مکمل تقویت قوای جنسی

ویپ یا ویپینگ چیست؟ آشنایی با عوارض و مشکلات آن

تمام چیزی که باید در مورد ویپینگ ها بدانید!

ویپینگ یا ویپ (Vape یا Vaping) به عمل استعمال دستگاه‌های الکترونیکی برای تولید بخار از مایعات خاص گفته می‌شود. این مایعات معمولا حاوی نیکوتین، طعم‌دهنده‌ها و سایر مواد شیمیایی هستند.

دستگاه ویپ، که به آن ویپر (Vaper) نیز گفته می‌شود، از سه قسمت اصلی تشکیل شده است:

 1. باتری: منبع انرژی برای دستگاه است.
 2. تانک: محفظه‌ای است که مایع ویپ در آن قرار دارد.
 3. آتومایزر (اتمایزر): قسمت اصلی دستگاه است که مایع ویپ را به بخار تبدیل می‌کند.

هنگامی که کاربر دستگاه ویپ را فعال می‌کند، باتری انرژی لازم را برای گرم کردن آتومایزر فراهم می‌کند. سپس آتومایزر مایع ویپ را به بخار تبدیل می‌کند و کاربر می‌تواند آن را استعمال کند.

ویپینگ به عنوان یک جایگزین برای سیگار کشیدن مطرح شده است، زیرا گفته می‌شود که کمتر آسیب‌رسان است. با این حال، هنوز تحقیقات زیادی در مورد اثرات ویپینگ بر سلامتی در جریان است و برخی از کشورها قوانین خاصی برای استفاده از دستگاه‌های ویپ وضع کرده‌اند.

انواع ویپینگ:

 • ویپینگ نیکوتین: که حاوی نیکوتین است و برای کمک به ترک سیگار کشیدن استفاده می‌شود.
 • ویپینگ بدون نیکوتین: که فاقد نیکوتین است و برای لذت بردن از طعم‌ها و بوها استفاده می‌شود.
 • ویپینگ CBD: که حاوی کانابیدیول (CBD) است و برای درمان برخی از بیماری‌ها استفاده می‌شود.

در مجموع، ویپینگ یک روش استعمال الکترونیکی است که به جای دود سیگار، بخار را تولید می‌کند و از مایعات خاص استفاده می‌کند.

مشکلات ریوی در اثر استفاده از ویپینگ و سیگارهای الکترونیکی در حال افزایش هستند. مراکز سلامتی آمریکا مطالعه ای بر روی مشکلات ریوی و استفاده از ویپ و محصولات الکترونیکی انجام دادند. در روز سه شنبه نتایج این مطالعه را اعلام کردند.تعداد بیمارانی که از این بیماری رنج می برند در هشت ایالات آمریکا به 530 نفر رسیده است.

همچنین هفت نفر در شش ایالت آمریکا به دلیل استفاده از ویپ جان خود را از دست داده اند.متاسفانه مراکز رسمی هنوز به طور دقیق نمی دانند آسیبهایی که به ریه وارد می شود چیست. دکتر آنا شوچات اعلام می کند « اگرچه تحقیقات در این زمینه ادامه دارد، اما هنوز هیچ ماده ای در سیگارهای الکترونیک و یا محصولات ویپینگ پیدا نشده است که با قطعیت بتوان گفت به مشکلات ریوی در بیماران مرتبط است».

هشدار سازمان غذا و دارو در مورد استفاده از محصولات ویپینگ!

سازمان غذا و دارو اکنون اعلام کرده است که بیش از 150 محصول ویپینگ به مشکلات ریوی مرتبط هستند. دانشمندان در حال تحلیل و برسی راه حل های بالقوه هستند. دکتر میچ زلر می گوید: «سازمان غذا و دارو در حال سنجش مواد شیمیایی خطرناک در این محصولات است»

اما وی خاطر نشان می کند که این محصولات به هیچ عنوان تحت پیگیری امور جنایی سازمان غذا و دارو نیستند. او اذعان می دارد تحقیق و بررسی بر روی محصولات ویپینگ بسیار دشوار است .

 زیرا انواع متفاوتی از آنها  در بازار موجود هستند و به روشهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین این احتمال وجود دارد افرادی که در معرض دود این محصولات قرار می گیرند نیز بیمار شوند.

