مکمل تقویت قوای جنسی

داروی مسکن دیکلوفناک چیست؟ عوارض جانبی و کاربرد آن

قرص دیکلوفناک، مسکنی قوی برای کنترل درد!

از قرص دیکلوفناک برای تسکین درد، تورم و سفتی مفاصل ناشی از بیماری آرتروز استفاده می شود. این قرص به کاهش علائم کمک می کند و نقش موثری در بهبود سلامتی دارد. این قرص به عنوان قرص ضد التهاب غیر استروئیدی شناخته شده است و برای درمان بیماریهای مزمن از جمله آرتروز مورد استفاده قرار می گیرد.

درد عضلاتشما می توانید جهت خرید قرص درد عضلات از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

نحوه استفاده از قرص دیکلوفناک

این دارو را از طریق دهان و با یک لیوان آب کامل  ( معاد240 میلی لیتر) مصرف کنید، مگر اینکه پزشک دستور دیگری به شما داده باشد. بعد از مصرف این دارو حداقل 10 دقیقه دراز نکشید. اگر پس از مصرف این دارو احساس ناراحتی در معده خود کردید، می توانید آن را همراه با غذا، شیر یا یک ضد اسید مصرف کنید. اما باید بدانید که مصرف این دارو با غذا و یا شیر سرعت جذب را بدن کاهش می دهد و تسکین درد را به تاخیر می اندازد.

این دارو را به طور کامل ببلعید و هرگز آن را خرد نکنید و نجوید. با اینکار عوارض جانبی دارو را افزایش می دهید. مقدار مصرف بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان و سایر داروهایی که مصرف می کنید مشخص می گردد. برای به حداقل رساندن خطرات عوارض جانبی به ویژه خونریزی معده مصرف این قرص را با کمترین دوز شروع کنید. اثر بخشی این دارو برای درمان برخی از بیماریهای مزمن از جمله آرتروز ممکن است 2 هفته طول بکشد.

عوارض جانبی دیکلوفناک

عوارض جانبی بخشی از هویت هر دارویی است، اما اگر پزشک دارویی را برای شما تجویز کرده است، بی شک اثربخشی آن بیشتر از عوارض جانبی آن است. عوارض جانبی این قرص به شرح زیرند:

این دارو ممکن است فشار خون شما را افزایش دهد. به همین دلیل اگر از بیماری فشار خون بالا رنج می برید، دائما فشار خون را چک کنید و نتایج را با پزشک در میان بگذارید. عوارض جانبی جدی قرص دیکلوفناک به شرح زیر است:

 • تغییرات شنوایی (مانند زنگ زدن در گوش)
 • تغییرات ذهنی و خلقی
 • بلع دشوار و دردناک
 • علائم نارسایی قلبی (مانند تورم مچ پا، خستگی غیر معمول، افزایش غیرمعمول وزن)

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی ، فوراً از کمک پزشکی استفاده کنید. این علائم به شرح زیر هستند:

 • علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)
 • سفتی گردن

این قرص به ندرت ممکن است باعث بیماری جدی (احتمالاً کشنده) کبد شود. در صورت مشاهده علائم آسیب کبدی از جمله ادرار تیره، تهوع مداوم، استفراغ، از دست دادن اشتها، درد معده و شکم، زردی چشم یا پوست بلافاصله کمک پزشکی دریافت کنید.

عوارض جانبی قرص دیکلوفناک

حساسیت به قرص دیکلوفناک

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی  از جمله بثورات پوستی، خارش و تورم (به خصوص صورت، زبان و گلو) سرگیجه شدید و مشکل تنفس  فورا کمک پزشکی بگیرید.

موارد احتیاطی

اگر می خواهید از قرص دیکلوفناک استفاده کنید، به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • قبل از مصرف قرص دیکلوفناک، در صورت حساسیت به آن به پزشک یا داروساز خود بگویید. اگر به آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن حساسیت دارید نیز به پزشک بگویید.
 • قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید. به خصوص اگر از این بیماریها رنج می برید: آسم، خونریزی یا لخته شدن خون ، بیماری های قلبی (مانند حمله قلبی قبلی)، فشار خون بالا، بیماری کبدی، پولیپ بینی، مشکلات معده، روده و مری (مانند خونریزی، زخم، سوزش معده مکرر) و سکته مغزی.
 • مشکلات کلیوی گاهی اوقات می تواند با استفاده از قرص دیکلوفناک رخ دهد. برای جلوگیری از کمبود آب بدن طبق دستور پزشک مایعات زیادی بنوشید و در صورت تغییر در مقدار ادرار  فوراً به پزشک خود بگویید.
 • قبل از عمل جراحی، در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید.
 • این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود.
 • از الکل و ماری جوانا و تنباکو در زمان مصرف این قرص استفاده نکنید. زیرا خطر خونریزی معده وجود دارد.
 • این دارو ممکن است حساسیت شما را نسبت به آفتاب بیشتر کند. به همین دلیل در زمان قرار گیری در نور آفتاب از ضد آفتاب استفاده کنید.
 • اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. این دارو ممکن است به نوزاد متولد شده صدمه بزند و باعث مشکلاتی در زایمان طبیعی شود. مصرف آن در بارداری از 20 هفتگی تا زمان زایمان توصیه نمی شود. اگر پزشک شما تصمیم گرفته است که مصرف قرص دیکلوفناک را از هفته 20 تا 30 بارداری شروع کنید، باید کمترین دوز را مصرف کنید. بعد از هفته 30 بارداری نباید از این دارو استفاده کنید.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود. در حالی که گزارشی مبنی بر آسیب رساندن به نوزادان شیرده گزارش نشده است، قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخل دارویی دیکلوفناک

فرآورده هایی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از:

 • دیورتیک هایی مانند فوروزماید
 • داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل
 • داروهای رقیق کننده خون مانند دبیگاتران، انوکساپارین و وارفارین
 • آسپرین
 • ایبوپروفن

قرص دیکلوفناک برای دندان درد

این قرص به عنوان مسکن بسیار قوی شناخته شده است که می تواند به کنترل درد کمک کند. اگر دندان درد زیادی دارید می توانید از این قرص و یا شیاف آن استفاده کرد. اگر دندان درد خفیف است توصیه می شود از مسکن های دیگر استفاده نمایید.

عوارض خوردن زیاد قرص دیکلوفناک

مصرف بیش از اندازه این قرص می تواند سبب بروز مشکلات زیادی از جمله تهوع، استفراغ و مشکلات تنفسی شود. در این صورت باید با بخش فوریت های پزشکی بیمارستان تمای بگیرید و سریعا برای درمان اقدام کنید.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.