مکمل تقویت قوای جنسی

آیا بروز انواع خال بر روی پوست نشان دهنده سرطان است؟

آیا بروز انواع خال بر روی پوست نشان دهنده سرطان است؟

بسیاری از افراد در مورد انواع خال ها سوال می پرسند. زیرا می ترسند وجود این لکه پوستی می تواند نشان دهنده ابتلا به بیماری باشد. منابع خارجی به این موضوع اشاره می کنند که در بیشتر مواقع این لکه های پوستی هیچ مشکلی را برای سلامتی به وجود نمی آورند و در موراد بسیار نادر می توانند نشان دهنده ابتلا به سرطان پوست باشند.

اطلاعات کلي درباره انواع خال ها

 • خال‌ها لکه‌های کوچک گوشتی، خرمایی، قهوه‌ای یا سیاه روی پوست هستند.
 • خال ها صاف یا برجسته هستند.
 • قرار گرفتن در معرض آفتاب در دوران کودکی باعث افزایش تعداد خال ها می شود.
 • بیشتر انواع خال ها در سن 30 سالگی ظاهر می شوند.
 • خال ها با کک و مک و سایر توده های پوستی اشتباه گرفته مي شوند.
 • بزرگ شدن خال های نامنظم احتمال دارد سرطان پوست باشد یا به سرطان پوستی به نام ملانوم تبدیل شود.
 • سرطان پوست گاهی به صورت یک خال معمولی ظاهر یا پنهان مي شود.
 • یک متخصص پوست باید به سرعت خال های نامنظم یا در حال تغییر را بررسی کند.
 • جراحی جزئی تنها راه موثر برای برداشتن خال است.

علت ایجاد انواع خال های پوستی چیست؟

درمنابع خارجي آمده است که انواع خال ها زمانی ایجاد می شوند که سلول های پوست به جای اینکه در سراسر پوست پخش شوند به صورت خوشه ای رشد می کنند. بیشتر انواع خال‌ها از سلول‌هایی به نام ملانوسیت ساخته شده‌اند و رنگدانه‌ای را می‌سازند که به پوست رنگ طبیعی می‌دهد.

انواع خال

سه نوع یا گروه اصلی از انواع خال وجود دارد: منظم و متقارن، نامنظم و سرطانی. خال غیر معمول اصطلاح دیگری است که برای خال نامنظم در نظر گرفته می شود.

 • خال های منظم: این خال ها معمولاً خوش خیم و بی ضرر هستند. خال های منظم معمولاً متقارن هستند، حاشیه های منظم دارند، رنگشان یکنواخت است و به اندازه یک پاک کن یا کوچکتر هستند. خال های معمولی صاف یا برجسته هستند. وجود موهایی که از یک خال رشد می‌کنند ارتباطی به سرطان ندارند.
 • خال‌های نامنظم یا غیر معمول معمولا نامتقارن: این نوع از انواع خال ها با حاشیه‌های نامنظم، رنگ‌های متعدد و بزرگ‌تر از اندازه پاک‌کن  هستند. خال های نامنظم اغلب صاف یا تقریباً صاف هستند. وجود 20 تا 25 خال نامنظم بر روی پوست احتمال  ابتلا به ملانوم (نوعی سرطان پوست) را افزایش مي دهد. همچنین، وجود خال مادرزادی بزرگ‌تر از 8 تا 10 اینچ (20 تا 25 سانتی متر) با خطر ابتلا به سرطان پوست در ارتباط است. خال های نامنظم می توانند در طول زمان به سرطان تبدیل شوند، با این وجود این احتمال زیاد بالا نیست.

انواع خال سرطانی

انواع خال سرطانی

انواع خال های سرطانی بسیار نامنظم و اغلب نامتقارن هستند. به ندرت، خال های معمولی در طول زمان به ملانوم (نوعی سرطان پوست) تبدیل مي شوند. مسئله مهم این است که که همه خال ها را از نزدیک برای تغییر یا ویژگی های غیر معمول زير نظر داشته باشيد . در افرادی که بیش از 50 خال یا چندین خال غیرطبیعی دارند، معاینه ماهانه پوست و حداقل معاینه سالانه انواع خال ها توسط متخصص پوست ضروری است.

برای جلوگیری از خال از ضد آفتاب استفاده کنید!

انواع خال‌ های نامنظم می‌توانند در هر جایی از بدن ایجاد شوند، اما معمولاً روی پوست در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند، به‌ویژه در قسمت بالای پشت و شانه‌ها، جایی که افراد اغلب شدیدترین آفتاب‌سوختگی‌ها رخ می دهند. خطر ابتلا به ملانوما در پوست هایی که به طور مزمن در معرض آفتاب قرار دارند مانند شانه ها، قسمت بالایی پشت، سر و گردن بیشتر است.

