مکمل تقویت قوای جنسی

یوگا ورزشی برای آرامش روح و جسم!

یوگا ورزشی برای آرامش روح و جسم!

یوگا یک تمرین ذهنی و جسمی با سابقه 5000 ساله در فلسفه هند باستان است. این ورزش تکنیک های تنفس، مراقبه و ریلکسیشن را با یکدیگر ترکیب کرده است و همین امر اثربخشی آن را افزایش داده است. در سالهای اخیر این ورزش، به عنوان ورزشی برای کنترل ذهن و بدن مورد توجه قرار گرفته است.

قرص آرام بخششما می توانید جهت خرید قرص آرامبخش از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

یوگا چیست؟

در دنیای مدرن، هنر یوگا از جنوب آسیا به تمامی قسمتهای دنیا انتقال یافت. بهتر است بدانید که هیچ گزارش کتبی و مستندی در مورد مخترع یوگا در دسترس نیست. به مردانی که این ورزش را انجام می دهند یوگی و به زنانی که این ورزش را انجام می دهند یوگینی گفته می شود. اکنون 5 هزار سال است که این ورزش نسل به نسل انتقال پیدا کرده است.

رساله «یوگا سوترا» یک رساله 2000 ساله در مورد فلسفه این ورزش است که توسط فردی هندی نوشته شده است و در آن به روشهای چگونگی تسلط بر ذهن و احساسات صحبت شده است که به رشد معنوی بدن کمک می کند. یوگا سوترا اولین و قدیمی ترین متنی است که در رابطه با این ورزش وجود دارد. این ورزش به دلیل تمرکز بر روشهای تنفس و تمرکز ذهن محبوب است. استفاده از این ورزش در اواخر قرن نوزدهم در غرب رواج یافت.

فلسفه یوگا

این ورزش برای انتقال پیام معنونی از تصاویری نظیر درختی با ریشه، تنه، شاخه و شکوفه استفاده می کند. هر شاخه در این نمودار مجموعه ای از ویژگی های متفاوت را نشان می دهد. شش شاخه این ورزش عبارتند از:

 • یوگا هاتا: این شاخه جسمی و ذهنی است که برای تقویت بدن و ذهن طراحی شده است.
 • یوگا راجا: این شاخه شامل مراقبه و پیروی دقیق از یک سری مراحل انضباطی است که به عنوان اصول هشت اندام» شناخته می شوند.
 • یوگا کارما: این یک مسیر خدماتی است که هدف آن ایجاد آینده ای عاری از منفی و خودخواهی است.
 • یوگا باکتی: هدف این شاخه ایجاد مسیر فدارکاری و راهی مثبت برای هدایت احساسات و پرورش پذیرش و تحمل است.
 • یوگا جننا: این شاخه در مورد خرد، راه دانشمند و رشد عقل از طریق مطالعه است.
 • یوگا تانترا: این شاخع مسیر آئین مراسم یا پایان یک رابطه است.

وقتی شخصی می خواهد وارد این ورزش شود باید بداند که کدام شاخه را می خواهد ادامه دهد.

چاکراها در ورزش یوگا

چاکراها

کلمه «چاکرا» در لغت به معنای چرخیدن است. این ورزش معتقد است که چاکراها نقاط مرکزی انرژی، افکار و احساسات هستند. طبق گفته معلمان این ورزش،  چاکراها نحوه تجربه واقعیت توسط افراد را از طریق واکنش های عاطفی، خواسته ها یا انزجارها، سطح اعتماد به نفس یا ترس و حتی علائم جسمانی تعیین می کنند.

