مکمل تقویت قوای جنسی

کرپتیک چه نوع بارداری است و چه علایمی دارد؟!

کرپتیک چه نوع بارداری است و چه علایمی دارد؟!

کرپتیک بارداری و پدیده نادری است که زنان تا اواخر بارداری و یا حتی زایمان متوجه نمی شوند که باردار هستند. بسیاری از گزارشات نشان می دهند که حتی پزشکان و خانواده این افراد نیز بارداری این افراد را متوجه نمی شوند. در این نوع بارداری بانوان عادت ماهیانه می شوند و فقدان علایم بارداری مانند تهوع و استفراغ سبب می شود آنها متوجه نشوند که باردار هستند.

آمارها نشان می دهند از هر 475 نفر یک نفر مبتلا به بارداری کرپتیک می شود. عوارض این نوع بارداری این است که فشار روانی زیادی بر مادر و فرزند وارد می شود. برخلاف باور عموم بسیاری از زنانی که به این بیماری مبتلا بودند شرایط خوب روحی و جسمی داشتند.

بانوانی که این بیماری را تجربه می کنند بخشی از گروه ناهمگن و بدون مشخصه هستند که پزشکان باید این موضوع را در نظر داشته باشند و زنانی را که علایم کمی از بارداری دارند به تست بارداری بفرستند. 

آیا اختلالات روانی بر بروز این نوع بیماری تاثیر می گذارد؟

تحقیقات نشان می دهد که اختلالات روانی می توانند یکی از عوامل بروز بارداری کرپتیک باشند. بانوانی که از بیماری هایی مانند شیزوفرنیا، افسردگی و اختلالات شخصیتی رنج می برند بیشتر از افراد دیگر در خطر بارداری کرپتیک قرار دارند.

آیا این زنان علایم بارداری را تجربه می کنند؟

برزنیکا و همکارانش با انجام این مطالعه به این نتیجه رسیدند که تنها 26% از زنان مبتلا قاعدگی نداشتند. اکثریت این زنان به طور منظم عادت ماهیانه می شدند. همچنین تنها 26% از این افراد تهوع را تجربه کرده بوند. زنان اذعان می داشتند به دلیل اینکه حالت تهوع نداشتند فکر نمی کردند که باردار هستند. این یافته ها حاکی از آن است که رابطه ای میان عدم تهوع و علایم دیگر مانند کاهش تورم و وزن کم نوزاد در هنگام تولد وجود دارد.

آیا رابطه ای میان هورمون زنانه بارداری و بروز این اختلال وجود دارد؟

بانوان هورمونی دارند که نقش حیاتی در دوران بارداری بازی می کند. این هورمون با آزادسازی پروژسترون علایم بارداری را نشان می دهد و سبب می شود دیگر عادت ماهیانه نشوند. اما زنانی که دچار بارداری کرپتیک می شوند احتمالا نقصی در این هورمون دارند. هنوز دلیل قطعی این بیماری مشخص نشده است و همه چیز در حد حدس و گمان است. تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

در صورت بروز حاملگی کرپتیک چه اقداماتی باید انجام داد؟

هر فردی که علائم بارداری را تجربه می کند باید با پزشک مشورت کند تا تشخیص را تأیید کند یا در صورت لزوم تحت مراقبت های اورژانسی قرار گیرد. از آنجایی که افرادی که حاملگی مرموز دارند ممکن است تا دیروقت متوجه بارداری خود نشوند، ضروری است که در صورت لزوم به دنبال کمک فوری پزشکی باشند. 

اکتی ناتال

مصرف برخی مکمل ها در دوران قبل از بارداری و در حین آن با مشورت پزشک در این دوران توصیه می شود. برای مثال قرص اکتی ناتال با داشتن مواد موثره ای مانند انواع ویتامین ها و مواد ضروری محصولی بسیار موثر در این دوران می باشد.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.