مزایای شیرین کننده های مصنوعی SWEETENERS چیست؟

شیرین کننده های مصنوعی

شیرین کننده های کم کالری که شامل شیرین کننده های مصنوعی و شیرین کننده های غیر مغذی هستند که اغلب در نوشیدنی ها، غذاها، آب نبات ها، خمیردندان ها و برخی داروها استفاده می شوند. آنها کالری کمی دارند یا اصلاً کالری ندارند.

شیرین کننده های مصنوعی چه هستند؟

شیرین کننده های مصنوعی جایگزین های قند هستند که ارزش غذایی کمی دارند، اما برای تغییر طعم غذاها و یا نوشیدنی ها ارائه می شود تا برای مصرف کننده جذاب تر شود. نام های تجاری در این دسته عبارتند از Splenda، NutraSweet و Sweet’ N Low  متداول ترین محصولات این دسته عبارتند از سوکرالوز، آسپارتام، ساخارین، نئوتام و آسه سولفام پتاسیم.

سوکرالوز در حال حاضر به عنوان رایج ترین جایگزین شکر در جهان امروز برای غذاها و نوشیدنی ها استفاده می شود. اولین شیرین کننده مصنوعی مدرن ساخارین بود. ساخارین در دوزهای بالا در موش‌ها باعث سرطان می‌شود، اما این از طریق مکانیسمی اتفاق می‌افتد که در انسان وجود ندارد.

اگر به دنبال راهی برای کاهش مصرف قند خود هستید، مزایا و معایب شیرین کننده های مصنوعی را باید در نظر بگیرید. شیرین کننده های غیر مغذی از گیاهانی مانند گیاه استویا و عصاره میوه راهب استخراج می شوند. از طرف دیگر، شیرین کننده های مصنوعی از ترکیبات شیمیایی شامل سولفونامیدها، محصولات جانبی ساکارز، پپتیدها و مشتقات آنها ساخته می شوند.

شیرین کننده های مصنوعی قدرت شیرینی بالاتری نسبت به شکر دارند و برای طعم دادن به برخی غذاها و نوشیدنی ها استفاده می شوند. برخی از این شیرین‌کننده‌ها می‌توانند 200 برابر تا 13000 برابر شیرین‌ تر از قند باشند.

الکل های قندی (نوعی الکل به وجود آمده از قند) یا پلی ال هایی مانند سوربیتول، زایلیتول، لاکتیتول، اریتریتول، مانیتول و مالتیتول کربوهیدرات هستند، اما به عنوان شیرین کننده های کم کالری طبقه بندی نمی شوند. آنها نسبت به شکر کالری کمتری دارند و قدرت شیرینی آن 25 تا 100 درصد شیرین تر از شکر است.

الکل های قند در غذاهایی مانند کلوچه، آب نبات، آدامس، بستنی و همچنین خمیر دندان و شربت های سرفه یافت می شود. شایان ذکر است که آنها باعث افزایش گلوکز خون یا افزایش خطر پوسیدگی دندان نمی شوند.

شیرین کننده های مصنوعی

اثرات شیرین کننده های مصنوعی

در حالی که شیرین کننده های مصنوعی به ما این امکان را می دهند که کالری دریافتی از رژیم غذایی خود را در عین لذت بردن از طعم شیرین کاهش دهیم، از طرفی ترک کردن غذا ها و نوشیدنی های شیرین را آسان تر خواهد کرد.

اکثر متخصصان قلب و دیابت جایگزینی شکر با شیرین کننده های مصنوعی را برای مبارزه با اضافه وزن، سندرم متابولیک و دیابت و همچنین کاهش خطر بیماری قلبی تایید می کنند، اما توصیه می شود احتیاط کنید و همچنان بر مصرف کالری خود نظارت داشته باشید.

فواید شیرین کننده های مصنوعی sweeteners

  1. اکثر شیرین کننده های مصنوعی از مواد طبیعی مشتق می شوند:

اگرچه یک شیرین کننده مصنوعی یک جایگزین قند مصنوعی است، اما می تواند از مواد طبیعی موجود در محیط اطراف ما ساخته شود. گیاهان و حتی خود گیاهان قندی می توانند پایه و اساس این موارد باشند. از آنجایی که آنها بسیار شیرین تر از یک محصول شکر واقعی هستند، جایگزین جذابی برای کسانی هستند که به دلیل داشتن دیابت، نگرانی های مربوط به وزن یا سایر نیازهای پزشکی نیاز به مراقبت از میزان مصرف خود دارند. و باید این موضوع را در نظر گرفت که شیرین کننده های مصنوعی تقریبا هیچ کالری به رژیم غذایی شما اضافه نمی کنند.

