مکمل تقویت قوای جنسی

تاثیر کپسول ALA آلفا لیپوئیک بر چربی سوزی

ALA آلفا لیپوئیک

ALA آلفا لیپوئیک فواید بسیاری برای بدن دارد که شامل حمایت از کاهش وزن و کاهش سطح قند خون می باشد. شما می توانید آن را از طریق غذا و مکمل ها با کمترین عوارض جانبی دریافت کنید. آلفا لیپوئیک اسید در سال های اخیر توجه زیادی را به خود جلب کرده است.  ALA آلفا لیپوئیک یک ترکیب آلی است که به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی در بدن عمل می کند.

بدن شما (آ ال آ) را به طور طبیعی تولید می کند، اما در انواع غذاها و به عنوان یک مکمل غذایی نیز یافت می شود. تحقیقات نشان می دهد که در کاهش وزن، دیابت و سایر شرایط سلامتی نقش دارد. با این حال، بسیاری از مردم در تلاشند تا به این حقیقت دست پیدا کنند که آیا ALA آلفا لیپوئیک موثر است یا خیر؟

این مقاله به بررسی آلفا لیپوئیک اسید، فواید، عوارض جانبی و دوز توصیه شده آن می پردازد.

آلفا لیپوئیک اسید چیست؟

آلفا لیپوئیک اسید یک ترکیب آلی است که در تمام سلول های انسان یافت می شود. ALA در داخل میتوکندری ساخته می شود، همچنین میتوکندری به عنوان نیروگاه سلول ها شناخته می شود جایی که به آنزیم ها کمک می کند تا مواد مغذی را به انرژی تبدیل کنند. علاوه بر این، دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی می باشد.

آلفا لیپوئیک هم محلول در آب و هم در چربی است که به آن اجازه می دهد در هر سلول یا بافت بدن کار کند. محلول در آب و چربی بودن این ماده یک مزیت می باشد زیرا اکثر آنتی اکسیدان های دیگر یا محلول در آب یا محلول در چربی هستند. به عنوان مثال، ویتامین C فقط محلول در آب است، در حالی که ویتامین E فقط محلول در چربی است.

خواص آنتی اکسیدانی آلفا لیپوئیک اسید

خواص آنتی اکسیدانی ALA آلفا لیپوئیک با فواید متعددی از جمله کاهش سطح قند خون، کاهش التهاب، کاهش سرعت پیری پوست و بهبود عملکرد عصبی مرتبط است. بدن انسان قادر به تولید مقدار کمی آلفا لیپوئیک می باشد. به همین دلیل است که بسیاری از افراد برای به حد اکثر رساندن مقدار دوز  ALA رو به مصرف برخی از غذاها یا مکمل هایALA  می آورند.

محصولات حیوانی مانند گوشت قرمز وغذاهای گیاهی مانند بروکلی، گوجه فرنگی، اسفناج نیز حاوی آن هستند. گفته می شود، مکمل ها می توانند تا 1000 برابر بیشتر از منابع غذایی آلفا لیپوئیک اسید داشته باشند.

خلاصه: آلفا لیپوئیک اسید یک ترکیب آلی است که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. که در میتوکندری تولید می شود اما در غذاها و مکمل ها نیز یافت می شود.

آلفا لیپوئیک اسید و کاهش وزن

تحقیقات نشان داده است که ALA آلفا لیپوئیک از طرق مختلف بر کاهش وزن تأثیر می گذارد. مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که آلفا می‌تواند فعالیت آنزیم پروتئین کیناز فعال‌ شده با (AMPK) را که در هیپوتالاموس مغز شما قرار دارد، کاهش دهد. از سوی دیگر، سرکوب فعالیت پروتئین کیناز تعداد کالری هایی را که بدن شما در حالت استراحت می سوزاند افزایش می دهد.

طی تحقیقات اخیر افرادی که آلفا لیپوئیک مصرف می کردند به طور متوسط 1.5کیلوگرم بیشتر از افرادی که دارونما مصرف می کردند کاهش وزن داشتند.

