید؟ و یا انتظار بالایی از خود دارید؟ جواب این نوع سوالها می تواند به شما کمک کند تا بدانید چرا دچار بی انگیزگی شده اید.

از کار سخت شروع نکنید

بسیاری مواقع افراد طبق توصیه مربیان انگیزشی، برای شروع روز خود کارهای سختی را که انگیزه کمتری برای انجامشان دارند، انتخاب می کنند. این کار شاید در شرایط عادی روش مناسبی باشد اما در مواقعی که شما بی انگیزه هستید می تواند شما را بی انگیزه تر کند. به همین دلیل ابتدا به سراغ کاری بروید که احساس می کنید بیشتر به انجامش مشتاقید.

کارهایی با نتایج سریع و رضایت بخش انجام دهید

در هنگام بی انگیزگی بهتر است کارهایی را انجام دهید که در زمان کوتاهی انجام می شوند و نتیجه سریع و رضایت بخشی دارند. درست کردن دسری ساده یا یک آبمیوه خوشمزه می تواند حس خوبی به شما دهد و شما را پرانگیزه تر کند.

کار سخت را با کاری دوست داشتنی همراه کنید

در مواقعی که دچار احساسات منفی مانند بی حوصلگی، غم و اضطراب هستید انرژی کافی برای انجام کارها ندارید. به همین دلیل باید کار سخت خود را با کمی سرگرمی همراه کنید تا راحت تر انجام شود. به طور مثال می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

  • هنگام ورزش به موسیقی گوش دهید.
  • هنگام تمیز کردن خانه با دوستتان تلفنی صحبت کنید.
  • هنگام کار با کامپیوتر شمعی معطر روشن کنید یا آهنگ گوش دهید.

البته باید نوع سرگرمی انتخابی با فعالیت شما همخوان باشد تا باعث از دست دادن تمرکزتان نشود. به طور مثال هنگام نوشتن یک مطلب کاری گوش دادن به موسیقی می تواند باعث حواس پرتی گردد.

بی انگیزگی

منتقد درونتان را خاموش کنید

سعی کنید به ندایی که مدام از شما انتقاد می کند گوش ندهید. سعی کنید نسبت به صدای درونی خود که مدام باعث احساس گناه می شود بی تفاوت باشید تا انرژی شما را نگیرد.

به خودتان سوخت برسانید

یکی از بهترین راه ها برای درمان بی انگیزگی سوخت رسانی به خود است. این کار می تواند خوردن صبحانه یا وعده غذایی مورد علاقه باشد یا گوش دادن به یک آهنگ زیبا. این کار را می توانید با توجه به علایق خود انتخاب کنید.

خود مراقبتی کنید

خود مراقبتی به مجموعه ای از کارها گفته می شود که برای افزایش سلامت روحی و روانی خود می توانید انجام دهید. به طور مثال برای خود مراقبتی می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

  • خواب کافی داشته باشید.
  • رژیم سالمی را دنبال کنید.
  • به اندازه کافی آب بنوشید.
  • منظم ورزش کنید.
  • زمانی را به تفریح اختصاص دهید.
  • استرس خود را با روش هایی مانند مدیتیشن کنترل کنید.
  • سیگار نکشید و الکل مصرف نکنید.

به منفی نگرها نزدیک نشوید

در مواقعی که احساس بی انگیزگی دارید از افرادی که با بدبینی و منفی نگری باعث کاهش انرژی و توان روحی شما می شوند فاصله بگیرید.

به دیگران کمک کنید

در مواقعی که انگیزه ای برای کارهای خود ندارید سعی کنید به فرد دیگری کمک کنید تا از فضای منفی روحی خود خارج شوید. کمک شما حتما نباید جنبه مالی داشته باشد بلکه می تواند گوش دادن به صحبت های یک دوست باشد یا نگهداری از فرزند او. هر کاری که باعث تاثیری مثبت روی فرد دیگری باشد می تواند مفید واقع شود.

بی انگیزگی

به آغوش طبیعت بروید

پیاده روی و بودن در طبیعت می تواند باعث آرامش و کاهش خستگی مغز شود. دیدن مناظر زیبا و پیاده روی و ورزش در طبیعت می تواند باعث افزایش انگیزه در شما شود.

استراحت کنید

سعی کنید زمانی برای استراحت خود در نظر بگیرید و در این مواقع از تنش های بیرونی مانند اخبار، شبکه های اجتماعی و … دوری کنید. خواب کافی را در اولویت قرار دهید تا روند بی انگیزگی زودتر به انتها برسد.

به موفقیت فکر کنید

سعی کنید حدود 30 دقیقه در روز بر رویا و آرزوی خود تمرکز کنید. موفقیت و لحظه رسیدن به خواسته خود را تجسم کنید و آن را با تمام وجود در لحظه حال درک کنید. این کار می تواند باعث حرکت و افزایش انگیزه در شما گردد.

با انگیزه رفتار کنید

بسیاری مواقع برای درمان بی انگیزگی باید تنها اقدام کوچکی انجام دهید. به طور مثال به گونه ای رفتار کنید که گویی انگیزه دارید. به جای خوابیدن روی مبل با لباس خواب، لباس خود را تعویض کنید و در خانه راه بروید. همین کارهای کوچک می توانند باعث شوند برای انجام کارها انگیزه بگیرید.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.