بیماری سيفلیس چه آسیب هایی به بدن وارد می کند؟!

بیماری سيفلیس چیست و چگونه درمان می شود؟!

سيفلیس یک عفونت باکتریایی است که معمولاً از طریق تماس جنسی منتقل می شود. این بیماری به صورت یک زخم بدون درد در ناحیه تناسلی، راست روده یا دهان شروع می شود. منابع خارجی به این موضوع اشاره می کنند که اين بيماري از طریق تماس پوست یا غشای مخاطی زخم از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. پس از عفونت اولیه،  باکتری سيفلیس می تواند ده ها سال قبل از فعال شدن مجدد در بدن غیر فعال بماند. سیفلیس اولیه را می توان درمان کرد، گاهی اوقات با یک آنتي بيوتيک مانند تزریق پنی سیلین. بدون درمان، این بیماری می تواند به قلب ، مغز یا سایر اندام ها آسیب جدی برساند و حتی خطر مرگ را در پی داشته باشد. بیماری سیفلس از مادران به جنین انتقال پیدا می کند.

خرید کاندومشما می توانید جهت خرید کاندوم از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

علائم سيفلیس

سيفلیس در مراحل مختلف ایجاد می شود و علائم در هر مرحله متفاوت است. اما مراحل ممکن است با هم تداخل داشته باشند و علائم همیشه به یک ترتیب ظاهر نمی شوند. ممکن است سال ها بدون هیچ گونه علائمی ایم بیماری وجود داشته باشد.

سيفلیس اولیه

اولین علامت یک زخم کوچک است که به آن شانکر می گویند. زخم در محلی که باکتری ها وارد بدن شما شده اند ظاهر می شود. در حالی که اکثر افراد مبتلا به اين بيماري تنها یک شانکر را نشان می دهند، گاهی ممکن است چندین شانکر در بدن به وجود بیاید.

معمولاً حدود سه هفته پس از قرار گرفتن در معرض این باکتری، علائم آن ایجاد می شوند. بسیاری از افرادی که به اين بيماري متوجه زخم نمی شوند، زیرا معمولاً بدون درد است و ممکن است در واژن یا راست روده پنهان شود وخود به خود در عرض سه تا شش هفته بهبود می یابد. 

سيفلیس ثانویه

در عرض چند هفته از بهبود شانکر اولیه  ممکن است بثوراتی را تجربه کنید که از پایین تنه شروع می شود اما در نهایت کل بدن را می گیرد، حتی کف دست و کف پا. این بثورات معمولاً خارش ندارد و ممکن است همراه با زخم های زگیل در دهان یا ناحیه تناسلی بروز پیدا کنند. برخی از افراد  دچار ریزش مو، دردهای عضلانی، تب، گلودرد و تورم غدد لنفاوی می شوند. این علائم و نشانه ها ممکن است ظرف چند هفته ناپدید شوند یا مکرر تا یک سال دوام داشته باشد بعد از بین بروند .

سيفلیس نهفته

در صورت عدم درمان، بیماری از مرحله ثانویه به مرحله پنهان (نهفته) منتقل می شود، در حالی که هیچ علائمی وجود ندارد. مرحله نهفته می تواند سالها ادامه یابد. علائم و نشانه ها ممکن است هرگز باز نگردند  یا بیماری به مرحله سوم پیشرفت کند.

سيفلیس مرحله سوم

حدود 15 تا 30 درصد از افراد مبتلا به اين بيماري که تحت درمان قرار نمی گیرند دچار عوارضی می شوند که به آن «سيفلیس سوم » می گویند. در مراحل پایانی، این بیماری ممکن است به مغز، اعصاب، چشم ها، قلب، عروق خونی، کبد، استخوان ها و مفاصل آسیب برساند. این مشکلات ممکن است سالها پس از عفونت اولیه و درمان نشده ظاهر شوند.

نوروسيفلیس

در هر مرحله، این بیماری می تواند گسترش یابد و در کنار سایر آسیب ها، به مغز و سیستم عصبی و چشم آسیب برساند.

سيفلیس مادرزادی

نوزادان متولد شده از زنانی که اين بيماري را دارند می توانند از طریق جفت یا هنگام تولد آلوده شوند. اکثر نوزادان مبتلا به سیفلیس مادرزادی هیچ علامتی ندارند، اگرچه برخی از آنها در کف دست و کف پا دچار بثورات پوستی می شوند. علائم و نشانه های بعدی ممکن است شامل ناشنوای ، تغییر شکل دندان ها و بینی باشد . با این حال، نوزادان متولد شده با اين بيماري نیز ممکن است زودتر از موعد متولد شوند و به زودی پس از تولد جان خود را از دست بدهند.

علائم سيفلیس

روشهای پیشگیری از سفلیس

بهترین روش برای پیشگیری از این بیماری پرهیز از تعدد شرکای جنسی است. همچنین، کاندوم بهترین وسیله برای پیشگیری از انتقال این بیماری است. برای خرید کاندوم می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.

هر آنچه باید از زگیل تناسلی در مردان بدانید

زمان مراجعه به پزشک

در صورت مشاهده ترشحات، زخم یا بثورات غیر معمول، به ویژه اگر در ناحیه کشاله ران رخ دهد، به پزشک مراجعه کنید.

علل بیماری سیفلیس

علت سيفلیس باکتری به نام Treponema pallidum است. شایع ترین راه انتقال، تماس با زخم فرد مبتلا در حین فعالیت جنسی است. باکتری ها از طریق بریدگی یا ساییدگی جزئی در پوست یا غشاهای مخاطی وارد بدن می شوند. اين بيماري در مراحل اولیه و ثانویه و گاهی اوقات در اوایل دوره پنهان مسری است.

