مکمل تقویت قوای جنسی

معرفی داروی گیاهی برای فشار خون بالا

فشار خون بالا

وقتی فشار خون بالا باشد، خون به شدت به دیواره رگ های خونی فشار می آورد که منجر به بیماری قلبی، سکته مغزی و یا حتی افزایش خطر مرگ می شود. این عارضه از هر 3 بزرگسال، یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد اما قابل پیشگیری ترین علت بیماری قلبی است.

در حالی که اغلب دارو تجویز می شود، تغذیه و ورزش اقدامات مهمی هستند که می توانند به کاهش فشار خون کمک کنند. جالب است که برخی از گیاهان و مکمل ها نیز می توانند به این عارضه کمک کنند که در این مقاله آن ها را بررسی خواهیم کرد.

فشار خون بالا چه چیزی در نظر گرفته می شود؟

فشار خون بر حسب میلی متر جیوه، با دو عدد اندازه گیری می شود. عدد بالا (سیستولیک) نیروی خون شما را هنگام تپش قلب نشان می دهد و عدد پایین (دیاستولیک) نیروی خون شما را هنگامی که قلب شما بین ضربان ها استراحت می کند نشان می دهد.

فشار خون طبیعی 80 تا 120 میلی متر جیوه در نظر گرفته می شود. فشار خون بالا زمانی تشخیص داده می شود که مقدار سیستولیک بالای 130 میلی متر جیوه باشد و مقدار دیاستولیک نیز بیش از 80 میلی متر جیوه باشد یا هر دو مقدار بالاتر از اینها باشد. پزشک می تواند در مورد مقادیر فشار خون شما و اینکه آیا نیاز به درمان دارید، تصمیم بگیرد.

گیاهان دارویی برای فشار خون بالا

گیاهان دارویی به دلیل فواید سلامتی خود در طول تاریخ مورد استفاده قرار گرفته‌اند و بسیاری از آنها مانند موارد زیر، همچنان برای کمک به کاهش فشار خون بالا استفاده می‌شوند. اما حتما قبل از افزودن گیاهان دارویی به رژیم غذایی خود، با پزشک خود مشورت نمایید.

فشار خون بالا

ریحان

ریحان که بیشتر به دلیل استفاده در سس پستو و غذاهای ایتالیایی شناخته شده است، مملو از ترکیباتی است که می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند. ریحان حاوی آنتی اکسیدانی به نام اوژنول است که مانند یک مسدود کننده طبیعی کانال کلسیم عمل می کند.

سیر

سیر یکی از غنی‌ترین منابع ترکیبات حاوی گوگرد از جمله آلیسین است. آلیسین می تواند به آرامش رگ‌های خونی و همچنین بهبود گردش خون کمک کند. برخی مطالعات نشان داده‌اند که عصاره سیر می‌تواند بر کاهش فشار خون تأثیر بگذارد.

آویشن

آویشن سرشار از اسید رزمارینیک است که از جریان خون پشتیبانی می کند، رگ های خونی را شل می کند و حتی می تواند با التهاب مبارزه کند. حتی برخی از مطالعات حیوانی، توانایی رزمارینیک اسید را در مسدود کردن آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE)و کاهش قابل توجه فشار خون نشان داده اند.

جعفری

جعفری منبع خوبی از ویتامین C و کاروتنوئیدها(آنتی اکسیدان هایی که به گیاهان رنگ می بخشد) است. این آنتی اکسیدان ها، به کاهش فشار خون بالا و لیپوپروتئین با چگالی کم یا کلسترول بد(LDL) که عوامل خطر بیماری قلبی هستند، کمک می کنند.

دانه کرفس

دانه های کرفس که مانند مسدود کننده های کانال کلسیم عمل می کنند، می توانند به کاهش فشار خون کمک کنند. مطالعات انسانی نشان داده‌اند که دانه‌های کرفس فواید امیدوارکننده‌ای برای افراد مبتلا به فشار خون بالا دارند. آنها همچنین غنی از فیبر هستند، یک ماده مغذی مهم برای سلامت قلب که از سطوح طبیعی فشار خون حمایت می‌کند.

زنجبیل

زنجبیل که برای طیف وسیعی از بیماری‌ها استفاده می‌شود، مانند یک مسدودکننده کانال کلسیم و مهارکننده ACE در بدن عمل می کند. همچنین می تواند به بهبود گردش خون کمک کند. به همین دلیل است که بسیاری از افراد سعی می‌کنند از زنجبیل برای کاهش فشار خون بالا استفاده نمایند.

دارچین

برخی از مطالعات حیوانی نشان می‌دهند که دارچین رگ‌های خونی را باز می‌کند و باعث کاهش فشار خون می‌شود. همچنین تحقیقات انسانی نشان می‌دهد که مصرف مداوم دارچین می تواند در کنار سایر روش‌های درمانی، از فشار خون سالم حمایت کند.

چای سبز

چای سبز دارای خواص درمانی بسیاری است که یکی از آنها کمک به کاهش فشار خون می باشد زیرا چای سبز حاوی ترکیباتی مانند EGCG، پلی فنول ها، آنتی اکسیدان ها و کاتچین ها است.

تاثیر مکمل ها بر کاهش فشار خون بالا

علاوه بر گیاهان طبیعی، برخی مکمل‌ها نیز وجود دارند که معمولاً برای کمک به کاهش فشار خون بالا استفاده می‌شوند.

