مکمل تقویت قوای جنسی

اکسید نیتریک چیست و چه خواصی بر بدن دارد؟

اکسید نیتریک چیست و چه خواصی بر بدن دارد؟

تقریبا هر سلولی در بدن انسان اکسید نیتریک تولید می کند و این مولکول یکی از مهم ترین مولکول ها در سلامت رگهای خونی به شمار می رود. اکسید نیتریک گشاد کننده عروق است. این امر بدین معناست که وجود این مولکول سبب می شود عضلات داخلی عروق به در حالتی قرار گیرند که خون به راحتی در آنها جریان یابد. بدین صورت خون به درستی در بدن جریان می یابد و دیگر به فشار خون مبتلا نمی شوید.

اکسید نیتریک نقش مهمی در سلامتی بدن بازی می کند. این ماده شیمیایی به گشادی عروق کمک می کند و سبب می شود عضلات داخل عروق سفت نباشند همین امر سبب می شود خون به طور موثر در بدن گردش یابد. گردش خون مواد مغذی و اکسیژن را به تمامی ارگان های بدن می رساند. اگر اکسید نیتریک به خوبی در بدن تولید شود خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت و اختلالات نعوظ افزایش پیدا می کند.

مکمل های حاوی اکسید نیتریک

مکمل های حاوی اکسید نیتریک این ماده شیمایی را در بدن افزایش می دهند و یکی از محبوب ترین مکمل ها در این روزها به شمار می رند. ذکر این نکته حایز اهمیت است که این مکمل ها حاوی اکسید نیتریک نیستند بلکه حاوی موادی هستند که بدن از آنها برای ساخت اکسید نیتریک استفاده می کند.

تحقیقات زیادی در این زمینه صورت گرفته است و همگی بر این موضوع اذعان دارند که این مکمل عملکرد بدن را ارتقا می دهد و اثرات مثبتی بر سلامتی دارد. در ادامه این مقاله به اثرات مثبت این مکمل ها بر بدن می پردازیم.

کپسول نیتریک اکسید بیس نوتریشنشما می توانید جهت خرید کپسول نیتریک اکسید بیس نوتریشن از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

اکسید نیتریک عملکرد نعوظ را بهبود می بخشد

اختلال نعوظ ناتوانی فرد در رسیدن به حالت انزال و نعوظ در سکس و برقراری رابطه جنسی است. ال.سیترولین آمینو اسیدی است که با افزایش تولید اکسید نیتریک در بدن سبب می شود حالت نعوظ درمان شود. اکسید نیتریک برای آرام کردن عضلات بیضه ضروری است. این آرامش عضلانی سبب می شود فضای داخلی بیضه آرام باشد و همین امر سبب می شود خون به خوبی جریان پیدا کند و حالت انزال رخ دهد.

یک تحقیق به بررسی تاثیر آمینو اسید ال.سیترولین بر روی اختلال نعوظ پرداخت. نتایج حاکی از آن بودند که این آمینو اسید سفتی و نعوظ را در مردان که از اختلال متوسط نعوظ رنج می برند افزایش می دهد. محققان در پایان اینگونه نتیجه گیری کردند که آمینو اسید ال.سیترولین تاثیرات کمتری از داروهای اختلال نعوظ مانند ویاگرا دارد اما می تواند تا حدود زیادی بر درمان این بیماری اثر بگذارد.

مکمل های حاوی اکسید نیتریک اختلال نعوظ را درمان می کنند زیرا حاوی آمینو اسید ال.آرجنینی و پینوژنول هستند، این آمینو اسیدها از درخت آناناس بدست می آیند. مطالعات بیشماری نشان داده اند که ترکیب این دو آمینو اسید فعالیت مردانی را که از اختلال نعوظ رنج می برند در طول روابط جنسی افزایش می دهد. مصرف این دو آمینو اسید با یکدیگر هیچ گونه تداخلی ندارد.

عوارض حانبی اکسید نیتریک

 اکسید نیتریک درد عضلات را کاهش می دهد

ال.سیترولین که سیترولین مالات نیز نامیده می شود نه تنها تولید اکسید نیتریک را در بدن افزایش می دهد بلکه سبب کاهش درد عضلانی می شود. درد عضلانی تجربه ای ناخوشایند است که بعد از تمرینها و ورزشهای سنگین رخ می دهد. این درد معمولا به بعد از تمرینات ورزشی رخ می دهد و در طول 24 ساعت تا 72 ساعت بعد از ورزش شدیدتر می شود.

