مکمل تقویت قوای جنسی

اثرات سوءمصرف استروئید و سم زدایی آن از بدن

سوءمصرف استروئید

سوءمصرف استروئید باعث ترک شدید روانی می شود و داروهایی مانند استروئیدها می توانند مصرف کننده را در معرض خطر جدی قرار دهند. استروئیدها بر خلاف اکثر داروهایی هستند که معمولاً مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند، زیرا اکثر مصرف‌کنندگان یا کسانی که بدنسازی کار می کنند، به دنبال مصرف زیاد نیستند، بلکه این دارو را برای بهبود ظاهر فیزیکی خود مصرف می‌کنند.

این بدان معنی است که خطرات روانی قطع مصرف استروئیدها اغلب بسیار جدی تر از خطرات فیزیکی است، زیرا افسردگی و حتی افکار خودکشی ممکن است رخ دهد. برخی از افراد ممکن است به دلایل پزشکی نیاز به مصرف استروئیدها داشته باشند، اما پس از قطع مصرف، آن ها همچنان میل به سوءمصرف استروئید دارند. در این موارد معمولاً سم زدایی استروئیدی راه مناسبی است.

انواع استروئیدها

دو نوع عمده استروئید وجود دارد، کورتیکواستروئیدها و استروئیدهای آنابولیک. کورتیکواستروئیدها در غده فوق کلیوی ساخته می شوند و نقش مهمی در کاهش التهاب دارند. آن ها ممکن است در شرایطی مانند بیماری التهابی روده تجویز شوند و معمولا افراد مورد سوءمصرف استروئید قرار نمی گیرند.

استروئیدهای آنابولیک به طور طبیعی در بدن برای کنترل تولید تستوسترون ساخته می شوند. آن ها به طور کلی توده بدن را افزایش می دهند و اغلب توسط بدنسازان و ورزشکاران که مکمل بدنسازی مصرف می کنند، برای تقویت عملکرد ورزشی یا ظاهر  استفاده می شوند. در نتیجه افراد با استفاده از این استروئیدها معمولاً در معرض سوءمصرف استروئید قرار می‌گیرند، اما زمانی که هورمون کافی به‌ طور طبیعی در بدن فرد ترشح نمی شود، می‌توان آن ها را تجویز کرد. قطع مصرف هر دو نوع، به راحتی منجر به ترک استروئید می شود.

دو نوع اصلی از استروئیدها وجود دارد که افراد در برابر آن ها دچار سوءمصرف استروئید می شوند:

  1. استروئیدهای آنابولیک
  2. کورتیکواستروئیدها

در حالی که تفاوت هایی در نحوه عملکرد هر نوع استروئید وجود دارد، علائم، عواقب، ترک، درمان و سم زدایی استروئید از بدن برای هر دو نوع یکسان است.

مصرف یا سوءمصرف استروئید را نمی توان به طور ناگهانی متوقف کرد. کاهش حجم دارو به غدد فوق کلیوی زمان می دهد تا به الگوهای ترشح طبیعی خود بازگردند. (ممکن است مدتی طول بکشد تا همه چیز به طور کامل به حالت عادی برگردد). سرعت کاهش استروئیدها به کنترل مداوم بیماری زمینه ای با کاهش دوز بستگی دارد، و اینکه بدن ما چقدر سریع با نیاز به تولید هورمون های خود سازگار می شود. اگر همه چیز خوب پیش برود، 4 تا 6 هفته (یا بیشتر) دوره معقولی است.

سوءمصرف استروئید

علائم سوء مصرف استروئید

فردی که دچار سوءمصرف استروئید شده است، احتمالاً به دلیل افزایش اشتهای مرتبط با استفاده از استروئید وزن اضافه می کند. هذیان، حسادت، نوسانات خلقی، پرخاشگری و تحریک پذیری برخی از علائم روانی رایج سوء مصرف استروئید هستند.

آقایانی که از استروئیدها سوء استفاده می کنند ممکن است متوجه شوند که بیضه هایشان کوچک شده است. همچنین آن ها ممکن است از نعوظ طولانی و دردناک رنج ببرند، دچار عارضه ژینیکوماستی شده، کچل شوند و از ناباروری رنج ببرند.

خانم هایی که از استروئیدها سوء استفاده می کند ممکن است متوجه رشد موهای زائد ناگهانی صورت، طاسی با الگوی مردانه، کوچک شدن سینه ها شوند و صدای آن ها مردانه تر شود. سیکل قاعدگی خانم ها نیز ممکن است نامنظم شود یا به طور کلی متوقف شود و احتمالاً کلیتوریس آن ها بزرگ شود.

