مکمل تقویت قوای جنسی

افراد فلج دیگر قادر به راه رفتن خواهند بود!

افراد فلج دیگر قادر به راه رفتن خواهند بود!

افراد فلج و افرادی که نعمت راه رفتن را به طور مادزادی و یا در اثر آسیب به نخاع از دست داده اند دیگر قادر به راه رفتن خواهند بود. محققان فرانسوی گزارش می دهند مردی که چهار اندامش فلج بود توانست با کمک دستگاه کنترل ذهن که مانند لباس بر تن می کرد حرکت کند.

تیبالت، 30 ساله، اولین قدماهایش را بعد از پوشیدن این دستگاه برداشت. او می گوید حسش مانند اولین کسی است که بر روی ماه قدم گذاشت. حرکتهایش، به ویژه قدم هایش با این دستگاه بسیار کامل بود. محققان خاطر نشان می کنند این دستگاه روزی کیفیت زندگی افراد فلج را تغییر خواهد داد.

این دستگاه چگونه کار می کند؟

عمل جراحی بر روی تیبالت ( که فلج  بود و نمی توانست راه برود) انجام گرفت و دو ایمپلنت در روی سطح مغز او(بخش هایی که حرکت را کنترل می‌کنند)قرار داده شد. شصت و چهار الکترود در هر ایمپلنت کار گذاشته شده بود که فعالیت مغز را می خوانند و دستورالعملها را به نزدیک ترین کامپیوتر می فرستادند.

نرم افزار کامپیوتر امواج مغز را می خواند و آنها را به دستورالعملهایی برای کنترل دستگاه الکترونیکی که بر تن بیمار بود تبدیل می کرد. هنگامی که او به راه رفتن فکر می کرد این دستگاه دستور العملها را برای حرکت پاهایش دریافت می کرد. او می‌توانست با استفاده از این دستگاه بازوانش را در هوا تکان دهد.

نحوه استفاده از این دستگاه برای افراد فلج 

نحوه استفاده از این دستگاه برای افراد فلج 

تیبات، که نمی خواهد نام خانوادگی اش فاش شود، چهار سال پیش، قبل از اینکه از ارتفاع 15 متری در یک کلوب شبانه سقوط کند، یک متخصص بینایی سنج بود. آسیب وارده به ستون فقرات او باعث شد فلج شود. در سال 2017 او در این آزمایش که از سوی دانشگاه گرنوبل انجام می شد، شرکت کرد.

ابتدا او استفاده از ایمپلنتها و این دستگاه را تمرین کرد. او آموخت چگونه شخصیت مجازی و یا آواتار را در یک بازی کامپیوتری کنترل کند. سپس در لباس و دستگاه مخصوص شروع به حرکت کرد.

او می گوید: « اینکار درست مثل اولین فردی بود که به ماه قدم گذاشت. دو سال بود که راه نرفته بودم. فراموش کرده بودم که چگونه بایستم. فراموش کرده بودم که از همه افرادی که در این اتاق هستند بلند قد تر هستم»

هنوز راه درازی در پیش است تا او بیاموزد چگونه بازوانش را با استفاده از این دستگاه کنترل کند. تیبالت می گوید: « اینکار خیلی سخت بود زیرا ترکیبی از ماهیچه های چندگانه برای حرکت دست دخیل هستند. این کار خارق العاده ای بود که من بلاخره انجام دادم»

کارآیی این دستگاه برای افراد فلج چقدر است؟

کنترل یک دستگاه هوشمند 65 کیلوگرمی کار ساده ای نیست اما پیشرفت بزرگی را برای افراد فلج به وجود آورده است. به منظور جلوگیری از سقوط، این دستگاه باید به سقف وصل شود و سپس فرد فلج از آن استفاده کند.

این امر بدین معناست که این دستگاه هنوز آنقدر پیشرفت نکرده است که در خارج از آزمایشگاه مورد استفاده قرار گیرد. در تمرینات تیبالت باید تارگتهای خاصی را باستفاده از این لباس الکترونیکی لمس کند و قسمت بالا و پایین بازوانش را تکان دهد و مچ دستش را بچرخاند.

