مکمل تقویت قوای جنسی

آمپول بیوتین و بپانتین برای چیست؟ فواید و عوارض آن

آمپول بیوتین و بپانتین

بدن همه انسان ها برای حفظ سلامتی به میزان مناسبی از ویتامین و املاح معدنی نیاز دارد. ویتامین ها باعث می شوند عملکرد ارگان های حیاتی بدن ما بهتر انجام گردد و نقش مهمی نیز در سلامت پوست، موی و زیبایی ما دارند. یکی از دغدغه های بسیاری از افراد داشتن موهایی سالم و زیبا می باشد.

از جمله ویتامین های مورد نیاز مو که تاثیر مهمی در رشد، ضخامت و جلوگیری از ریزش موها دارند دو ویتامین بیوتین و B5 یا در واقع آمپول بیوتین و بپانتین می باشد. این دو ویتامین جزو ویتامین های گروه ب هستند و نقش مهمی در سلامت مو ایفا می کنند. آمپول بیوتین و بپانتین در واقع حاوی این ویتامین ها می باشد و می تواند کمبود این ویتامین ها را در بدن شما جبران سازد.

در این مقاله سعی بر این داشتیم در ابتدا ویتامین های بیوتین و بپانتین را معرفی کرده و در ادامه به ترکیب پرکاربرد این دو با نام آمپول بیوتین و بپانتین، فواید و عوارض و زمینه کاربردی آن ها بپردازیم.

بیوتینشما می توانید جهت خرید ویتامین b7 (بیوتین) از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

بیوتین چیست؟

بیوتین را ویتامین H نیز می نامند که مخفف Hair به معنی مو می باشد. از همین نامگذاری می توان فهمید این ویتامین چقدر برای موها لازم است. بیوتین به عنوان یک کوفاکتور ضروری برای پنج کربوکسیلاز عمل می کند که مراحل متابولیسم اسیدهای چرب، گلوکز و اسیدهای آمینه را کاتالیز می کند. همچنین یک عامل مهم در تغییرات هیستون، تنظیم ژن و سیگنال دهی سلولی است. منابع بیوتین شامل گوشت، تخم مرغ، ماهی، دانه ها و آجیل است.

به عنوان یک مکمل غذایی، بیوتین در درمان مشکلات مو و ناخن، دیابت، نوروپاتی محیطی، عفونت ها و کلسترول بالا مفید است. همچنین در بارداری، همودیالیز و دیالیز صفاقی می تواند استفاده شود، زیرا احتمال کمبود بیوتین در این شرایط بیشتر است. بیوتین در بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی نیز یافت می شود. ویتامین بیوتین پروتئین اصلی تشکیل دهنده مو، پوست و ناخن را بهبود می بخشد. این پروتئین پایه کراتین نام دارد.

بپانتین چیست؟

بپانتن یا دکسپانتنول یک مشتق الکل از اسید پانتوتنیک و جزء ویتامین ب کمپلکس و جزء ضروری یک اپیتلیوم با عملکرد طبیعی است. دکسپانتنول به صورت آنزیمی شکافته می شود تا اسید پانتوتنیک را تشکیل دهد که جزء ضروری کوآنزیم A است که به عنوان کوفاکتور در بسیاری از واکنش های آنزیمی که برای متابولیسم پروتئین در اپیتلیوم مهم هستند عمل می کند. دکسپانتانول به دلیل نفوذ خوب و غلظت های محلی بالا در بسیاری از محصولات موضعی مانند پمادها و لوسیون ها برای درمان بیماری های پوستی برای تسکین خارش یا بهبود آن استفاده می شود. در ادامه به معرفی آمپول بیوتین و بپانتین می پردازیم.

خواص آمپول بیوتین و بپانتین

بیوتین همچنین یکی از عناصر مهم ساختار مو است، زیرا در افزایش سرعت رشد، تشدید و تقویت فولیکول‌های مو موثر عمل می‌کند. تاثیر آن بر روی مو بیشتر از روغن‌ها و مخلوط‌های طبیعی است که برخی افراد برای رسیدن به نتیجه رضایت‌بخش روی سر می‌مالند. بیوتین یک ترکیب “ویتامین B” محلول در آب است، از فواید آمپول بیوتین و بپانتین این است که در رشد سلولی، سنتز اسیدهای چرب و هضم چربی استفاده می شود و نقش مهمی درفرآیند ساخت غذا در بدن و تولید انرژی دارد.

