مکمل تقویت قوای جنسی

داروی آلبومین چیست؟ عوارض، فواید و نحوه تزریق

آلبومین

داروی آلبومین برای جایگزینی از دست دادن حجم خون ناشی از سوختگی شدید یا آسیبی که باعث از دست دادن خون می شود استفاده می گردد. این دارو باید طبق دستور و دوز تجویز شده پزشک استفاده شود. در این مقاله به نحوه عملکرد این دارو، موارد استفاده و عوارض جانبی آن می پردازیم.

آلبومین چیست؟

آلبومین پروتئینی است که توسط کبد تولید می شود و در پلاسما (بخش مایع شفاف خون شما) در گردش است. داروی آلبومین از پروتئین های پلاسمای خون انسان ساخته شده است. این دارو با افزایش حجم پلاسما یا سطح آلبومین در خون عمل می کند.

این دارو برای جایگزین کردن حجم خون از دست رفته ناشی از آسیب ها استفاده می شود. این دارو همچنین برای درمان سطوح پایین آلبومین ناشی از جراحی، دیالیز، عفونت های شکمی، نارسایی حاد کبد، پانکراتیت، دیسترس تنفسی، جراحی بای پس، مشکلات تخمدان ناشی از داروهای باروری و بسیاری از بیماری های دیگر استفاده می شود.

اطلاعات دارو

نام ژنریک این دارو، آلبومین (ALBUMIN) می باشد. این دارو با نام های تجاری آلومینار، آلبا، آلبوکد، آلبوتین، فلکسبومین، کدبومین، پلاسبومین، آلبومینکس در بازار دارویی عرضه می گردد. این دارو بصورت سرم یا آمپول داخل وریدی (20%؛ 25%؛ 5%) می باشد.

آلبومین چگونه تزریق می شود؟

آلبومین توسط یک پزشک، به داخل ورید تزریق می شود. هنگام دریافت این دارو، تنفس، نبض، فشار خون، سطح الکترولیت، عملکرد کلیه ها و سایر علائم حیاتی شما به دقت زیر نظر خواهد بود. خون شما نیز باید به طور منظم در طول درمان آزمایش شود. زمانی که تحت درمان با این دارو هستید، مایعات زیادی بنوشید.

موارد استفاده از آلبومین

 • درمان حجم کم خون (هیپوولمی)
 • درمان سطوح پایین ALBUMIN در خون (هیپوآلبومینمی) مانند سوء تغذیه، سوختگی، آسیب عمده، عفونت
 • تجزیه بیش از حد آلبومین مانند سوختگی، آسیب جدی، پانکراتیت
 • از دست دادن آلبومین از بدن مانند خونریزی، دفع بیش از حد کلیه، ترشحات سوختگی
 • توزیع مجدد آلبومین از بدن مانند جراحی بزرگ، شرایط التهابی
 • درمان هیپوآلبومینمی در بیماران مبتلا به صدمات شدید، عفونت یا پانکراتیت (تورم لوزالمعده) که به سرعت قابل برگشت نیست و زمانی که مکمل‌های غذایی خوب کار نمی‌کنند، استفاده می‌شود.
 • همراه با درمان کریستالوئید برای اصلاح فشار اسمزی پایین در خون و جایگزینی از دست دادن پروتئین ناشی از سوختگی شدید پس از 24 ساعت اول استفاده می شود.
 • تزریق ALBUMIN (انسانی) به عنوان مایع پرایمینگ در طی جراحی بای پس قلبی ریوی

بیمار نشسته روی تحت بیمارستان - آلبومین

موارد استفاده از آلبومین 25%

آلبومین 25% زمانی استفاده می شود که هیپوولمی طولانی مدت باشد و هیپوآلبومینمی همراه با هیدراتاسیون کافی یا تورم مایعات (ادم) وجود داشته باشد. همچنین همراه با سایر داروها مانند قرص آب، برای درمان تورم مایع در ریه ها (ادم ریوی بینابینی) و هیپوپروتئینمی (سطح پروتئین پایین در خون) در بیماران مبتلا به سندرم دیسترس تنفسی بزرگسالان (ARDS) استفاده می شود.