امگا 3

امگا 3، از جمله EPA و DHA (ایکوزاپنتانوئیک اسید و دوکوزاهگزانوئیک اسید)، چربی های سالمی هستند که اغلب به عنوان مکمل برای کمک به سلامت قلب و عادی سازی فشار خون مصرف می شوند.

کپسول امگا 3 یوروویتال
کپسول امگا 3 یوروویتال
185,300 تومان 166,770 تومان

ال آرژنین

ال آرژنین یک اسید آمینه است که به آزادسازی اکسید نیتریک در خون کمک می کند. این به باز شدن رگ های خونی و حمایت از جریان خون کمک می کند. اغلب به همین دلیل است که برخی از افراد از مکمل های ال آرژنین برای کمک به کاهش فشار خون استفاده می کنند، حتی اگر شواهد تایید کننده قوی وجود نداشته باشد.

ملاتونین

در حالی که ملاتونین با خواب آلودگی شما مرتبط است، می تواند به کاهش فشار خون نیز کمک کند. در واقع، برخی از مطالعات نشان داده اند که ملاتونین تأثیر قابل توجهی در کاهش فشار خون در افراد سالم و افراد مبتلا به فشار خون بالا دارد.

فشار خون بالا

موارد احتیاطی

هنگام انتخاب گیاهان دارویی یا مکمل هایی که برای کمک به کاهش فشار خون بالا هستند، مهم است که چند نکته را در نظر داشته باشید. به یاد داشته باشید که بیشتر همیشه بهتر نیست و در واقع گاهی می تواند مضر هم باشد. به طور مثال، مصرف کم یک گیاه یا مکمل خاص ممکن است به طور موثر فشار خون را کاهش ندهد اما مصرف زیاد آن می تواند گاهی مضر باشد.

بسیاری از گیاهان و مکمل ها با داروها تداخل دارند. این یکی از دلایل مهم است که قبل از افزودن یک محصول جدید با پزشک خود مشورت نمایید.

تغییرات در شیوه زندگی

داروها، گیاهان دارویی و مکمل ها تنها گزینه های حمایت از فشار خون طبیعی نیستند. فشار خون و سلامت قلب، به عادات سبک زندگی روزمره نیز بستگی دارد.

  • فعالیت بدنی: 30 دقیقه در روز از فعالیت های بدنی منظم مانند دویدن، شنا، پیاده روی، تمرینات قدرتی، بازی تنیس یا رقص لذت ببرید.
  • رژیم غذایی سالم: بیشتر از غذاهای گیاهی و کم فرآوری شده استفاده نمایید. میوه ها، سبزیجات، حبوبات، آجیل، دانه ها و غلات کامل سرشار از فیبر و مواد مغذی، بدون قند اضافه شده و چربی های ناسالم هستند. تغذیه خوب به حمایت از سلامت قلب، از جمله مدیریت طبیعی فشار خون کمک می کند.
  • سیگار نکشید و الکل ننوشید: ثابت شده است که هر دوی این عادت ها، فشار خون را افزایش می دهند.
  • کنترل استرس: برای کمک به کاهش استرس، خواب آرام بیشتری داشته باشید.
  • فشار خون خود را در خانه کنترل نمایید: کاف‌های فشار خون خانگی را می‌توان در بسیاری از فروشگاه‌ها خریداری کرد و علاوه بر بررسی‌های منظم سلامت، از آن استفاده کرد.

سوالات متداول

کدام مکمل ها فشار خون را به سرعت کاهش می دهند؟

هیچ مکملی برای کاهش سریع فشار خون تضمین نمی شود. در حالی که شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد برخی مکمل‌ها می‌توانند در مدیریت فشار خون بالا کمک کنند، اما به این معنی نیست که تأثیر یکسانی روی همه افراد خواهند داشت.

آیا مصرف گیاهان و مکمل ها با داروهای فشار خون بالا بی خطر است؟

بسیاری از گیاهان و مکمل ها تداخلات بالقوه ای با داروهای فشار خون دارند. به همین دلیل مهم است که همیشه قبل از افزودن چیز جدیدی به برنامه روزانه خود، به خصوص اگر دارو مصرف می کنید با پزشک مشورت نمایید.

آیا هیدراته ماندن باعث کاهش فشار خون می شود؟

نوشیدن آب و هیدراته ماندن با میوه ها و سبزیجات می تواند به حفظ فشار خون سالم کمک کند. با این حال، تمرین عادات سبک زندگی سالم برای مدیریت فشار خون نیز مهم است.

نکات پایانی

فشار خون بالا یک بیماری شایع است، اما این بدان معنا نیست که نباید آن را جدی گرفت. در حالی که داروها اغلب برای کمک به کاهش فشار خون تجویز می‌شوند، تنها راه حل نیستند. نشان داده شده است که بسیاری از گیاهان و مکمل‌ها هنگام استفاده در کنار سایر عادات سبک زندگی مانند ورزش منظم و تغذیه خوب، به حمایت از فشار خون سالم کمک می‌کنند. برای دسترسی به این مکمل‌ها و مشاوره‌های بیشتر، می‌توانید از خدمات داروخانه آنلاین استفاده کنید.

محصولات جنسی
سرکار خانم ندا امامی دانش آموخته رشته شیمی با سابقه ۱۰ ساله تخصصی دارویی و دارای تجاربی ارزنده در حوزه محصولات دارویی و بهداشتی، در حوزه تحقیقات و ارائه اطلاعات مفید در زمینه دارویی، بهداشتی و آرایشی فعالیت دارند. مقالات خانم امامی در وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین، در دسترس می باشند.