مکمل تقویت قوای جنسی

تاثیر مکمل CLA در لاغری

مکمل CLA ، مکملی مناسب برای چربی سوزی!

امروزه بدنسازی و تناسب اندام به موضوعات بسیار مهمی تبدیل شده اند. تمامی افراد دوست دارند که چربی های اضافه بدن خود را از دست بدهند و اندامی متناسب و زیبا داشته باشند. ورزش بهترین روش برای رسیدن به این خواسته است. در این میان، مصرف مکملهای مناسب نقش موثری در رسیدن به اندام دلخواه دارد. در این مقاله قصد داریم به معرفی مکمل CLA بپردازیم. در پایان این مقاله شناخت کاملی به این موضوع پیدا خواهید کرد.

مکمل CLA چیست؟

CLA چیست؟

CLA نوعی چربی است که برای تولید انرژی در بدن استفاده می شود. این چربی به خانواده ایزومرهای لینولئیک اسید متعلق است و بر عملکردهای مهم بدن از جمله متابولیسم بدن اثر می گذارد. با توجه به این موضوع که این چربی متابولیسم بدن را افزایش می دهد، کارشناسان سلامتی تلاش کردند که تا آن را به صورت مکمل تولید کنند و در اختیار افرادی قرار دهند که می خواهند چربی های اضافی بدن خود را از بین ببرند.

اثرات مکمل CLA بر بدن

اثرات مکمل CLA بر بدن

این مکمل با ایجاد احساس سیری در فرد، میزان کالری دریافت را کاهش می دهد. از دیگر ویژگی های این مکمل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش اکسیداسیون اسید چرب در بافت چربی زیرپوستی
 • مهار تولید چربی
 • افزایش مصرف انرژی

قرص CLA مکملی مجاز در بدنسازی است که همراه با مکملهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. مطالعات متعددی به بررسی اثرات مکمل CLA بر بدن پرداخته اند و همگی بر این امر تاکید می ورزند که مصرف این مکمل هیچ گونه آسیبی به بافت عضلانی وارد نمی کند.

در اینجا باید به این امر اشاره کنیم که بسیاری از مطالعات اثر این مکمل را در چربی سوزی و افزایش توده عضلانی نشان داده اند، اما برخی از مطالعات دیگر نیز وجود دارند که هیچ گونه اثر مثبتی از این مکمل را نشان نداده اند، به همین دلیل کارشناسان بر این امر تاکید می ورزند که به مطالعات بیشتری در این زمینه نیاز است.

خبر خوب دیگر این است کسانی که CLA را به طور طبیعی دریافت می کنند کمتر در معرض ابتلا به بیماریهای مزمن مانند سرطان و دیابت نوع 2 و بیماریهای قلبی قرار می گیرند. اما همانطور که گفتیم باید مطالعات بیشتری در این زمینه صورت بگیرد تا بتوانیم اثربخشی آن را با اطمینان بیشتر بپذیریم.

CLA در چه غذاهایی وجود دارد؟

CLA در چه غذاهایی وجود دارد؟

با توجه به اینکه مصرف این چربی اثرات مثبتی بر سلامتی دارد، شناسایی منابع غذایی حاوی CLA به شما کمک می کند رژیم غذایی خود را غنی کنید. این چربی در مواد غذایی زیر وجود دارد:

 • روغن های گیاهی
 • فرآورده های حیوانی گاو، گوسفند و بز ( گوشت و فرآورده هایی که از آنها بدست می آید)

عکس قرص cla

آیا CLA می تواند به چربی سوزی و کاهش وزن کمک کند؟

فعالیت بیولوژیکی CLA برای اولین بار توسط محققانی کشف شد و خاطرنشان کردند که می تواند به مبارزه با سرطان کمک کند. بعدها محققان دیگر دریافتند که می تواند سطح چربی بدن را نیز کاهش دهد. با افزایش چاقی در سراسر جهان، علاقه به CLA به عنوان یک درمان بالقوه کاهش وزن افزایش یافت. در واقع CLA یکی از جامع ترین مکمل های کاهش وزن مورد مطالعه در جهان می باشد. مطالعات حیوانی نشان می دهد که CLA ممکن است چربی بدن را به روش های مختلفی کاهش دهد.

در مطالعات مشخص شد که CLA مصرف غذا را کاهش می دهد، چربی سوزی را افزایش می دهد، تجزیه چربی را تحریک کرده و تولید چربی را مهار می کند. برخی از مطالعات نشان می دهند که CLA می تواند باعث کاهش قابل توجه چربی در انسان شود. همچنین می تواند ترکیب بدن را با کاهش چربی بدن و افزایش توده عضلانی بهبود بخشد. این اثرات در شش ماه اول آشکارتر است و پس از آن کاهش چربی تا دو سال افزایش می یابد.

