مکمل تقویت قوای جنسی

بیماری واژینیسموس چیست؟ علائم و روش های درمان آن

بیماری واژینیسموس سلامتی جنسی را به خطر می اندازد!

واژینیسموس کشش غیرارادی واژن است. افراد در شروع رابطه جنسی، در حین قرار دادن تامپون یا هنگام معاینه لگن، آن را تجربه می کنند. واژینیسموس می تواند مقاربت را دردناک کند. برخی از درمان ها می‌توانند به آرامش عضلات و توقف اسپاسم کمک کنند. در این مقاله به این بیماری، علائم و روش های درمان آن می پردازیم.

واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس، انقبض یا کشش غیرارادی عضلات اطراف واژن است. واژن بخشی از دستگاه تناسلی زنان است که قسمت پایینی رحم (دهانه رحم) را به قسمت بیرونی بدن متصل می کند.

در برخی از زنان، ماهیچه های واژن به طور غیر ارادی هنگام برقراری رابطه جنسی و در زمان ورود آلت تناسلی مرد به واژن زن منقبض می گردد و همین امر باعث به وجود آمدن بیماری واژینیسموس می شود. این انقباضات از مقاربت جلوگیری می کنند و یا آن را بسیار دردناک می کنند.

منابع خارجی بر این امر تاکید می ورزند که انقباضات غیر ارادی واژن می تواند در زمان های دیگری مانند استفاده از تامپون و لمس ناحیه واژن زن رخ دهد. این انقباضات به حدی شدید هستند که اجازه ورود تامپون و یا آلت تناسلی مرد را به زن نمی دهند و این امر می تواند چالش های بسیار زیادی را برای زنان به وجود بیاورد. بهتر است بدانید که با معاینه لگن نمی توان به این بیماری پی برد، اما این اختلال معمولا قابل درمان است.

انواع واژینیسموس

به طور کلی، این اختلال جنسی به دو نوع طبقه بندی می شود که به شرح زیر هستند:

 • واژینیسموس اولیه: در این حالت انقباضات واژن به حدی شدید است که هرگز اجازه ورود آلت تناسلی و یا تامپون را به واژن نمیدهد. زنانی که به این بیماری مبتلا هستند ممکن است ازدواج کنند اما سالیان زیادی نتوانند رابطه جنسی را تجربه کنند.
 • واژینیسموس ثانویه: در این شرایط آلت تناسلی و یا تامپون وارد واژن زن می شود، اما با درد بسیار زیاد همراه است. در بسیاری از موارد عمل جراحی زنانگی باعث بروز این بیماری می شود.

برخی از زنان بعد از یائسگی دچار واژینیسموس می شوند. در واقع، وقتی سطح استروژن کاهش می یابد، خشکی بیش از حد واژن رابطه جنسی را دردناک و یا استرس زا می سازد. همین امر می تواند زمینه ساز ابتلا به این بیماری شود.

آیا دیسپارونی همان واژینیسموس است؟

دیسپارونی اصطلاح پزشکی برای رابطه جنسی دردناک است و اغلب با واژینیسموس اشتباه گرفته می شود. دیسپارونی معمولا به دلایل زیر رخ می دهد:

علل ایجاد واژینیسموس

پزشکان مطمئن نیستند که چرا برخی افراد واژینیسموس را تجربه می کنند. این عارضه می تواند باعث مشکلات جسمی، روانی و جنسی شود. عفونت های مثانه، عفونت های ادراری و عفونت های مخمری می توانند درد واژینیسموس را بدتر کنند. عواملی که ممکن است به واژینیسموس کمک کنند عبارتند از:

 • اختلالات اضطرابی
 • آسیب های زایمان مانند پارگی واژن
 • جراحی قبلی
 • ترس از رابطه جنسی
 • سابقه سوء استفاده جنسی به ویژه در دوران کودکی
 • رابطه جنسی دردناک در گذشته
 • عوامل احساسی

در برخی موارد هیچ یک از این موارد رخ نداده، اما این بیماری به وجود آمده است. در این شرایط باید به پزشک مراجعه نمایید تا با معاینه فیزیکی و بررسی سابقه پزشکی و جنسی بیمار سرنخ هایی را برای علت اصلی این انقباضات پیدا کند.

آیا دیسپارونی همان واژینیسموس است؟

علائم واژینیسموس

سفت شدن غیر ارادی ماهیچه های واژن اولین علامت این بیماری است ، اما شدت این بیماری در زنان متفاوت است. در تمامی موارد، تنگ شدن واژن نفوذ را دشوار یا غیرممکن می کند. اگر شخصی به این بیماری مبتلا باشد، نمی تواند انقباضات واژن خود را مدیریت یا متوقف کند. این بیماری می تواند علائم دیگری از جمله کاهش میل جنسی باشند. احساس سوزش و یا درد شدید با تلاش برای ورود یک جسم خارجی به واژن آغاز می گرد.