ALA آلفا لیپوئیک

آلفا لیپوئیک اسید و دیابت

دیابت بیش از 400 میلیون بزرگسال در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده است. یکی از ویژگی های اصلی دیابت کنترل نشده، سطح بالای قند خون است. در صورت عدم درمان، می تواند باعث بروزمشکلاتی مانند از دست دادن بینایی، بیماری قلبی و نارسایی کلیه شود.

ALA آلفا لیپوئیک به عنوان یک مکمل کمکی برای دیابت محبوب شده است، زیرا نشان داده است که سطح قند خون را هم در حیوانات و هم در انسان کاهش می دهد. مصرف این مکمل در بزرگسالان مبتلا به سندرم متابولیک نشان داده است که مقاومت به انسولین را کاهش می دهد و سطح گلوکز خون ناشتا و HbA1c را کاهش می دهد.

دانشمندان بر این باورند که ALA آلفا لیپوئیک با ترویج فرآیندهایی که می تواند چربی انباشته شده در سلول های عضلانی را از بین ببرد، به کاهش قند خون کمک می کند. علاوه بر این، ALA آلفا لیپوئیک خطر عوارض دیابت را کاهش می دهد. همچنین ثابت شده است که علائم آسیب عصبی را کاهش داده همچنین به دلیل خواص آنتی اکسیدانی قوی، خطر (آسیب چشمی) را که می تواند با دیابت کنترل نشده به وجود آید را کاهش دهد.

اگرچه نشان داده شده است که ALA آلفا لیپوئیک به کنترل قند خون کمک می کند، اما به عنوان یک درمان کامل برای دیابت در نظر گرفته نمی شود. اگر دیابت دارید و می خواهید اسید آلفا لیپوئیک را امتحان کنید، بهتر است ابتدا با پزشک خود صحبت کنید، زیرا ممکن است با داروهای شما تداخل داشته باشد.

خلاصه: نشان داده شده است که اسید آلفا لیپوئیک مقاومت به انسولین را کاهش می دهد، کنترل قند خون را بهبود می بخشد، علائم آسیب عصبی را نیز کاهش خواهد داد.

تاثیر آلفا لیپوئیک اسید در به تاخیر انداختن پیری پوست

تحقیقات نشان داده است که ALA آلفا لیپوئیک به مبارزه با علائم پیری پوست کمک می کند. استفاده از کرم های حاوی آلفا لیپوئیک اسید روی پوست خطوط ریز، چین و چروک و زبری پوست را بدون عوارض جانبی کاهش می دهد. هنگامی که ALA آلفا لیپوئیک روی پوست اعمال می شود، خود را با لایه های داخلی پوست ترکیب می کند و محافظت آنتی اکسیدانی در برابر اشعه مضر UV خورشید را از خود ارائه می دهد.

علاوه بر این، ALA سطح سایر آنتی اکسیدان ها مانند گلوتاتیون را افزایش می دهد، که از پوست در برابر آسیب های پوستی محافظت می کند و همین امرعلائم پیری را کاهش می دهد.

به جلوگیری از آلزایمر کمک می کند

از دست دادن حافظه یک نگرانی رایج در میان سالمندان است. اعتقاد بر این است که آسیب ناشی از استرس اکسیداتیو نقش مهمی در از دست دادن حافظه دارد. از آنجایی که (آ ال آ) یک آنتی اکسیدان قوی است، دانشمندان توانایی آن را در کند کردن پیشرفت اختلالاتی که با از دست دادن حافظه مشخص می شوند، مانند بیماری آلزایمر بررسی کرده اند.

اسید آلفا لیپوئیک با خنثی کردن رادیکال های آزاد و سرکوب التهاب، پیشرفت بیماری آلزایمر را کند می کند.

باعث کاهش التهاب می شود

التهاب مزمن با چندین بیماری از جمله سرطان و دیابت مرتبط است. نشان داده شده است که ALA آلفا لیپوئیک چندین نشانگر التهاب را کاهش می دهد.

باعث کاهش خطر بیماری قلبی می شود

آمار مرگ با حملات قلبی در بسیاری از جوامع بالا می باشد. تحقیقات نشان داده است که خواص آنتی اکسیدانی ALA می تواند چندین عامل خطر بیماری قلبی را کاهش دهد که به شرح زیر می باشد.

