مکمل تقویت قوای جنسی

آیا مشروب یا الکل چاق کننده است؟

مشروب

سوء مصرف مشروب یا الکل می تواند متابولیسم چربی فرد را کند کرده و منجر به افزایش وزن شود. بدن الکل را یک سم یا ضایعات می‌داند، آن را متابولیزه می‌کند و سایر مواد مغذی مانند چربی را کنار می‌زند. همچنین الکل بدون داشتن هیچ نوع ماده مغذی، کالری زیادی دارد و بر هورمون هایی که اشتها، گرسنگی و استرس را کنترل می کنند تأثیر می گذارد. در این مقاله به تاثیر مشروبات الکلی روی بدن و چگونگی بروز افزایش وزن توسط آن می پردازیم.

تاثیر نوشیدن الکل بر بدن

الکل یا مشروب به طرق مختلف بر بدن تأثیر می گذارند. وقتی فردی در طول زمان یا در یک نوبت مقدار زیادی الکل می‌نوشد، می‌تواند آسیب جدی به سلامت او وارد شود. الکل می تواند باعث تداخل در مسیرهای ارتباطی و عملکرد مغز شود. اختلالات می تواند رفتار و خلق و خوی فرد را تغییر دهد و حرکت با هماهنگی و تفکر واضح را دشوارتر کند.

هنگامی که فرد به مرور زمان یا در یک نوبت مقدار زیادی الکل مصرف می کند، قلب آسیب می بیند. همچنین یکی دیگر از ارگان های ضروری که الکل بر روی آن تاثیر منفی دارد، کبد است. الکل همچنین می تواند بر لوزالمعده فرد تأثیر بگذارد و باعث اختلال در هضم شود.

آیا نوشیدن الکل باعث افزایش وزن می شود؟

نوشیدن الکل می تواند به طرق مختلف باعث افزایش وزن شود. یک تعامل اساسی بین وزن بدن و الکل وجود دارد. الکل می تواند بدن فرد را از سوزاندن چربی باز دارد زیرا دارای کیلوژول بالایی است. نوشیدن مشروبات الکلی می تواند احساس گرسنگی نیز در فرد ایجاد کند. بنابراین منجر به انتخاب نامناسب مواد غذایی می شود.

بدن یک فرد با الکل مانند یک زندان رفتار می کند. می تواند تمام مسیرهای متابولیک دیگر را ببندد تا به جای آن بیشتر بر متابولیسم الکل تمرکز کند. الکل می تواند چربی سوزی را تا 12 تا 36 ساعت بسته به فرد و دوز آن متوقف کند.

آیا مشروب متابولیسم را کند می کند؟

کلمه متابولیسم به معنای مجموع تمام واکنش های شیمیایی است که در موجودات زنده رخ می دهد، از جمله انتقال مواد به داخل و بین سلول های مختلف. سه هدف اصلی متابولیسم شامل هضم غذا که به انرژی تبدیل می شود، تبدیل غذا به بلوک های ساختمانی (پروتئین ها، لیپیدها، اسیدهای نوکلئیک و برخی کربوهیدرات ها) برای اجرای فرآیندهای سلولی و حذف مواد زائد می باشد.

نوشیدن الکل می تواند متابولیسم فرد را مختل کند. الکل می تواند به روش های مختلفی بر اندام ها تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، نقش اصلی کبد این است که وقتی مواد خارجی مانند الکل یا مواد مخدر وارد بدن می شوند، به عنوان فیلتر عمل می کند.

متابولیسم الکل و چربی با هم ارتباط دارند زیرا کبد نقش بسیار زیادی در فرآیندهای متابولیک فرد ایفا می کند. هنگامی که فردی الکل مصرف نماید، می تواند منجر به کبد چرب الکلی در او شود. این وضعیت می تواند به کبد فرد آسیب برساند و بر نحوه متابولیسم بدن و ذخیره چربی ها و کربوهیدرات ها تأثیر بگذارد.