  1. شیرین کننده های مصنوعی تقریباً در تمام مواد غذایی یافت می شوند:

شیرین‌ کننده‌های مصنوعی در بسیاری از غذاهای فرآوری ‌شده یافت می‌شوند، زیرا در فرآیند پخت، کنسرو کردن یا بسته‌ بندی به روشی مشابه شکر واکنش نشان می‌دهند. آنها را در آب نبات ها، محصولات پخته شده، غذاهای کنسرو شده، مرباها، ژله ها و چندین محصول لبنی پیدا خواهید کرد. آنها معمولا در نوشیدنی های گازدار شیرین و سایر نوشیدنی ها نیز یافت می شوند. برخی از محصولات حاوی این شیرین کننده ها به عنوان یک محصول رژیمی نام گذاری می شوند.

حتی با وجود اینکه شیرین کننده های مصنوعی دارای حداقل کالری هستند، می توانند از طریق هضم باعث عدم تعادل الکل های قندی (نوعی الکل به وجود آمده از قند) می شوند که با مصرف منظم، معده شما آسیب می بیند. شما در روز از ذرت و یا ازسویا استفاده نمی کنید، اما 75% روغن‌های گیاهی در رژیم غذایی شما از سویا تامین می‌شود که ۲۰ درصد کالری روزانه شما را تشکیل می‌دهد و بیش از نیمی از شیرین‌کننده‌هایی که مصرف می‌کنید از ذرت می‌آیند که ۱۰ درصد از کالری روزانه شما را تشکیل می‌دهد.

نقش رژیم سیب زمینی در لاغری بدن

در نتیجه: با انتخاب یک شیرین کننده مصنوعی، می توانید تقریباً بلافاصله 10 درصد از کالری های غیر ضروری خود را حذف کنید.

  1. شیرین کننده های مصنوعی می تواند به افراد در کنترل وزن کمک کند:

شیرین کننده های مصنوعی عملاً کالری ندارند، حتی اگر آنها را به مقدار قابل توجهی مصرف کنید. در مقایسه با شکر،اگر این موضوع را در نظر بگیرید که هر یک قاشق چایخوری شکر دارای 16 کالری هست، می توانید هنگام استفاده از یک محصول قندی میزان کالری آن را بسنجید و مصرف مواد قندی خود را در روز کاهش دهید. اگر یک قوطی نوشابه حاوی 10 قاشق چایخوری شکر باشد، محتوای 160 کالری است که به رژیم غذایی شما اضافه می شود. جایگزین کردن غذا هایی که دارای شکر هستند با محصولاتی که دارای شیرین کننده های مصنوعی هستند به شما کمک می کنند تا بتوانید راحت تر رژیم خود را شروع کنید.

  1. یک محصول موثر برای افراد مبتلا به دیابت است:

لازم به ذکر است که شیرین کننده های مصنوعی کربوهیدرات نیستند. برخلاف قندهای ساده، شیرین کننده های مصنوعی معمولاً سطح قند خون را در طول مصرف افزایش نمی‌دهند. اگر دچار دیابت هستید، باید با پزشک خود در مورد این محصول و گزینه های دیگری که می توانند نیازهای سلامتی شما را پشتیبانی کنند صحبت کنید. جایگزینی شکر با یک شیرین کننده مصنوعی تنها یک قدم به سوی سلامتی و تندرستی می باشد، زیرا رژیم غذایی و ورزش نیز مورد نیاز است.

شایان ذکر است که قند های ساده حاوی کربوهیدرات هستند و محتوای اصلی آنها کالری است.

  1. شیرین کننده های مصنوعی می توانند از سلامت دهان و دندان حمایت کنند:

مصرف شکر نقش بسزایی در ایجاد پوسیدگی دندان، حفره ها و سایر مسائل مربوط به سلامت دهان و دندان دارد. با حذف شکر که می‌تواند رشد باکتری‌ها و پلاک‌ها را در دهان و دندان افزایش دهد، و جایگزین کردن آن با شیرین کننده های مصنوعی می‌توان از اثرات نامطلوبی که مواد قندی در بدن ایجاد خواهد کرد جلو گیری کرد.

