مکمل تقویت قوای جنسی

آشنایی با اقدامات لازم برای درمان تب و کنترل آن!

آشنایی با اقدامات لازم برای درمان تب و کنترل آن!

تب یکی از علائم هشدار دهنده برای بروز عفونت یا بیماریهای حاد در بدن است. در واقع، محققان به این نتیجه رسیده اند که تب نقش اساسی در مبارزه با عفونت دارد. با توجه به این موضوع که در زمان تب حرارت بدن بسیار بالا می رود این امر می تواند به ارگان های دیگر بدن آسیب وارد کند. این موضوع برای کسانی که از بیماریهای سیستم ایمنی بدن رنج می برند، داروهای خاص مصرف می کنند، شیمی درمانی می کنند و یا به تازگی عمل جراحی انجام داده اند اهمیت بسیار بیشتری دارد.  به همین دلیل انجام اقدامات لازم برای پایین آوردن تب از جمله مواردی است که تمامی افراد باید به آن توجه داشته باشند!

سرماخوردگیشما می توانید جهت خرید قرص گلودرد و سرماخوردگی از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

نکته مهم در صورت بروز تب!

کارشناسان سلامتی توصیه می کنند که به محض بروز تب سریعا برای درمان و پایین آوردن درجه حرارت اقدام شود. اما اگر با اقداماتی که انجام می دهید، تب در مدت 4 تا 5 ساعت پایین نیامد باید به پزشک مراجعه کنید. این موضوع برای کودکان اهمیت بسیار بیشتری دارد، زیر سیستم ایمنی بدن کودکان هنوز در حال رشد است و اگر تب کنترل نشود می تواند آسیب های غیر قابل جبرانی را به سلامتی آنها وارد کند. همچنین، پس از پایین آمدن تب شما باید به پزشک مراجعه کنید تا دلیل اصلی این امر تشخیص داده شود و برای درمان های بعدی اقدام شود.

شربت بنفشه باریج اسانس banafsheh

چرا تب می کنیم؟

بهتر است بدانید که عوامل مختلفی سبب بروز تب می شوند که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وجود عفونت در بدن از جمله عفونت گوش، عفونت سینوسی، عفونت زنانگی و موارد دیگر
 • ابتلا به بیماریهای مزمن مانند سرطان
 • ورود ویروس ها و باکتری ها به بدن
 • گرمازدگی

اقدامات لازم برای کاهش دمای بدن در نوزادان

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، پایین آوردن دمای بدن در اثر ابتلا به تب برای کودکان و نوزادان مسئله جدی است. شما باید با توجه به سن نوزاد اقدامات لازم را برای پایین آوردن درجه حرارت بدن او انجام دهید. در نوزادان برای سنجش میزان تب از تب سنج مقعدی استفاده می شود. راهکارهایی که در ادامه مطرح می شوند برای پایین آوردن تبی است که با استفاده از تب سنج مقعدی اندازه گیری شده است.

سن 0 تا 3 ماهگی و تب 38 درجه یا بالاتر

در این سن در صورت بروز اولین نشانه های تب 38 درجه یا بالاتر سریعا به بخش فوریت های پزشکی بیمارستان مراجعه کنید، حتی اگر نوزاد شما هیچ علائم خاصی از بیماری ندارد!

سن 3 تا 6 ماهگی و تب 38 درجه

مایعات فراوان به نوزاد خود بدهید و تلاش کنید تا استراحت کند. در این شرایط نیاز به دارو نیست! یکی از اقدامات مهم برای کاهش دمای بدن در اثر تب استفاده از دستمال خیس برای کاهش دمای بدن کودک است. دقت کنید که این کار سبب نشود، کودک سرما بخورد. اگر کودک شما به طور غیر معمولی تحریک پذیر و بی حال است سریعا به پزشک مراجعه کنید.

سن 6 تا 24 ماهگی و تب 38 درجه

با شروع اولین نشانه ها تب به فرزند خود استامینوفن بدهید. به این موضوع توجه داشته باشید که هرگز نباید به نوزاد در این دوره سنی آسپرین بدهید. این امر می تواند مشکلات فراوانی را برای سلامتی او به وجود بیاورد. در طول این مدت نوزاد خود را پاشویه کنید تا حرارت بدن او پایین بیاید. اگر با این اقدامات برای کاهش دمای بدن، این مشکل هنوز ادامه داشت برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

اقدامات لازم برای درمان تب در کودکان و بزرگسالان

اقدامات لازم برای درمان تب در کودکان و بزرگسالان

درمان تب در کودکان مسئله مهمی است که هرگز نباید نادیده گرفته شود. در هر سنی شما باید اقدامات مناسب را انجام دهید. از سن 2 سالگی به بعد می توان برای سنجش تب از تب سنج دهانی استفاده کرد. در ادامه راهکارهایی که برای درمان این مشکل و کاهش دمای بدن ارائه می شوند برای پایین آوردن تبی است که با استفاده از تب سنج دهانی اندازه گیری شده است.

سن 2 تا 17 سالگی و تب 38 درجه

در صورت بروز اولین نشانه های تب باید سریعا مصرف مایعات شروع شود. این موضوع نقش بسیار مهمی در کاهش تب دارد. فرزند او را پاشویه کنید ولی به دمای اتاق نیز توجه داشته باشید. می توانید از داروی استامینوفن یا ایبوبروفن نیز استفاده کنید. اگر بعد از 24 ساعت دمای کودک پایین نیامد به پزشک مراجعه کنید.

سن 17 سال به بالا و تب 38 درجه

در این سن نیز شما باید مصرف مایعات را آغاز کنید و در صورت نیاز از داروهای مناسب استفاده نمایید. استراحت نقش مهمی در کاهش دمای بدن دارد. اگر می خواهید که به سرکار یا دانشگاه بروید، بهتر است یک روز در منزل بمانید و استراحت کنید. در این مدت تماس خود را با افراد دیگر به حداقل برسانید.

راهکارهای دیگر برای کاهش دمای بدن در اثر تب

برای پایین آوردن دمای بدن می توانید به این موارد توجه داشته باشید:

 • دوش آب ولرم بگیرید ( این امر سبب می شود استرس و تنشی که در عضلات وجود دارند پایین بیایند و بدن در حالت آرامش قرار گیرد)
 • آب زیاد بنوشید.
 • غذای سبک مانند ماست و یا بستنی بخورید.
 • چای ریحان بخورید.
 • دم کرده پونه کوهی بنوشید.
 • آب سیب بنوشید.
 • چای عسل و زنجبیل بنوشید.

داروخانه آنلاین، داروخانه ای در منزل شما!

داروخانه آنلاین با فراهم سازی بستر امن اینترنتی این امکان را فراهم ساخته است تا تنها با یک کلیک از منزل و یا محل کار محصول مورد نظر خود را سفارش دهید و در کمترین زمان ممکن محصول را درب منزل تحویل بگیرید. مشاوره های داروخانه آنلاین در خدمت شما هستند تا اطلاعات لازم را در مورد انواع مکملها به طور رایگان در اختیار شما قرار دهند.

مجله سلامت داروخانه آنلاین محصولات زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.