مکمل تقویت قوای جنسی

روش های درمان سریع تاول پا در اثر پیاده روی

تاول پا

تاول (تاول پا) یک بیماری پوستی دردناک است که در آن فضایی بین لایه‌های پوست با مایع پر می‌شود. زمانی که چیزی مانند کفش های خیلی تنگ، به طور مکرر روی پوست ساییده می شود، تاول ایجاد می شود. این حباب‌های پر از مایع دردناک هستند، اما می‌توانید آنها را به راحتی در خانه درمان کنید که در این مقاله به روش های درمان می پردازیم.

تاول چیست؟

پوست از سه لایه اپیدرم، درم و چربی زیر جلدی (زیر پوست) تشکیل شده است. تاول در زیر اپیدرم به عنوان یک کیسه پر از مایع تشکیل می شود و بسته به آسیب پوست، با مایع یا خون شفاف پر می شود. معمولا تاول ها دردناک یا خارش دار هستند. اگر یک تاول عفونی شود، با چرک سفید مایل به شیری پر می شود. تاول ها اغلب روی پاها یا دست ها ظاهر می شوند، اما می توانند در هر جایی از بدن نیز به وجود آیند.

تاول پا

انواع تاول

رایج ترین انواع تاول ها عبارتند از:

 • تاول های خونی: زمانی که چیزی پوست را نیشگون بگیرد می تواند تاول های خونی ایجاد شود. به جای مایع شفاف، خون از رگ های خونی شکسته و آسیب به لایه های زیرین پوست به ناحیه سرازیر می شود. خون جمع می شود و یک تاول تشکیل می دهد.
 • تاول های اصطکاکی: در اثر مالش روی پوست، تاول های اصطکاکی ایجاد می شود که مایع شفافی در لایه های بالایی پوست جمع می شود. بسیاری از افراد به دلیل راه رفتن بیش از حد با کفش های نامناسب یا با نپوشیدن جوراب دچار تاول های اصطکاکی (تاول پا) می شوند. همچنین این نوع تاول ها با در دست گرفتن چیزهایی مانند بیل یا ابزارهای دیگر، روی دست ایجاد می شود.
 • تاول های حرارتی: این تاول ها بر اثر سوختگی یا آفتاب سوختگی ایجاد می شوند. همچنین ممکن است از گرم شدن پس از سرمازدگی ایجاد شوند. تاول زدن پوست بخشی از سوختگی درجه دو است.

درمان خانگی تاول پا

معمولاً بهترین راه برای مراقبت از تاول پا این است که آنها را به حال خود رها کنید. درست همانطور که بدن به طور طبیعی پوسته ای روی زخم تولید می کند تا ورود میکروب ها و سایر آلاینده ها به جریان خون را مسدود کند، به طور طبیعی نیز تاول ایجاد می کند تا از آسیب بیشتر به بافت زیرین محافظت کند.

تاول پا مانع از دسترسی باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌های مضر به بدن شما از طریق جریان خون می‌شود و ناراحتی که ایجاد می‌کند شما را از وارد کردن فشار اضافی بر روی بافت نرم آسیب‌دیده خود منصرف می‌کند، در حالی که تاول خودش را ترمیم می‌کند.

هنگامی که تاول پا باز شد و خود به خود تخلیه شد، باید آن ناحیه را به آرامی با آب و صابون بشویید و روی آن را با گاز استریل بپوشانید. اگر تصمیم دارید روش قویتری برای درمان تاول پای خود داشته باشید، فقط به خاطر داشته باشید که حفظ تاول پا به صورت دست نخورده تا زمانی که مشکل خود به خود برطرف شود، هدف شماره یک شماست!

از بسته یخ استفاده کنید

استفاده از کیسه یخ می تواند به کاهش ناراحتی و تورم تاول کمک کند. کیسه یخ را در یک حوله بپیچید و آن را به آرامی روی ناحیه آسیب دیده به مدت 10 تا 30 دقیقه فشار دهید.

گذاشتن یخ روی پا-تاول پا

پای خود را بالا نگه دارید

اگر تاول پا ی شما به طور ناراحت کننده ای متورم شده است، می توانید پای خود را با کمک یک صندلی یا بالش بالا نگه دارید. به لطف جادوی همودینامیک، این کار به طور ایمن جریان خون را در ناحیه آسیب دیده کاهش داده و به نوبه خود التهاب و تورم را کاهش می دهد.

پای خود را خشک نگه دارید

هنگامی که پوست در معرض شرایط مرطوب قرار می گیرد، نرم می شود. اما شما می خواهید پوست تاول دار پای شما قوی و انعطاف پذیر بماند، به همین دلیل مهم است که پای خود را خشک نگه دارید. حمام کردن به طور معمول بی خطر است، اما پس از آن پاهای خود را کاملا خشک کنید. از شنا کردن خودداری نمایید و اگر جوراب‌هایتان خیس شد، حتماً فوراً آن‌ها را عوض کنید. اگر این کار را انجام ندهید ممکن است شما در معرض خطر ایجاد یک تاول جدید قرار بگیرید.