همچنین ALBUMIN 25% برای درمان تورم در بیماران مبتلا به نفروز شدید که استروئید یا قرص آب دریافت می کنند استفاده می شود. همچنین برای درمان بیماری همولیتیک نوزادان (HDN) استفاده می شود.

دوزهای مصرف آلبومین

مقدار آلبومین مورد نیاز برای دستیابی به حجم و محتوای پروتئین کافی پلاسما باید توسط پزشک و با مشاهده مستقیم علائم حیاتی یا اندازه گیری فشار انکوتیک پلاسما یا محتوای پروتئین تعیین شود. دوز مورد نیاز را می توان از تفاوت بین غلظت پروتئین کل سرم مطلوب و واقعی ضرب در حجم تخمینی پلاسما (40 میلی لیتر/کیلوگرم) ضربدر 2 تخمین زد. هنگامی که کمبود ALBUMIN ناشی از از دست دادن بیش از حد پروتئین باشد، اثر تجویز این دارو موقتی خواهد بود مگر اینکه اختلال زمینه ای معکوس شود.

عوارض جانبی

حین مصرف ALBUMIN برخی از عوارض جانبی ممکن است رخ دهد که معمولاً نیازی به مراقبت پزشکی ندارند. این عوارض جانبی ممکن است در طول درمان از بین بروند زیرا بدن شما با دارو سازگار می شود. همچنین پزشک شما ممکن است بتواند راه های پیشگیری یا کاهش برخی از این عوارض جانبی را به شما بگوید.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل حالت تهوع، استفراغ، تب و لرز، ضربان قلب سریع، بثورات خفیف یا گرگرفتگی (گرمی، قرمزی یا احساس سوزن سوزن شدن) می باشد که در اکثر موارد در زمان کم و خود به خود برطرف می شود.

در صورت داشتن علائم واکنش آلرژیک مانند کهیر، سرفه، تنفس دشوار، تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو به پزشک اطلاع دهید. اگر احساس سبکی(مثل اینکه ممکن است بیهوش شوید)، تنفس ضعیف، سردرد ضربان دار، تاری دید، وزوز در گوش، اضطراب، گیجی، عرق کردن، رنگ پریدگی پوست، تنگی نفس شدید، خس خس سینه، سرفه همراه با موکوس کف آلود، درد قفسه سینه و ضربان قلب سریع یا ناهموار دارید خیلی سریع به پزشک مراجعه نمایید.

عوارض جانبی جدی

این دارو ممکن است یک واکنش آلرژیک جدی به نام آنافیلاکسی ایجاد کند که می تواند تهدید کننده زندگی باشد و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. اگر بعد از دریافت این دارو، بثورات، خارش، گرفتگی صدا، مشکل در تنفس یا بلع، یا هر گونه تورم در دست، صورت یا دهان خود داشتید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد مایعات بیش از حد در خون (هیپرولمی یا همودیلوشن) شود که ممکن است منجر به اضافه بار قلب، رگ خونی یا تورم ریه شود. اگر شما یا فرزندتان دچار سردرد، مشکل در تنفس، درد یا گرفتگی قفسه سینه، برآمدگی ورید گردن، سبکی سر یا سرگیجه هستید، فوراً با پزشک خود مشورت نمایید.

