مکمل تقویت قوای جنسی

قویترین قرص دفع سنگ کلیه

قرص دقع کلیه

زمانی که غلظت املاح و نمک در ادرار بالا می رود رسوبات سختی در کلیه به وجود می آید که به آنها سنگ کلیه می گویند. سنگ های کلیه ذخایر معدنی هستند که در هر نقطه دستگاه ادراری از کلیه تا مثانه دیده می شوند. این مشکل بیشتر مواقع زمانی بروز می یابد که ادرار غلیظ گردد و مواد معدنی فرصت داشته باشند تا کریستالیزه شده و به یکدیگر متصل گردند. اگرچه حرکت سنگ کلیه دردناک است اما زمانی که به موقع تشخیص داده شود باعث آسیب جدی برای فرد نمی گردد.

سنگ کلیه چه نشانه هایی دارد؟

سنگ کلیه عموما باعث درد شدیدی می شود. علائم این بیماری تا زمانی که سنگ شروع به حرکت در مجاری اداری نکند بروز نمی کند. به این درد شدید قولنج کلیوی نیز گفته می شود. علائمی نظیر درد شدید و متناوب در پهلو، پشت و پایین تر از سطح دنده ها (ممکن است به پایین شکم نیز منتقل شود)، ادرار بدبو و تیره، ادرار صورتی، قرمز یا قهوه ای، سوزش ادرار، احساس نیاز به دفع مداوم ادرار، تب و لرز و کم شدن حجم ادرار همگی از علائم سنگ کلیه می باشند. این نکته حائز اهمیت است زمانیکه سنگ در مجاری ادرار حرکت می کند میزان درد و محل آن نیز تغییر می نماید.

کلیه

چه عواملی بر ایجاد سنگ کلیه بیشترین اثر را دارند؟

سنگ کلیه در بین کودکان نارس و در افراد 20 تا 50 ساله بیشتر دیده می شود. افراد سفید پوست نسبت به سیاه پوست بیشتر درگیر این بیماری می شوند و مردان نسبت به زنان بیشتر دچار این مشکل هستند. عواملی همچون کم آبی بدن، چاقی، جراحی بای پس معده، بیماری های التهابی روده، رژیم غذایی با سطح بالای پروتئین، نمک یا گلوکز یا مصرف برخی داروها مانند دیورتیک تری آمرن، داروهای ضد تشنج و آنتی اسیدهای مبتنی بر کلسیم بر ایجاد سنگ کلیه اثرگذار می باشند.

قرص سیستون هیمالیاقرص سیستون هیمالیا | جلوگیری از اشباع شدن عوامل سنگ ساز در کلیه

انواع سنگ کلیه:

 • سنگ کلسیمی: بیشترین نوع سنگ های کلیه از جنس کلسیم و بیشتر از همه از جنس اگزالات کلسیم هستند. اگزالات ماده ای طبیعی است و در بیشتر غذاها موجود است و در کبد نیز تولید می شود. علاوه بر غذاها دوز بالای ویتامین D و برخی جراحی های روده نیز غلظت کلسیم و اگزالات را در ادرار بالا می برند.
 • برخی از سنگ های کلیه ممکن است از جنس فسفات کلسیم باشند که تغییرات در سوخت و ساز بدن، سردردهای میگرنی و نوعی داروی ضد صرع مانند توپیرامات در بروز این نوع سنگ کلیه نقش اساسی دارند.
 • سنگ سیستینی: این سنگ در افرادی دیده می شود که به یک اختلال ارثی مبتلا هستند. در این اختلال ماده خاصی به نام سیستین در ادرار بیشتر دفع می شود.
 • سنگ اسید اوریکی: افرادی که مایعات کمی می نوشند ولی بدنشان آب زیادی از دست می دهد به این سنگ کلیه دچار می شوند. همچنین کسانی که رژیم پر از پروتئین یا اسید اوریک خون بالا (نقرس) دارند نیز در معرض این سنگ کلیه می باشند.
 • سنگ ستراویتی: این نوع معمولا در پاسخ به یک عفونت مانند عفونت اداری ایجاد می شود. سنگ ها در این نوع بزرگ اند و به همین دلیل حرکت نمی کنند و علائم چندانی ندارند.

 

دفع سنگ کلیه

سنگ کلیه چگونه درمان می شود؟

زمانی که سنگ کلیه ریز باشد:

در این حالت فرد نیازی به درمان های تهاجمی مانند سنگ شکن ندارد. نوشیدن آب فراوان (روزانه 2 تا 3 لیتر) یکی از راه های دفع سنگ کلیه است. خوردن داروهای مسکن غیرنسخه ای طبق مشورت با دکتر و داروهای نسخه ای شل کننده عضلات میزنای راه دیگری برای تسکین این درد است. امروزه قرص دفع سنگ کلیه قوی نیز به بازار آمده که برخی از آنها بسیار قوی بوده و به راحتی مشکل سنگ کلیه را درمان می کنند. داروهای سنگ کلیه در شکل شربت، قرص و قطره در بازار موجود هستند.

قرص دفع سنگ کلیه یکی از روش های درمان سنگ کلیه است که به عنوان قرص ادرار آور برای سنگ کلیه استفاده می شود. قرص دفع سنگ کلیه مناسب کسانی است که نمی توانند مزه تلخ قطره یا شربت را تحمل کنند. قرص دفع سنگ کلیه همچنین در خروج رسوبات از کلیه و پاکسازی آن نیز موثرند؛ به همین دلیل به این قرص ها، قرص پاکسازی کلیه هم می گویند.