آمپول بیوتین و بپانتین همچنین به فرآیند عبور دی اکسید کربن در بدن کمک می کند، سطح قند خون را حفظ می کند و برای درمان ریزش مو و ناخن های ضعیف همیشه توسط متخصصین پوست تجویز می شود. این ویتامین در بسیاری از محصولات مراقبت از مو یافت می شود. آمپول بیوتین و بپانتین دوباره شکاف های موجود در پوست سر را پر می کنند.

امپول بپانتین یا دکسپانتنول در آب و الکل محلول است، اگرچه در چربی ها و مواد مبتنی بر روغن نامحلول است. با وسیله مناسب، دکسپانتنول به راحتی به داخل پوست نفوذ می کند. هنگامی که دکسپانتنول به عنوان فرمول روغن/آب تجویز می شود، سرعت نفوذ و جذب آن کاهش می یابد. آمپول بیوتین و بپانتین به عنوان یک مرطوب کننده برای درمان یا جلوگیری از خشکی، زبری، پوسته پوسته شدن، خارش پوست و تحریکات جزئی پوست (مانند راش پوشک، سوختگی پوست در اثر پرتودرمانی) نیز استفاده می شود.

کپسول هیرتامین

شما می توانید جهت خرید قرص هیرتامین از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

فواید مصرف آمپول بیوتین بپانتین

 • درمان ریزش مو و افزایش تراکم آن
 • رشد موهای سالم
 • تقویت مو از ریشه تا نوک
 • جلوگیری از شکستن و ریزش مو
 • درمان موهای زائد و ضعیف
 • تغذیه کننده مو و تامین کننده ویتامین ها و مواد مهم مورد نیاز آن
 • مراقبت از موی سالم تر و شاداب تر
 • ایجاد موهایی درخشان و قوی
 • نتایج سریع و قابل مشاهده در عرض دو هفته
 • تقویت ناخن های شکننده
 • جلوگیری از شکستن و تغییر رنگ ناخن ها
 • ایجاد لایه ای از رطوبت به طور طبیعی روی ساقه مو
 • محافظت بیشتر از موها
 • رطوبت رسانی عمیق مو

نقش بیوتین و بپانتین در بدن

در رابطه با آمپول بیوتین و بپانتین برای مو می توان گفت تزریق آن باعث قوی تر و سالم تر شدن موها می گردد همچنین تولید کراتین در مو را تحریک می کند. زمانی که موها استحکام یابند کمتر دچار ریزش می گردند. آمپول بیوتین و بپانتین نقش مهمی در تولید و تجزیه اسیدهای آمینه، پروتئین و قند خون دارد و به تکثیر سلول ها کمک می کند.

کمبود این ماده در بدن به ندرت اتفاق می افتد زیرا باکتری های مفید معده می توانند بیوتین تولید کنند. اما زمانی که به دلیل مصرف آنتی بیوتیک در مدت طولانی این باکتری ها از بین بروند نیاز است برای تامین بیوتین با پزشک مشورت شود. علائم کاهش بیوتین در بدن: خشکی پوست، ریزش مو، مو خوره، شوره سر و مشکلات گوارشی همچون یبوست می باشد.

از طرفی آمپول بپانتن به متابولیسم چربی ها، کربوهیدرات ها و تولید و تجزیه پروتئین ها کمک می کند. موهای ما برای رشد و تقویت خود نیازمند پروتئینی به نام کراتین هستند. آنزیم های مرتبط با تامین پروتئین در واقع به بپانتین نیاز دارند تا رشد و استحکام بیشتری داشته باشند. بدن از این ویتامین و ویتامین A در تولید چربی های ساختاری یا لیپیدها کمک می گیرد. برخی علائم کمبود این ویتامین در بدن بی خوابی، کاهش رشد موهای سر، تحریک پذیری ، بی قراری و خستگی می باشند.