هنگامی که انرژی در چاکرا مسدود می شود، باعث ایجاد عدم تعادل جسمی، روحی یا عاطفی می شود و در نتیجه علائمی مانند اضطراب ، بی حالی یا ضعف هضم بروز می کند. آساناها بسیاری از موقعیت های بدنی یوگای هاتا هستند. افرادی که این ورزش را انجام می دهند از آسانا برای آزادسازی انرژی و تحریک چاکرای ناموزون استفاده می کنند. هفت چاکرای بزرگ  در بدن وجود دارند که هرکدام بر قسمت خاصی تمرکز می کنند:

 • چاکرای ساهاسرارا: این چاکرا «هزار چینه» یا «تاج» است که حالت هوشیاری خالص را نشان می دهد. این چاکرا در تاج سر قرار دارد و با رنگ سفید یا بنفش مشخص می شود. چاکرا ساهاسرارا شامل مواردی از خرد داخلی و مرگ جسمانی است.
 • چاکرا آژنا: این چاکرا، چاکرای «دستور» یا «چاکرای چشم سوم» است و نقطه ملاقات بین دو جریان مهم انرژی در بدن به شمار می رود. آژنا با رنگ های بنفش، نیلی یا آبی عمیق مطابقت دارد ( اگرچه تمرین کنندگان سنتی یوگا آن را سفید توصیف می کنند). چاکرای آژنا مربوط به غده هیپوفیز است که رشد و نمو را پیش می برد.
 • چاکرا ویشودا: این چاکرا که با رنگ قرمز یا آبی نشان داده می شود چاکرای «خالص» و یا «گلو» است. تمرین کنندگان این ورزش، این چاکرا را خانه گفتار، شنوایی و متابولیسم می دانند.
 • چاکرا آناهاتا: این چاکرا که به آن چاکرای «لگدمال» و یا «قلب» می گویند، مربوط به رنگ های سبز و صورتی است. مسائل کلیدی مربوط به چاکرای آناهاتا عبارتند از: احساسات پیچیده، دلسوزی، لطافت، عشق بی قید و شرط، تعادل، طرد شدن و رفاه.
 • چاکرا مانیپورا: رنگ زرد نشانگر چاکرای «نگین شهر» یا «ناف» است. تمرین کنندگان این ورزش، این چاکرا را با سیستم هضم، قدرت شخصی، ترس، اضطراب، رشد عقاید و گرایش به یک شخصیت درونگرا مرتبط می دانند.
 • چاکرا سوادهیستانا: معلمان این ورزش ادعا می کنند که این چاگرا لگن، اندام های تولید مثل، دستگاه ادرای و غدد فوق کلیوی است.
 • چاکرا مولادهارا: این چاکرا که «حمایت ریشه» یا «چاکرای ریشه» است در پایه ستون فقرات در منطقه استخوان دنبالچه قرار دارد. این چاکرا حاوی توجه به غذای سالم، خواب کافی، رابطه جنسی و بقاست و منبع اجتناب و ترس به شمار می رود.

انواع مختلف یوگا

انواع مختلف یوگا

سبک های متنوعی از این ورزش وجود دارند و هیچ سبکی اصیل و برتر از سبک دیگر نیست. نکته اصلی این است که شما باید سبک متناسب با اندام و ویژگی های بدنی خود را پیدا کنید. سبک های این ورزش به شرح زیر هستند:

