قرص امپرازول نحوه مصرف، عوارض جانبی و تداخل دارویی!

قرص امپرازول نحوه مصرف، عوارض جانبی و تداخل دارویی!

قرص امپرازول برای درمان برخی از مشکلات معده و مری، مانند ریفلاکس اسید معده و یا زخم دستگاه گوارشی، مورد استفاده قرار می گیرد. این قرص با کاهش اسید معده علائمی مانند سوزش معده، مشکل در بلع و سرفه مداوم را از بین می برد. از این قرص می توان برای بهبود آسیب معده و مری و جلوگیری از سرطان مری استفاده کرد.

stomachشما می توانید جهت خرید قرص معده از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

قرص امپرازول چیست؟

این قرص به گروهی از داروها معروف است که به عنوان مهار کننده های پمپ پروتون PPI شناخته می شوند. فروش این دارو بدون نسخه پزشک امکان پذیر است و معمولا برای درمان سوزش معده که بیشتر از دو بار در هفته اتفاق می افتد، مصرف می شود. اثربخشی این دارو معمولا کمی طول می کشد و به یک تا چهار روز زمان نیاز است تا دل درد کاهش پیدا کند. اگر می خواهید از این دارو بدون نسخه پزشک استفاده کنید، دستور العمل موجود در جعبه را به خوبی بخوانید.

روش مصرف قرص امپرازول

قرص امپرازول را طبق دستور، معمولاً یک بار در روز قبل از غذا مصرف کنید. دوز مصرفی و طول درمان بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان مشخص می شود. در کودکان نیز دوز مصرفی براساس وزن است. این قرص را خرد نکنید و یا نجوید. این کار باعث می شود عوارض جانبی آن افزایش پیدا کند.

به طور مرتب از این دارو استفاده کنید تا بیشترین سود را از آن ببرید. برای کمک به یادآوری، هر روز آن را در همان ساعت بخورید. مصرف این دارو را برای مدت زمان معینی ادامه دهید، حتی اگر احساس بهبودی دارید. اگر از این دارو بدون نسخه پزشک استفاده می کنید، آن را بیش از 14 روز مصرف نکنید. اگر وضعیت شما طولانی شد یا بدتر شد، به پزشک خود بگویید. همچنین، اگر پس از 14 روز سوزش معده هنوز برطرف نشده بود، این موضوع را با پزشک و یا دارو ساز درمیان گذارید.

عوارض جانبی قرص امپرازول

عوارض قرص امپرازول

عوارض جانبی بخشی از هویت هر دارویی است، اما اگر پزشک دارویی را برای شما تجویز کرده است، بی شک اثر بخشی آن بیشتر از عوارض جانبی آن است. عوارض جانبی قرص امپرازول به شرح زیرند:

 • سردرد یا شکم درد

عوارض خطرناک قرص امپرازول

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. از جمله:

 • علائم سطح خون منیزیم پایین (مانند ضربان قلب غیر معمول سریع، آهسته و نامنظم ، اسپاسم عضلانی مداوم، تشنج)
 • علائم لوپوس (مانند بثورات روی بینی و گونه، درد مفصل جدید یا بدتر)

این قرص به دلیل وجود باکتری موسوم به دیفیسیل ممکن است باعث مشکلات شدید روده ای شود. اگر دارای علائم زیر بودید، سریعا به پزشک مراجعه کنید:

 • اسهال متوقف نشده
 • درد و گرفتگی شکم یا معده
 • تب
 • خون در مدفوع

اگر این علائم را دارید، از محصولات ضد اسهال استفاده نکنید زیرا ممکن است علائم را بدتر کند. به ندرت این دارو می تواند باعث کاهش سطح ویتامین ب ۱۲ شود. اما در صورت بروز علائمی مانند ضعف غیر معمول، زخم زبان، بی حسی و گزگز دست و پا باید از قرص های مولتی ویتامین استفاده کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی  از جمله بثورات پوستی، خارش و تورم (به خصوص صورت، زبان و گلو) سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی و علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار) سریعا به پزشک مراجعه کنید.