موارد احتیاطی

آلبومین از پلاسمای انسان (بخشی از خون) ساخته می شود که ممکن است حاوی ویروس ها و سایر عوامل عفونی باشد. پلاسمای اهدایی برای کاهش خطر ابتلا به عوامل عفونی در آن آزمایش و درمان می شود، اما هنوز احتمال کمی وجود دارد که بتواند بیماری را منتقل کند. با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای استفاده از این دارو صحبت کنید. همچنین در صورت وجود هر کدام از موارد زیر، حتما قبل از استفاده از این دارو پزشک خود را مطلع سازید:

 • اگر به این دارو یا موارد دیگر اعم از غذاها، رنگ ها، مواد نگهدارنده یا حیوانات حساسیت دارید.
 • اگر کم خونی شدید (کمبود گلبول قرمز) یا نارسایی شدید قلبی دارید، نباید آلبومین دریافت نمایید.
 • اگر مبتلا به فشار خون بالا، خونریزی یا اختلال لخته شدن خون(مانند هموفیلی)، مشکلات ریوی و بیماری کلیوی هستید.
 • اگر حساسیت به لاتکس دارید و یا نمی توانید ادرار کنید.
 • اگر باردار هستید یا به نوزاد خود شیر می دهید.
 • اگر آلرژی به N-استیل تریپتوفان یا سدیم کاپریلات دارید.
 • اگر مبتلا به مشکلات خونریزی به عنوان مثال دیاتز هموراژیک هستید.
 • اگر مبتلا به واریس مری (وریدهای بسیار باز در مری که ممکن است باعث خونریزی شود) هستید.
 • اگر مبتلا به ادم ریوی (تورم مایع در ریه ها) هستید که ممکن است خطر هیپرولمی یا همودیلوشن (مایع بیش از حد در خون) را افزایش دهد.
 • از مصرف الکل یا تنباکو همراه با آلبومین اجتناب نمایید زیرا ممکن است باعث بروز تداخلات شود.
 • در شرایط اضطراری ممکن است نتوانید به مراقبان در مورد وضعیت سلامتی خود اطلاع دهید. مطمئن شوید که هر پزشکی که بعد از آن از شما مراقبت می کند می داند که شما این دارو را دریافت کرده اید.
 • بسیار مهم است که پزشک در حین دریافت دارو، پیشرفت شما یا فرزندتان را از نزدیک بررسی کند تا از عملکرد صحیح آن مطمئن شود. آزمایش خون و ادرار برای بررسی اثرات ناخواسته لازم است.

تست خون - آلبومین

تداخل دارویی

سایر داروها از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی ممکن است با آلبومین تداخل داشته باشند. بنابراین به پزشک خود در مورد تمام داروهایی که اکنون استفاده می کنید اطلاع دهید.

سوالات متداول

اگر یک نوبت را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

از آنجایی که این دارو را در یک محیط بالینی دریافت خواهید کرد، احتمالاً دوزی را از دست نمی دهید.

اگر بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

از آنجایی که این دارو توسط پزشک و در یک محیط پزشکی تجویز می شود، بعید است که مصرف بیش از حد آن رخ دهد.

پس از دریافت آلبومین از چه چیزهایی باید اجتناب کرد؟

دستورالعمل های پزشک خود را در مورد هرگونه محدودیت در غذا، نوشیدنی یا فعالیت دنبال نمایید.

نکات پایانی

آلبومین برای درمان یا پیشگیری از شوک به دنبال آسیب جدی، خونریزی، جراحی یا سوختگی با افزایش حجم پلاسمای خون استفاده می شود. این دارو همچنین می تواند جایگزین پروتئین کم خون شود. وجود مشکلات پزشکی ممکن است بر استفاده از این دارو تأثیر بگذارد. بنابراین قبل از استفاده از این دارو در صورت داشتن هر گونه مشکل پزشکی به پزشک خود اطلاع دهید.

محصولات جنسی
سرکار خانم ندا امامی دانش آموخته رشته شیمی با سابقه ۱۰ ساله تخصصی دارویی و دارای تجاربی ارزنده در حوزه محصولات دارویی و بهداشتی، در حوزه تحقیقات و ارائه اطلاعات مفید در زمینه دارویی، بهداشتی و آرایشی فعالیت دارند. مقالات خانم امامی در وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین، در دسترس می باشند.