نوشیدنی های الکلی- مشروب

تاثیر الکل بر متابولیسم چربی

مشروب نه تنها متابولیسم چربی در کبد فرد را متوقف می کند، بلکه می تواند باعث شود کبد فرد کلسترول و چربی بیشتری تولید کند. رابطه بین مشروب و متابولیسم چربی این است که متابولیت های الکل دسترسی به چربی ذخیره شده برای انرژی را برای بدن دشوارتر می کند. بنابراین وقتی صحبت از وزن بدن و الکل می شود، مهم است که بدانیم الکل چگونه بر متابولیسم چربی تأثیر می گذارد.

وزن بدن میزان فضایی را که الکل از طریق آن در بدن فرد پخش می شود تعیین می کند. به عنوان مثال، فردی که 180 پوند وزن دارد، غلظت الکل خون کمتری نسبت به فردی با وزن 140 پوند دارد. بنابراین، الکل هر دو را متفاوت تحت تاثیر قرار می دهد.

تاثیر مصرف الکل بر هورمون ها

نوشیدن الکل می تواند عملکرد غددی که هورمون ها را ترشح می کنند مختل کند و باعث افزایش وزن شود. به طور کلی، غدد مقدار مناسبی از هورمون ها را در یک زمان دقیق آزاد می کنند که پیام هایی را به بافت ها ارسال می کنند. این پیام ها با پاسخ دادن به استرس بدن، به کنترل انرژی و متابولیسم کمک می کنند.

به عنوان مثال غدد فوق کلیوی که در بالای کلیه ها قرار دارند، کورتیزول ترشح می کنند که یک هورمون استرس است. معمولاً کورتیزول با افزایش فشار خون و ضربان قلب به بدن شما کمک می کند تا به استرس پاسخ دهد. برخی شواهد نشان می دهد که نوشیدن الکل باعث می شود غدد فوق کلیوی، میزان ترشح کورتیزول را تنظیم نکنند.

در نتیجه، افرادی که مشروب مصرف می کنند ممکن است سطح کورتیزول بالایی داشته باشند. تحقیقات نشان داده است که افزایش سطح کورتیزول می تواند باعث افزایش وزن شکمی شود. کورتیزول بافت چربی را در ناحیه شکم شما توزیع می کند و میل به غذاهای پرکالری را افزایش می دهد.

آیا مشروب باعث چربی شکم می شود؟

بخشی از کالری حاصل از الکل، به صورت چربی در نزدیکی قسمت میانی بدن جمع می شود. در عوض کبد به جای چربی، تجزیه الکل را در اولویت قرار می دهد. در نتیجه در حین مصرف الکل چربی نمی سوزانید و این باعث تجمع چربی در شکم می شود. هر نوع کالری از غذاها یا نوشیدنی های شیرین یا الکل، می تواند باعث افزایش شکم شود.

دو مرد در حال نوشیدن آبجو- مشروب

کالری موجود در الکل

یک لیوان شراب یا آبجوی استاندارد می‌تواند 158 کالری داشته باشد و لیوانی بزرگتر می‌تواند تا 222 کالری داشته باشد. اگر در تلاش برای کاهش وزن هستید، باید به آنچه می نوشید و همچنین آنچه می خورید فکر کنید. نوشیدنی های الکلی از نشاسته و شکر طبیعی تهیه می شوند. به همین دلیل است که الکل حاوی کالری زیادی است، 7 کالری در هر گرم که تقریباً به اندازه یک گرم چربی است.

نکات پایانی

مشروبات الکلی اثرات مختلفی بر سلامتی دارند که با افزایش وزن مرتبط است. الکل کالری زیادی دارد و می تواند بر هورمون هایی که نشان دهنده اشتها، گرسنگی و استرس هستند تأثیر بگذارد. اطمینان حاصل نمایید که قبل از بیرون رفتن، یک وعده غذایی مقوی میل می نمایید و اگر گرسنه شدید، میان وعده های سالم را در اختیار داشته باشید.

محصولات جنسی
سرکار خانم ندا امامی دانش آموخته رشته شیمی با سابقه ۱۰ ساله تخصصی دارویی و دارای تجاربی ارزنده در حوزه محصولات دارویی و بهداشتی، در حوزه تحقیقات و ارائه اطلاعات مفید در زمینه دارویی، بهداشتی و آرایشی فعالیت دارند. مقالات خانم امامی در وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین، در دسترس می باشند.