مکمل تقویت قوای جنسی

جن زدگی یا تیک عصبی! بیماری پانداس چیست؟

جن زدگی یا تیک عصبی! بیماری پانداس چیست؟

بیماری پانداس نوعی اختلال فیزیکی و روانی است که سبب بروز حالتهای خاصی در فرد مبتلا می شود و بسیاری از افرادی که با این بیماری و علایم آن آشنایی ندارند آن را با جن زدگی اشتباه می گیرند.

جن زدگی ویژگی است که به بسیاری از رفتارهای غیر معمول انسانها داده می شود. این اصلاح را بارها شنیده ایم که می گویند فردی جن زده شده است یا به جن زدگی مبتلا شده است.

این افراد معمولا کارهای عجیب و غیر قابل پیش بینی انجام می‌دهند ویا ارتباط خود را با دیگران قطع یا محدود می‌کند.  افرادی که دچار جن زدگی می شوند معمولا حمله‌های عصبی و روانی دارند،بیشتر از قبل پرخاشگر می شوند.

خیلی از افراد برای درمان این حالتهای جن زدگی نزد دعانویسان می روند زیرا بر این اعتقادند که جن به بدن آنها حلول کرده است! در این مقاله قصد داریم به معرفی بیماری پانداس بپردازیم. علایم این بیماری به گونه ای است که بسیاری از مبتلایان را برای درمان نزد دعانویسان برای خروج جن از بدنشان می کشاند!

پانداس چیست؟

پانداس نوعی اختلال روانی سیستم خود ایمنی کودکان است. علایم این بیماری ناگهانی است و اغلب با تغییرات چشم گیری در شخصیت، رفتار و حرکت کودکان بروز پیدا می کند. دلیل این واکنش ها غیر طبیعی و غیر معمول عفونت بدن از طریق باکتری اسپرپتوک است.

اگر این بیماری خفیف و یا متوسط باشد معمولا به صورت عفونت کوچکی بر روی پوست و یا گلو درد بروز پیدا می کند. از سوی دیگر، اگر این بیماری شدید باشد می تواند سبب گلودرد شدید، تب زیاد و مشکلات دیگری شود.

عفونتی که از طریق این باکتری ایجاد می شود معمولا سطوح پوست و گلو را درگیر می کند. هنگامی که فرد مبتلا به این عفونت سرفه می کند، عطسه می کند و یا نفس می کشد و یا سطوحی را لمس می کند که سبب آلودگی آن می شود، این عفونت انتقال پیدا می کند.

اغلب افرادی که به بیماری پانداس خفیف و یا متوسط از طریق این باکتری مبتلا می شوند به سرعت بهبودی کامل پیدا می کنند. با این وجود، برخی از کودکان بعد از ابتلا به این بیماری علایم فیزیکی و روانی خاصی را از خود نشان می دهند.

هر بار که این عفونت شدت بگیرد ( و یا دوباره کودک به این عفونت مبتلا شود) این بیماری با شدت بدتری باز می گردد. اگر کودک دارید بهتر است با بیماری پانداس آشنا باشید تا در صورت مواجه با این علایم شگفت زده نشوید.

حملات پانیک

علایم بیماری پانداس کدامند؟

علایم بیماری پانداس به طور ناگهانی در طول چهار تا شش هفته بعد از ابتلا به عفونت از طریق این باکتری آغاز می شوند . این علایم شبیه به علایم بیماری وسواس و سندروم تورت است.

این علایم می توانند در مدرسه رفتن کودکان اختلال ایجاد کنند و به سرعت آنها را ناتوان کنند. هر بار که بیماری پانداس به اوج برسد این علایم بدتر می شوند و این امر معمولا دو تا سه روز بعد از ابتلا به این عفونت رخ می دهد. سپس مانند تمامی بیماری های دیگر روانی علایم آن به آهستگی بروز پیدا می کنند.

