مکمل تقویت قوای جنسی

آیا اسکن هسته ای در کودکان بی خطر است؟

آیا اسکن هسته ای در کودکان بی خطر است؟

اسکن هسته ای در کودکان یکی از مواردی است که تمامی افراد در مورد آن سوال می پرسند. تصویربرداری پزشکی هسته‌ای کودکان (اطفال) از مقادیر کمی مواد رادیواکتیو به نام ردیاب‌های رادیواکتیو، یک دوربین مخصوص و یک کامپیوتر برای کمک به تشخیص اختلالات دوران کودکی که در بدو تولد وجود دارند یا در دوران کودکی ایجاد می‌شوند، استفاده می‌کند.

منابع خارجی به این موضوع اشاره می کنند این نمونه اسکن هسته ای در کودکان بی خطر در نظر گرفته می شوند. در برخی موارد، کودک شما برای عکسبرداری اشعه ایکس در معرض همان مقدار تابش قرار می گیرد.

چرا فرزند من به اسکن پزشکی هسته ای نیاز دارد؟

اسکن هسته ای در کودکان به دلایل مختلفی انجام می شود، از جمله:

 • برای مشاهده نحوه عملکرد اعضای مختلف بدن
 • برای نگاه کردن به شکل یا ساختار اعضای بدن
 • برای تشخیص زودهنگام، درمان و مدیریت بیماری ها

اسکن هسته ای در کودکان را می توان بر روی اکثر اندام های بدن انجام داد و معمولاً برای بررسی کلیه ها، دستگاه گوارش (سیستم گوارش) و مغز استفاده می شود. همچنین می توان از آنها برای بررسی استخوان ها استفاده کرد. مطالعات پزشکی هسته ای که به طور معمول در RCH انجام می شود عبارتند از:

 • اسکن استخوان
 • اسکن کلیه Mag3
 • اسکن کلیه DMSA
 • مطالعات تخلیه معده و ترانزیت گوارشی
 • اسکن و درمان تیروئید
 • پرفیوژن مغز (صرع)
 • مطالعات کلیوی GFR
 • تصویربرداری از کل بدن MIBG

در این مقاله به برخی ایده‌ ها در مورد چگونگی آماده ‌سازی فرزندتان برای این آزمایش، و نکاتی در مورد منحرف کردن حواس او و کمک به آرام ماندن او در حین عمل اسکن می پردازیم. برای فرزند خود توضیح دهید که اسکن ها طول نمی کشد و همچنین اسکن ها بدون درد هستند. یک والدین یا مراقب می توانند در طول اسکن در کنار کودک باشند. اکثر کودکان می‌توانند در حین انجام اسکن فیلم تماشا کنند، و می‌توانید یک گوشی هوشمند، تبلت یا فیلم یا برنامه تلویزیونی مورد علاقه فرزندتان را همراه داشته باشید تا در حین اسکن حواس او را پرت کند.

نکات کلیدی که باید در مورد اسکن هسته ای در کودکان به خاطر بسپارید!

آیا آزمایش های پزشکی هسته ای ایمن هستند؟

روش های پزشکی هسته ای بسیار ایمن هستند.  ما با دقت ردیاب رادیویی و دوز تشعشع را انتخاب می کنیم تا از حداقل قرار گرفتن در معرض تابش و حداکثر دقت اطمینان حاصل کنیم. شما در آزمایش پزشکی هسته ای به اندازه یک اشعه ایکس تشخیصی در معرض تشعشع هستید.

نکات کلیدی که باید در مورد اسکن هسته ای در کودکان به خاطر بسپارید!

 اسکن های پزشکی هسته ای ( که در اینجا موضوع بحث اسکن هسته ای در کودکان است) از داروهای ردیاب و دوربین های گاما برای ارائه تصاویری از اندام ها و استخوان های داخل بدن استفاده می کنند.  برخی از اسکن ها برای توالی تصویربرداری واقعی نیاز به ناشتا بودن دارند و برخی دیگر برای آرامبخشی نیاز به ناشتا بودن دارند کودک شما روی تخت اسکن دراز می کشد و باید در حین عمل بی حرکت بماند ممکن است برای کودکانی که نمی توانند به اندازه کافی بی حرکت بمانند، یا بسیار ترسیده اند، آرام بخش لازم باشد. این برای اسکن کل بدن در کودکان کوچک تر رایج تر است اسکن‌ها بدون درد هستند و در صورت نیاز به تزریق، می‌توانید محلول بی‌حس کننده را روی محل تزریق قرار دهید.

این اسکن مدت زمان کوتاهی طول می کشد!

اسکن هسته ای در کودکان  نیازمند زمان طولانی نیست و معمولا 30 دقیقه تا 1 ساعت طول می کشد تا کامل شود. کودک شما باید در حین گرفتن عکس ها بسیار ثابت نگه دارد.  از آن جهت برخی از کودکان نیاز به آرام بخش دارند که خواب آلود شوند و به آن ها کمک شود بی حرکت بمانند.

اسکن هسته ای در کودکان زمانی به بهترین وجه انجام می شود که یک محیط دوستدار کودک برای بیماران و والدین فراهم شود. رویکردی که اضطراب و ترس بیمار را به حداقل می رساند توضیح داده شده است. دستورالعمل‌های بین‌المللی برای فعالیت تجویز شده باید برای به حداقل رساندن دوز پرتوهای جذب شده از رادیوداروها استفاده شود. پارامترهای قرار گرفتن در معرض CT ممکن است به بهترین روش اطفال برای CT تشخیصی کاهش یابد و زمانی که تصاویر CT فقط برای اهداف محلی سازی مورد نیاز است کاهش یابد.

 

نویسنده و گردآورنده: دکتر سارا شوهانی

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.