مکمل تقویت قوای جنسی

مکمل کلسیم فشار خون بالا را بهبود می بخشد!

مکمل کلسیم فشار خون بالا را بهبود می بخشد!

مکمل کلسیم از مکملهایی است که امروز مورد توجه بسیاری افراد قرار گرفته است.  کلسیم فراوان ترین ماده معدنی موجود در بدن است. خانمها حدود 1000 گرم کلسیم  را با خود حمل می کنند که 99% آن درون استخوان ها و دندان است. بقیه آن نیز در عضلات، بافت ها و مایعات بدن وجود دارد.

کلسیم برای قوی کردن استخوانها و سلامت عمومی بدن بسیار مهم است. این ماده معدنی برای قوی کردن استخوان ها، سلامت قلب و حتی اندازه دور کمرتان بسیار مهم است. وقتی کلسیم بدن کم باشد، استخوانها ضعیف و شکننده می شوند و همین امر فرد را مبتلا به پوکی استخوان می کند. زنان بیشتر از مردان در معرض بیماری پوکی استخوان قرار دارند.

به همین دلیل بسیاری از پزشکان پیشنهاد می دهند که زنان مخصوصا پس از یائسگی از مکمل کلسیم  استفاده کنند. استفاده از مکمل کلسیم برای زنان مسن از اهمیت بیشتری برخوردار است.

مکمل کلسیم فشار خون بالا را کنترل می کند!

فشار خون یکی از علایم اصلی حیات است.هنگامی که سرخرگ ها منعطف نباشند و استحکام خود را از دست بدهند فشار خون بالا می شود. استرس بر بروز فشار خون بالا اثر چشم گیری دارد. علی رغم پیشرفت علم برای جلوگیری از شیوع بیماری فشار خون و درمان آن در دهه ‌های گذشته؛ این بیماری به یک چالش تهدیدکننده برای سلامتی تبدیل شده است.

مطالعات اخیر بر کاهش شیوع این بیماری و درمان بدون دارو و تغییر رژیم غذایی تمرکز دارند. در این میان مصرف پتاسیم، منیزیم و مکمل کلسیم برای بهبود و کنترل این بیماری مورد توجه قرار گرفته است. البته در مصرف مکمل کلسیم همانند مکمل های دیگر نباید زیاده روی کرد. زیرا مصرف بیش از اندازه مضرات زیادی بر سلامتی دارد و سبب ابتلا به یبوست می شود.

تحقیقات نشان داده اند مصرف مکمل کلسیم عمکلرد ورزشکاران به ویژه تنیس بازان را بهبود می بخشد. اگر رژیم غذایی شما کلسیم ندارد مکملهای کلسیمی به شما کمک خواهند کرد تا این کمبود را جبران کنید.

مصرف مکمل کلسیم  به چه کسانی پیشنهاد می شود؟

مصرف مکمل کلسیم  به چه کسانی پیشنهاد می شود؟

تمامی افرادی که از کمبود کلسیم در بدن رنج می برند باید کلسیم را به رژیم غذایی خود بیافزایند. اگر تامین این ماده از طریق رژیم غذایی میسر نیست باید استفاده از مکمل کلسیم را آغاز کنند. به طور کلی اگر:

  • گیاهخوار هستید!
  • رژیم غذایی شما سدیم و یا پروتین بالایی دارد که منجر به از بین رفتن کلسیم می شود!
  • مبتلا به بیماری کرون روده و التهاب روده هستید که بدن شما کلسیم جذب نمی کند!
  • مدت طولانی است که از کورتیکوستروید استفاده می کنید!
  • پوکی استخوان دارید!

باید از مکمل کلسیم استفاده کنید.برای داشتن یک زندگی خوب باید بدن سالمی داشته باشید پس به سلامت خود اهمیت بدهید.

مطالعات چه چیزهایی را در مورد مصرف کلسیم نشان می دهند؟

این مقاله اطلاعات بدست آمده از 16 تحقیق ( 3048 شرکت کننده) را در رابطه با مصرف مکمل کلسیم مورد بررسی قرار داد. در این بررسی مشخص شد افزایش میزان مصرف کلسیم، میزان فشار خونِ سیستولیک و دیاستولیک را به ترتیب 1.43 mmHg و 0.98 mmHg کاهش می دهد.

اگر دوز کلسیم را به 1000 میلی گرم در هر روز برسانیم این تاثیر بیشتر می شود. مصرف مکمل کلسیم به اندازه 1000 تا 1500 میلی گرم در روز فشار خون سیستولیک را به اندازه 1.14 mmHg کاهش می دهد. دوز کلسیم بالاتر از 1500 میلی گرم در هر روز این مقدار را به 2.79 mmHg می رساند. در این مطالعات،مصرف کلسیم سبب کاهش فشار خون در زنان و مردان 11 تا 82 ساله شد .

ولی این کاهش در جوانان بیشتر مشهود بود. فشار خونِ سیستولیک در افراد زیر 35 سال به اندازه  2.11 mmHg کاهش یافت و در افراد بالای 35 سال به اندازه 0.96 mmHg کاهش یافت. هیچ یک از این مطالعات رویدادها و مشکلات جدی را در رابطه مصرف کلسیم گزارش ندادند. با این وجود، در مورد مصرف ایده آل مکمل کلسیم  هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز است.