استفاده موضعی از دکسپانتنول شامل افزایش تکثیر فیبروبلاست و تسریع در اپیتلیال شدن مجدد در بهبود زخم است. علاوه بر این، به عنوان یک محافظ موضعی، مرطوب کننده عمل می کند و دارای خواص ضد التهابی است. دکسپانتنول همچنین به عنوان یک مخلوط راسمیک حاوی هر دو فرم دکستروتاتور (دکسپانتنول) و فرم چرخشی (لووپانتنول) به عنوان پانتنول موجود است.

ضد ریزش و تقویت کننده موشما می توانید جهت خرید شامپو ضد ریزش مو از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

بیوتین و بارداری

بیوتین از بدن مادر توسط جفت جذب می شود و به جنین منتقل می شود و هیچ آسیبی برای جنین ندارد. حدود نیمی از بیوتین مصرفی قبل از دفع به بیسنوربیوتین و بیوتین سولفوکسید متابولیزه می شود. دفع ادرار و غلظت سرمی بیوتین و متابولیت های آن به همان نسبت افزایش می یابد چه بیوتین خوراکی یا داخل وریدی داده شود. بیوتین در دوران بارداری با مصرف کافی توصیه شده (AI) مفید است. اگر رژیم غذایی سالمی رعایت شود و کمبود آن تشخیص داده نشده باشد، معمولاً مکمل خارج از رژیم غذایی ضروری نیست.

عوارض کمبود بیوتین و بپانتین

کمبود بیوتین می تواند باعث شکنندگی مو و ریزش مو شود. بیوتین را می توان به شکل قرص یا به صورت تزریقی به صورت عضلانی مصرف کرد بسیاری از مکمل ها و ویتامین ها از طریق مصرف به طور کامل توسط بدن ما جذب نمی شوند و بنابراین تزریق بیوتین biotin در افزایش سریع تر سطح بیوتین در بیماران مفید بوده است. تزریق عضلانی بیوتین نیز برای رشد و تقویت مو موثر است. همچنین برای رشد مو، ریزش مو، تقویت فولیکول‌های مو و تحریک سلول‌های مو می‌توان در کنار PRP یا پلاسمای غنی از پلاکت پوست سر استفاده کرد.

تحقیقات در مورد اثر آمپول بیوتین و بپانتین بر عملکرد DC نشان داد که کمبود این ویتامین ها منجر به افزایش ترشح سیتوکین های پیش التهابی از DCها می شود و همراه با سایر ویتامین های B کمپلکس از عملکرد مغز محافظت می کند. بیوتین با کمک به فعالیت انتقال دهنده های عصبی و کمک به سیگنال های عصبی، سیستم عصبی شما را در فعال نگه می دارد. آمپول بیوتین و بپانتین با هم از مغز شما محافظت می‌کنند، حافظه شما را بهبود می‌بخشند و به دفاع در برابر مسائل شناختی و اختلالات عصبی نیز کمک می‌کنند.

فواید و عوارض آمپول بیوتین و بپانتین

بیشتر مردم بیوتین مورد نیاز خود را از رژیم غذایی سالم دریافت می کنند، اما ادعاهای زیادی وجود دارد که دریافت بیوتین بیشتر می تواند قند خون شما را تنظیم کند، مو، پوست و ناخن های سالم را تقویت کند و به مادران باردار کمک کند تا نوزادان سالم تری داشته باشند. بیوتین را می توان به صورت خوراکی مصرف کرد و برای حفظ منظم مو، پوست و ناخن های سالم و همچنین برای جوان سازی مو به پوست سر به عضله تزریق کرد.

از طرفی بیوتین خون یا سایر نمونه های گرفته شده از بیمارانی که دوزهای بالاتر بیوتین (یعنی دوزهای 10 تا 300 میلی گرم بیوتین در روز) را در مکمل های غذایی شامل مولتی ویتامین ها، ویتامین های دوران بارداری و مکمل های رشد مو، پوست و ناخن مصرف می کنند، می تواند در سنجش‌هایی که از فناوری بیوتین-استرپتاویدین استفاده می‌کنند، نتایج آزمایش‌های آزمایشگاهی نادرست بالینی قابل‌توجهی (نتایج کاذب بالا یا پایین) ایجاد کند.

