مکمل تقویت قوای جنسی

پارگی پرده گوش؛ علائم و علل آن

پارگی پرده گوش

حتما شما هم بارها در طول زندگی در واکنش به صداهای بلند اطراف خود از عبارت پرده گوشم پاره شد استفاده کرده باشید. بنابراین همه به صورت ناخودآگاه می دانیم آسیب به پرده گوش چگونه می تواند باشد. پرده گوش یا پرده صماخ اولین قسمت از گوش میانی انسان است. این پرده مجرای گوش را از گوش میانی جدا می کند و نقش مهمی در شنوایی انسان دارد. پارگی پرده گوش در واقع ایجاد یک حفره و یا کانال در این پرده است. به پارگی پرده گوش “پرفوراسیون” نیز می گویند و این مشکل می تواند باعث از دست رفتن شنوایی گردد.

عوامل پارگی پرده گوش

 عوامل بسیاری می توانند باعث پارگی پرده گوش شوند که درادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

عفونت

عفونت گوش می تواند یکی از رایج ترین دلایل برای پارگی پرده گوش خصوصا در کودکان باشد. زمانی که گوش عفونت می کند مایعات در پشت گوش او جمع می شوند و فشار آنها می تواند باعث سوراخ شدن یا پارگی پرده گوش شود.

فشارهای ناگهانی

حتما بسیاری مواقع تاثیر اختلاف فشار را بر روی گوش خود تجربه کرده اید. این تغییر فشار که باروتروما نیز معروف است می تواند باعث صدمه پرده گوش شود. فعالیت هایی مانند رانندگی در ارتفاعات، پرواز با هواپیما، غواصی، ضربه های شدید و محکم به گوش و امواج شوک می توانند باعث این مشکل شوند. اینگونه فعالیت ها باعث می شوند فشار خارج از گوش به یکباره با فشار داخل گوش متفاوت شود و این مسئله به پارگی گوش می انجامد.

پارگی پرده گوش

ضربه و آسیب

هر آسیب و یا تروما به گوش یا به بخشی از سر می تواند باعث پارگی پرده گوش شود. آسیب هنگام ورزش، تصادفات رانندگی، ضربه خوردن به گوش یا فشارهای ناگهانی به آن، وارد کردن اشیا نوک تیز به داخل گوش همگی می توانند باعث پاره شدن پرده گوش شوند. گاهی آسیب می تواند به شکل صوتی باشد و صداهای بلند باعث این مسئله شوند که البته چندان رایج نمی باشند.

از کجا بدانیم پرده گوشمان پاره شده است؟

شایع ترین علامت پارگی پرده گوش درد آن است. درد می تواند متوسط یا شدید باشد و در طول روز نوسان داشته باشد. زمانی که درد گوش از بین می رود فرد توانایی خود را برای شنیدن از دست می دهد. زمانیکه این اتفاق می افتد مایعات آبکی، چرکی یا خون آلود ممکن است از گوش خارج گردد. زمانی که پارگی ناشی از عفونت گوش میانی باشد باعث خونریزی می شود. معمولا این عفونت در افراد بزرگسالی که به آنفولانزا و سرماخوردگی مبتلا می شوند بیشتر دیده می شود. زمانی که پرده گوش پاره می شود ممکن است فرد شنوایی را از دست بدهد یا دچار کم شنوایی شود، همچنین وزوز گوش یا زنگ گوش و سرگیجه می تواند ظاهر شود.

چگونه می توان پارگی پرده گوش را تشخیص داد؟

 • معاینه گوش با اتوسکوپ یا گوش بین: پزشک با وسیله ای خاص که دارای چراغ قوه است داخل گوش را بررسی می کند.
 • بررسی مایعات گوش: در این روش پزشک با بررسی مایعات گوش عفونت آن را تشخیص می هد.
 • گرفتن تست شنوایی: پزشک با تست های شنوایی مخصوص سطح شنوایی بیمار و ظرفیت پرده گوش را بررسی می نماید.
 • تمپانومتری: نوعی آزمایش برای تشخیص عملکرد سلامت حرکت پرده گوش و گوش میانی می باشد.

چگونه می توان پارگی پرده گوش را درمان کرد؟

استفاده از آنتی بیوتیک ها: مصرف آنتی بیوتیک باعث می شود عفونتی که باعث پارگی پرده گوش بوده از بین برود. این داروها همچنین در جلوگیری از عفونت های جدید گوش خصوصا عفونت های ناشی از پرفوراسیون موثرند. آنتی بیوتیک می تواند به شکل خوراکی یا قطره تجویز شوند.

پچینگ یا وصله کردن

با این روش یک لایه نازک مانند وصله روی پرده گوش قرار می دهند. این روش زمانی کاربرد دارد که پرده گوش خود به خود ترمیم نشود. وصله ای که روی گوش قرار داده می شود باعث تحریک غشای پرده صماخ و رشد و پیوند آن می گردد.

جراحی

جراحی در موارد نادر پیشنهاد می شود. زمانی که لازم باشد حفره پرده گوش کاملا ترمیم شود از روش جراحی یا تمپانوپلاستی استفاده می شود. در این روش جراح از سایر نواحی بدن بافت هایی را بر می دارد و به پارگی پرده گوش پیوند می زند.

پارگی پرده گوش

راه های جلوگیری از پارگی پرده گوش:

 • همیشه گوش خود را خشک نگه دارید.
 • از ورود آب به کانال گوش جلوگیری کنید.
 • عفونت گوش را سریعا برطرف کنید.
 • با استفاده از گوش گیر، خمیازه کشیده اختیاری و جویدن آدامس فشار بر گوش را متعادل کنید.
 • جسم نوک تیزی وارد گوش نکنید.
 • در معرض صداهای بسیار بلند خود را قرار ندهید.
 • در زمان سرماخوردگی و عفونت سینوس سوار هواپیما نشوید.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

شما می توانید جهت خرید محصولات زیر از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.