  • خواص آنتی اکسیدانی به اسید آلفا لیپوئیک اجازه می دهد تا رادیکال های آزاد را خنثی کند درنتیجه استرس اکسیداتیو را کاهش داده، که با آسیب هایی مرتبط است که می تواند خطر بیماری قلبی را افزایش دهد.
  • نشان داده شده است که اختلال عروق خونی را بهبود می بخشد مانند وضعیتی که در آن رگ های خونی نمی توانند به درستی گشاد شوند، که همین امر خطر حمله قلبی و سکته را افزایش می دهد.
  • مصرف مکمل ALA باعث کاهش سطح تری گلیسیرید و LDL کلسترول بد در بزرگسالان می شود.

خلاصه: آلفا لیپوئیک دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی است که می تواند التهاب و پیری پوست را کاهش دهد، به جلوگیری از آلزایمرکمک کند و خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد.

ALA آلفا لیپوئیک

نحوه مصرف آلفا لیپوئیک اسید ALA

اسید آلفا لیپوئیک به طور طبیعی در چندین غذا یافت می شود. منابع خوب آلفا لیپوئیک اسید عبارتند از:

  • گوشت قرمز
  • کلم بروکلی
  • اسفناج
  • گوجه فرنگی
  • سیب زمینی
  • نخود سبز
  • سبوس برنج

اسید آلفا لیپوئیک نیز به عنوان مکمل موجود است. مکمل ها می توانند تا 1000 برابر بیشتر از غذاها حاوی آلفا لیپوئیک باشند. مکمل های ALA بهتر است با معده خالی مصرف شوند، زیرا برخی غذاها می توانند از ارزش غذایی این مکمل کم کنند.

اگرچه هیچ دوز مشخصی وجود ندارد، بیشتر شواهد نشان می دهد که 300 تا600 میلی گرم کافی و بی خطر است. از طرف دیگر، می توانید دستورالعمل های پشت مکمل خود را دنبال کنید. افراد مبتلا به عوارض دیابت یا اختلالات آلزایمر ممکن است به آلفا لیپوئیک بیشتری نیاز داشته باشند. در چنین مواردی، بهتر است از پزشک خود بپرسید که چقدر موثرتر است.

عوارض مکمل ALA آلفا لیپوئیک

ALA آلفا لیپوئیک به طور کلی بی خطر و بدون عوارض جانبی است. در برخی موارد، افراد ممکن است علائم خفیفی مانند حالت تهوع، التحاب پوستی یا خارش را تجربه کنند. با این حال، تحقیقات نشان می دهد که بزرگسالان می توانند تا 2400 میلی گرم بدون عوارض جانبی مضر مصرف کنند.

دوزهای بالاتر توصیه نمی شود، زیرا هیچ شواهدی مبنی بر اینکه فواید بیشتری دارند وجود ندارد. زنان باردار و کودکان نباید از این مکمل استفاده کنند مگر اینکه پزشک برای آنها تجویز کنند. اگر دیابت دارید، قبل از مصرف ALA آلفا لیپوئیک با پزشک خود مشورت کنید، زیرا ممکن است با سایر داروهایی که به کاهش سطح قند خون کمک می کنند تداخل داشته باشد.

محصولات جنسی
آقای سید علی عباسیان کارشناس حرفه ای ورزشی و تغذیه، مشاوری مجرب و با سابقه ای طولانی در زمینه استفاده صحیح از مکمل های ورزشی و مکمل های غذایی بوده و برنامه های ورزشی و تغذیه ای ایشان به صورت تخصصی برای ورزشکاران حرفه ای و آماتور نتیجه بخش بوده است. آقای عباسیان مفتخر به اخذ گواهینامه های مربیگری و کار با دستگاه های ورزشی، تغذیه و مکمل های ورزشی هستند و شما میتوانید برای دریافت مشاوره تخصصی به وبسایت داروخانه آنلاین مراجعه کرده و یا با شماره 72023-021 تماس حاصل نمایید.