موارد احتیاطی قرص امپرازول

موارد احتیاطی قرص امپرازول

اگر می خواهید از قرص امپرازول استفاده کنید، به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • قبل از مصرف قرص امپرازول، در صورت حساسیت به پزشک یا داروساز خود. اگر به داروهای مشابه حساسیت دارید این موضوع را با پزشک و یا دارو ساز در میان بگذارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود.
 • قبل از استفاده از این دارو سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید به ویژه اگر به بیماری کبدی و بیماری لوپوس مبتلا هستید.
 • برخی از علائم ممکن است نشان دهنده بروز بیماریهای جدی تر باشد. در صورت داشتن علائم زیر به پزشک مراجعه کنید: دل درد همراه با سبکی سر، تعریق و سرگیجه، درد قفسه سینه، فک، درد بازو و شانه (بویژه با تنگی نفس و تعریق غیرمعمول) کاهش وزن غیرقابل توجیه.
 • علاوه بر این، اگر از دارو بدون نسخه استفاده می کنید، در صورت داشتن هر یک از این علائم بیماری جدی فوراً به پزشک مراجعه کنید، به ویژه: مشکل و درد در بلعیدن غذا، استفراغ خونی، استفراغی که قهوه ای است، مدفوع خونی و سیاه، سوزش معده بیش از 3 ماه، درد مکرر قفسه سینه، خس خس سینه به صورت مکرر (به خصوص با سوزش معده) حالت تهوع، استفراغ و درد معده.
 • قبل از عمل جراحی، در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید.
 • این قرص ممکن است خطر شکستگی استخوان را افزایش دهد. برای جلوگیری از این امر همراه با آن از مکمل های حاوی کلسیم و ویتامین د استفاده کنید.
 • افراد مسن ممکن است به عوارض جانبی قرص امپرازول مانند شکستگی استخوان و عفونت دیفیسیل حساس تر باشند.
 • کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به ویژه تب، سرفه و عفونت های بینی، گلو و مجاری هوایی حساس تر باشند.
 • در دوران بارداری، این دارو باید فقط در صورت نیاز شدید استفاده شود.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود. اثرات آن بر نوزاد شیرخوار ناشناخته است. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.
قرص مسکن چگونه در بدن جذب می شود و عمل می کند؟

تداخلات دارویی قرص امپرازول

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. اگر از قرص امپرازول استفاده می کنید، تداخلات دارویی زیر را در نظر داشته باشید:

 • این قرص می تواند با داروهای سیلوستازول، کلوپیدوگرل، متوترکسات (به ویژه درمان با دوز بالا) ریفامپین و گیاه خار مریم تداخل داشته باشد.
 • برخی از محصولات به اسید معده نیاز دارند تا بدن بتواند آنها را به درستی جذب کند. امپرازول اسید معده را کاهش می دهد، بنابراین ممکن است عملکرد این محصولات را تغییر دهد. این موارد بدین شرح هستند: آتازاناویر، ارلوتینیب، نلفیناویر، پازوپانیب، ریلپیویرین، داروهای ضد قارچ ازل خاص (ایتراکونازول، کتوکونازول و پوساکونازول).
 • از داروهای مشابه امپرازول استفاده نکنید.
 • این قرص می تواند بر آزمایشات شما اثر بگذارد. قبل از انجام آزمایش، اگر از این قرص استفاده می کنید، به پزشک بگویید.

قرص دستگاه گوارششما می توانید جهت خرید بهترین ویتامین برای تقویت معده از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

داروخانه آنلاین، داروخانه ای در منزل شما!

داروخانه آنلاین با فراهم سازی بستر امن اینترنتی این امکان را فراهم ساخته است تا تنها با یک کلیک از منزل و یا محل کار محصول مورد نظر خود را سفارش دهید و در کمترین زمان ممکن محصول را درب منزل تحویل بگیرید. مشاوره های داروخانه آنلاین در خدمت شما هستند تا اطلاعات لازم را در مورد انواع مکملها به طور رایگان در اختیار شما قرار دهند.

مجله سلامت داروخانه آنلاین خرید محصولات زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.