دندان پزشکان استفاده از زایلیتول را در محصولات دهان و دندان ترویج می کنند زیرا اثر ضد پوسیدگی دارد. تحقیقات نشان می‌دهد زایلیتول در مقایسه با دیگر شیرین کننده های مصنوعی که الکل قند تولید می‌کنند می‌تواند با از بین بردن باکتری‌هایی که می‌توانند به دندان‌ شما آسیب برسانند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند.

انواع شیرین کننده های مصنوعی

انواع شیرین کننده های مصنوعی رایج که امروزه می توانید آنها را در اکثر فروشگاه های مواد غذایی و اکثر غذا ها و مکمل های رژیمی یافت.

آس سولفام پتاسیم  Acesulfame-kکه 200 برابر شیرین تر از شکر است و همراه با سایر شیرین کننده های مصنوعی استفاده می شود و معمولا در نوشابه های بدون قند یافت شود و با نام های تجاری Sweet One و Sunett  شناخته می شود.

آسپارتام در طیف گسترده ای از غذاها، نوشیدنی ها، آب نبات ها و همچنین ویتامین ها و ملین ها یافت می شود و با نام های Equal یا NutraSweet به بازار عرضه می شود. آسپارتام دارای طعمی 200 برابر شیرین تر از شکر می باشد و نباید توسط افراد مبتلا به فنیل کتونوری که یک اختلال ژنتیکی نادر است، مصرف شود.

ساخارین 300 برابر شیرین تر از شکر است و با نام های Sugar Twin، Sweet Twin و Sweet ‘N Low به فروش می رسد. سوکرالوز 600 برابر شیرین تر است و به عنوان Splenda به فروش می رسد و در غذاهای فرآوری شده و نوشیدنی های پخته شده و همچنین میوه های کنسرو شده و محصولات لبنی یافت می شود.

استویا یک شیرین کننده غیر مغذی و تقریباً بدون کالری است. از برگ های گیاه استویا گرفته می شود و 200 تا 300 برابر شیرین تر از شکر است. استویا در انواع غذاها و نوشیدنی ها یافت می شود. عصاره میوه راهب Luo han guo یک شیرین کننده غیر مغذی است. کالری ندارد و 10 تا 250 برابر شیرین تر از شکر است. اغلب با سایر شیرین کننده های غیر مغذی مانند استویا ترکیب می شود.

اثرات جانبی

الکل های قند (سوربیتول، مانیتول، زایلیتول، اریتریتول) از میوه ها و انواع توت ها به دست می آیند. مصرف الکل قند بر سطح گلوکز خون تأثیر می گذارد. در صورت مصرف بیش از حد، عوارض جانبی الکل قند می تواند شامل نفخ و اسهال شود. سایر عوارض جانبی شیرین کننده مصنوعی ممکن است منجر به میگرن یا سردرد، مشکلات پوستی، افسردگی، افزایش وزن، مشکلات عضلانی و تاری دید شود.

نکات پایانی

شیرین کننده های مصنوعی ممکن است حاوی کالری صفر یا کمی کالری باشند، اما تحقیقات نشان داده اند که مصرف بیش از اندازه باعث افزایش وزن و افزایش خطر برخی بیماری ها شوند. پس در مصرف شیرین کننده ها باید حد متعادل را رعایت کرد. اعتدال کلیدی است حتی اگر به جای قند های ساده، شیرین کننده های مصنوعی می خورید.

محصولات جنسی
آقای سید علی عباسیان کارشناس حرفه ای ورزشی و تغذیه، مشاوری مجرب و با سابقه ای طولانی در زمینه استفاده صحیح از مکمل های ورزشی و مکمل های غذایی بوده و برنامه های ورزشی و تغذیه ای ایشان به صورت تخصصی برای ورزشکاران حرفه ای و آماتور نتیجه بخش بوده است. آقای عباسیان مفتخر به اخذ گواهینامه های مربیگری و کار با دستگاه های ورزشی، تغذیه و مکمل های ورزشی هستند و شما میتوانید برای دریافت مشاوره تخصصی به وبسایت داروخانه آنلاین مراجعه کرده و یا با شماره 72023-021 تماس حاصل نمایید.