مکمل تقویت قوای جنسی

در هنگام زایمان طبیعی چه اتفاقی در بدن رخ می دهد؟

در هنگام زایمان طبیعی چه اتفاقی در بدن رخ می دهد؟

بچه دار شدن لذتی بی سابقه است که نمی تواند جای هیچ لذت دیگری را در زندگی بگیرد. با توجه به اینکه بعد از بچه دار شدن تغییرات زیادی در زندگی زوجین پیش می آید از آنها خواسته می شود قبل از اقدام به بچه دار شدن این موضوع را در نظر داشته باشند. امروزه با توجه به پیشرفت زنان می توانند نحوه بچه دار شدن خود را انتخاب کنند. در گذشته زنان کودکان خود را تنها از طریق زایمان طبیعی به دنیا می آوردند. اما امروزه زنان می توانند روشهای دیگری مانند زایمان طبیعی بدون درد و سزارین نیز را انتخاب کنند.

بسیاری از کارشناسان سلامت بر این عقیده هستند که بهترین روش زایمان طبیعی است. زیرا فیزیولوژی طبیعی زنان برای این نوع زایمان طراحی شده است و کودکانی که از طریق این زایمان به دنیا می آیند از کودکانی که به روشهای دیگر متولد می شوند سالم تر هستند. اگر می خواهید کودک خود را با روش زایمان طبیعی متولد کنید بهتر است با مراحل آن آشنایی داشته باشید. این امر به کنترل درد و تجربه زایمانی دلنشین کمک می کند.

از طرفی زایمان طبیعی می تواند چندین ساعت طول بکشد و دردناک است. هرچه بیشتر بدانید، آمادگی بیشتری خواهید داشت. توصیه می‌کنیم در کلاس‌های زایمان شرکت کنید، که شامل همه چیز از تنفس عمیق و تسکین درد گرفته تا سزارین می‌شود. هر زایمان منحصر به فرد است و گاهی اوقات همه چیز دقیقاً مطابق برنامه پیش نمی رود.

سه هفته قبل از زایمان طبیعی بدن در چه حالتی قرار می گیرد؟

در این زمان سر کودک در لگن نزدیک به مثانه قرار می گیرد و همین امر سبب می شود مادر احساس کند که نیاز دارد به دستشویی برود. کودک از ریه های مادر کمی دورتر می شود و مادر راحتر می تواند نفس بکشد. این فشار سبب می شود دهانه رحم دایما منقبض و منبسط شود.

در این شرایط مخاطی از دهانه رحم خارج می شود و این مخاط از رحم در برابر ورود باکتری ها محافظت می کند.ممکن است ترشحات قهوه ای رنگ و یا قرمز رنگ از بدن خارج شوند! نگران نباشید کاملا طبیعی است.

قرص پرگنازون هلث اید

قرص پرگنازون هلث اید

ترشحات رحمی قبل از زایمان طبیعی برای چه چیزی به وجود می آیند؟

از هر ده زن یک زن این ترشحات را پیش از زایمان طبیعی تجربه می کند و مایعی حاوی آمونیاک از واژن خارج می شود. افزایش سطوح اکسی توسین و پروستاگلاندین در بدن سبب می شود رحم منقبض شود. همانطور که دهانه رحم باز و بسته می شود رحم به انقباض خود ادامه می دهد. در این حالت ممکن است کمر درد داشته باشید و دردی را در ستون فقرات خود حس  کنید.

وقتی کمر درد آغاز می شود بهترین زمان برای حفظ آرامش است!

بهتر است به درد و روند زایمان طبیعی فکر نکنید، تلویزیون نگاه کنید و یا به یک موسیقی آرامش بخش گوش دهید.زمانی که انقباضات رحمی آغاز شوند ، هورمون اکسی توسین در بدن آزاد می شود و همین امر انقباضات را بیشتر می کند.