در همین راستا مطالعه ای بر روی 41 نفر انجام شد. در این مطالعه این افراد 8 گرم سیترولین مالات را یک ساعت قبل از ورزشهای تکراری عضلانی مصرف می گردند. در این تحقیق گروه دارونمایی وجود داشت که هیچ دارویی را دریافت نمی کردند.

نتایج تحقیقات حاکی از آن بودند افرادی که از سیترولین مالات استفاده کرده بودند 40 درصد کمتر از افرادی که استفاده نکرده بودند در بازه زمانی 24 تا 48 ساعت درد کمتری را تجربه کرده بودند.

سیترولین مالات تولید اکسید نیتریک را در بدن افزایش می دهد و سبب افزایش جریان خون به عضلات می شود. در واقع سیترولین مالات دریافت مواد مغذی از طریق عضلات را افزایش می دهد و مواد اضافی را که سبب خستگی عضلانی می شوند از عضلات دور می کند. با این وجود مطالعه دیگری به بررسی همین موضوع پرداخت و نتایج حاکی از آن بودند که سیترولین مالات برای درمان درد عضلات مفید نیست.

یک دلیل این تناقص می تواند به این امر بازگردد که افرادی که در این تحقیق شرکت کرده بودند 6 گرم سیترولین مالات استفاده می کردند و این مقدار 2 گرم کمتر از تحقیق قبلی است و همین امر می تواند سبب بروز تفاوت در نتایج مطالعات شود. بنابراین توانایی سیترولین مالات برای کاهش درد عضلانی می تواند به دوز مصرفی و نوع ورزشی که انجام می دهیم بستگی داشته باشد.

اکسید نیتریک عملکرد ورزشی را افزایش می دهد

اکسید نیترات در بسیاری از سلولها وجود دارد و سبب گشادی عروق و انبساط آنها می شود. همین امر سبب می شود خون به راحتی در بدن جریان یابد و مواد مغذی و اکسیژن بیشتری به عضلات در طول تمرینات برسد. در نتیجه عملکرد ورزشکاران افزایش پیدا میکند.

همین امر سبب شده است که استفاده از مکمل های حاوی اکسید نیتریک در میان ورزشکاران، ژیمناستیک کاران و بدنسازان بسیار محبوب باشد. این مکمل ها اغلب شامل مواد متعددی مانند نیترات و آمینو ایدهای ال.آرجنین و ال سیترولین هستند که سبب افزایش تولید اکسید نیتریک در بدن می شوند.

در بسیاری از مطالعات و تحلیل ها به این امر پرداخته شده است که نیترات عملکرد ورزشی را برای دوچرخه سواران، دوندگان، شناگران و کاراته بازان افزایش می دهد.

از طرفی دیگر، بسیار از مطالعات نشان می دهند که ال.آرژنین اثری در بهبود عملکرد ورزشی ندارد.این امر می تواند بدین دلیل باشد که بیشتر ال.آرجنین مصرفی در بدن هضم می شود و قبل از اینکه وارد جریان خون شود متابولیسم می شود.

در صورتی که این امر برای ال.سیترولین رخ نمی دهد. به همین دلیل ال.سیترولین از ال آرجنین برای افزایش تولید اکسید نیتریک در بدن قبل از ورزش موثرتراست.

اکسید نیتریک به مدیریت بیماری دیابت کمک می کند

تولید اکسید نیترات برای افرادی که از بیماری دیابت رنج می برند بسیار مفید است. زیرا کمبود این ماده شیمیایی به سلامت عروق آسیب وارد می کند و سبب می شود فشار خون بالا رود و به قلب و کلیه آسیب وارد شود.

بنابراین مکمل هایی که اکسید نیتریک را در بدن افزایش می دهند برای درمان بیماری دیابت و یا جلوگیری از بروز این بیماری بسیار مفید هستند. یک مطالعه بدین نتیجه رسید افرادی که از بیماری دیابت نوع 2 رنج می برند و ال.آرجنین مصرف می کند در بدنشان اکسید نیتریک بیشتری تولید می شود. این افزایش سبب انسولین در بدن می شود و به کنترل قند خون کمک می کند.

