آیا اختلال نشخوار به دستگاه گوارشی آسیب می رساند؟

آیا اختلال نشخوار به دستگاه گوارشی آسیب می رساند؟

اختلال نشخوار وضعیتی است که در آن فرد به طور مکرر و ناخواسته غذای هضم نشده و یا تاحدی هضم شده را از معده بیرون می ریزد و آن را دوباره می خورد. این کار بدون حالت تهوع است. از آنجا که غذا هنوز هضم نشده است، طعم غذا طبیعی است و مانند استفراغ اسیدی نیست. منابع خارجی به این موضوع اشاره می کنند که نشخوار کردن معمولا در هر وعده غذایی و بلافاصله بعد از غذا اتفاق می افتد. این افراد می توانند با رفتار درمانی و دارو درمانی این اختلال را به میزان زیادی کنترل کنند.

علائم اختلال نشخوار

این اختلال همراه با علائم زیر است:

 • بازگشت غذا بدون درد، معمولاً در عرض 10 دقیقه پس از غذا خوردن ( درد یا فشار شکم با برگشت غذا برطرف می شود)
 • احساس پری
 • بوی بد دهان
 • حالت تهوع
 • کاهش وزن ناخواسته

علل این بیماری چیست؟

علت دقیق اختلال نشخوار مشخص نیست. اما به نظر می رسد علت آن افزایش فشار در شکم است. گاهی سندرم نشخوار با پرخوری عصبی، بیماری رفلاکس معده و گاستروپارزی اشتباه گرفته می شود. برخی از افراد مبتلا به این سندروم به اختلال تخلیه مقعدی نیز مبتلا هستند.

در بسیاری از شرایط؛ این بیماری در نوزادان و افراد دارای ناتوانی رشدی نیز رخ می دهد. اکنون مشخص شده است که این بیماری مربوط به سن نیست، زیرا ممکن است در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان رخ دهد. سندرم نشخوار در افراد مبتلا به اضطراب، افسردگی یا سایر اختلالات روانی بیشتر اتفاق می افتد.

مکمل افسردگی و اضطراب

انواع مکمل افسردگی و اضطراب به شرح زیرند:

عوارض اختلال نشخوار

اگر اختلال نشخوار درمان نشود؛ می تواند به لوله بین دهان و معده (مری) آسیب برساند. این بیماری آسیب های زیر را به همراه خواهد داشت:

 • کاهش وزن ناسالم
 • سوء تغذیه
 • فرسایش دندان
 • بوی بد دهان
 • خجالت
 • انزوای اجتماعی
پالیپریدون، نحوه مصرف، عوارض جانبی و موارد احتیاطی!

علائم اختلال نشخوار

تشخیص اختلال نشخوار

پزشک در مورد علائم و سابقه پزشکی بیمار جستجو می کند. گاهی اوقات پزشک تصمیم می گیرد از مانومتری مری و اندازه گیری امپدانس استفاده نماید. این آزمایش میزان فشار در شکم را نشان می دهد. آزمایشات دیگری که برای تشخیص اختلال نشخوار پیشنهاد می شوند به شرح زیرند:

 • ازوفاگوستروئودنوسکوپی: این آزمایش به پزشک اجازه می دهد تا مری، معده و قسمت فوقانی روده کوچک (دوازدهه) را بررسی کند تا ببینید آیا انسدادی در این قسمت ها وجود دارد یا خیر. گاهی پزشک از این اندام ها نمونه برداری می کند.
 • تخلیه معده: این روش به پزشک این امکان را می دهد تا بررسی کند چقدر طول می کشد تا غذا از معده بیماری تخلیه شود.

درمان اختلال نشخوار

درمان این اختلال همراه با ترکیبی از رفتار درمانی و دارو درمانی است.

رفتار درمانی

رفتار درمانی برای درمان افراد بدون معلولیت رشدی مورد استفاده قرار می گیرد. در این شرایط، افراد یاد می گیرند تا هنگام نشخوار تنفس دیافراگمی انجام دهند و انقباضات شکمی خود را کنترل کنند. این امر باعث می شود که غذا به درون دهان باز نگردد.

دارو درمانی

اگر نشخوار مکرر به مری آسیب برساند، ممکن است پزشک تصمیم بگیرد از داروهای مهار کننده های پمپ پروتون مانند ایزومپرازول (نکسیوم) یا امپرازول استفاده کند. این داروها می توانند از پوشش مری محافظت کنند تا زمانی که رفتار درمانی این اختلال را کنترل کند. برخی از افراد مبتلا به سندرم نشخوار ممکن است از درمان دارویی برای آرامش معده استفاده کنند.

قرص دستگاه گوارش 

انواع قرص دستگاه گوارش به شرح زیر هستند:

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطلب زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.