برای انتخاب قویترین قرص دفع سنگ کلیه باید به شرایط بدنی خود توجه نمایید. بسیاری به سراغ قرص های گیاهی دفع سنگ کلیه می روند اما برخی به قرص گیاهی سازگار نیستند و بهتر است از گزینه های شیمیایی استفاده کنند. قویترین قرص دفع سنگ کلیه کپسول کیدستون، رودیورتیک و قرص لیتورکس بی هستند که با توجه به نظر پزشک می توانید از آنها استفاده نمایید.

زمانی که سنگ های کلیوی درشت باشد به درمان های زیر نیاز است:

 • سنگ شکنی با دستگاهی که امواج صوتی آن باعث خرد شدن سنگ کلیه می گردد.
 • انجام جراحی کلیه برای برداشتن سنگ ها
 • استفاده از روش آندوسکوپی برای پیدا کردن سنگ در میزنای و خردکردن آن با ابزاری خاص
 • جراحی غده پاراتیروئید که در بسیاری مواقع پرکاری این غده باعث ایجاد سنگ کلیه است.
 • در رژیم خود از نمک و پروتئین کمتری استفاده کنید.
 • در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید طوری که احساس تشنگی نداشته باشد. ادرار باید بی رنگ یا زرد روشن باشد.
 • سعی کنید غذاهای حاوی کلسیم بخورید و از خوردن مکمل های حاوی کلسیم جلوگیری نمایید.
 • غذاهای حاوی اگزالات را کمتر مصرف نمایید. ریواس، چغندر، چای، شکلات و محصولات سویا حاوی این ماده می باشند.

بهترین داروها برای دفع سنگ کلیه

آلوپورینول

این دارو برای سنگ کلیه با نام های لوپورین و زیلوپریم نیز موجود است. پزشک معمولا آلوپورینول را برای سنگ کلیه ای که به دلیل اسید اوریک اضافی در بدن ایجاد می شود، تجویز می کند. آلوپورینول، یک داروی آلوپاتیک است که به کاهش تشکیل اسید اوریک در بدن کمک می کند. بنابراین، با جلوگیری از تشکیل سنگ‌های جدید و توقف رشد سنگ‌های موجود، به مبارزه با سنگ‌های کلیه کمک می‌کند. معمولاً زنان و افرادی که تحت شیمی درمانی هستن، بیشتر مستعد ابتلا به سنگ کلیه با اسید اوریک هستند.

دفع سنگ کلیه

دیورتیک های تیازیدی

این داروی آلوپاتیک در مورد سنگ کلیه کلسیم اگزالات به شدت توصیه می شود. دیورتیک های تیازیدی با افزایش جریان ادرار با سنگ کلیه مقابله می کنند. این داروهای دیورتیک اثر مستقیمی بر کلیه ها دارند. دیورتیک‌های تیازیدی باعث می‌شوند تا ادرار بیشتری دفع شود زیرا جذب مجدد سدیم را کاهش می‌دهد. همچنین تیازیدها با کاهش فشار خون و ضربان قلب نتیجه مطلوب دفع حجم زیادی ادرار و دفع سنگ کلیه را به همراه دارد.

داروهای فسفات برای سنگ کلیه

داروهای حاوی فسفات در موارد سنگ های کلسیمی در کلیه موثر است. می توانید طبق تجویز پزشک، داروی حاوی فسفر یا فسفات را به صورت قرص یا محلول مصرف نمایید. داروهای حاوی فسفات پرمصرف ترین دارو برای دفع سنگ کلیه هستند.

سدیم بیکربنات

داروهایی که حاوی بی کربنات سدیم هستند موثرترین داروها در دفع سنگ کلیه اسید اوریکی هستند. داروهای بی کربنات سدیم با حل کردن سنگ‌های کلیه بر روی آنها اثر می‌گذارند. بی کربنات سدیم همچنین از تشکیل سنگ های جدید کلیه اسید اوریکی جلوگیری می کند. حتی سیترات سدیم نیز برای سنگ کلیه با اسید اوریک بسیار موثر است. سدیم مورد استفاده در داروهای آلوپاتیک عمدتاً با کاهش اسیدیته به بازیابی pH طبیعی ادرار کمک می کند.

نکات پایانی

سنگ های کلیه در واقع سنگ نیستند، بلکه توده های سخت شده یا متبلور شده از مواد معدنی در کلیه هستند. سنگ کلیه بسته به علت منشا انواع مختلفی دارد. بنابراین، پس از تشخیص صحیح توسط پزشک، برای دفع سنگ کلیه به داروهای مختلفی نیاز دارید. بنابراین بدون مشورت با پزشک به سراغ خوددرمانی نروید.

ضمن مطالعه این مقاله مجله سلامت داروخانه آنلاین، اگر می‌خواهید به دنبال درمان طبیعی برای دفع سنگ کلیه باشید، به رژیم غذایی خود بسیار توجه کنید. برخی غذاها می توانند سنگ کلیه را بدتر کنند. بنابراین، رژیم غذایی غنی از فیبر داشته باشید و از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل خودداری نمایید.

هنگامی که هیچ دارویی برای شما تسکین دائمی ایجاد نمی کند یا سنگ کلیه مدام عود می کند، جراحی بهترین گزینه است. در مورد لیزر درمانی مدرن سنگ کلیه جای نگرانی وجود ندارد. این موثرترین راه برای دفع سنگ کلیه است.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.