مطالعه دیگری به بررسی 144 نفر پرداخت که از ال.آرجنین استفاده می کردند در این مطالعه مشخص شد این آمینو اسید از پیشرفت بیماری دیابت نوع 2 جلوگیری به عمل می آورد. درحالیکه ال.آرجنین از بروز این بیماری و پیشرفت آن جلوگیری به عمل می آورد انسولین را افزایش می دهد و قند خون را کنترل می کند. اما به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است.

عوارض حانبی اکسید نیتریک

مکمل های حاوی اکسید نیتریک به طول معمول مفید هستند مگر اینکه به میزان نامتعارف مصرف شوند. به همین دلیل بهتر است با عوارض جانبی این مکمل ها آشنایی داشته باشید. اگر ال.آرجنین بالاتر از 10 گرم مصرف شود می تواند سبب بی قراری و یا اسهال شود.

مکمل های حاوی ریشه چغندر بر رنگ ادرار و مدقوع شما اثر می گذارند. این یک عوارض جانبی است اما بی ضرر است. بهتر است قبل از مصرف هر مکملی با پزشک خود مشورت کنید.

اکسید نیتریک در دراز مدت باعث فشار خون بالا می شود!

معمولا بدن افرادی که از بیماری فشار خون بالا رنج می برند قادر به استفاده از اکسید نیتریک نیست. فشار خون بالا وقتی رخ می دهد که خون به دیواره های عروق فشار وارد می کند و این میزان از حد معمول بالاتر است. در طول زمان، فشار خون بالا منجر به بروز مشکلاتی در سلامتی مانند بروز انواع بیماری های قلبی و کلیوی می شود. این موضوع ثابت شده است رژیم غذایی حاوی میوه و سبزیجات فشار خون را کاهش می دهد در نتیجه خطر ابتلا به بیماری ها کاهش پیدا می کند. همین امر سبب شده است بسیاری از محققان به بررسی اثرات برخی ترکیبات ویژه در میوه ها و سبزیجات و رابطه آنها با فشار خون بپردازند.

نیترات

نتیرات ترکیبی است که در چغندر و سبزیجاتی مانند اسفناج و آرگولا یافت می شود. وقتی نیترات وارد بدن می شود، بدن آن را به اکسید نیتریک تغییر می دهد؛ همین امر سبب می شود عضلات عروق آرام شوند و فشار خون پایین می آید.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که نیترات می تواند با افزایش تولید اکسید نیتریک به کاهش فشار خون کمک کند. یک تحیقی به بررسی اثرات مکمل های حاوی نیترات بر فشار خون در بزرگسالان پرداخت.

در 13 مطالعه صورت گرفته در این زمینه 6 مطالعه بدین نتیجه رسیده بودند که مصرف مکمل های حاوی نیترات سبب کاهش چشم گری در فشار خون می شوند. همچنین بازنگری 43 مطالعه نشان داد افرادی که از فشار خون سیستولیک و دیاستولیک رنج می برند با مصرف 3.55 و 1.53 میلی گرم از این مکمل کاهش را در فشار خون تجربه کنند.

فلانویدها

مانند نیترات، فلانویدها بر کاهش فشار خون تاثیر چشم گیری دارند. فلانویدها دارای تاثرات آنتی اکسیدانی قوی هستند و تقریبا در تمامی میوه ها و سبزیجات یافت می شوند.

دانشمندان بر این باور هستند که مصرف فلانوییدها نه تنها تولید اکسید نیتریک را افزایش می دهند بلکه به طور کلی بر سلامت بدن اثر می گذارند. با این وجود، تحقیقات بیشتری بر روی نیترات ها صورت گرفته است و همگی بر این امر اذعان دارند که نتیرات ها سبب کاهش فشار خون می شوند.

 مکمل های دارویی را از کجا بخریم؟

برای تهیه بهترین محصولات و مکملهای دارویی به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید. تمامی محصولاتی که در داروخانه به فروش می رسند دارای مجوزهای رسمی از وزارت بهداشت هستند و شما می توانید با خیال آسوده مکمل های مورد نیاز خود را سفارش دهید. اگر تجربه ای در زمینه استفاده از اکسید نیتریک دارید با ما به اشتراک بگذارید!

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.