آمپول بیوتین برای چیست؟

تزریق آمپول بیوتین بپانتن به افزایش تراکم و رشد موهای شما کمک می کند، بنابراین موهای بلند و سالمی خواهید داشت همچنین تزریق بیوتین برای بهبود موهای نازک، شکننده یا نازک استفاده می شود. اگرچه بیوتین به طور طبیعی در غذاهای مختلف وجود دارد، اما افرادی که از کمبود آن رنج می برند معمولاً یک مشکل ژنتیکی دارند که مانع از جذب کامل این ماده مغذی می شود.

امپول بیوتین و آمپول بپانتین هر دو ترکیباتی را برای ناخن‌های شما فراهم می‌کنند تا آنها را تقویت کنند، بنابراین از شکنندگی ناخن‌ها و شکافتن آن‌ها جلوگیری می‌ شود و در صورت ریزش مو، آمپول بیوتین و بپانتن برای تامین ویتامین هایی که موها را تقویت می کند، عمل می کنند. همچنین اگر از موهای آسیب دیده رنج می برید، می توانید از ترکیبات آمپول بیوتن بپانتن برای از بین بردن آسیب مو استفاده کنید.

قرص پوست مو و ناخنشما می توانید جهت خرید بهترین قرص ویتامین برای ریزش مو از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

تداخل دارویی آمپول بیوتین و بپانتین

فنی توئین؛ پریمیدون؛ آتروپین؛ هیوسیامین؛ فنوباربیتال؛ آلکالوئید بلادونا؛ ارگوتامین؛ کاربامازپین؛ اسکوپولامین: استفاده از این داروها برای بیش از یک سال در حین مصرف بیوتین می تواند منجر به کاهش غلظت بیوتین یا بپانتن شود. داروهای ضد تشنج که القاکننده‌های قوی CYP3A4 هستند، مانند فنوباربیتال، متابولیسم بیوتین را افزایش داده و منجر به مهار جذب بیوتین روده‌ای می‌شود. این می تواند منجر به کاهش کارایی بیوتین شود.

اتانول: اتانول بیش از حد (به عنوان مثال، اعتیاد به الکل) ممکن است منجر به افزایش دفع منیزیم از طریق ادرار شود. هنگام مصرف نمک های منیزیم از مصرف زیاد اتانول خودداری کنید.

آویدین رژیمی، گلیکوپروتئین موجود در سفیده تخم مرغ خام، محکم به بیوتین و بپانتن رژیم غذایی متصل می شود و از جذب آن در دستگاه گوارش جلوگیری می کند. پختن آویدین را از بین می برد و مانع از تداخل آن با جذب بیوتین بپانتین می شود.

در صورت فراموش کردن یک دوز چه باید کرد؟

در صورت فراموش کردن یک نوبت، به محض اینکه متوجه شدید از آن استفاده کنید. اگر به زمان مصرف نوبت بعدی نزدیک است، دوز فراموش شده را رها کنید و برنامه دوز خود را از سر بگیرید. از دوز اضافی برای جبران دوز فراموش شده استفاده نکنید.

نحوه مصرف آمپول بیوتین و بپانتین 

این دو آمپول معمولا به صورت همزمان تزریق می شوند زیرا عملکرد ترکیب آمپول بیوتین (آمپول biotin) و بپانتین نیز مشابه است. این دو مکمل تولید کننده انرژی برای بدن هستند و بهتر است در روز تزریق شوند. تزریق شبانه آنها باعث بی خوابی می گردد. دوره درمان برای تزریق این آمپول 6 هفته می باشد و در برخی موارد تا سه ماه نیز ادامه می یابد. در این مورد بهتر است با پزشک مشورت شود. طریقه تزریق آمپول بیوتین و بپانتین به صورت همزمان و در بازو است.

این دارو را در دمای 68 تا 77 درجه فارنهایت (20 تا 25 درجه سانتی گراد) و دور از گرما، رطوبت و نور نگهداری کنید. تمام داروها را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. هر گونه داروی استفاده نشده را بعد از تاریخ استفاده از آن دور بیندازید. داروهای مصرف نشده را شسته و در سینک یا فاضلاب نریزید.