گوش ها به دلیل دشواری در استفاده از کرم ضد آفتاب و قرار گرفتن مکرر در معرض نور خورشید، محلی شایع و ویژه برای رشد انواع خال های غیر معمول هستند ( برای خرید کرم ضد آفتاب می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید). زنان بیشتر در معرض بروز انواع خطر خال های غیر معمول، به ویژه در ساق پا هستند. هر گونه خال نامنظم جدید یا در حال تغییر روی ساق پا یک زن نیاز به ارزیابی فوری پزشکی دارد. 

چه کسانی بیشتر مستعد ابتلا به خال هستند؟

افرادی که رنگدانه ناکافی دارند و در آب و هوای آفتابی زندگی می کنند و از نور خورشید دوری نمي کنند، احتمالاً  رنگدانه بیشتری دارند. یک خال در اصل چیزی بیش از توده ای از ملانوسیت های تو در تو در یک نقطه از پوست نیست.

آیا نوزادان خال می زنند ؟

این احتمال وجود دارد که انواع خال ها در بدو تولد وبه وجود بیایند و یا به تدریج در اواخر دوره نوزادی ظاهر شوند. بسیاری از کودکان در سنین نوجوانی و تا بزرگسالی انواع خال بر روی پوستشان به وجود می آید. خال ها به نسبت رشد طبیعی بدن تمایل به رشد بسیار کمی دارند. خال های مادرزادی خال هایی هستند که در بدو تولد وجود دارند و در طول رشد جنین به وجود می آید. بقيه خال ها که بعداً به وجود مي آيد به دلیل عوامل ژنتیکی نیستد و معمولا در اثر قرار گیری در نور خورشید به وجود می آیند.

آیا در بزرگسالی هم روي پوست خال ايجاد مي شود ؟

در حالی که بسیاری از خال‌ ها در سال‌های اول زندگی ایجاد می‌شوند، تعداد کل خال‌ها معمولاً در دهه دوم یا سوم زندگی به اوج خود می‌رسند و به طور متوسط ​​به 35 عدد می‌رسد. روي پوست بیشتر افراد بعد از 30 سالگی خال‌های منظم جدید ایجاد نمی‌شود.

خال های جدیدی که بعد از 35 سالگی ظاهر می شوند نیاز به مشاهده دقیق، ارزیابی پزشکی و نمونه برداری احتمالی دارند. یک خال کاملاً جدید در بزرگسالان مي تواند نشانه یک خال غیرطبیعی در حال تکامل یا ملانوم اولیه باشد. ارزیابی هر خال جدید یا در حال تغییر توسط متخصص پوست بسیار مهم است.

آیا داشتن خال بیشتر، احتمال ابتلا به ملانوم را افزایش می دهد؟

وجود خال های نامنظم روی بدن فرد یکی از قوی ترین شاخص های خطر ابتلا به ملانوم بدخیم است. در این شرایط مراجعه به پزشک اهمیت بسیار زیادید ارد.

آیا خال ها خود به خود ناپدید می شوند؟

در برخی موارد، خال ها احتمال دارد بعداً در زندگی کمرنگ شوند یا کاملاً ناپدید شوند. این امر می تواند نتیجه حمله سیستم ایمنی بدن به خال و وادار کردن آن به پسرفت باشد. یکی از نمونه های این امر “نوس هاله” است.

آیا اگر خال بزرگتر شود خطرناک است؟

خال های جدید یا بزرگ شده شايد نگران کننده باشند و متخصص پوست باید این خال ها را به سرعت ارزیابی کند. در حالی که خال ها بزرگ مي شوند، به ویژه قبل از 20 سالگی، این امر بعید به نظر می رسد که خال های معمولی با افزایش سن بزرگ شوند. خالی که اندازه آن افزایش یافته است لزوما سرطانی نیست. البته بزرگ شدن خال به تنهایی به معنای بدخیم بودن خال نیست. برخی از خال های معمولی امکان دارد در بارداری افزایش یافته و تیره مي شوند. اغلب، بیوپسی ساده خال توسط پزشک می تواند به تشخیص نامنظم بودن خال کمک کند.

آیا باید خال را برداشت؟

خال های منظم اساساً خطري برای سلامتی ندارند و نیازی به برداشتن همه خال ها نیست. اکثریت قریب به اتفاق خال ها سرطانی نیستند و به طور کلی سرطانی هم نمی شوند. با این حال، احتمال دارد لازم باشد که پاتولوژیست خال هایی را که در حال تغییر، رشد و  خونریزی هستند برداشته و معاینه کند. نظارت دوره ای و ارزیابی پزشکی خال ها برای کمک به تعیین اینکه کدام خال باید برداشته شود، مهم است.

سوالات پرتکرار

در این قسمت تلاش می کنیم به سوالات پرتکرار پاسخ دهیم.

درمان خال به چه صورت است ؟

جراحی جزئی تنها راه موثر برای برداشتن خال است.

آيا همه خال ها خطرناک هستند ؟

خير ، برخي از آن ها هستند که عامل سرطان پوست هستند ولي اکثرا بي خطراند .

خرید محصولات مراقبت از پوست 

برای خرید انواع محصولات مراقبت از پوست می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید:

نويسنده و گردآورنده : پرستو رجبي

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.