مکمل تقویت قوای جنسی

قرص اورژانسی نحوه مصرف، عوارض جانبی و موارد احتیاطی!

همه چیز در مورد قرص اورژانسی

بسیاری از افراد که رابطه جنسی محافظت نشده دارند برای جلوگیری از بارداری از روشهای متفاوتی استفاده می‌کنند. یکی از این روشها استفاده از قرص اورژانسی است که احتمال بارداری را به حداقل می‌رساند. اما متاسفانه افراد زیادی هستند که اطلاعات کافی در مورد استفاده از قرص اورژانسی ضد بارداری را ندارند و همین امر سبب می‌شود در مصرف این قرص زیاده‌روی کنند و سلامت بدن خود را به خطر بیاندازند. در این مقاله قصد داریم به معرفی قرص اورژانسی و عوارض آن بپردازیم. در پایان این مقاله شناخت کاملی نسبت به قرص ضد بارداری اورژانسی و عوارض آن بر سلامتی خواهید داشت.

روش های جلوگیری از بارداری ناخواسته

قبل از آنکه به ویژگی های قرص اورژانسی بپردازیم، بهتر است نگاهی به روش های غیر اورژانسی کنترل بارداری داشته باشیم. درست است که شما می توانید با استفاده از این قرص از بارداری ناخواسته جلوگیری کنید، اما اگر از روشهای دیگر استفاده کنید، دیگر نیاز به استفاده از این قرص نیست. روشهای جلوگیری از بارداری به شرح زیرند:

 • کاندوم: کاندوم بهترین روش برای جلوگیری از بارداری است. کارشناسان تخمین زده اند که با این روش تا 99 درصد می توان از بارداری جلوگیری کرد. با توجه به این موضوع که کاندوم در طول رابطه جنسی مورد استفاده قرار می گیرد، ضرری را برای سلامتی در پی ندارد و باعث بر هم خوردن تعادل هورمون ها نمی شود. به همین دلیل این روش محبوب ترین روشی است که برای جلوگیری از بارداری به کار برده می شود.

خرید کاندومشما می توانید جهت خرید کاندوم از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

 • قرص های ضد بارداری: روش دیگری که برای جلوگیری از بارداری ناخواسته توصیه می شود قرص های ضد بارداری است. برای اثر گذاری این قرص ها، استفاده از آنها باید یک ماه قبل از شروع فعالیت جنسی شروع شود. این قرص ها تعادل هورمون های بدن را بر هم می ریزند و عوارض جانبی در پی دارند. به همین دلیل بسیاری از کارشناسان استفاده از این قرص ها را پیشنهاد نمی کنند.
 • آی یو دی: آی یو دی ابزاری است که در دهانه رحم کار گذاشته می شود و از بارداری جلوگیری می کند. با استفاده از این روش می توان به طور متوسط تا 5 سال از بارداری جلوگیری کرد. آی یو دی می تواند عوارضی مانند افزایش خونریزی و یا درد در هنگام قاعدگی را به همراه داشته باشد. اگر می خواهید از این روش برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید، می توانید در مورد مزایا و معایب آن با پزشک مشورت کنید.
 • جماع منقطع: در این روش مرد آلت تناسلی خود را بدون پوشش کاندوم در واژن زن می گذارد و در زمان ارضا، آلت تناسلی را خارج می کند. این روش تا 80 درصد موفق است. اما معایب متعددی را در پی دارد و می تواند برای مردان مضر باشد.

قرص اورژانسی چیست؟

منابع خارجی به این موضوع اشاره می کنند که این قرص حاوی پروژسترون زیادی است و با تغییر هورمونهای بدن زنان از بروز بارداری جلوگیری به عمل می‌آورد. این قرص در زمانی که زنی رابطه جنسی محافظت نشده دارد و دوران باروری و تخمک‌گذاری است، باید مورد استفاده قرار گیرد. مصرف قرص اورژانسی هرگز برای سقط جنین نیست و حتی اگر باردار شده باشید از بارداری جلوگیری نمی‌کند.

مکانیسم عمل قرص اورژانسی بدین صورت است که آزادسازی تخمکها را متوقف می‌کند و از بارور شدن آنها توسط اسپرم جلوگیری به عمل می‌آورد. به همین دلیل کارشناسان هشدار می‌دهند اگر پس از 15 روز بعد از مصرف قرص پریود دچار پریود نامنظم شدید، سریعا آزمایش خون بدهید و وضعیت بارداری خود را مشخص کنید.

 انواع قرص اورژانسی

انواع قرصی که در داروخانه‌ها موجود هستند به شرح زیرند:

 • قرص مای‌وِی ، قرص پلن بی وان‌استپ ، قرص پرونتزا ، قرص تیک اکشن ، این قرصها لوونورژسترول نیز نامیده می‌شوند.
 • استفاده از قرص ضد بارداری یا قرص اضطراری به عنوان قرص اورژانسی با دستورالعمل خاص.
 • قرص ella، فروش این قرص بدون نسخه پزشک ممنوع است.

