مکمل تقویت قوای جنسی

آیا سازمان غذا و دارو استفاده از سوماتروپین را ممنوع کرده است؟

آیا سازمان غذا و دارو استفاده از سوماتروپین را ممنوع کرده است؟

داروهای متعددی وجود دارند که برای شرایط پزشکی از جمله نارسایی رشد، کمبود هورمون رشد، اختلال روده و کاهش وزن غیر معمول مورد استفاده می گیرند. یکی از این داروها سوماتروپین است که برای رفع مشکلاتی که پیشتر ذکر شد و همچنین مشکلاتی نظیر افزایش قد و یا رفع اختلالات خاص مانند سندروم نونان، سندروم ترنر و یا کوتاهی قد ایدیوپاتیک استفاده می شود. این دارو به صورت تزریقی در بازار دارویی موجود است. بهتر است بدانید که سازمان غذا و دارو استفاده از این دارو را برای مصارف غیر پزشکی مانند عضله سازی در بدنسازی ممنوع اعلام کرده است.

سوماتروپین چیست؟

این دارو ( که با نام سوما نیز شناخته شده است) نوعی از هورمون رشد انسانی است که برای رشد استخوان ها و عضلات در افرادی که دچار مشکلات حاد رشدی ( نظیر آنچه در بالا به آن اشاره کردیم) هستند، مورد استفاده قرار می گیرد.

بهترین زمان تزریق سوماتروپین

قبل از استفاده از این دارو باید تمامی سوالات خود را از پزشک بپرسید و پزشک موظف است تمامی اطلاعات لازم در این زمینه را در اختیار شما قرار دهد. برخی از داروهای سوماتروپین در عضله تزریق می شوند و برخی نیز در زیر پوست تزریق می شوند. نحوه تزریق این دارو به مارک دارو بستگی دارد. برای استفاده از این دارو باید طبق دستورات پزشک پیش بروید. مقدار تزریق بر اساس وزن، سن و شرایط پزشکی و پاسخ به درمان مشخص می گردد.

در هنگام استفاده از سوماتروپین، این محلول نباید تکان بخورد در غیر این صورت به عملکرد آن آسیب وارد می کند. اگر این دارو برای سندروم روده کوتاه استفاده می شود و بیمار از یک رژیم غذایی خاص مانند کربوهیدارت زیاد و چربی کم استفاده می کند، باید این موضوع را با پزشک در میان بگذارد.  اگر از این دارو برای بهبود کاهش وزن و یا تحلیل رفتن استفاده می شود، ممکن است 2 هفته طول بکشد تا این دارو اثرات خود را نشان دهد.

سرطان روده

عوارض سوماتروپین

شاید بتوان گفت یکی از پرتکرار ترین سوالاتی که وجود دارد در مورد عوارض این دارو است. عوارض سوماتروپین به شرح زیر هستند:

 • سردرد
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • خستگی
 • درد عضلانی یا ضعف بدنی

در صورتی که این علائم ادامه داشت باید با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض خطرناک سوماتروپین

عوارض جدی این دارو به شرح زیر هستند:

 • خستگی مداوم
 • افزایش غیرمعمول و غیرقابل توضیح وزن
 • عدم تحمل سرما
 • ضربان قلب مداوم
 • ضربان قلب سریع
 • درد گوش و خارش
 • مشکلات شنوایی
 • درد مفصل ران و زانو
 • بی حسی و سوزن سوزن شدن
 • افزایش غیرمعمول تشنگی یا ادرار
 • تورم دست / مچ پا / پا
 • تغییر در ظاهر یا اندازه خال های بدن
 • حالت تهوع و استفراغ مداوم
 • درد شدید شکم

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی  از جمله مشکلات و تغییرات بینایی، تشنج و سردرد شدید بلافاصله کمک پزشکی بگیرید. باید بدانید که عوارض جانبی که در ریه و دستگاه تنفسی به دلیل استفاده از این دارو به وجود می آید ممکن است سبب سندروم پرادر ویلی در کودکان شد.

مردان، کودکان دارای اضافه وزن و کسانی که از مشکلات جدی تنفسی رنج می برند ( مانند آپنه خواب، عفونت های ریوی و بیماریهای ریوی) بیشتر از دیگران در معرض بروز عوارض جانبی این دارو هستند. استفاده از سوماتروپین ممکن است خطر ابتلا به تومور یا سرطان را افزایش دهد.