یکی از دلایل بالقوه برای ابتلا به بیماری های ریوی وجود مواد شیمیایی روغنی به نام ویتامین ایی. استات است. این ویتامین به عنوان مکمل و برای درمان های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. دکتر زلر اذعان می دارد تنها وجود یک ترکیب نمی تواند دلیل بروز بیماری ریوی باشد!

هشدار: نزدیک به سه چهارم کسانی که از ویپینگ استفاده می کنند و از مشکلات ریوی رنج می برند مرد هستند و بیشتر از نیمی از آنها زیر 25 سال هستند. علایم مشکلات ریوی شامل سرفه، تنگی نفس و درد سینه است.اگر از این علایم رنج می برید از سیگارهای الکترونیک و ویپینگ استفاده نکنید. همچنین برای ترک آن می توانید از برچسب نیکوتین و یا آدامس نیکوتینی استفاده کنید. اما قبل از هر چیز با پزشک خود مشورت کنید!

ویپینگ جراحات زیادی به بافت ریه وارد می کند!

ویپینگ جراحات زیادی به بافت ریه وارد می کند و خطر شیوع بیماری ذات الریه لیپوئید را افزایش می دهد. علی رغم اطلاعات بالینی زیاد و عکس های ریوی مرتبط با ویپینگ، پاتولوژی این بیماری هنوز به طور کامل بررسی نشده است.

به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم نمونه برداری های ریوی از 17 بیمار را (13 مرد، میانگین سنی 35 سال) تحلیل و بررسی کنیم. تمامی نمونه برداری ها متعلق به افراد بیماری بود که از ویپینگ استفاده می کردند ( 71% با روغن حشیش و یا ماریجوانا). در نتیجه احتمال آن وجود داشت که به مشکلات ریوی دچار شوند.

ویپینگ جراحات زیادی به بافت ریه وارد می کند!

پاتولوژی عکسهای ریوی افرادی که از ویپینگ استفاده می کنند چه چیزی را نشان می دهد؟

عکس های ریوی 17 بیمار که از ویپینگ استفاده کرده بودند، مورد بررسی قرار گرفت. در این 17 نمونه هم بیمارانی با بیماری های حاد ریوی حضور داشتند و هم بیمارانی با بیماری‌های ساده ریوی! همه این بیماران در سال 2019 به پزشک مراجعه کرده بوند. بیماری 11 بیمار کاملا مرتبط به استفاده از ویپینگ بود.

همچنین گمان می رفت بیماری 6 نفر دیگر نیز به دلیل استفاده از ویپینگ باشد در تمامی این موارد یافته های پاتولوژیک الگویی از جراحات ریه مانند تورم شدید دیواره ریه، آسیب به کیسه های هوا و یا برونشیت (التهاب نایژه ها در ریه) را نشان می دادند.

در تمامی این نمونه ها ماکروفاژ های فومی شکل و شبه ذات الریه دیده می شد که می تواند کلید تشخیص درست نوع بیماری باشد. در افراد مبتلا به بیماری های ویپینگ، ماکروفاژ ها در سراسر بدن پراکنده‌اند و تقریباً در اکثر بافت‌های بدن حضور دارند.

ماکروفاژ ها سلول‌هایی با عمر طولانی هستند و می‌توانند چندین ماه در بافت‌ها زنده بمانند. وظیفه  ماکروفاژ ها بلعیدن  ذرات جامد مثل باکتریهاست.

در حقیقت ماکروفاژها در مکانیسم ایمنی بدن و حفظ بدن از ابتلا به بیماری نقش مهمی را ایفا می کنند. ماکروفاژهای رنگی گاهی اوقات در ریه ها دیده می شدند اما تعداد آنها هرگز غالب نبود.

علی رغم درمان با گلوکوکورتیکوئیدها و مراقبت بسیار، دو بیمار که به کیسه های هوایی شان آسیب وارد شده بود، جان خود را از دست دادند. شیوع بیماری های مرتبط به استفاده از ویپینگ می تواند هشداری برای بروز بیماری خطرناک ذات الریه لیپوئید  باشد. در این بیماری ریه در اثر وارد شدن لیپید متورم می شود.

ویپینگ و سیگارهای الکترونیکی خطرناک هستند!

ویپینگ و سیگارهای الکترونیکی امروزه مورد توجه جوانان قرار گرفتند! مقامات امور سلامت در ایالات متحده آمریکا هشدار دادند: دست کم 18 مرگ و بیشتر از 1000 مورد بیماری ناشناخته ریه در کشور رخ داده است.