نحوه عملکرد قرص اورژانسی

لوونل حاوی لوونورژسترل، یک نسخه مصنوعی (ساخت بشر) از هورمون طبیعی پروژسترون است که توسط تخمدان ها تولید می شود. تصور می شود مصرف آن باعث توقف یا به تاخیر انداختن انتشار تخمک (تخمک گذاری) شود. برای جلوگیری از بارداری، لوونل باید ظرف 72 ساعت (3 روز) پس از رابطه جنسی مصرف شود که با روش معمول پیشگیری از بارداری شما تداخلی ایجاد نمی کند.

ellaOne حاوی اولیپریستال استات است که عملکرد طبیعی پروژسترون را متوقف می کند. همچنین با متوقف کردن یا به تاخیر انداختن آزاد شدن تخمک عمل می کند. برای جلوگیری از بارداری، ellaOne باید در عرض 120 ساعت (5 روز) پس از رابطه جنسی مصرف شود. اگر لوونل یا ellaOne مصرف می کنید Levonelle و ellaOne به محافظت شما در برابر بارداری کمک نمی کنند- اگر در هر زمانی پس از مصرف قرص اورژانسی رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشید، ممکن است باردار شوید. در صورت نیاز می توانید بیش از یک بار در چرخه قاعدگی از قرص پیشگیری از بارداری اورژانسی استفاده کنید.

زمان مصرف قرص اورژانسی

این قرص را طی 72 ساعت بعد از رابطه جنسی محافظت نشده می‌توانید استفاده کنید. کارشناسان توصیه می‌کنند بهتر است این قرص در 24 ساعت اولیه مورد استفاده قرار گیرد، زیرا در این شرایط مدت زمان تاثیر قرص اورژانسی افزایش پیدا می کند.

قرص اورژانسی تکی و دوتایی و نحوه مصرف آن ها

این قرص به صورت یک قرص تک با دوز 1.5 و یا به صورت دو قرص با دوز 0.75 به فروش می‌رسد. اگر از قرص دوم (0.75) استفاده می‌کنید می‌توانید قرص اول را بعد از رابطه جنسی محافظت نشده و قرص دوم را 12 ساعت بعد مصرف کنید. همچنین می‌توانید هر دو قرص را هم‌زمان باهم استفاده کنید.

نحوه مصرف قرص اورژانسی
قرص به صورت تک 1/5 دوزبلافاصله پس از رابطه جنسی محافظت نشده مصرف شود.
دو قرص به صورت 0/75 دوزاولین قرص را پس از رابطه جنسی محافظت نشده مصرف کنید.

دومین قرص را 12 ساعت بعد مصرف کنید.

می توانید هر دو قرص را به صورت همزمان مصرف کنید.

اگر به این قرص دسترسی نداشتیم چه کنیم؟

اگر در وضعیتی قرار گرفتید که باید قرص اورژانسی مصرف می کردید، اما به این قرص دسترسی نداشتید، می‌توانید از قرصهای ضد بارداری ال دی، اچ دی استفاده کنید. اما طریقه مصرف آنها در این شرایط بسیار مهم است. طریقه مصرف این قرصها در شرایط اورژانسی به صورت زیر است:

 • پس از نزدیکی محافظت نشده 2 قرص اورژانسی ال دی و یا اچ دی را هم‌زمان مصرف کنید و سپس 12 ساعت بعد دو قرص دیگر. در طی 72 ساعت باید 4 قرص خورده شوند.

نکته بسیار مهم: این قرصها را با معده پر میل کنید. اگر با خوردن قرص اورژانسی استفراغ کردید مجدا مصرف قرص را آغاز کنید.

عوارض قرص اورژانسی

یکی از مشکلات استفاده از این قرص عوارض جانبی زیادی است که به همراه دارد. عوارض جانبی این قرص به شرح زیرند:

 • حالت تهوع
 • درد شکمی
 • استفراغ
 • ناراحتی شکمی
 • حساسیت پستان
 • سردرد و سرگیجه
 • درد لگن در زنان
 • خستگی
 • نوسانات خلقی
 • درد عضلانی
 • درد کمر
 • آسیب به رحم
 • عفونت لگن

بدترین عوارض قرص اورژانسی

بدترین عارضه جانبی این قرص بر هم خوردن تعادل هورمون های بدن است که می تواند زمینه ساز بروز مشکلات دیگری شود.

قرص اورژانسی و پریود

یکی از عوارض جانبی شدید این قرص اثرات بسیار بدی است که بر سیکل قاعدگی دارد. این قرص باعث بروز لک بینی می‌شود. در برخی از بانوان این لک بینی به صورت خونریزی خفیفی بروز پیدا می‌کند و معمولا تا 5 روز به طول می‌انجامد. اما اگر بعد از 5 روز خونریزی قطع نشد بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

همچنین مصرف این قرص پریود را عقب و یا جلو می‌اندازد و همین امر اثرات بسیار بد روحی و جسمی برای زنان دارد. مصرف این قرص در برخی از زنان سبب می‌شود که تا چندین ماه پریودهای نامنظم داشته باشند.