موارد احتیاطی سوماتروپین

موارد احتیاطی سوماتروپین

اگر می خواهید از این دارو استفاده کنید، به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • اگر به این دارو حساسیت دارید و یا از حساسیت های شدید رنج می برید، این موضوع را با پزشک و یا دارو ساز در میان بگذارید. زیرا این دارو حاوی مواد غیر فعالی است ( مانند بنزیل الکل یا متاکرسول) که سبب بروز واکنش های آلرژیک می شود.
 • قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید، به ویژه اگر از این مشکلات رنج می برید: مشکلات غده فوق کلیه، مشکلات چشمی (به عنوان مثال ، رتینوپاتی دیابتی) ، جراحی و جراحت اساسی که اخیر رخ داده است، مشکلات شدید تنفسی (نارسایی حاد تنفسی)، دیابت یا سابقه خانوادگی دیابت، چاقی، بیماری کلیوی، تومورها (سرطان ، به ویژه سر و گردن)، مشکلات تیروئید ، مشکلات کمر (اسکولیوز).
 • اگر دیابت دارید، سوماتروپین ممکن است قند خون شما را افزایش دهد. قند خون خود را طبق دستور به طور منظم بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. در صورت مشاهده علائم افزایش قند خون مانند افزایش تشنگی / ادرار ، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است پزشک شما نیاز به تنظیم داروی دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی داشته باشد.
 • هنگامی که این دارو به نوزادان داده می شود ، برای تزریق با آب استریل مخلوط می شود و نباید حاوی مواد نگهدارنده باشد.
 • قبل از انجام جراحی، تمام داروها و مکملهای مورد استفاده خود را (از جمله داروهای تجویز شده ، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید.
 • افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو حساسیت بیشتری نشان دهند، به ویژه اثرات آن بر قند خون یا تورم مچ پا بیشتر مشخص است.
 • این دارو باید فقط در مواردی که ضروری است باید در دوران بارداری مورد استفاده قرار گیرد.

سندروم روده تحریک

تداخل دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهان را تغییر دهند یا خطر عوارض جانبی جدی را بالا ببرند. سوماتروپین می تواند با محصولاتی که حاوی هورمون استروژن هستند یا این هورمون را در بدن افزایش می دهند تداخل داشته باشد.

سوماتروپین در بدنسازی

همانطور که متوجه شده اید، این سوماتروپین نوعی هورمون رشد است که به حفظ و ساخت بافت های سالم در بدن کمک می کند و نقش موثری در ایجاد توده عضلانی دارد. به همین دلیل بسیاری از ورزشکاران تصمیم گرفتند تا از این دارو استفاده کنند. با این حال آژانس بین المللی ضد دوپینگ استفاده از این دارو را در لیست داروهای ممنوعه قرار داده است و استفاده از آن در تمامی زمان ها و برای تمامی سطوح ورزشکاران ممنوع است!

سوماتروپین ایرانی

بسیاری از افراد به دنبال نمونه ایرانی این دارو هستند. سیناتروپین نمونه ایرانی این دارو است که می توانید در داروخانه ها با نسخه پزشک تهیه کنید. برای اطلاع از قیمت سوماتروپین تنها به داروخانه های معتبر مراجعه نمایید.

سوالات پرتکرار در مورد سوماتروپین

سوالات پرتکرار در مورد سوماتروپین

در این قسمت تلاش می کنیم تا به سوالات پرتکرار شما پاسخ دهیم.

چه مدت می توانیم این دارو را نگه داریم؟

به مدت 28 روز در فریزر.

چقدر طول می کشد تا اثربخشی این دارو مشخص شود؟

اگر از این دارو برای بهبود کاهش وزن و از دست روی عضلات استفاده می شود، 2 هفته طول می کشد تا اثرات خود را نشان دهد.

آیا سازمان غذا و دارو استفاده از این دارو را ممنوع کرده است؟

بله! سازمان غذا و دارو اعلام کرده است که استفاده از این دارو در مصارف غیر پزشکی مانند بدنسازی ممنوع است.

آیا قیمت این دارو بالاست؟

بله! این دارو در رده داروهای گران قیمت قرار دارد.

داروخانه آنلاین، داروخانه ای در منزل شما!

داروخانه آنلاین با فراهم سازی بستر امن اینترنتی این امکان را فراهم ساخته است تا تنها با یک کلیک از منزل و یا محل کار محصول مورد نظر خود را سفارش دهید و در کمترین زمان ممکن محصول را درب منزل تحویل بگیرید. مشاوره های داروخانه آنلاین در خدمت شما هستند تا اطلاعات لازم را در مورد انواع مکملها به طور رایگان در اختیار شما قرار دهند.

 

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.