مکمل تقویت قوای جنسی

ویتامین های مفید در دوران آلودگی هوا کدامند؟

ویتامین های مفید در دوران آلودگی هوا

آلودگی هوا به خصوص در نیمه دوم سال مشکلی شایع در بیشتر شهرهای ایران است. آلودگی هوا می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به فرد وارد کند. روش های متعددی برای کاهش دادن تاثیرات آلودگی هوا وجود دارد و یکی از آنها خوردن ویتامین های مفید در دوران آلودگی هوا می باشد. در این مقاله به معرفی این مواد غذایی خواهیم پرداخت.

https://darookhaneonline.com/supplements/vitamins-minerals/vitaminشما می توانید جهت خرید انواع قرص ویتامین به صورت آنلاین از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

ویتامین های مفید در دوران آلودگی هوا

تحقیقات انجام شده نشان داده اند مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان مانند ویتامین C، A، E و بتاکاروتن ها و سلنیوم نقش مهمی در محافظت از بدن در برابر دود و تاثیرات مخرب حاصل از آلاینده های سمی دارند و به همین دلیل جزو مواد و ویتامین های مفید در دوران آلودگی هوا شمرده می شوند.
آلاینده ها با ورود به بدن سلول های مختلف را هدف قرار می دهند. در طی فرآیندی به نام پراکسید شدن چربی، رادیکال های اسید چرب به وجود می آیند که بی ثبات هستند و می توانند به سرعت با مولکول های اکسیژن ترکیب شوند که حاصل آن رادیکال های ناپایدار است. این واکنش شیمیایی مخرب به شکل زنجیروار ادامه می یابد. سلول های موجودات زنده حاوی مولکول هایی هستند که باعث سرعت بخشیدن به اتمام این پروسه می شوند و از روند افزایشی آن جلوگیری می کنند، اما اگر این واکنش بر اثر عواملی سریع به اتمام نرسد غشای سلول ها دچار آسیب جدی می شود و بیماری ها رخ می دهند. در واقع آنتی اکسیدان ها در اینجا نقش مهمی پیدا می کنند زیرا با کاهش اکسیژن جلوی واکنش های شیمیایی مذکور را می گیرند و به این ترتیب از گلبول های قرمز در برابر دود و گازهای سمی محافظت می کنند.
مواد غذایی و ویتامین هایی که در ادامه می آیند به دلیل ترکیبات خاص خود می توانند اثرات منفی آلودگی هوا را بر بدن کاهش دهند:

ویتامین C

یکی از ویتامین های مفید در دوران آلودگی هوا ویتامین سی است. این ویتامین به دلیل خواص آنتی اکسیدانی خود بسیار معروف است. این ویتامین محلول در آب است و در بدن ما وجود دارد. ویتامین C نقش مهمی در خنثی سازی اثر رادیکال های آزاد مانند آلودگی هوا دارد. این ویتامین در بازسازی ویتامین E نیز نقش مهمی دارد. بزرگسالان به حدود 40 میلی گرم این ویتامین به صورت روزانه نیاز دارند. این ویتامین از مواد غذایی زیر قابل دریافت است:

 • سبزیجات: جعفری، کلم، برگ گشنیز، شلغم، چوب طبل و چاولای کاساگ
 • میوه ها: مرکبات، انبه، توت فرنگی

ویتامین E

ویتامین ای محلول در چربی است و نقش آن در دفاع از آسیب به بافت های انسان بسیار مهم می باشد و به همین دلیل جزو ویتامین های مفید در دوران آلودگی هوا می باشد. این ویتامین از طریق روغن های پخت و پز به بدن ما می رسد:

 • انواع روغن: روغن گلرنگ، آفتابگردان و برنج سه منبع اصلی آن هستند و سپس روغن زیتون، کانولا و بادام زمینی.
 • دانه ها و آجیل ها به خصوص بادام و تخمه آفتابگردان
 • ادویه ها و گیاهان: پاپریکا، پونه کوهی، پودر فلفل قرمز، میخک، ریحان و جعفری
 • ماهی ها: قلیه، مارماهی، ماهی آزاد

بتاکاروتن

این ماده به دلیل خواص آنتی اکسیدانی خود نقش مهمی در کنترل التهاب دارد و جزو مواد ضروری و مفید در دوران آلودگی هوا می باشد. این ماده در بدن به ویتامین A تبدیل می شود و از این نظر بسیار مهم است. بتاکاروتن از سبزیجات برگ دار مانند آمارانت، گشنیز، شنبلیله، کاهو و اسفناج قابل دریافت است. برگ هویچ، تربچه، انبه، کدو تنبل، طالبی و زردآلو نیز منبع خوبی از این ماده هستند.

ویتامین های مفید در دوران آلودگی هوا

چربی های امگا 3

چربی های امگا 3 از سلامت قلب و پروفایل لیپیدی در برابر اثرات مضر آلودگی هوا محافظت می کنند. امگا 3 از آجیل و دانه هایی مانند گردو، دانه چیا، و دانه کتان قابل دریافت است و از جمله مواد و ویتامین های مفید در دوران آلودگی هوا می باشد.

کلسیم

یکی از ذراتی که در آلودگی هوا وجود دارد سرب است. این ماده می تواند از طریق شش ها، بلع و حتی کمی از پوست جذب بدن شود. سرب تاثیرات خود را روی استخوان ها می گذارد. سرب اثر منفی بر گلبول های قرمز و میزان جذب کلسیم دارد. کلسیم، آهن و ویتامین C جزو بهترین مواد غذایی هستند که در کاهش میزان جذب سرب موثرند. بنابراین مصرف لبنیات و پیاز که حاوی کلسیم هستند نقش مهمی در کاهش اثر آلودگی هوا دارد.

مواد غذایی مضر در هنگام آلودگی هوا

چربی ماده غذایی است که مصرف آن باید با احتیاط صورت گیرد. چربی برای حفظ کارایی سلول های مغز لازم است اما در عین حال زیاده روی در مصرف آن باعث افزایش وزن و چاقی می شود و عملکرد سلول ها را نیز مختل می کند. با مصرف چربی زیاد واکنش های زنجیروار تولید رادیکال های آزاد تشدید می شود و به همین دلیل توصیه می شود در زمان آلودگی هوا از مصرف غذاهای حاوی چربی بالا مانند غذاهای سرخ کردنی پرهیز شود.

آلودگی هوا چه تاثیرات مخربی روی افراد دارد؟

بسیاری از افراد می توانند قربانی آلودگی هوا شوند. حتی افراد سالم نیز می توانند بر اثر آلودگی هوا دچار تحریک تنفسی و مشکلات تنفسی گردند. سطح بالای آلودگی هوا می تواند این مشکلات را در افراد ایجاد کند:

 • آسیب دیدن سلول های سیستم تنفسی
 • تشدید بیماری های قلبی عروقی و تنفسی
 • افزایش استرس به قلب و ریه

افرادی که به شکل طولانی مدت در معرض آلودگی هوا قرار دارند ممکن است دچار مشکلات دائمی نظیر موارد زیر شوند:

 • پیر شدن ریه ها
 • کاهش ظرفیت ریه و عملکرد آن
 • بروز بیماری هایی مانند آسم، برونشیت، آمفیزم و سرطان
 • کوتاهی عمر

ویتامین های مفید در دوران آلودگی هوا

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.