او در انجام اینکار 71% موفق بوده است. پروفسور بنابید می گوید ما مشکل را رفع کرده ایم که نشان می دهد مبنای کار درست است. اکنون باید روی موارد دیگر کار کنیم. اکنون برخی سوالات مطرح شده است که دانشمندان این حوزه باید بدان پاسخ دهند:

  • قدم بعدی چیست؟
  • آیا این تکنولوژی طرف تاریکی دارد؟
  • متخصصان چه می گویند؟

قدم بعدی در این تکنولوژی برای افراد فلج چیست؟

دانشمندان فرانسوی اذعان می دارند که آنها باید این تکنولوژی را ادامه دهند تا به یک دستگاه ایده آل و مناسب دست پیدا کنند و افراد فلج بتوانند راه بروند.

زیرا این دستگاه فعلا فقط در آزمایشگاه قابل استفاده است. همچنین در رابطه با داده هایی که می توانند از طریق مغز خواننده شوند و به کامپیوتر فرستاده شوند، تفسیر شوند و دوباره به ایمپلنتهای موجود در سر فرد فلج ارسال شوند محدودیتهای زیادی وجود دارد.

350 میلی ثانیه طول می کشد تا امواج ارسال شوند؛ در نتیجه کنترل دستگاه ( تکنولوژی) دشوار می شود. این امر بدین معناست که از هر 64 الکترود که در هر ایمپلنت وجود دارد تنها از 32 الکترود استفاده می شود.

هنوز احتمالاتی برای خواندن مغز با جزییات بیشتر با استفاده از کامپیوترهای قدرتمندتر با استفاده از این تکنولوژی وجود دارد. همچنین برنامه هایی برای کنترل هر چه بیشتر انگشتان برای برداشتن و حرکت اشیا در پیش روست. تیبالت که فلج است و نمی تواند راه برود اکنون از ایمپلنتها در این تکنولوژی استفاده می کند تا ویلچیر را کنترل کند.

آیا این تکنولوژی طرف تاریکی دارد؟

دانشمندان متعددی بر استفاده از این تکنولوژی به منظور افزایش کارکرد توانایی های انسان به عنوان ترابشریت تاکید دارند. ترابشریت جنبشی فکری و فرهنگی است که می‌گوید با پیشرفتِ تکنولوژی و افزایش دسترسی آن ، می‌توان از افزایش سن جلوگیری به عمل آورد.

در همین راستا می توان به توانمندسازیِ انسان‌ها به لحاظِ توانایی‌هایِ فیزیکی، ذهنی یا روان‌شناختی دست زد. این مکتبِ فکری، چنین تغییرات بنیادینی را در وضعیتِ انسان‌ها ممکن می‌بیند و آن را هم ضروری و هم خوشایند می‌پندارد! این مطالعات شامل فعالیتهای نظامی می شوند.

پروفسور بنابید به بی.بی.سی گفت: «مطمنا ما نمی خواهیم وارد این حوزه شویم و نمی خواهیم رویکرد انسانی را تغییر دهیم کار ما فراهم ساختن شرایط بهتر برای بیمارانی فلج است که نمی توانند حرکت کنند»

نظر متخصصان چیست؟

پروفسور تام شکسپیر در دانشگاه بهداشت و داروهای سنتی می گوید: » اگرچه این مطالعه پیشرفت بسیار بزرگی برای افراد فلج  است، اما باید به خاطر داشته باشیم که اثبات این تکنولوژی از دید بالینی راهی طولانی در پیش رو دارد.

خطر همیشه در این حوزه (تکنولوژی ) وجود دارد حتی اگر این روش پاسخ دهد، هزینه های بالای تولید آن نشان می دهند که این روش در اختیار همه افرادی نیست که فلج هستند و از صدمات ستون فقرات رنج می برند.»

او می گوید 15% از افرادی که از این ناتوانی ها رنج می برند از ویلچیر و یا وسایل دیگر استفاده می کنند. اما همیشه امید وجود دارد. این دستگاه می تواند نور امیدی برای راه رفتن افراد فلج باشد.

 

 

 

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.