همگی این مشکلات و بیماری ها به استفاده از ویپینگ و سیگارهای الکترونیکی مرتبط هستند. آنها اذعان می دارند این بیماری ها در هفته اخیر افزایش یافته است. پزشکان نتوانسته اند دلیل این بیماری ها را تشخیص دهند. نشانه های این بیماری درد سینه، خستگی و عدم تنفس درست است.

دکتر آنا شوچات از مرکز کنترل و جلوگیری از بروز بیماری ها هشدار می دهد که این نوع بیماریها در حال گسترش هستند: «نمی توانم شدت این بیماری ها را به شما نشان دهم. باید تدابیری بیاندیشیم که از ابتلا افراد به این بیماری ها جلوگیری به عمل آورند»

علایم مشکلات ریوی در اثر استفاده از این محصولات کدامند؟

علایم این بیماری:

 • سرفه، خس خس سینه، درد قفسه سینه، خلط خونی 
 • ابتلا به تب بدون دلیل مشخص 
 • لرزش بدن 
 • تهوع و استفراع 
 • ضعف و خستگی مفرط 
 • گیجی
 • تپش قلب 
 • تعریق بیش از حد 
 • سردی و رطوبت پوست 
 • تغییر رنگ پوست

هستند.البته ذکر این موضوع بسیار مهم است که تاکنون چنین بیماری ذات الریه لیپوئید گزارش نشده است. اما این علایم خطر بروز چنین بیماری را نشان می دهند.

نتایج این آزمایش نشان می دهند که در اثر استفاده از ویپینگ تغییراتی در بافت ریه ایجاد می شود. زیرا این محصولت ویپینگ حاوی مواد سمی هستند که درون ریه فرستاده می شوند.

این تحقیق نگرشی جدید در مورد بافتهای ریه است و می تواند راه را برای درمان بیماری های مرتبط به ویپینگ بازکند. با این وجود باید تحقیقات بافت شناسانه بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

هشدار در مورد خطر ویپینگ

بیماری های مرتبط با ویپینگ در 48 ایالت آمریکا گزارش شده اند. 15 نفر آنها تا به حال جان خود را از دست داده اند. متوسط سنی افرادی که به دلیل این بیماری ها جان خود را از دست داده اند نزدیک به 50 سال است.

جوانترین قربانی این محصول خانمان سوز در دهه بیست زندگی‌اش بود و مسن ترین آنها در دهه 70. محققان این بیماری ها را مرتبط با محصول و یا ترکیب خاصی نمی دانند! اما خاطر نشان می کنند که روغن موجود در ویپینگ، که از ماریجوانا بدست می آید، فرد را در خطر بزرگی قرار می دهد.

ماه گذشته، مرکز کنترل و جلوگیری از بروز بیماری ها به مردم پیشنهاد داد که استفاده از محصولات ویپینگ و سیگارهای الکترونیکی – حاوی نیکوتین و ماریجوانا- را کنار بگذارند. 

برخی ایالتها از جمله ماساچوست به سوی تحریم این محصولات قدم برداشته اند. ماه گذشته ریس جمهور دونالد ترامپ اعلام کرد که ویپینگ یک خطر جدید به ویژه برای کودکان است.

وی برنامه دارد تا سیگارهای طعم دار و الکتورنیکی را از بازار جمع کند، مگر اینکه به تایید سازمان غذا و دارو برسند. این برنامه برای کاهش جذب خریداران جوان به سوی این محصولات است

ویپینگ سبب بروز بیماری آسم می شود

مطالعات جدید نشان می دهند که استفاده از سیگارهای الکترونیکی و طعم دار بیماری های مرتبط با دستگاه تنفسی مانند آسم را بدتر می کند!استفاده از ویپینگ در سالهای اخیر رایج شده است و جوانان به این محصول گرایش زیادی دارند.

تحقیقات نشان می دهند که 9% از جوانان 18 تا 24 ساله از سیگارهای الکترونیکی در ایالات متحده آمریکا استفاده می کنند. این مطالعه بعد از قانون ترامپ دال بر تحریم استفاده از محصولات الکترونیکی طعم دار انجام شد.زیرا جوانان بسیار زید جذب محصولات الکترونیکی شده بودند.

