وزن شادی چیست و چه اثری بر کاهش وزن دارد؟

وزن شادی چیست و چه اثری بر کاهش وزن دارد؟

بدن و مغز شما مشتاقانه با یکدیگر کار می کنند و به طور طبیعی در برابر از دست دادن وزن می جنگند. اما این امر بدین معنا نیست که شما نمی توانید با استفاده از رژیم غذایی سالم و پایدار وزن خود را کاهش دهید. اگر می خواهید به طور اصولی لاغر شوید باید با رویه درست این کار رابشناسید و با مفاهیمی همچون « ست پوینت» یا «وزن شادی» آشنایی داشته باشید!

رژیم های غذایی متنوعی وجود دارند که با یک جستجو ساده در گوگل بدست می آیند و همگی ادعا دارند که وزن را کاهش می دهند. در مسیر لاغری و کاهش وزن، غذایی که می خورید بیشتر از انگیزه و اشتیاق شما برای تناسب اندام اهمیت دارد. پیروی از رژیم غذایی لاغری همیشه به شما کمک نمی کند لاغر شوید.

بهتر است بدانید به دلیل اتفاقات طبیعی که در بدن فرد رخ می دهد کاهش وزن به یک جنگ بزرگ تبدیل می شود. اولین چیزی که در زمان از دست دادن وزن باید بشناسید «ست پوینت » یا « وزن شادی» بدن است که شامل مقداری چربی می شود که بدن با آن احساس شادی می کند.

«ست پوینت» یا وزن شادی چیست؟

دارا دیرهان به این مطلب اشاره می کند که این مقدار از چربی همان چیزی است که مغز آن را نقطه بهینه می داند. او می گوید دو هورمون مسئولیت تنظیم «ست پوینت» یا وزن شادی  را بر عهده دارد: گرلیین و لپتین. گرلین در علم پزشکی هورمون گرسنگی نامیده می شود و وقتی انرژی مغز پایین می آید شروع به فعالیت می کند. این هورمون حس گرسنگی را ایجاد می کند و شما را متقاعد می کند که گلوکز مصرف کنید تا مغز انرژی لازم را بدست آورید. لپتین هورمون سیری است. وقتی گرسنگی برطرف شد این هورمون شروع به فعالیت می کند و دستور سیری را به مغز ارسال می کند.

«ست پوینت» یا وزن شادی چیست؟

هورمون گرسنگی و هورمون سیری چه کارکردهایی در بدن دارند؟

سیگنالهایی که از سوی این هورمونها به مغز ارسال می شوند دارای سه کارکرد اولیه هستند. این سیگنالها به بدن می گویند:

  • چه موقع در جستجوی غذا باشد،
  • چه موقع در مصرف انرژی صرفه جویی کند
  • و چه موقع سوخت را برای گرسنگی بیش از حد انرژی ذخیره کند.

تمامی این موارد برای بقا انسان ضروری هستند. دکتر پرولونگو می گوید مغز انسان با لاغری و زیبایی همخوانی ندارد. مغز انسان به دنبال حفظ بقاست!

 مغز در اثر از دست دادن وزن شادی چه عکس العملی نشان می دهد؟

مغز و بدن انسان برنامه ریزی شده اند تا در «ست پوینت» یا وزن شادی ثابت بمانند. بنابراین وقتی یک رژیم غذایی جدید را شروع می کنید و دیگر انرژی مورد نیاز مغز تامین نمی شود و شما علایم زیر در شما به وجود می آیند و روند لاغری را برای شما بسیار دشوار می کنند:

  • ضعف
  • گرسنگی
  • فسردگی
  • خستگی بیش از حد
  • سر درد

خبر خوب این است که مغز شما بعد از چند وقت به این سیگنالها عادت می کند و «ست پوینت» و یا وزن شادی جدیدی را مشخص می کند.