ترشحات رحمی قبل از زایمان طبیعی برای چه چیزی به وجود می آیند؟

انقباضات براکستون هیکس

در هفته ها یا روزهای قبل از شروع انقباضات زایمان، ممکن است انقباضات برکستون هیکس را تجربه کنید. در این حالت رحم شما سفت شده و سپس آرام می شود. این انقباضات معمولاً آسیبی ندارند و به رحم و دهانه رحم کمک می‌کنند تا برای زایمان آماده شوند. انقباضات براکستون هیکس گاهی اوقات به عنوان زمان کاذب نامیده می شود.

انقباضات براکستون هیکس با نزدیک‌ تر شدن به زمان تولد منظم ‌تر می شوند. برخلاف انقباضات زایمان، شکل دهانه رحم را تغییر نمی دهند. مامای شما می تواند با انجام معاینه واژینال به شما بگوید که آیا انقباضات براکستون هیکس را تجربه می کنید یا در حال زایمان هستید.

وقتی درد زایمان طبیعی شروع شد چه کاری باید انجام دهید؟

وقتی درد تمامی قسمتهای بدن را در برگرفت بهترین کار این است که زمان انقباضات را در نظر داشته باشید. وقتی انقباضات به 5 دقیقه رسید بهترین زمان برای رفتن به بیمارستان است.

در روند زایمان طبیعی، درد به اوج خود می رسد و سپس قطع می شود. صحبت کردن در این موقع بسیار دشوار است. ممکن است پزشک برای شما بیهوشی ایپدورال ر ا در نظر بگیرد و ماده بیهوشی را به پشت شما تزریق کند تا  بی حس شوید.

هنگامی که دهانه رحم 8 تا 10 سانتی متر باز شود ، احساس خستگی مفرط دارید، می لرزید و حالت تهوع دارید. در این لحظه بر تنفس خود تمرکز داشته باشید.

پارگی غشا یا کیسه آب

در حین زایمان، کیسه مایع آمنیوتیک حاوی نوزاد پاره شده و مایع از واژن نشت یا فوران می کند. به این مورد پارگی غشا یا کیسه آب می گویند. در برخی موارد، این قبل از زایمان اتفاق می افتد که باید فورا به پزشک خود اطلاع دهید و به رنگ مایع توجه کنید.

معمولاً رنگ مایع شفاف یا صورتی است. اگر مایع سبز یا قرمز است ممکن است به این معنی باشد که کودک مشکلی دارد. اگر زایمان شما تا 24 ساعت پس از پارگی کیسه آب شروع نشود، خطر عفونت وجود دارد. اگر این اتفاق بیفتد، پزشک یا ماما ممکن است القای زایمان شما را توصیه کند.

آیا مصرف آنتی بیوتیک در دوران بارداری مجاز است؟!

زایمان طبیعی به لحظات آخر خود می رسد!

در لحظات پایانی زایمان طبیعی همانطور که سر فرزند شما پایین قرار می گیرد احساس خفگی می کنید.  وقتی دهانه رحم به اندازه 10 سانتی متر باز شود و سر کودک به اندازه کافی پایین قرار گرفته باشد، باید فشار بدهید.

کمی استراحت سبب می شود عضلات موجود در دهانه رحم شما شل شود،  اما مدام به فشار دادن ادامه دهید.  در این لحظات کودک در حال به دنیا آمدن است. وقتی سر کودک بیرون بیاید سوزش زیادی را حس می کنید که «حلقه آتش » نامیده می شود.

در اینجا شاید پزشک تصمیم بگیرد  برشی را میان رحم و واژن ایجاد کند. اینکار باعث می شود فضای بیشتری برای کودک شما ایجاد شود و از مشکلات رحمی که بعدها درمان آن سخت تر است جلوگیری به عمل می آورد.