کفش تنگ خود را کنار بگذارید

احتمال دارد که برای صرفنظر کردن از کفشی که باعث ایجاد تاول پای شما شده است، مردد باشید. اما استفاده از آن ارزش ابتلا به تاول دیگری را ندارد. در حالی که اکثریت تاول ها صرفاً آزاردهنده هستند، تعداد بسیار کمی از آنها منجر به عفونت های تهدید کننده زندگی می شوند.

آنتی بیوتیک بزنید

بهتر است اقدامات پیشگیرانه ای در برابر باکتری هایی که می توانند از طریق تاول به بدن شما نفوذ کنند، انجام دهید. حتی اگر پوست روی تاول باز نشده باشد، یک لایه نازک از آنتی بیوتیک موضعی را در ناحیه آسیب دیده بمالید.

آیا نیازی هست به پزشک مراجعه کنم؟

تاول ها معمولاً نیازی به بررسی پزشکی ندارند. اما گاهی اوقات علیرغم تمام تلاش شما، ممکن است به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشند. اگر تاول شما تغییر رنگ بدهد، ملتهب یا به طور غیرطبیعی بزرگ شود یا التیام نیابد، احتمال دارد نشانه یک بیماری زمینه ای جدی تری باشد. پزشک تاول شما را در مطب درمان می کند و همچنین از بافت نمونه برداری می کند تا علت اصلی آن را مشخص شود.

جلوگیری از ایجاد تاول

شما چندین گزینه برای جلوگیری از تاول دارید. پیشگیری از تاول بستگی به نوع تاول دارد.

جلوگیری از تاول های اصطکاکی:

 • مطمئن شوید که کفش‌هایتان کاملاً اندازه هستند و به پا ساییده نمی‌شوند.
 • قبل از پوشیدن کفش های جدید برای مدت طولانی، آن ها را کمی فشار دهید تا نرم شوند.
 • اگر قصد دارید کارهای دستی زیادی انجام دهید، برای محافظت از دستان خود دستکش بپوشید.
 • لباس های مناسب بپوشید تا از چروکیدگی که می تواند منجر به تاول در سایر قسمت های بدن شما شود، جلوگیری نمایید.

کفش نامناسب-تاول پا

جلوگیری از تاول های خونی:

 • هنگام استفاده از ابزار یا چیزهایی که می توانند نیشگون بگیرند، هوشیار باشید.
 • هنگام کار با هرس، انبر قوی یا در موقعیت های دیگر از دستکش استفاده نمایید.

جلوگیری از تاول های گرمایی:

 • اگر قصد دارید برای مدت طولانی در معرض آفتاب باشید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 • هنگام دست زدن به وسایل داغ یا کار در اطراف آتش، بیشتر مراقب باشید.
 • برای جلوگیری از سرمازدگی از لباس های مناسب آب و هوا استفاده کنید. اگر پوست شما دچار سرمازدگی می شود، به آرامی دمای بدن خود را با استفاده از آب ولرم بالا ببرید.

چه مدت طول می کشد تا تاول ها خوب شوند؟

بیشتر تاول ها به طور طبیعی در عرض چند روز بهبود می یابند. حتما تاول را پانسمان کنید و هر روز آن را عوض کنید. در زمان بهبودی کفش های مختلف بپوشید. اگر تاول های ناشی از سوختگی یا سرمازدگی دارید یا فکر می کنید تاول های شما ممکن است عفونی شده باشند، با پزشک خود مشورت نمایید.

نکات پایانی

معمولا اصطکاک و فشار بیش از حد، باعث ایجاد تاول پا می شود. اما تاول های پا می تواند براثر عوامل دیگری مانند آفتاب سوختگی، سرمازدگی، درماتیت تماسی (واکنش آلرژیک پوست)، پارگی رگ های خونی یا شرایط پزشکی مانند اگزما، نوروپاتی دیابتی یا بیماری خودایمنی ایجاد شود. خوشبختانه اگر تاول پای شما نشانه یک بیماری بزرگتر نباشد، درمان آن آسان است.

برای دوندگان، کوهنوردان و افرادی که زیاد راه می روند، تاول پا می تواند درد بزرگی باشد. اما خوشبختانه تاول در عرض چند روز خود به خود بهتر می شود. با این حال ضمن درمان های خانگی که در این مقاله مجله سلامت داروخانه آنلاین معرفی شد، اگر به نظر می رسد که تاول پا ی شما عفونی شده است، به پزشک مراجعه نمایید.

محصولات جنسی
سرکار خانم ندا امامی دانش آموخته رشته شیمی با سابقه ۱۰ ساله تخصصی دارویی و دارای تجاربی ارزنده در حوزه محصولات دارویی و بهداشتی، در حوزه تحقیقات و ارائه اطلاعات مفید در زمینه دارویی، بهداشتی و آرایشی فعالیت دارند. مقالات خانم امامی در وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین، در دسترس می باشند.