 • اشتانگا: در این نوع سبک از آموزه های باستان استفاده می شود. این سبک در دهه 1970 محبوب شد. اشتانگا شش توالی ثابت اوضعیت ها را اعمال می کند و به سرعت هر حرکت را به تنفس ارتباط می دهد.
 • بیکمرام: این سبک به عنوان سبک گرم نیز شناخته شده است در اتاق هایی با حرارت مصنوعی دمای نزدیک به 105 درجه سانتی گراد و رطوبت 40 درصد انجام می شود. این سبک شامل 26 حالت و توالی تنفسی در دو تمرین است.
 • هاتا: در این سبک حالت های بدنی آموزش داده می شوند. کلاس های «هاتا» معمولاً به عنوان مقدمه ای آرام برای وضعیت های اولیه این ورزش به شمار می روند.
 • یانگار: این سبک با استفاده از طیف وسیعی از وسایل از قبیل بلوک، پتو، بند و صندلی انجام می شود و بدن را متمرکز می کند.
 • جیوا موکتی: این سبک به معنای رهایی در هنگام زندگی است. این سبک در سال 1984 به وجود آمد و شامل آموزه ها و شیوه های معنوی است که بیشتر از حالتها بر جریان سریع میان حالتها تمرکز دارد.
 • کریپالو: این سبک به افراد می آموزد که بدن خود را بشناسند، بپذیرند و از آن یاد بگیرند. یک دانش آموز کریپالو می آموزد که با نگاه به درون، سطح عمل خود را پیدا کند. کلاسها معمولاً با ورزشهای تنفسی و کششهای ملایم و به دنبال آن یک سری حالتهای فردی و ریلکسیشن آغاز می شود.
 • کوندالینی: کوندالینی به معنی «مار پیچ خورده است» است. کوندالینی یک سیستم مراقبه است که هدف آن آزاد کردن انرژی فرو خورده است. این کلاس معمولاً با شعار دادن شروع می شود و با آواز پایان می یابد. در این بین، از آسانا، پرانایاما و مدیتیشن نیز استفاده می شود که برای ایجاد یک نتیجه خاص تنظیم شده اند.
 • یوگای قدرتمند: این ورزش در اواخر دهه 1980 محبوب شد و در این سبک تمرینات ورزشی بر اساس سیستم سنتی اشتانگا انجام می شوند.
 • سیواناندا: این سیستمی مبتنی بر یک فلسفه پنج ماده ای است. این فلسفه معتقد است که تنفس مناسب، آرامش، رژیم غذایی، ورزش و تفکر مثبت با هم همکاری می کنند تا سبک زندگی یوگیک را تشکیل دهند. به طور معمول، در این سبک از 12 ورزش آسانا استفاده می شود که با سلام و احترام به خورشید و ژست های ساواسانا تهیه می شود.
 • وینی یوگا: این سبک با هر شخصی سازگار است و بیشتر به آموزشهای عمیق در زمینه آناتومی و آرامش تمرکز دارد.
 • یین: این یک تمرین یوگای آرام و مراقبه است که یوگای تائوئیست نیز نامیده می شود. یین تنش مفاصل را از بین می برد و این سبک برای کسانی که دارای درد در مچ پا، زانو، باسن، پشت، گردن و شانه ها هستند، مناسب است.

نوعی از این ورزش وجود دارد که به آن یوگا دوران بارداری می گویند. در این سبک که پزشکان برای افراد باردار طراحی کرده اند، زنان می توانند به حفظ سلامت رحم و اندام های بدن خود کمک کنند و تنش را از خود دور سازند.

یوگا بهبودی دیسک کمر کمک می کند!

جالب است بدانید که امروزه مطالعات متعددی انجام شده اند و همگی آنها نشان داده اند یوگا یکی از انواع ورزش برای بهبود دیسک کمر است. این ورزش تنش عضلانی را به میزان زیادی کاهش می دهد و باعث بهبود کمردردهای مزمن می شود.

آیا ورزش یوگا خطری را در پی دارد؟

آیا ورزش یوگا خطری را در پی دارد؟

بهتر است بدانید که شما تنها می توانید زیر نظر یک فرد آموزش دیده این ورزش را انجام دهید. در غیر اینصورت خطر هر گونه آسیبی تقریبا به صفر می رشد. اما قبل از انجام این ورزش به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • اگر باردار هستید و یا بیماری خاصی مانند فشار خون بالا دارید، بهتر است قبل از تمرین با پزشک و مربی خود صحبت کنید. زیرا برخی از حرکات این ورزش برای شما مناسب نیستند.
 • مبتدیان باید از حالت های شدید و تکنیک های دشوار مانند ایستادن به سر، وضعیت نیلوفر آبی و تنفس شدید اجتناب کنند.
 • هنگام انجام این ورزش برای مدیریت یک بیمار ، مراقبت های پزشکی متعارف را با یوگا جایگزین نکنید.

مجله سلامت داروخانه آنلاین محصولات زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.