وقتی سر کودک به طور کامل بیرون بیاید سخت ترین قسمت تمام شده است و تقریبا زایمان طبیعی به اتمام رسیده است. معمولا بدن کودک در هنگام خروج می چرخد، شانه های کودک پس از خروج سر از رحم مادر خارج می شوند،سپس سر، دهان و بینی کودک از مخاط هایی که درون آن است پاک می شود.

به محض اینکه کودک به دنیا می آید بند ناف بریده می شود. رحم شما پس از خروج جفت به اندازه یک دانه انگور می شود و به حالت اول خود باز می گردد. بهتر است کودک را نزدیک سینه خود نگاه دارید و به چشمانش نگاه کنید و تلاش کنید به کودک شیر بدهید.

اینکار سبب می شود پرولاکتین و اکسیتاسین که هورمن عشق است در بدن شما آزاد شود.هر دو هورمون به عشق و علاقه مادر مرتبط هستند .این هورمون ها سبب می شوند تحریک رحم و انقباضات آن ساده تر شوند.

پودر لیدی میل فاسکا

پودر لیدی میل فاسکا

بعد از زایمان طبیعی چه دردهایی خواهید داشت؟

ممکن است بعد از به اتمام رسیدن زایمان طبیعی و تولد کودک دردی را در سینه ها احساس کنید، شدیدا گرمتان باشد و یا خونریزی داشته باشید که بهتر است قرص آهن مصرف کنید. بسیاری از مادران پس از تولد کودک دچار ناراحتی و غم می شوند که دلیل آن بهم ریختن تعادل هورمون هاست. این احساسات طبیعی هستند اما بهتر است پزشک خود را در جریان بگذارید.

زایمان طبیعی لحظات بسیار دشواری را بر مادر متحمل می کند. به همین دلیل باید آگاهی کاملی از آن داشته باشید. افسردگی پس از زایمان یکی از رایج ترین بیماری هایی است که پس از متولد شدن فرزند رخ می دهد.

بهتر است در این دوران از از همسرتان بخواهید که از شما حمایت کند. مطالعات نشان داده اند که حمایت همسر از مادری که تازه زایمان کرده است رویه بهبودی پس از زایمان را تسریع می بخشد. پس از زایمان طبیعی  ورزش کنید و از رژیم غذایی سالم پیروی کنید. این موارد به شما کمک می کنند تا زودتر بهبود یابید.

مطالعات نشان می دهد که تماس پوست به پوست مادر و نوزادش بلافاصله پس از تولد برای مادر و نوزاد مفید است. بررسی انجام شده توسط سازمان بهداشت جهانی نشان داد که تماس پوست به پوست مادر و نوزاد پس از تولد، گریه را کاهش می‌دهد، تعامل مادر و نوزاد را بهبود می‌بخشد و به مادران در شیردهی موفقیت‌آمیز کمک می‌کند. آنها توصیه می کنند که به نوزادان اجازه داده شود در دو ساعت اول پس از تولد با مادر ارتباط برقرار کنند، دوره ای که نسبت به ساعات بعدی اوایل زندگی هوشیارتر هستند.

نکات پایانی

بدن شما و کودکتان در طول زایمان با یکدیگر همکاری می کنند. در حین زایمان، ماهیچه های بالای رحم منقبض می شوند و کودک را به سمت دهانه رحم فشار می دهند. این فرایند همراه با آزاد شدن هورمون اکسی توسین، باعث انقباض زایمان می شود. استخوان ها و رباط های لگن نیز با حرکت کودک به داخل واژن حرکت می کنند و زایمان طبیعی اتفاق می افتد.

زنان ذاتاً قادر به زایمان هستند. زنان غریزه عمیق و شهودی در مورد تولد دارند و هنگامی که حمایت شوند و آزاد باشند تا آسایش پیدا کنند، می توانند بدون مداخله و بدون رنج زایمان کنند. با این حال ضمن مطالعه مجله سلامت داروخانه آنلاین پیشنهاد می کنیم طی دوران بارداری و یا حین زایمان با پزشک متخصص یا ماما در ارتباط باشید.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.