استرس و اضطراب برای انسان سودمند هستند!

استرس و اضطراب

در یک سخنرانی در گردهمایی سالانه انجمن روانشناسان آمریکا، یک روانشناس به بررسی تاثیرات مثبت استرس و اضطراب پرداخت! موسسه آمریکایی استرس (The American Institute of Stress) استرس را به عنوان عکس العمل فیزیکی و طبیعی در برابر تجارب زندگی توصیف می کند. بنابراین، مهم نیست پول استرس را ایجاد می کند و یا  بیماری ، فشار کاری و یا روابط شخصی، بلکه مسئله مهم این است که این استرس تاثیرات مثبتی نیز برای فرد به همراه دارد.

بر طبق آماری که در رابطه با استرس در ایالات متحده آمریکا گزارش شده است 77 درصد از افراد روزانه علایم جسمانی استرس را احساس می کنند. از سوی دیگر، 73 درصد تحت تاثیر علایم روانی استرس قرار دارند. همچنین، 48 درصد از افراد می گویند استرس به زندگی شخصی و حرفه ای آنها آسیب وارد می کند.

این آمار به این مطلب اشاره می کنند که استرس و اضطراب دارای مفاهیم منفی هستند اما این کل داستان نیست. در حالی که استرس و اضطراب می توانند به سلامتی آسیب بزنند اما روانشناسان بر این عقیده هستند که این امر غیر قابل اجتناب است.

مسئله مهم این است که روانشناسان همیشه بر این باور هستند که استرس و اضطراب می توانند نقش موثری در زندگی روزانه افراد بازی کنند. البته شرطی برای آن وجود دارد: افراد باید بدانند که چگونه استرس خود را مدیریت کنند.

دکتر لیسا دامور می گوید: «روانشناسان باید دانش گسترده خود را در مورد استرس به اشتراک بگذارند: که استرس در زندگی روزمره یک موهبت است و باعث شکوفایی توانایی ها می شود و اگر بتوان آن را کنترل کرد مقاومت را در برابر مشکلات جدید بالا می برد».

مزایای استرس و اضطراب

بر طبق گفته های دامور، استرس معمولا وقتی رخ می دهد که ما در موقعیتی قرار می گیریم که خارج از توانایی های شناخته شده ما است. اگرچه استرس را رویداد بدی می دانیم اما بالعکس رویداد خوشایندی است! به طور مثال، اخراج شدن پر استرس است، اما این امر می تواند ورود فرد به نقش جدید کاری را برای او به ارمغان بیاورد.

بیماری وسواس را به راحتی مدیریت کنید!

یکی از مزیتهای استرس این است که به ما کمک می کند تا قابلیتهای جدید خود را بشناسیم. همچمین مقاومت لازم را برای رویارویی با شرایط دشوار در ما ایجاد می کند. همانند استرس، اضطراب نیز یک اتفاق ناخوشایند است.

اما دامور اضطراب را به عنوان هشدار سیستم درونی توصیف می کند که در طی تکامل انسان به وجود آمده است تا انسان را در برابر تهدیدهای داخلی و خارجی هوشیار سازد. به عبارتی دیگر، اگر بدانیم چگونه می توانیم از اضطراب بهره ببریم، اضطراب می تواند حالتی مفید و دفاعی برای انسان داشته باشد.

 دکتر دامور خاطر نشان می کند: «به همین صورت، اگر کارمندی می گوید که از برگزاری آزمونی که برای آن هنوز آماده نشده است ناراحت است، من سریعا به او خاطر نشان می کنم که عکس العمل او طبیعی است و او به محض اینکه کتابها را ببیند  احساس بهتری می کند»

با توجه بدانچه تاکنون گفته شد استرس و اضطراب اگر مزمن باشند تاثیر منفی بر روی سلامتی می گذارند. در چنین مواردی به سلامت روانی بیمار آسیب وارد می شود و حتما باید به پزشک مراجعه کند.

دامور می گوید: «به عبارتی دیگر، هنگامی که استرس از سطح عادی بالاتر رود مضر است. به همین صورت هنگامی که هشدارهای اضطراب منطقی نباشند، امری ناخوشایند است. گاهی اوقات افراد دایما و بدون دلیل اضطراب دارند. به طور کلی این اضطرابها ناشی از عوامل ناخوشایندی مانند حمله عصبی و کوچک دانش آموزان در رویارویی با یک آزمون کوچک کلاسی  هستند. »

به طور کلی دامور بر این باور است که با توجه به دو جنبه مثبت و منفی استرس و اضطراب می توانید با استفاده از برنامه های مدیریت مدیریت استرس و اضطراب در مسیر موفقیت قرار بگیرید. همه چیز به خود شما بستگی دارد.

 

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.