مکمل تقویت قوای جنسی

احساس یخ زدگی مغز چیست و چگونه درمان میشود؟

احساس یخ زدگی مغز چیست و چگونه درمان میشود؟

مغز یکی از شگفت انگیز ترین اندام های بدن است که هنوز ماهیت آن به خوبی مشخص نشده است. پیام ها از تمامی قسمتهای بدن به مغز ارسال می شوند و این ارگان آنها را تفسیر می کند و برای حرکت بعدی در بدن تصمیم می گیرد. احساس یخ زدگی مغز و یا انجماد مغز یکی از حالتهای اسرار آمیزی است که معمولا در اثر خوردن خوراکی های یخی از جمله بستنی به وجود می آید. این حس گذرا کمتر از 10 ثانیه طول می کشد و مانند این است که  کاسه مغز تیر بکشد. اگر می خواهید با این موضوع به طور کامل آشنا شوید این مقاله را از دست ندهید.

احساس یخ زدگی مغز چگونه حسی است؟

وااااای – یخ زدگی مغز! حس بسیار بدی است. دردی تیز و طاقت فرسا در پیشانی! بله درست است! برخی افراد می توانند هر چقدر که می خواهند بستنی یخی بخورند، اما هرگز این درد را تجربه نمی کنند. اما ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که در هنگام احساس یخ زدگی مغز چه اتفاقی در بدن رخ می دهد؟ احساس یخ زدگی مغز یکی از رموز علمی است که هنوز بسیار اسرار آمیز است! مانند رفتن به فضا! دلیل اصلی این اتفاق در مغز هنوز به طور کامل مشخص نشده است.

دانشمندان اینگونه پاسخ می دهند: وقتی انجماد مغز رخ می دهد که چیز سردی به سقف دهان شما برخورد کند و همین امر عصبهای سه قلو را درگیر می کند. این عصبها مسئول انتقال حس در قسمت جلویی سر شما هستند. به همین دلیل وقتی چیز سردی می خورید این عصبها تحریک می شوند و پیشانی شما درد می گیرد.

نقش عصبهای مغزی در احساس یخ زدگی مغز

عصبهای مغزی چگونه عمل می کنند؟

عصبهای مغزی سیم کشی مغز را تشکیل می دهند. این عصبها پیام ها را دریافت می کنند، تفسیر می کنند، سپس دستور لازم را به ارگان مورد نظر ارسال می کنند. گاهی تحریک این عصبها سبب بروز سردرد می شود. در واقع عصبهای مختلف سبب بروز درد در قسمتهای مختلف مغز می شوند . به طور مثال دندان درد می تواند سبب بروز درد در قسمت مرکزی سر شود. وقتی احساس یخ زدگی مغز پیش می آید، منبع درد متفاوت با وقتی است که سر شما و یا دندان شما درد می گیرد.

در احساس یخ زدگی مغز کدام بخش درگیر می شود؟

احساس یخ زدگی مغز مشابه وقتی است که دست یا پای شما در مواجه با سرما قرار می گیرد. بدن برای حفظ دمایش خون بیشتری را به این قسمت از بدن می فرستد و همین امر باعث می شود رگها منقبض شوند و سبب به وجود آمدن حس سوزش و درد در ناحیه دست و پا می شود. به همین صورت در طی انجماد مغز، رگهای مغزی در مواجه با سرما گشاد می شوند و خون به مغز هجوم می آورد و در نتیجه سبب بروز درد می شود!

عصبهای سه قلو بخش طبیعی از بدن تمامی انسان ها است!پس تمامی افراد باید احساس یخ زدگی مغز را تجربه کنند. واقعیت این است که دانشمندان تخمین زده اند تنها 37 درصد از آمریکایی ها  این حس را تجربه می کنند و یا تنها 41% از کودکان در تایوان و 15 درصد از بزرگسالان در دانمارک در هنگام خوردن بستنی یخی این حس را دارند.

نظر محققان در مورد بروز این حس چیست؟

محققان تحقیقات گسترده ای را در مورد این حس انجام داده اند. اما با توجه به ماهیت پیچیده مغز هنوز نتوانسته اند به نتایج دقیقی دست پیدا کنند و در این مورد تنها فرضیه هایی را ارایه داده اند.

عصبهای سه قلو در برخی افراد حساس تر از افراد دیگر هستند. مسئله این است افرادی که احساس یخ زدگی مغز را تجربه می کنند بیشتر از افراد دیگر در معرض سر درد اسرار آمیز دیگری مانند میگرن  قرار دارند.

مطالعه ای نشان داد 93% از کسانی که یخ زدگی مغز را تجربه می کنند به میگرن مبتلا می شوند. همین امر نشان می دهد این عصب نقش مهمی را در بروز بیماری میگرن نیز بازی می کند.

یخ زدگی مغز تنها 20 تا 30 ثانیه طول می کشد. سعی کنید دفعه بعدی بستنی خود را آهسته تر بخورید. هر چقدر مواد یخی از جمله بستنی را آهسته تر بخورید این عصبها کمتر درگیر می شوند و این حس کمتر به وجود می آید.

احساس یخ زدگی مغز در کودکان بیشتر است یا بزرگسالان؟

این احساس در کودکان بیشتر است یا بزرگسالان؟

یکی از سوالات پرتکرار این است که احساس یخ زدگی مغز در کودکان بیشتر به وجود می آید یا در بزرگسالان. بهتر است بدانید درصد وقوع این احساس در کودکان بیشتر از بزرگسالان است. دلیل اصلی آن این است که فضای دهان کودکان کوچک است و اعصاب موجود در آن بیشتر تحریک می شوند. به همین دلیل کودکان بیشتر از بزرگسالان به این مشکل دچار می شوند. همچنین بهتر است بدانید که زنان بیشتر از مردان دچار این حس می شوند. اما دلیل آن هنوز مشخص نیست!

احساس یخ زدگی مغز چگونه درمان می شود؟

این حس در لحظات کوتاهی که بروز پیدا می کند سبب بروز سردرد و حالتهای بدی در فرد می شود. به همین دلیل بسیاری از افراد به دنبال روشی برای درمان احساس یخ زدگی مغز هستند.

بهتر است بدانید درمان خاصی برای این احساس وجود ندارد. اما هنگامی که این حس در شما به وجود آمد بلافاصله انگشت شصت خود را روی سقف دهانتان قرار دهید و سعی کنید ناحیه زیادی را پوشش دهید. با اینکار این حس سریعا از بین می رود.

سوالات پرتکرار در مورد احساس یخ زدگی مغز

در این قسمت تلاش داریم تا به سوالات پرتکرار شما در این زمینه پاسخ دهیم.

آیا احساس یخ زدگی مغز خطرناک است؟

خیر! نگران نباشید. این احساس ممکن است سبب بروز حس سر درد کوتاهی شود. این حس بعد از چند دقیقه رفع می گردد و آسیبی برای سلامتی نیست.

آیا در این احساس مغز واقعا یخ می زند؟

خیر! در این احساس عصبهای مغزی دچار اختلالاتی می شوند اما هرگز مغز یخ نمی زند.

آیا این احساس سبب مرگ می شود؟

خیر! این احساس بسیار موقتی و کوتاه است و هرگز آسیبی به سلامتی وارد نمی کند.

قرص مغز و اعصابشما می توانید جهت خرید قرص اعصاب از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

مجله سلامت داروخانه آنلاین خرید محصولات زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.