مکمل تقویت قوای جنسی

پپتید معجزه ای برای پوست

peptides 2

پپتید از جمله موادی است که سالیان سال در بسیاری از مرطوب کننده ها و سرم های پوستی استفاده می شده اما امروزه محبوبیت دوچندانی یافته است. پپتید امروزه یکی از محبوب ترین مواد مراقبتی در روتین پوستی افراد است زیرا نقش مهمی در کلاژن سازی پوست دارد. در این مقاله به پپتید و اثرات آن بر روی پوست بیشتر خواهیم پرداخت.

مرطوب کنندهشما می توانید جهت خرید انواع مرطوب کننده از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

پپتید چیست؟

پپتید ترکیبی طبیعی است که در بدن نیز ساخته می شود و در واقع از نواری از آمینو اسیدها تشکیل شده است. پپتیدها می توانند در آزمایشگاه نیز تولید شوند که مشابه پپتیدهای درون بدن هستند.

پپتیدها زمانی که روی پوست مصرف می شوند از لایه خارجی آن عبور می کنند و وارد لایه های عمیق پوست می شوند. به دلیل اینکه پپتیدها تکه هایی از پروتئین هستند و اندازه کوچکی دارند می توانند راحتتر به عمق پوست نفوذ کنند. پپتید از این جهت بسیار موثر است که برخلاف کلاژن که اندازه بزرگی دارد کامل در پوست جذب می شود و می تواند باعث تولید کلاژن و الاستین در پوست گردد.

پپتیدها انواع مختلفی دارند؛ تعداد، نوع آمینو اسیدها و ترتیب قرار گرفتنشان باعث تفاوت پپتیدها از یکدیگر و نقش متفاوت آنها می شود. برخی پپتیدها برای پوست موثرند و برخی برای وزن.

پپتید

کاربرد پپتید در محصولات مراقبتی پوست و مکلمل ها

پپتید در محصولات آرایشی به دلیل توانایی آن در تحریک توید کلاژن به کار می رود. کلاژن با افزایش سن در پوست کاهش می یابد و به دلیل اینکه نقش مهمی در سفتی، رطوبت و حالت کشسانی پوست دارد باید به آن توجه ویژه ای داشت. پپتید با استفاده بر روی پوست به راحتی جذب می شود و به سلول ها علامت می دهد تا کلاژن بیشتری تولید کنند. این کلاژن سازی نقش مهمی در کاهش چین و چروک ها دارد. علاوه بر این پپتید با خاصیت ضد التهاب و آبرسان خود باعث مراقبت بیشتر از پوست می گردد.

در مکمل ها نیز پپتید بسیار کاربرد دارد. پپتید باعث ماهیچه سازی، کاهش وزن و چربی بدن و بهبود ماهیچه ها می شود. هرچند تحقیقات کافی در این زمینه هنوز انجام نشده است و ساز و کار بدن برای جذب پپتید مکمل ها هنوز نامشخص است.

فواید پپتید برای پوست

پپتید انواع متفاوت با تاثیرات متفاوتی دارد. به صورت کلی و براساس یافته ها پپتیدها خواص زیر را برای پوست دارند:

 • خواص ضد پیری: پپتیدهای کلاژن می توانند باعث تولید کلاژن و الاستین پوست شوند. افزایش کلاژن و الاستین در پوست باعث بهتر شدن وضعیت پوست، بهبود چین و چروک ها و استحکام پوست می گردد. پپتیدهای ضدمیکروب نیز نقش مهمی در تولید ملانین پوست دارند. این پپتیدها باعث سفید شدن پوست می شوند و لکه ها را بهبود می بخشند.
 • کمک به رشد ماهیچه ها: پپتیدهای کراتین و کلاژن چنین خاصیتی دارند و باعث رشد ماهیچه ها و ترمیم آنها می شوند. باید دانست برخی پپتیدهای مصنوعی که باعث رشد ماهیچه می شوند در ترشح هورمون نیز نقش دارند و می توانند خطرناک باشند.
 • بهبود سد دفاعی پوست: پپتیدهای ضد میکروب به پوست کمک می کنند با باکتری ها مبارزه کند و به بهبود سریع تر زخم ها کمک می کنند.

آیا پپتیدها در غذا نیز وجود دارند؟

بله، پپتیدها در مواد غذایی نیز یافت می شوند. شما می توانید پپتیدها را از مواد غذایی زیر دریافت کنید:

 • ماهی و صدف
 • گوشت
 • سویا
 • تخم کتان
 • گندم
 • لوبیا و عدس
 • جو
 • شاهدانه

برای بهره بردن از خواص پپتید از چه مواد مراقبتی استفاده کنیم؟

پپتیدها در بسیاری محصولات مانند لوسیون، کرم، سرم صورت و ماسک صورت به کار می روند. پپتیدهایی که می توانند در محصولات بهداشتی مراقبتی به کار روند ممکن است اسم هایی مانند استیل ـ تتراپپتید، تری‌پپتید ـ ۱، ماتریکسیل و آرژیرلین داشته باشند.

پپتیدها در مکمل ها نیز استفاده می شوند و اسم های زیر را ممکن است داشته باشند:

 • فولیستاتین (Follistatin)، برای افزایش ماهیچه و کاهش حجم
 • کراتین پپتید برای ماهیچه‌ سازی
 • ایپامورلین (Ipamorelin)، برای کاهش وزن و چربی‌سوزی
 • بی‌پی‌سی ـ ۱۵۷ برای بهبود مفصل
 • کلاژن پپتید برای سلامت پوست، مو، ناخن و کاهش وزن.

پپتید

آیا پپتید برای هر پوستی قابل استفاده است؟

پپتیدها برای هر نوع پوستی قابل استفاده هستند و برخلاف رتینول و دیگر لایه بردارهای شیمیایی باعث تحریک و قرمزی پوست نمی شوند.

چگونه از پپتید در روتین روزانه خود استفاده کنیم؟

پپتیدها خواص آبرسان  دارند و می توان از آنها در روز و شب استفاده کرد. همچنین ترکیب پپتید با دیگر ترکیبات مراقبت از پوست مانند رتینول، و ویتامین سی مشکلی ندارد. هرچند باید در نظر داشت استفاده از برخی پپتیدها با گلیکولیک اسید یا لاکتیک اسید ممکن است برای پوست تحریک کننده باشد.

باید در نظر داشت در کنار استفاده از پپتید باید از دیگر مراقبت های روزانه از پوست غافل نشد. استفاده از ضد آفتاب، شستشوی منظم پوست و استفاده از مرطوب کننده باید در کنار استفاده از پپتید در روتین روزانه قرار گیرد تا پوست بتواند بهترین استفاده را از پپتید ببرد.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.