چگونه از مکمل CLA استفاده کنیم؟

نحوه مصرف این مکمل به صورت زیر است:

 • اگر این مکمل به صورت قرص و یا کپسول ژله ای است، روزانه یک تا سه بار ( با مشورت مربی)

عوارض جانبی مکمل CLA

عوارض جانبی مکمل CLA

عوارض جانبی بخشی از هویت هر مکملی است، اما با توجه به این موضوع که این مکمل ها دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو و سازمان بهداشت هستند، عوارض جانبی آنها به حدی نیست که سلامتی آسیب وارد کند. اما مطالعات نشان داده اند که مصرف این مکمل در دوزهای بالا بسیار خطرناک است. بنابراین هرگز دوز پیشنهاد شده را بدون مشورت با مربی تغییر ندهید. عوارض جانبی این مکمل به شرح زیرند:

 • تغییرات میتوکندری کبدی و کاهش چربی زیر پوست و افزایش چربی کبدی که فرد را در معرض ابتلا به سندروم متابولیک یا دیابت قرار می دهد
 • ایجاد التهاب در بدن
 • کاهش کلسترول مفید بدن
 • ( در صورت عدم رعایت رژیم غذایی مناسب) مقاومت انسولینی و افزایش قند خون
 • تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • معده درد

به این موضوع توجه داشته باشید که این عوارض به صورت بسیار نادر رخ می دهند. به این نکته توجه داشته باشید که این مکمل زمانی ایمن است که به بدن آسیب وارد نکند. اگر بدون توجه به مشاوره های مربی از این مکمل استفاده کنید، این مکمل هرگز اثربخش نخواهد بود.

تداخل مصرف دارو با CLA

 • داروهای فشار خون بالا (داروهای ضد فشار خون) با اسید لینولئیک کونژوگه (CLA) تداخل دارند. احتمال کاهش فشار خون با مصرف CLA وجود دارد بنابراین مصرف CLA همراه با داروهایی که فشار خون را کاهش می دهند ممکن است باعث کاهش بیش از حد فشار خون شود. در صورت مصرف هم زمان، فشار خون خود را از نزدیک کنترل نمایید.
 • داروهایی که لخته شدن خون را کند می کنند (داروهای ضد انعقاد / ضد پلاکت) با اسید لینولئیک مزدوج (CLA) تداخل دارند. به دلیل اینکه احتمال کند شدن لخته خون با مصرف CLA وجود دارد، مصرف CLA همراه با داروهایی که لخته شدن خون را کند می کنند، ممکن است خطر کبودی و خونریزی را افزایش دهد.
 • مصرف CLA به همراه رامیپریل ممکن است باعث کاهش بیش از حد فشار خون شما شود. در صورت مصرف هم زمان، فشار خون را از نزدیک کنترل کنید.

بدنسازی

نکات پایانی

CLA نوعی چربی است که لبنیات و گوشت گاو منابع اصلی آن در رژیم غذایی هستند. CLA به کاهش رسوبات چربی بدن و بهبود عملکرد سیستم ایمنی کمک می کند. این مکمل اغلب برای بدنسازی و تناسب اندام استفاده می شود. رژیم غذایی متوسط روزانه 15-174 میلی گرم CLA را تامین می کند.

به عنوان یک مکمل، CLA اغلب توسط بزرگسالان و در دوزهای 1.6-6.8 گرم خوراکی روزانه به مدت 2-12 هفته استفاده می شود. بهتر است ضمن مطالعه مجله سلامت داروخانه آنلاین، با پزشک یا متخصص ورزشی مشورت نمایید تا بدانید چه دوزی برای شما بهترین می باشد.

محصولات جنسی
آقای سید علی عباسیان کارشناس حرفه ای ورزشی و تغذیه، مشاوری مجرب و با سابقه ای طولانی در زمینه استفاده صحیح از مکمل های ورزشی و مکمل های غذایی بوده و برنامه های ورزشی و تغذیه ای ایشان به صورت تخصصی برای ورزشکاران حرفه ای و آماتور نتیجه بخش بوده است. آقای عباسیان مفتخر به اخذ گواهینامه های مربیگری و کار با دستگاه های ورزشی، تغذیه و مکمل های ورزشی هستند و شما میتوانید برای دریافت مشاوره تخصصی به وبسایت داروخانه آنلاین مراجعه کرده و یا با شماره 72023-021 تماس حاصل نمایید.