علایم روانی بیماری پانداس به صورت زیر هستند:

 • رفتارهای وسواسی، با شدت و تکرار شوند
 • اضطراب جدایی، ترس و حملات پانیک
 • جیغ و بی قراری و تغییرات سریع در خلقیات
 • حرکت های تهاجمی
 • توهمات دیداری و شنیداری
 • افسردگی و افکار خودکشی گرایانه

علایم فیزیکی بیماری پانداس به صورت زیر هستند:

 • تیک عصبی و حرکت غیر معمول بدن
 • حساس شدن به نور، صدا و تماس
 • فعالیت بیش از حد و عدم تمرکز
 • بدتر شدن مهارتهای حرکتی و نوشتار ضعیف
 • مشکلات حافظه
 • اختلال در خواب
 • عدم خورد غذا که سبب کاهش وزن می شود
 • درد مفاصل
 • ادرار مکرر و شب ادراری

کودکانی که به بیماری پانداس مبتلا می شوند همیشه تمامی این علایم را ندارد، اما به طور معمول ترکیبی از علایم فیزیکی و روانی را در طول ابتلا به این بیماری نشان می دهند.

چه چیزی سبب بروز بیماری پانداس می شود؟

دلیل صلی و دقیق ابتلا به بیماری پانداس هنوز مشخص نیست و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. یک تئوری پیشنهاد می دهد که دلیل ابتلا به بیماری پانداس ابتلا به عفونت از طریق نوعی باکتری (باکتری اسپرپتوک ) است.

این باکتری سیستم ایمنی بدن را هدف قرار می دهد. این باکتری ها این توانایی را دارند که خود را مشابه مولکولهای بدن بکنند. در پایان سیستم ایمنی بدن قادر به شناسایی این باکتری ها خواهد بود و برای مبارزه با آن آنتی بادی تولید می کند.

با این وجود، شباهت این مولکولها به مولکولهای بدن سبب سردرگمی آنتی بادی تولیدی توسط بدن می شود. در نتیجه این آنتی بادی ها به بافتهای بدن حمله می کنند.

این آنتی بادی ها محل مشخصی از مغز را تحت تاثیر قرار می دهند ( گانگلیا باسال) و همین امر سبب بروز علایم روانی بیماری پانداس می شود.

در اینجا ذکر این نکته حایز اهمیت است که مجموعه مشابهی از این علایم می توانند به دلیل ابتلا به عفونت رخ دهند اما باکتری اسپرپتوک این عفونت را به وجود نیاورده است. در این گونه موارد این بیماری پانس نامیده می شود.

چه کسانی در خطر ابتلا به بیماری پانداس قرار دارند؟

بیماری پانداس معمولا در کودکان 3 تا 12 ساله رخ می دهد، که توسط  باکتری اسپرپتوک به عفونت مبتلا شده اند. این عفونت 4 تا 6 هفته به طول می انجامد.

برخی دیگر از عوامل خطر زا برای ابتلا به بیماری پانداس مشکلات ژنتیکی و ابتلا به عفونتهای مکرر است. در اواخر پاییز و اوایل بهار امکان ابتلا به این عفونت بالا می رود.

برای جلوگیری از ابتلا به این عفونت، به کودکان خود بگویید هرگز لیوان و یا ابزار غذایی خود را به کسی ندهند و همیشه دستهایشان را بشوییند. همچنین به آنها گوشزد کنید از تماس دست آلود با دهان و چشم به شدت پرهیز کنند.

بیماری پانداس چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر کودک شما بعد از ابتلا به هر نوع عفونتی علایم غیر معمولی را از خود نشان داد بهتر است سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید. بهتر است این علایم را در نظر داشته باشید و ببینید چگونه پیشرفت پیدا می کنند.

این اطلاعات را همراه با لیستی از داروهایی که اخیرا کودک شما مصرف کرده است تهیه کنید و به پزشک ارایه دهید.

برای تشخیص این بیماری در کودکان پزشک کشت عفونت گلو می گیرد و یا آزمایش خون می نویسد. با این وجود، بهتر است بدانید هیچ نوع آزمایش اختصاص و خاصی برای تشخیص بیماری پانداس وجود ندارد.

در واقع، پزشک متخصص با انجام آزمایش خون و تست ادرار این بیماری را تشخیص می دهد. پزشک برای تشخیص بیماری پانداس به تاریخچه فیزیکی و تاریخی بیمار نیاز دارد. معیارهای تشخیص این بیماری به صورت زیر هستند:

 • سن کودک باید بین 3 تا 12 سال باشد.
 • علایم بیماری باید ناگهانی بروز پیدا کند و به سرعت بدتر شود.
 • این رفتارها شبیه به علایم بیماری وسواس، تیک عصبی و هردو است.
 • اختلال بیش فعالی، حرکات تهاجمی و اضطراب نیز می توانند نشانه هایی از ابتلا به این بیماری باشند.
 • این بیماری باید با کشت عفونت گلو و آزمایش خون تایید شود.