تست بارداریشما می توانید جهت خرید محصول تست خانگی بارداری از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

مصرف هم‌زمان قرص ضد بارداری و قرص اورژانسی

این شایعه وجود دارد که مصرف هم‌زمان قرص ال دی و اورژانسی احتمال بارداری را به صفر می‌رساند. اما بهتر است بدانید هر کدام از این قرصها باید برای شرایط خاصی مورد استفاده قرار بگیرند و مصرف هم‌زمان آنها تنها ممکن است عوارض جانبی شدیدی برای شما به همراه داشته باشد اما بر احتمال بارداری اثری ندارد!

در هنگام مصرف قرص اورژانسی به چه مواردی باید توجه داشته باشیم؟

در هنگام مصرف قرص ضدبارداری اورژانسی به این موارد توجه داشته باشید:

 • بهتر است این قرص را با شکم خالی مصرف نکنید
 • در طی دوساعت پس از مصرف این قرص اگر استفراغ کردید مجددا از این قرص استفاده کنید
 • استفراغ و اسهال بر اثرگذاری اختلال ایجاد می‌کند. در این مورد بهتر است با داروساز مشورت کنید

احتمال جلوگیری از بارداری پس از مصرف قرص اورژانسی چقدر است؟

در همینجا به شما اعلام می‌کنم که قرص اورژانس صد در صد جلوگیری از بارداری را تضمین نمی‌کند. هر چقدر که زودتر از این قرص استفاده کنید خطر بارداری به همان میزان کاهش پیدا می‌کند. به طور کلی مصرف این قرص 3 تا 5 روز از بارداری پیشگیری می‌کند. اگر پس از استفاده از قرص جلوگیری اورژانسی، پس از یک هفته از زمان همیشگی خود پریود نشدید فورا به پزشک مراجعه کنید.

میزان موفقیت استفاده از این قرص چقدر است؟

همانطور که در بالا به این موضوع اشاره کردیم شانس موفقیت این قرص 100 درصد نیست، اما اگر این قرص به موقع و در زمان طلایی ( 24 ساعت اولیه پس از رابطه جنسی ناامن) مصرف شود می تواند تا 99 درصد از وقوع بارداری جلوگیری کند.

آیا قرص اورژانسی خطرناک است؟

بهتر است بدانید که استفاده از این قرص خطرناک نیست اما مصرف طولانی مدت آن مانند مصرف طولانی مدت هر داروی دیگری به بدن آسیب می‌رساند. مطالعات بالینی نشان داده‌اند که این قرص تاثیری بر قدرت باروری ندارند و سلامت تخمک‌ها را به خطر نمی‌اندازد.

قرص اورژانسی را هر چندوقت یکبار می‌توان استفاده کرد؟

این موضوع بسیار مهم است و نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت بدن دارد. کارشناسان سلامتی هشدار می‌دهند در طی 12 ماه 2 تا 3 بار می‌توانید از این قرص استفاده کنید. در غیراینصورت آسیبهای زیادی به بدن شما وارد می‌شود.

در چه صورت قرص اورژانسی اثر نمی کند؟

قرص اورژانسی در برخی از شرایط اثر ندارد یا به عبارتی دیرتر از موعد مصرف، کارایی آن کاهش می یابد. استفاده از قرص اورژانسی به زمان بسیار مهمی پس از رابطه جنسی بستگی دارد. هر چه زمان گذشته از رابطه بیشتر شود، احتمال جوش لقاح و بارداری افزایش می‌یابد و اثر قرص اورژانسی کاهش می‌یابد. اگر بارداری اتفاق افتاده باشد، قرص‌های پیشگیری اورژانسی تأثیری نخواهند داشت. باید به خاطر داشته باشید اگرچه روش اورژانسی اغلب مؤثر است، اما نباید به‌عنوان یک روش پیشگیری دائمی مورد استفاده قرار گیرد.

چه چیزی اثر قرص اورژانسی را از خنثی می کند؟

برخی از تحقیقات نشان داده‌اند که اثر کارآمدی قرص‌های اورژانسی در افراد با وزن بالا کمتر است. همچنین مصرف همزمان برخی داروها مانند آنتی‌بیوتیک‌ها، آنتی‌فون‌ها یا داروهایی که اثرات مثبت بر روی کبد دارند، ممکن است باعث کاهش جذب و اثربخشی قرص‌های اورژانسی شود. اگر قرص اورژانسی بلافاصله پس از مصرف استفراغ شود یا در معده جذب نشود، احتمال کاهش اثربخشی آن وجود دارد.

نکات پایانی

قرص اورژانسی پیشگیری از بارداری می تواند از بارداری پس از رابطه جنسی محافظت نشده جلوگیری کند. همچنین اگر روش پیشگیری از بارداری که شما استفاده کرده اید شکست خورده است، به عنوان مثال کاندوم پاره شده است یا یک قرص را از دست داده اید، می توانید با استفاده از این قرص احتمال بارداری را به حداقل برسانید. بهتر است که جهت مصرف ایمن این قرص، در کنار مطالعه مجله سلامت داروخانه آنلاین با پزشک خود یا داروساز نیز مشورت داشته باشید.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.