عوارض واژینیسموس

این بیماری شرایط بسیار حادی را برای بیمار به وجود می آورد و می تواند زمینه ساز ابتلا به بیماری افسردگی شود. زنان مبتلا به این بیماری معمولا از رابطه جنسی دست می کشند و تلاش می کنند این احساس را نادیده بگیرند. همچنین، ممکن است این زنان هرگز ارگاسم و یا لذت جنسی را تجربه نکنند. در این شرایط حتی خود ارضایی نمی تواند به این زنان کمک کند و این موضوع شرایط حادی را به وجود می آورد.

این بیماری چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص این بیماری معمولاً با توصیف علائم بیمار آغاز می شود. پزشک به احتمال زیاد این سوالات را از شخص می پرسد:

 • چه موقع برای اولین بار این متوجه این مشکل شدید
 • این مشکل هر چند وقت یکبار اتفاق می افتد
 • آیا تا به حال سابقه سو استفاده جنسی داشته اید ( بهتر است در این مورد صادق باشید تا پزشک بتواند به شما کمک کند)

درکنار این سوالات پزشک باید معاینه لگن نیز انجام دهد. زنان مبتلا به این بیماری معمولا از معاینه لگن می ترسند. به هر روی، انجام این آزمایشات مورد نیاز است. در برخی از مواد عفونت و یا زخم می تواند منشا اصلی انقباضات غیر عادی واژن باشد..

گزینه های درمانی واژینیسموس

واژینیسموس یک اختلال قابل درمان است. درمان معمولاً ترکیبی از دارو درمانی و مشاوره درمانی است. اولین راهکار مراجعه به سکس درمان گر است. در این جلسات فرد با آناتومی بدنش آشنا می شود و می آموزد که در طول برانگیختگی جنسی چه اتفاقاتی در بدن می افتد.

از طرف دیگر، اگر فرد سابقه سوء استفاده جنسی داشته باشد، سکس درمان گر تلاش می کند تا با راهکارهای مناسب این درد قدیمی را برطرف سازد. گاهی در این جلسات حضور شریک جنسی نیاز است تا بتواند به زن کمک کند تا رابطه جنسی را آغاز کند. انجام تکینک های مدیتیشن قبل از شروع رابطه جنسی به کنترل این بیماری کمک می کند.

همچنین، پزشک ممکن است استفاده از داروهای ضد اضطراب را تجویز کند. بنزودیازپین ها داروهایی هستند که معمولا برای بهبود این بیماری تجویز می شوند. از طرف دیگر فرد بیمار می تواند استفاده از مکمل های ضد اضطراب را زیر نظر پزشک آغاز کند. برخی از این مکمل ها به شرح زیر هستند:

در پایان ممکن است پزشک از شخص بیمار بخواهد که گشاد کننده های مخروطی را در واژن خود قرار دهد. این گشاد کننده ها معمولا به تدریج بزرگ می شوند و همین امر می تواند به فرد کمک کند تا رابطه جنسی لذت بخشی را در طول زمان تجربه کند.

تمرینات واژینیسموس

پزشک معمولا تمرینات خاصی را بر غلبه به این بیماری پیشنهاد می دهد. این تمرین ها را هر روز باید 15 تا 16 بار تکرار نمایید. این تمرینات به شرح زیر هستند:

 • ماهیچه های واژن را منقبض کنید.
 • آنها را برای 2 تا 10 ثانیه نگه دارید.
 • ماهیچه ها را شل کنید.

زندگی با واژینیسموس

اختلال عملکرد جنسی می تواند بر روابط طرفین تأثیر منفی بگذارد. به این موضوع باید توجه داشته باشید که هیچ چیزی برای شرمساری وجود ندارد. صحبت کردن با شریک جنسی در مورد احساسات و ترس های فرد در رابطه جنسی ممکن است به او کمک کند تا در زمان رابطه جنسی احساس آرامش بیشتری داشته باشد. در این میان مراجعه به درمانگر روش مناسبی برای فائق آمدن به این مشکل است.

نکات پایانی

واژینیسموس به انقباضات غیر عادی واژن گفته می شود که اجازه ورود آلت تناسلی مرد یا تامپون را به واژن نمی دهد. واژینیسموس می تواند بر زندگی جنسی و روابط شما با همسرتان تأثیر بگذارد. می تواند بر سلامت روان شما تأثیر بگذارد و منجر به افزایش اضطراب شود. اگر در تلاش برای باردار شدن هستید، واژینیسموس ممکن است باردار شدن را دشوارتر کند.

بسیاری از افراد مبتلا به واژینیسموس پس از درمان دیگر این مشکل را تجربه نمی کنند. اما درمان موفقیت آمیز زمان می برد، بنابراین باید صبور باشید. به یاد داشته باشید که با انجام کارهای دیگری که باعث واژینیسموس نمی شوند، می توان تعاملات جنسی رضایت بخش و لذت بخشی داشت.

محصولات جنسی
سرکار خانم نغمه امیری کارشناس و درمانگر اختلالات جنسی و مشاور مجرب در حوزه مسائل زناشویی هستند که در زمینه استفاده از مکمل های تقویت قوای جنسی و باروری خانم ها و آقایان بسیار باسابقه می باشند.شما میتوانید برای دریافت مشاوره در زمینه همه موضوعات جنسی با پشتیبانی سایت داروخانه آنلاین تماس بگیرید.