آیا ورزش برای تقویت حافظه مفید است؟

بدن در وزن شادی جدیدی چگونه عمل می کند؟

دکتر جکسون مکون، عصب شناس، می گوید وقتی بدن به یک «ست پوینت» یا وزن شادی جدید می رسد کاهشی در اشتها به وجود می آید. رژیم های غذایی بلند مدت بر مغز اثر می گذارند تا کم کم مغز به از دست دادن وزن عادت کند.

البته زمان زیادی نیاز است تا مغز به این رویه غذایی را بپذیرد، به همین دلیل رژیم های غذایی باید اهداف بلند مدتی را در نظر داشته باشند و رژیم های غذایی کوتاه مدت عملا تاثیر خاصی بر بدن ندارند و به آن آسیب وارد می کنند.

آیا کیفیت رژیم غذایی بر روی مغز در روند کاهش وزن اثر می گذارد؟

کیفیت رژیم غذایی متغییر دیگری است. محققان هشدار می دهند که رژیم غذایی باید شامل میوه و سبزیجات سالم، گوشت قرمز و حبوبات باشد.

فرح هایوک روانشناس می گوید وقتی رژیم می گیرید تا کاهش وزن داشته باشید غالبا پرخاشگر می شوید. وقتی غذاهایی با روغن و قند زیاد مثل تنقلات می خوریم مغز  مواد شیمیایی زیاد تولید می کند و عصبهای دوپامین را فعال می کند.

با محدود شدن رژیم غذایی برای لاغری کاهش دوپامین در بدن رخ می دهد وبر خلقیات فرد تاثیر می گذارد. در این میان باید تلاش کنید تا برای خود پاداش در نظر بگیرید، احساس رضایت داشته باشید و از اختلالات شناختی مانند الگوهای منفی ذهنی جلوگیری کنید

تمامی محققان خاطر نشان می کنند که قوانین دشوار در طول رژیم های غذایی و انتظارات غیر واقعی در مورد خوردن و رژیم های سخت هرگز به عنوان بهترین استراتژی ها برای کاهش وزن نیستند.

به جای آن بر کیفیت رژیم خود تمرکز داشته باشید و به سیگنالهای گرسنگی توجه داشته باشید و وزن شادی خود را بشناسید و کم کم شروع به کاهش وزن کنید. در این میان می توانید فعالیت فیزیکی خود را افزایش دهید.

برای کاهش وزن ورزش کنید!

فعالیت فیزیکی و ورزش نقش بسیار مهمی را در کاهش وزن شادی دارد. در واقع بدن و مغز مدت ها به وزن شادی عادت کرده اند اگر تصمیم داشته باشید به طور ناگهانی این وزن را کاهش بدهید بدن واکنش نشان می دهد و این امر را به چالش سختی برای شما تبدیل می کند.

بهتر است در این مسیر صبور باشید و با شناخت کامل از بدن خود اقدام به لاغری و کاهش وزن بکنید. همچنین می توانید از انواع مکمل لاغری نیز استفاده کنید. اما پیش از استفاده از هر مکملی با پزشک مشورت کنید تا بهترین گزینه را برای شما در نظر بگیرید.

کارشناسان تغذیه هشدار می دهند برای جلوگیری از رژیم های لاغری بهتر است مراقب وزن خود باشید و با اندکی اضافه وزن سریعا تلاش کنید به وزن ایده آل خود برگردید. در این صورت دیگر درگیر جنگ سخت و طاقت فرسای لاغری نمی شوید.

با پیروی از سبک زندگی سالم می توانید وزن و سلامتی خود را حفظ کنید. پس بهتر است قبل از اقدام به لاغری تغییری در سبک زندگی خود به وجود بیاورید.

برای تهیه قرص لاغری معتبر به کجا مراجعه کنیم؟

برای خرید مکمل غذایی و رژیمی مانند قرص لاغری و کاهش وزن، قرص چربی سوز و قرص کاهش اشتها می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.