درمان بیماری پانداس چیست؟

درمان بیماری پانداس چیست؟

برای درمان بیماری پانداس علایم فیزیکی و روانی باید درمان شوند. برای شروع، پزشک باید بر درمان کامل عفونت تمرکز داشته باشد. همچنین می توانید از مشاوره درمانی مخصوص درمان بیماری پانداس و بیماری وسواس بهره ببرید. برای درمان عفونت می توانید از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید.

اغلب این عفونتها به خوبی و با مصرف آنتی بیوتیکها قابل درمان هستند. برخی از آنتی بیوتیک هایی که برای درمان عفونت مورد استفاده قرار می گیرند به شرح زیر هستند:

 • آموکسی سیلین
 • آزیترومسین
 • سفالوسپورین
 • پنی سیلین

اگر کودکی به بیماری پانداس مبتلا شد بهتر است افراد دیگر نیز مورد آزمایش ( و در صورت نیاز درمان) قرار بگیرند زیرا ممکن است ناقل این بیماری باشند. مسواک و وسایل کودک مبتلا به بیماری پانداس را از افراد دیگر خانواده تا زمان بهبودی کامل جدا کنید.

 

داستان واقعی در مورد کودکی که به بیماری پانداس مبتلا شده بود!

در اینجا داستانی واقعی را برای شما بازگو می کنم که بسیاری از بیماران را برای درمان نزد دعانویسان کشانده است: « شب بود و فرزندم کمی گلو درد داشت، با توجه به اینکه ساعت نزدیک نیمه شب بود تصمیم گرفتم فردا کودکم را نزد پزشک ببرم. صبح فرزندم با جیغ وحشتناکی از خواب بلند شد و حرفهای نامفهومی می زد. سپس شروع به شستن دستانش کرد و این کار را بارها و بارها تکرار کرد. دایم احساس می کرد همه چیز کثیف است به همین دلیل آرامش نداشت و مدام بی قراری می کرد.

وقتی برای گلو درد او را نزد دکتر بردم دکتر نمی دانست علت این حالتهای او چیست و فقط آنتی بیوتیک برای درمان گلودردش که اکنون بیشتر شده بود داد. با مصرف آنتی بیوتیک حالتهای او بر طرف شد. دفعه بعد که فرزندم گلو درد گرفت دوباره همین رویه تکرار شد اما با شدت بیشتر! دوستان به من پیشنهاد داده اند فرزندم را نزد دعا نویس ببرم»

باید بدانید پشت این داستان به ظاهر پیچیده واقعیت ساده ای وجود دارد. همانطور که تا بدینجا به آن اشاره کردیم هنگامی که گلو عفونت می کند سیستم ایمنی بدن باکتری اسپرپتوک را(که سبب عفونت گلو می شود) شناسایی می کند.

در نتیجه برای مقابله با آن یک آنتی بادی تولید می کند.این آنتی بادی بخشهایی از مغز را که در ایجاد رفتار وسواسی نقش مهمی دارند تحت تاثیر قرار می دهد. نام این بیماری پانداس است که  کودکان 3 تا 15 ساله بدان مبتلا می شوند. مصرف آنتی بیوتیک این علایم را از بین می ببرد. بهتر است قبل از رفتن به دعا نویس با یک روانشناس مشورت کنید!

نکات پایانی 

بیماری پانداس، یک اختلال فیزیکی و روانی است که بسیاری از کودکان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. علایم ناگهانی این بیماری شامل رفتارهای وسواسی، اضطراب، تغییرات خلقی، و تیک عصبی می‌شود. تشخیص و درمان دقیق این بیماری نیازمند مشاوره با پزشک و روانشناس است. همچنین، آگاهی والدین از نشانه‌ها و پیشگیری از عفونت از اهمیت بالایی برخوردار است، به خصوص در فصولی که شیوع بیماری‌های عفونی بیشتر است.

درمان بیماری پانداس نیازمند ترکیبی از درمان‌های فیزیکی و روانی است. علاوه بر این، شناخت دقیق و توجه به نشانه‌های زودرس بیماری و استفاده از درمان‌های معتبر و علمی از اهمیت بسزایی برخوردار است. برای پیشگیری از بروز بیماری، بهتر است والدین و مراقبین کودکان، توجه ویژه‌ای به بهداشت و رعایت بهداشتی، به خصوص در محیط‌هایی که شیوع عفونت‌ها بیشتر است، داشته باشند.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.