به ندرت  ممکن است این بیماری از طریق تماس مستقیم با ضایعه فعال، مانند  بوسیدن گسترش یابد. همچنین، این بیماری می تواند در دوران بارداری یا زایمان از مادر به نوزاد منتقل شود. بهتر است بدانید این بیماری از طریق سرویس بهداشتی، وان، لباس یا ظروف غذاخوری  یا دستگیره در، استخرها یا وان های داغ  منتقل نمی شود. پس از درمان، اين بيماري به خودی خود بر نمی گردد. با این حال، اگر با زخم حاصل از اين بيماري  فرد تماس داشته باشید ، می توانید دوباره آلوده شوید.

عوامل خطر

 • وارد رابطه جنسی محافظت نشده شوید .
 • با چندین شریک جنسی رابطه داشته باشید .
 • مردی با مردان رابطه جنسی دارد .
 • آلوده به HIV هستند ، ویروسی که باعث ایدز می شود .

عوارض سيفليس درمان نشده

عدم درمان این بیماری می تواند منجر به آسیب در سراسر بدن شود. عوارض سيفلیس درمان نشده  خطر ابتلا به HIV را افزایش می دهد و می تواند در دوران بارداری مشکل ایجاد کند. درمان می تواند  از آسیب های آینده پیشگیری کند، اما نمی تواند آسیب های قبلی را ترمیم یا معکوس کند.

برآمدگی یا تومورهای کوچک

در اواخر مرحله سيفلیس  برآمدگی می تواند روی پوست، استخوان ها، کبد یا هر اندام دیگر ایجاد شود. بثورات معمولاً با استفاده از آنتي بيوتيک  درمان مي شود .

مشکلات عصبی

سیفلیس می تواند تعدادی از مشکلات سیستم عصبی را ایجاد کند ، از جمله:

 • سردرد
 • سکته
 • مننژیت
 • از دست دادن شنوایی
 • مشکلات بینایی ، از جمله نابینایی
 • زوال عقل
 • از دست دادن احساس درد و درجه حرارت
 • اختلال عملکرد جنسی در مردان
 • بی اختیاری مثانه
 • مشکلات قلبی عروقی

این موارد ممکن است شامل برآمدگی و تورم آئورت ( شریان اصلی بدن شما ) و سایر عروق خونی باشد. همچنین ممکن است به دریچه های قلب آسیب برساند.

عفونت HIV

بزرگسالان مبتلا به اين بيماري منتقله از راه جنسی یا سایر زخم های تناسلی احتمال ابتلا به HIV را دو تا پنج برابر افزایش می دهند. زخم ايجاد شده از اين بيماري می تواند به راحتی خونریزی کند و راهی آسان برای ورود HIV به جریان خون در حین فعالیت جنسی را فراهم می کند.

عوارض بارداری و زایمان

اگر باردار هستید ، ممکن است اين بيماري را به نوزاد متولد نشده خود منتقل کنید. سيفلیس مادرزادی خطر سقط جنین، مرده زایی یا مرگ نوزاد تازه متولد شده را در چند روز پس از تولد بسیار افزایش می دهد.

سقط جنین

جلوگیری

همان طور که در منابع خارجي آمده است، هیچ واکسنی برای اين بيماري وجود ندارد. برای جلوگیری از شیوع اين بيماري ، توصیه های زیر را دنبال کنید:

 • از رابطه جنسي پرخطر پرهیز کنید و تک همسر باشید. تنها راه حتمی برای جلوگیری از اين بيماري ، اجتناب از رابطه جنسی پرخطر است.
 • از کاندوم لاتکس استفاده کنید. کاندوم می تواند خطر ابتلا به اين بيماري را کاهش دهد، اما به شرطی که کاندوم زخم هایي که توسط اين بيماري ايجاد شده است را بپوشاند.

روش تشخیص

پس از مشاهده اولین علائم بیماری سیفلیس که زخم در ناحیه اندام تناسلی است برای اطمینان از سلامتی باید به پزشک مراجعه کنید. روش های تشخیص این بیماری به شرح زیر هستند:

 • آزمایش خون
 • مایع نخاعی

درمان

بهتر است بدانید که اگر بیماری سیفلیس به موقع تشخیص داده شود، قابل درمان است. استفاده از آنتی بیوتیک پنی سیلین از جمله مواردی است که می تواند به درمان این بیماری کمک کند. همچنین، فرد بیمار باید دائما آزمایش خون بدهد تا وضعیت عفونت را بررسی کند.

[aparat id=’j3pPr’]

برای خرید محصولات جنسی به کجا مراجعه کنیم؟

برای خرید محصولات جنسی مانند خرید کاندوم، ژل زناشویی و مکمل تقویت قوای جنسی مانند تقویت قوای جنسی آقایان و تقویت قوای جنسی بانوان می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.

محصولات جنسی
سرکار خانم نغمه امیری کارشناس و درمانگر اختلالات جنسی و مشاور مجرب در حوزه مسائل زناشویی هستند که در زمینه استفاده از مکمل های تقویت قوای جنسی و باروری خانم ها و آقایان بسیار باسابقه می باشند.شما میتوانید برای دریافت مشاوره در زمینه همه موضوعات جنسی با پشتیبانی سایت داروخانه آنلاین تماس بگیرید.