عوارض آمپول بیوتین و بپانتین 

اگر زیر نظر پزشک و به دلیل کمبود این ویتامین ها در بدن در حال استفاده از این آمپول ها می باشید لازم نیست نگران عوارض آن باشید. اما اگر خودسرانه و بدون هیچ دلیلی از این آمپول ها استفاده می کنید ممکن است دچار عوارض شوید. این دو ویتامین محلول در آب هستند و اضافه آنها از بدن دفع می شود اما مصرف بیش از حد آنها ممکن است باعث مشکل شود.

بپانتین بیش از اندازه می تواند در زنان باردار سقط جنین به همراه داشته باشد. ازدیاد بیوتین نیز باعث اسهال، حالت تهوع، تکرر ادرار و تعریق بیش از حد می گردد. اگر از بیماری های قلبی و عروقی، فشار خون، حساسیت های پوستی و … رنج می برید حتما پیش از استفاده از آمپول بیوتین و بپانتین با پزشک خود مشورت نمایید.

از عوارض آمپول بیوتین بپانتین هم چنین می توان به تغییر سطح کلوگز در خون، اختلال در نتیجه آزمایش و واکنش های آلرژیک در برخی افراد اشاره کرد. پس اگر دچار بیماری قند یا آلرژی هستید از مصرف خودسرانه آن جلوگیری نمایید. درباره عوارض آمپول دکسپانتنول و بیوتین می توان گفت مصرف این ویتامین ها حتی با دوزهای بالا برای بسیاری از افراد به ندرت با عوارض جانبی همراه بوده است.

سوالات پرتکرار در مورد آمپول بیوتین و بپانتین

در این قسمت تلاش می کنیم به سوالات پرتکرار شما در مورد این آمپول پاسخ دهیم.

آیا آمپول بیوتین و بپانتین باعث ضخیم تر شدن موها می شود؟

آمپول بیوتین و بپانتن به‌ خاطر اثرات مثبتش بر روی مو از جمله رشد رشته‌های ضخیم‌تر قوی‌تر شناخته شده است. از آنجایی که بیوتین موها را تقویت می کند، احتمال شکسته شدن آن در انتها کمتر است و باعث افزایش و محافظت از طول مو می شود.

کپسول درموبلا گلدن لایفقرص درموبلا | حفظ سلامت پوست، تقویت رشد مو و ناخن

تفاوت آمپول بیوتین ایرانی و خارجی

شرکت بسیار معروف بایر تولید کننده آمپول بیوتین و بپانتین می باشد اما در ایران نیز این آمپول ها تولید می شود. ممکن است تفاوت مواد اولیه کمی اثربخشی داروها را تحت تاثیر قرار دهد اما آمپول بیوتین بپانتین ایرانی به نسبت آمپول بیوتین بپانتین خارجی کیفیت بالایی دارد و می تواند جایگزین مناسبی برای نوع خارجی آن باشد.

آمپول بیوتین بپانتین مصرف کنیم یا قرص آن را؟

عملکرد قرص و آمپول این ویتامین ها یکسان می باشد و هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. تنها تفاوت مربوط به اثرگذاری سریع تر امپول بیوتین بپانتین در بدن می باشد. اگر می خواهید تاثیر این ویتامین ها را سریعتر در بدن تجربه کنید بهتر است از آمپول آنها استفاده نمایید.

چقدر طول می کشد تا اثرات این آمپول بر بدن مشخص شود؟

میزان اثربخشی این آمپول در بدن به ذخایر بیوتین در بدن بستگی دارد. به طور کلی، پس از تزریق این آمپول 30 تا 90 روز طول می کشد تا اثرات آن مشخص شود.

قیمت آمپول بیوتین

قیمت آمپول بیوتین بپانتین ایرانی در مقایسه با نوع خارجی آن بسیار اندک است. شما می توانید ضمن مطالعه مجله سلامت داروخانه آنلاین، جهت اطلاع از قیمت آمپول بیوتن و بپانتین به وب سایت داروخانه آنلاین مراجعه نمایید.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.