پتاسیم، منزیم و کلسیم و درمان بیماری فشار خون

پتاسیم ماده معدنی مهمی است که کمبود آن در بدن سبب خواب آلودگی، خستگی، یبوست، ضعف عضلانی و ضربان قلب نامنظم می شود. همچنین منیزیم ماده معدنی حیاتی است که فقدان آن سبب کاهش فشار خون، بیماری های قلبی، افزایش سردردهای میگرنی و بسیاری از بیماری های دیگر می شود.

دریافت پتاسیم منزیم و مکمل کلسیم در برخی از مطالعات مطرح شده است و نتایج نشان می دهند که این مواد سبب پایین آمدن فشار خون بالا می شوند.  با این وجود، تمامی مطالعات این نتایج را تایید نمی کنند. با مصرف میوه و سبزیجات این مواد وارد بدن می شوند و فشار خون را متعادل می کنند.

همچنین مصرف این مواد خطر ابتلا به حملات قلبی را کاهش می دهد.به همین دلیل به تمامی افراد پیشنهاد می شود مصرف میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی خود بگنجانند. در صورتی که نمی توانید از طریق رژیم غذایی این مواد را تامین کنید می توانید زیر نظر پزشک متخصص مکمل  کلسیم، پتاسیم و منیزیم را مصرف کنید. با پیروی از سبک زندگی سالم و عادات غذایی مناسب می توانید از بروز بیماری های مختلف جلوگیری به عمل آورید.

کمبود کلسیم و خطر ابتلا به سرطان پروستات

برخی از مطالعات نشان می دهند که استفاده از مکمل کلسیم خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد. برخی از مطالعات دیگر نیز این نتیجه را تایید نمی کنند و بر این امر تاکید دارند که مصرف بیش از اندازه کلسیم از طریق مواد لبنی خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد نه مصرف مکمل کلسیم!

با توجه به اینکه هنوز این موضوع به طور کلی مشخص نشده است بهتر است در مصرف مواد معدنی بسیار محتاط باشید. اگر قصد دارید مکمل کلسیم و یا هر مکمل دیگری را مصرف کنید بهتر است دستورالعمل آن را به خوبی بخوانید.

اگر این مکمل به شکل شربت است از قاشق برای تعیین دوز مصرفی استفاده نکنید. استفاده از سرنگ بهترین گزینه است! مواد تشکیل دهنده مکمل کلسیم را به خوبی بررسی کنید و اگر در مورد ماده ای سوال دارید از دارو ساز بپرسید. هرگز در مصرف مکمل کلسیم و هر مکمل دیگری اجازه ندهید ابهامی برای شما باقی بماند!

سوالات پرتکرار 

در این قسمت تلاش می کنیم تا به سوالات پرتکرار در مورد مکمل کلسیم پاسخ دهیم.

بهترین قرص کلسیم برای بانوان 

برخی از بهترین محصولات برای بانوان ساشه سوپراکل نیچرز اونلی و شربت کلسی پاور آرین هستند.

بهترین قرص کلسیم برای دندان 

تمامی قرص های مکمل برای دندان نیز مفید هستند. زیرا با افزایش جذب کلسیم در بدن به حفظ بافت دندانی و استخوانی کمک می کنند. 

مصرف قرص کلسیم از چه سنی 

توصیه می شود کودکان و نوجوانان کلسیم مورد نیاز خود را تنها از رژیم غذایی سالم دریافت کنند و تنها در صورت اجازه پزشک استفاده از قرص کلسیم را شروع کنند. اما زنان و مردان بالای 50 سال باید استفاده از قرص کلسیم را آغاز کنند. 

نکات پایانی !

مکمل کلسیم به دلیل اهمیت فراوانی که برای تقویت استخوان‌ها، سلامت قلب و کنترل فشار خون دارد، مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. این ماده معدنی فراوان‌ترین در بدن است و کمبود آن می‌تواند منجر به پوکی استخوان، خصوصاً در زنان پس از یائسگی، شود. مصرف مکمل کلسیم برای افرادی که رژیم غذایی نامناسب دارند، مبتلا به بیماری‌های جذب کلسیم هستند یا از داروهایی مانند کورتیکوستروید استفاده می‌کنند، توصیه می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که مصرف روزانه 1000 تا 1500 میلی‌گرم کلسیم می‌تواند فشار خون را کاهش دهد و عملکرد ورزشکاران را بهبود بخشد.

همچنین، کلسیم به همراه پتاسیم و منیزیم در کنترل فشار خون بالا مؤثر است. برخی مطالعات نشان داده‌اند که مصرف زیاد کلسیم از طریق مواد لبنی ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهد، اما این نتیجه در مورد مصرف مکمل‌های کلسیم تایید نشده است. برای اطمینان از مصرف صحیح و بهینه مکمل‌های کلسیم، باید دستورالعمل‌ها را به دقت دنبال کرده و در صورت نیاز با داروساز یا پزشک مشورت کنید. استفاده از مکمل های کلسیم برای بانوان و اطمینان از مصرف مناسب برای کودکان و نوجوانان تحت نظر پزشک اهمیت زیادی دارد.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.