به همین دلیل، ترک استروئید در یک محیط کنترل شده و تحت نظارت ایده آل است. در بیشتر موارد، ترک سوءمصرف استروئید با کاهش تدریجی تعداد استروئیدهای مصرفی در روز انجام می شود.

اثرات فیزیکی سوء مصرف استروئید

اگرچه اثرات عمده استروئیدهای آنابولیک – که بیشتر مورد سوء استفاده قرار می گیرد – افزایش توده عضلانی و به طور کلی ظاهر مردانه است، از طرفی چندین اثر فیزیکی منفی نیز وجود دارد. در مردان، استروئیدهای آنابولیک باعث کوچک شدن بیضه ها، رشد سینه ها، طاسی و آکنه می شود. همچنین تعداد اسپرم افراد را کاهش می دهد و می تواند منجر به ناباروری شود.

در خانم ها می تواند باعث ریزش سینه، رشد موهای صورت و بدن، عمیق شدن صدا و ریزش مو شود. در هر صورت، سوءمصرف استروئید به طور کلی منجر به ایجاد ظاهر بد می شود، که مشکلات منحصر به فردی را در طول سم زدایی استروئیدی ایجاد می کند. همچنین خطرات فیزیکی جدی برای استفاده طولانی مدت مانند لخته شدن خون، فشار خون بالا، احتباس مایعات و تومورهای کلیه یا کبد وجود دارد.

علائم ترک سوءمصرف استروئیدها

هم کورتیکواستروئیدها و هم استروئیدهای آنابولیک باعث علائم ترک قابل توجهی می شوند. هدف اصلی سم زدایی استروئیدی، مدیریت این موارد و جلوگیری از آسیب های جسمی است، اما عناصر روانی را نمی توان نادیده گرفت. علائم ترک استروئید شامل استفراغ، فشار خون پایین، ضعف، خستگی، اسهال، استفراغ و درد مفاصل است.

از نظر روانشناختی، می تواند منجر به عصبانیت، نوسانات خلقی، بی خوابی، بی قراری، افسردگی و افکار خودکشی شود. این اغلب با اثرات منفی استفاده از استروئید آنابولیک تشدید می شود. بنابراین سم زدایی استروئید آنابولیک به طور ایده آل باید در یک مرکز توانبخشی مواد مخدر انجام شود.

این روش درمان ترک استروئیدی رایج ترین روش است، که همچنین به احتمال زیاد علائم ترک استروئید را در مرحله سم زدایی به حداقل می رساند. برخی از رایج ترین علائم که در محیط کنترل شده قابل کنترل هستند عبارتند از:

  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • درد شکم
  • خستگی
  • ضعف

نشانه های ترک استروئید و سم زدایی آن از بدن

 با تاکید عمده بر ورزش، سوءمصرف استروئید یک مشکل رایج در جامعه امروزی است. این مشکلی نیست که بتوان از آن خجالت کشید، اما مشکلی است که نیاز به کمک دارد. به دلیل خطر ترک استروئید، اگر بدن شما به مصرف استروئیدها عادت کرده است، نمی توانید به طور ناگهانی مصرف استروئیدها را متوقف کنید. اعتیاد به استروئید هر زمانی اتفاق می افتد که شخصی بدون دلیل پزشکی معتبر برای استفاده از داروها از استروئید استفاده می کند.

سم زدایی، ترک اعتیاد، توانبخشی و بهبودی

هنگامی که فرد سوء مصرف کننده از استروئیدها سم زدایی کرد، مراحل درمان، توانبخشی و بهبودی آغاز می شود. همه این مراحل با هم کار می کنند تا فرد در حال بهبودی را برای داشتن یک زندگی عادی بدون تکیه بر استروئیدها آماده کنند.

در طول مرحله درمان، شخص در حال بهبودی، با متخصصان سلامت روان همکاری می کند تا دلایل سوءمصرف استروئید را کشف کنند. در بیشتر موارد، اینها معمولاً به مشکلات مربوط به عزت نفس یا نارضایتی از ظاهر بدن مربوط می شود.

در طول مرحله بازپروری، فرد در حال بهبودی یاد می گیرد که چگونه با دلایلی که باعث شده است از استروئید استفاده کند کنار بیاید. روش‌های تغذیه سالم و روش‌های ورزش معمولاً در این مرحله پوشش داده می‌شوند.

