سلامت

فوتوفوبیا چیست و چگونه درمان می شود؟

فوتوفوبیا چیست و چگونه درمان می شود؟
مجله خبری داروخانه آنلاین

حساسیت به نور و یا فوتوفوبیا بیماری است که چشم در برابر نو حساس می شود و حتی نور می تواند به چشم آسیب وارد کند. این بیماری می تواند در اثر ابتلا به برخی از بیماری های دیگر رخ دهد. گاهی این بیماری بسیار خفیف است که تنها سوزش هایی در چشم به وجود می آید و گاهی فرد نیاز به پزشک دارد. در موارد خفیف توصیه می شود چشمان خود را ببندید و در نور شدید قرار نگیرید.

چه عواملی باعث بروز بیماری فوتوفوبیا می شوند؟

مطالعات نشان داده اند که ابتلا به بیماریهای مختلف می توانند سبب بروز حساسیت به نور شوند که در ادامه به علت حساسیت به نور و یا فوتوفوبیا می پردازیم.

میگرن

فوتوفوبیا علامت شایع میگرن است. میگرن باعث سردردهای شدیدی می شود که می تواند در اثر عوامل مختلفی از جمله تغییرات هورمونی، مصرف بعضی غذاها، استرس و تغییرات محیطی ایجاد شود. علائم دیگر میگرن شامل درد ضربان دار در یک قسمت از سر، حالت تهوع و استفراغ هستند. بررسی های آماری نشان می دهد که بیش از 10 درصد از افراد در جهان به این بیماری مبتلا هستند و میگرن در خانم ها بیشتر از آقایان رخ می دهد.

مشکلات مغزی

حساسیت به نور یا فوتوفوبیا معمولاً با چند بیماری جدی همراه است که بر مغز تأثیر می گذارند. این بیماریها شامل موارد زیر هستند:

 • انسفالیت ( انسفالیت زمانی اتفاق می افتد که مغز در اثر عفونت ویروسی یا علل دیگر ملتهب شده باشد. موارد شدید آن می تواند خطر مرگ را در پی داشته باشد)
 • مننژیت ( مننژیت یک عفونت باکتریایی است که باعث التهاب غشای اطراف مغز و نخاع می شود. این بیماری می تواند منجر به عوارض جدی مانند آسیب مغزی، کاهش شنوایی ، تشنج و حتی مرگ شود.
 • خونریزی زیر عنکبوتیه مغز (این خونریزی می تواند کشنده باشد یا منجر به آسیب مغزی یا سکته شود)

بیماری های چشمی

ابتلا به بیماریهای چشمی نیز می توانند سبب بروز بیماری فوتوفوبیا شوند. در ادامه به معرفی این بیماریها می پردازیم.

سایش قرنیه

سایش قرنیه بیماری است که در طی آن شن، ماسه، خاک، ذرات فلزی و یا مواد دیگر وارد چشم می شوند و به آن آسیب وارد می کنند. اگر قرنیه آلوده شود، بیماری جدی به نام زخم قرنیه ایجاد می شود.

اسکلریت

اسکلریت هنگامی اتفاق می افتد که قسمت سفید چشم ملتهب شود. این بیماری معمولا در اثر ابتلا به بیماریهای سیستم ایمنی بدن مانند لوپوس اتفاق می افتد. این بیماری با علائمی نظیر درد چشم، آبریزش چشم و تاری دید مشخص می شود.

ورم ملتحمه

التهاب ملتحمه هنگامی اتفاق می افتد که لایه ای از بافت قسمت سفید چشم آلوده یا ملتهب شود. این بیماری بیشتر توسط ویروس ها ایجاد می شود، اما باکتری ها و آلرژی ها نیز می توانند سبب بروز این بیماری شوند. علائم دیگر ابتلا به این بیماری خارش، قرمزی و چشم درد هستند.

سندرم خشکی چشم

خشکی چشم زمانی اتفاق می افتد که غدد اشک نتوانند به اندازه کافی ماده اشکی مرطوب کننده تولید کند. این امر منجر به خشکی بیش از حد چشم می شود. علل اصلی این امر سن بالا، عوامل محیطی و استفاده از برخی داروها هستند.

چه عواملی باعث بروز بیماری فوتوفوبیا می شوند؟

مشاوره رایگان

حساسیت به نور در کودکان

واقعیت این است که کودکان به دلایل مختلف می توانند حساسیت مداوم به نور و یا فوتوفوبیا را تجربه کنند. اما باید بدانید که حالت می تواند نشان دهنده یک بیماری مزمن از میگرن تا ضربه مغزی و یا حتی آب سیاه باشد.

درمان فوتوفوبیا

برای درمان فوتوبیا توصیه می شود در زمان قرارگیری در نور خورشید از عینک آفتابی استفاده کنید. همچنین، اگر در محیط هایی هستید که نور زیادی دارد، عینک بزنید. برای درمان این بیماری پزشک باید دلیل اصلی آن را پیدا کند و سپس داروهای مناسب را تجویز نمایید. داروهایی که برای درمان این بیماری تجویز می شوند به شرح زیرند:

 • دارو برای میگرن
 • قطره های چشمی
 • آنتی بیوتیک ها
 • اشک مصنوعی
 • قطره چشم آنتی بیوتیکی
 • داروهای ضد التهاب
 • آنتی بیوتیک برای مننژیت باکتریایی
 • جراحی برای از بین بردن خون اضافی و کاهش فشار بر روی مغز برای خونریزی زیر عنکبوتیه

اگر به این بیماری مبتلا هستید، توصیه می شود به موارد زیر توجه داشته باشید.

 • سعی کنید از عوامل تحریک کننده میگرن جلوگیری کنید.
 • با رعایت بهداشت، لمس نکردن به چشم و به اشتراک نگذاشتن مواد آرایشی چشم از ورم ملتحمه جلوگیری کنید.
 • دست های خود را بشویید.
 • از تماس با افرادی که به مننژیت باکتریایی مبتلا هستند، خودداری کنید.

سوالات پرتکرار در مورد فوتوفوبیا

در این قسمت تلاش می کنیم تا به سوالات پرتکرار شما در این زمینه پاسخ دهیم.

آیا این بیماری قابل درمان است؟

بله! اگر علت حساسیت به نور مشخص گردد و آن بیماری درمان شود، این بیماری رفع می شود.

داروخانه آنلاین، داروخانه ای در منزل شما!

داروخانه آنلاین با فراهم سازی بستر امن اینترنتی این امکان را فراهم ساخته است تا تنها با یک کلیک از منزل و یا محل کار محصول مورد نظر خود را سفارش دهید و در کمترین زمان ممکن محصول را درب منزل تحویل بگیرید. مشاوره های داروخانه آنلاین در خدمت شما هستند تا اطلاعات لازم را در مورد انواع مکملها به طور رایگان در اختیار شما قرار دهند.

مجله خبری داروخانه آنلاین