مکمل تقویت قوای جنسی

اسکن هسته ای کلیه چیست؟

اسکن هسته ای کلیه

اسکن هسته ای کلیه برای تشخیص بیماری های کلیوی خاص استفاده می شود. این روش نه تنها ظاهر کلیه ها را نشان می دهد، بلکه نشان می دهد که چقدر خوب کار می کنند. پزشک شما می‌تواند از این روش برای تشخیص برخی مشکلات سلامتی خیلی زودتر از روش‌های دیگر استفاده کند.
در این آزمایش، تصاویری برای مشاهده چگونگی جریان خون به داخل و خارج از کلیه ها تهیه می شود. این نشان می دهد که چگونه ادرار از طریق کلیه ها، حالب ها و مثانه جریان می یابد. همچنین، می تواند تخمین بزند که هر کلیه چقدر به پاکسازی خون شما کمک می کند! این موضوع برای سلامتی شما مهم است که کلیه های شما همانطور که “باید” کار کنند.
با تصویربرداری پزشکی هسته ای (NMI)، می توان علت کاهش عملکرد کلیه را پیدا کرد. به عنوان مثال، NMI مشکلات ناشی از یک بیماری، انسداد یا آسیب در کلیه ها را نشان می دهد. همچنین معلوم می کند فشار خون بالا در شریان های کلیوی تومور یا کیست آبسه ها بیماری کلیوی عملکرد کلیه ها پس از درمان یا پیوند چقدر است.
اسکن هسته ای کلیه با و بدون استفاده کاپتوپریل در تشخیص تنگی سرخرگهای کلیه کاربرد دارد. یکی از علل فشار خون ثانویه درمان پذیر تنگی یک یا هر دو شریان کلیه است. با انجام این اسکن می توان تنگی های اثرگذار در فشار خون را در شریان های کلیوی تشخیص داد. این اسکن معمولا با رادیوداروی DTPA  انجام می شود.

کلیهشما می توانید جهت خرید قرص سنگ کلیه از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

انجام اسکن هسته ای کلیه

قبل از انجام اسکن هسته ای کلیه باید مایعات زیادی بنوشید تا دوربین گاما بتواند از مایعی که در کلیه ها جمع آوری شده و از طریق حالب ها به مثانه تخلیه می شود، عکس بگیرد. اگر اسکن هسته ای کلیه به دلیل فشار خون بالای ثانویه به بیماری کلیوی یا تنگی شریان کلیوی انجام شود، برخی از داروهای فشار خون باید 4 تا 7 روز قبل از انجام اسکن قطع شوند. معمولاً نیازی به پرهیز غذایی نیست، اما اگر اسکن برای بررسی فشار خون بالا باشد، ممکن است برخی موسسات از شما بخواهند تا 4 ساعت قبل از اسکن هسته ای کلیهچیزی نخورید.

قبل از انجام اسکن هسته ای کلیه، اگر باردار یا در حال شیردهی هستید یا از داروهای خاصی استفاده می کنید باید به پزشک خود اطلاع دهید. در طی این آزمایش یک “ردیاب” به یکی از وریدهای شما تزریق می شود. ردیاب دارای یک “برچسب” رادیواکتیو است تا بتوان آن را در بدن شما با آشکارسازهای مخصوص دنبال کرد. درست پس از تزریق ردیاب، تصویربرداری آغاز می شود.

یک دوربین گاما مخصوص (SPECT) برای ردیابی رادیواکتیویته استفاده می شود. تصاویر ممکن است روی صفحه کامپیوتر نمایش داده شوند و سپس روی فیلم ذخیره شوند. این تست در یک بیمارستان یا در مطب پزشکی هسته ای که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی باشد توسط یک متخصص پزشکی هسته ای انجام می شود. در طول اسکن هسته ای کلیه، شما روی تخت خواهید بود و از شما خواسته می شود برای جلوگیری از تار شدن تصاویر بی حرکت دراز بکشید.

بعد از اسکن

بر اساس اهداف تشخیصی، اسکن هسته ای کلیه NM بسته به دستگاه می تواند 45 دقیقه تا 3 ساعت طول بکشد. شما می توانید پس از انجام آن به فعالیت های عادی خود بازگردید، زیرا ردیاب به طور طبیعی از بدن شما از طریق ادرار خارج می شود. این آزمایش بی خطر است زیرا خطر سمیت یا واکنش آلرژیک را ندارد. همچنین، نسبت به اشعه ایکس، شما را در معرض تشعشعات کمتری قرار می دهد.

قرص کانفرون بیونوریکاشما می توانید جهت خرید قرص کانفرون بیونوریکا از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

چرا پزشک باید اسکن کلیه را تجویز کند؟

اگر پزشک شما فکر می کند که ممکن است عملکرد غیرطبیعی کلیه داشته باشید یا احتمال دهد بخاطر مشکل کلیه نیاز به جراحی داشته باشید یا کلیه شما آسیب دیده باشد، اسکن هسته ای کلیه را برای شما تجویز میکند و ممکن است از این اسکن برای مشاهده میزان جریان خون در کلیه ها استفاده کند. همچنین اسکن DTPA یا MAG3 می تواند به پزشک کمک کند تا به طور جداگانه عملکرد کلیه های شما را ارزیابی کند و علت فشار خون بالا یا سایر نتایج آزمایش غیرطبیعی را جستجو کند.

خطرات اسکن کلیه چیست؟

خطر ردیاب رادیواکتیو بسیار کم است. مقدار استفاده شده رادیودارو برای انجام اسکن هسته ای کلیه بسیار کم است. ممکن است هنگام تزریق ردیاب کمی ناراحتی احساس کنید. واکنش های آلرژیک به ردیاب نادر است، اما ممکن است رخ دهد. دراز کشیدن روی تخت اسکن در طول انجام تست ممکن است باعث ناراحتی یا درد در برخی افراد خاص( دارای حساسیت به برخی داروها، رنگ های کنتراست یا لاتکس) شود.

اگر باردار هستید یا فکر می کنید ممکن است باردار باشید اسکن برای جنین بسیار خطرناک است. همچنین اگر در حال شیردهی هستید رادیودارو شیر شما را آلوده می کند یا ممکن است خطرات دیگری داشته باشید که مختص شما باشد. قبل از انجام اسکن هسته ای کلیه حتماً در مورد هر گونه نگرانی با پزشک خود یا تکنسین هسته ای صحبت کنید.

برخی موارد ممکن است اسکن کلیه را دقیق تر کند مثلا وجود ردیاب رادیواکتیو در بدن شما از آزمایش اخیر پزشکی هسته ای، وجود باریم در دستگاه گوارش از آزمایش باریم اخیر، مصرف قرص های ادرار آور یا داروهای قلب یا فشار خون.

 

نویسنده و گردآورنده: دکتر سارا شوهانی

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.