مرحله بهبودی زمانی اتفاق می‌افتد که شخص در حال بهبودی به طور کامل علائم ترک استروئیدی را پشت سر می‌گذارد و می‌تواند به آرامی به عنوان یک عضو دوباره در جامعه فعالیت کند.

درمان ترک استروئید چیست؟

به طور کلی، ترک استروئید با تجویز استروئیدها برای کاهش یا از بین بردن علائم ترک درمان می شود، سپس به تدریج مقدار استروئیدهای داده شده را کاهش می دهد تا بدن بتواند به طور معمول سنتز استروئیدها را تنظیم کند.

هر بیمار متفاوت است، بنابراین پزشکان علائم بیمار، نوع استروئید (به عنوان مثال، استروئیدهای هورمونی را می‌توان سریع‌تر از سایر داروهای استروئیدی کاهش داد) و پذیرش بیمار را در نظر می‌گیرند. زمان بسیار متغیر است و بسته به وابستگی بیمار، قدرت و نوع استروئید تجویز شده و مشکلات پزشکی زمینه ای ممکن است از چند هفته تا یک سال یا بیشتر طول بکشد.

برخی از بیماران ممکن است نیاز به افزایش استروئیدها در طول ترک با شرایط استرس زا مانند جراحی اورژانسی داشته باشند. چنین افزایش هایی معمولاً افزایش های بسیار کوتاه مدت هستند.

سم زدایی استروئیدی

 هنگامی که استروئیدها تجویز می شوند، آن ها همیشه به تدریج کاهش می یابند و این در تمام سم زدایی های استروئیدی مفید است. این کار به بدن کمک می کند تا با تولید معمولی هورمون سازگار شود و علائم ترک سوءمصرف استروئید را کاهش می دهد. به دلیل خطرات فیزیکی سوءمصرف استروئید، اغلب در موارد اعتیاد به استروئید، نظارت پزشکی لازم است.

ترک استروئید چقدر طول می کشد؟

بسته به مدت زمان استفاده، طول جدول زمانی ترک استروئید برای هر فرد متفاوت خواهد بود. بیماران باید استفاده از استروئیدها را کاهش دهند. این به کاهش عوارض جانبی آنها کمک می کند.

آیا هیچ درمان خانگی برای ترک سوءمصرف استروئید وجود دارد؟

هیچ درمان خانگی شناخته شده ای برای علائم ترک سوءمصرف استروئید وجود ندارد. افرادی که به دنبال تسکین علائم ترک هستند، باید به دنبال کمک پزشکی باشند تا اطلاعاتی در مورد چگونگی کاهش صحیح دارو به دست آورند. روش های جایگزین سم زدایی می توانند بر تولید هورمون طبیعی بدن شما تأثیر بگذارند.

چه مدت طول می کشد تا سم زدایی از استروئیدها انجام شود؟

سم زدایی اولیه چند هفته یا چند ماه طول می کشد زیرا تولید هورمون متوقف می شود. دریافت کمک های حرفه ای تنها راه برای اطمینان از بهبودی ایمن شما یا عزیزتان است.

نکات پایانی

با این حال، با توجه به دلایل ذکر شده، درمان روانی در طول ترک استروئید بسیار مهم است. مشاوره به افراد کمک می کند تا با تغییرات ظاهری خود کنار بیایند و بر وسواس ناسالم خود برای حفظ اندام غیرواقعی غلبه کنند. اگر شما یا عزیزتان از استروئیدها سوء استفاده می کنید، یافتن کمک در طول سم زدایی کاملا ضروری است. خطرات پزشکی و روانی متعددی وجود دارد که کاملاً باید توسط متخصصان مدیریت شود.

محصولات جنسی

آقای سید علی عباسیان کارشناس حرفه ای ورزشی و تغذیه، مشاوری مجرب و با سابقه ای طولانی در زمینه استفاده صحیح از مکمل های ورزشی و مکمل های غذایی بوده و برنامه های ورزشی و تغذیه ای ایشان به صورت تخصصی برای ورزشکاران حرفه ای و آماتور نتیجه بخش بوده است. آقای عباسیان مفتخر به اخذ گواهینامه های مربیگری و کار با دستگاه های ورزشی، تغذیه و مکمل های ورزشی هستند و شما میتوانید برای دریافت مشاوره تخصصی به وبسایت داروخانه آنلاین مراجعه کرده و یا با شماره 72023-021 تماس حاصل نمایید.