نیویورک اولین ایالتی بود که استفاده از محصولات الکترونیکی طعم دار را ممنوع اعلام کرد!اگرچه گفته می شود سیگارهای الکترونیکی از تنباکو مفیدتر هستند، اما مطالعات کمی به بررسی مضرات این سیکارها بر روی ریه ها پرداخته اند.

مطالعات در زمینه استفاده از سیگار و محصولات الکترونیکی

مطالعه اخیر در این زمینه نشان می دهد که برخی از سیگارهای طعم دار-حتی سیگارهایی که نیکوتین ندارند- می توانند بر ریه ها تاثیرات بدی بگذارند و آلرژی ایجاد کنند! دیوید چامپمن نویسنده این مطالعه می گوید:« این نکته برای آن دسته از افرادی که از بیماری های تنفسی رنج می برند و از محصولات الکترونیکی استفاده می کنند،بسیار مهم است»

در بیشتر ویپرها ومحصولات الکترونیکی از مایع های طعم دار استفاده می شود.برخی از شواهد نشان می دهند که افزودنی های طعم دار وقتی وارد ریه می شوند سمی هستند. البته ذکر این نکته مهم است که تمامی طعم هایی که در محصولات الکترونیکی وجود دارند، بر راه ورود هوا تاثیر نمی گذارند!

به طور مثال، در این مطالعه، محققان بدین نتیجه رسیدند که طعم های شیرین در محصولات الکترونیکی باعث تورم راه مجرای هوا می شوند و طعمی به نام سین اسید آن را بدتر می کند.

سین اسید راه عبور هوا را حساس می کند و طعم پودینگ موز محصولات الکترونیکی سبب ایجاد زخم می شود! علاوه بر این مایع موجود در سیگارها و محصولات الکترونیکی شامل نیکوتین هستند.این مواد تورم دستگاه تنفسی را بدتر می کنند. اگر بیماری های تنفسی و یا آلرژیک دارید به هیچ عنوان از سیگارها و محصولات الکترونیکی استفاده نکنید!

نکات پایانی 

ویپینگ، یا استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی برای تولید بخار از مایعات خاص، اغلب حاوی نیکوتین، طعم‌دهنده‌ها و سایر مواد شیمیایی است. این روش به عنوان جایگزینی برای سیگار کشیدن مطرح شده است، اما تحقیقات در مورد اثرات آن بر سلامتی همچنان در حال انجام است. انواع مختلفی از ویپینگ وجود دارند، از جمله نیکوتین دار برای کمک به ترک سیگار، بدون نیکوتین برای لذت بردن از طعم‌ها و بوها، و CBD برای درمان بیماری‌ها. با این حال، مشکلات ریوی ناشی از استفاده از ویپینگ و سیگارهای الکترونیکی در حال افزایش است، و هنوز مواد دقیقی که این مشکلات را ایجاد می‌کنند شناخته نشده‌اند. از این رو، هشدارها درباره استفاده از این محصولات وجود دارد،ضمن مطالعه مجله سلامت داروخانه آنلاین زمانی که با علائم مشکوک مانند سرفه، تنگی نفس و درد سینه به پزشک مراجعه کرد.

ویپینگ و سیگارهای الکترونیکی، به‌طور گسترده توجه جوانان را به خود جلب کرده‌اند. اما اخیراً مقامات بهداشتی آمریکا هشدار داده‌اند که استفاده از این محصولات باعث افزایش بیماری‌های ریوی و حتی مرگ می‌شود. در برخی ایالت‌ها، محصولات ویپینگ و سیگارهای الکترونیکی حاوی نیکوتین و ماریجوانا ممنوع شده‌اند. همچنین، ریس جمهور سابق آمریکا نیز برنامه داشت تا این محصولات را از بازار حذف کند. تحقیقات نشان داده است که استفاده از ویپینگ می‌تواند بیماری‌های مرتبط با دستگاه تنفسی، مانند آسم، را تشدید کند. این موضوع موجب افزایش جذب این محصولات توسط جوانان شده است. از آنجا که مطالعات بر روی مضرات این محصولات بر روی ریه‌ها کمتر انجام شده است، هنوز جنبه‌های زیان‌بار آنها کاملاً مشخص نیست. اما به طور کلی، استفاده از ویپینگ و سیگارهای الکترونیکی برای سلامتی بسیار مضر است.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.